یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۸:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۷
ویروس تکنولوژی بی فرهنگی می آورد!
 بررسی سیل سلفی گرفتن نمایندگان مجلس با موگرینی از دید فرانظری   

ویروسی که عدم فرهنگ استفاده صحیح از انشعابات تکنولوژی به خصوص سلفی گرفتن برای جامعه به وجود می آورد هر فردی را در هر طبقه ای می تواند مسموم کند. حال آن شخص می تواند یک فرد معمولی باشد تا یک نماینده مجلس در جمهوری اسلامی ایران

ندای اصفهان- رضا عیسی نسب (*)

بسم رب العظیم. هرچند حرکت حقارت آمیز جمعی از نمایندگان مجلس در ذوق زدگی و سلفی گرفتن با موگرینی به دور از شأن صندلی مجلس و باعث تکدر خاطر ملت بود و باید با آن برخورد حقوقی و سیاسی بشود، اما در این متن می خواهیم از زاویه ای دیگر به تحلیل بپردازیم.

***

موجب همراه با گسترش روزافزون تکنولوژی و مختص کردن آن به سهولت استفاده و معیت آنان با انسان ها، شاهد بروز پدیده هایی هستیم که کمابیش احساس نیاز به فرهنگ سازی حول آن ها را همچون دردی در جامعه پدیدار کرده است. یکی از این پدیده ها سلفی گرفتن در هرمکان و هر زمان است.

گاه دیده ایم که افراد در هرجای جهان چنان در تب و تاب این موضوع مغلوظ شده اند که در مکان هایی خطرناک مثلا در نقطه کور آپارتمانی چند طبقه دست به چنین کاری می زنند و یا در زمانی که افراد نیاز مسرع به کمک امدادی دارند افراد با ازدحام جمعیت مانع از امدادرسانی مناسب به افراد نیازمند می شوند مانند اتفاقاتی که بعد از حادثه دردناک پلاسکو افتاد.

اینکه اصولا تکنولوژی فی ذاته چه مقدار لازمه جهان بعد از مدرنیته است بحثی است مطول که زمان طویلی هم لازم دارد؛ اما آنچه مورد اشاره قرار دارد مساله هماهنگی و به بیانی نکوتر منطبق شدن با دولت ها و ملت های مختلف خاصه آن دسته از مردمانی است که از مبدا بروز آن دور بوده اند.

هدف از ایجاد و همه گیر شدن تکنولوژی برای همگان نیک روشن است که در یک جمله می خواهد زندگی بشر را سهولت بخشد. حال اگر ما به خوبی از مفهوم آن و اهدافی که به دنبال دارد آگاهی نداشته باشیم و یا نتوانیم فرهنگ استفاده از آن را قبل از فراگیر شدن و یا در حین فراگیری آن در کمال حسنش بیاموزیم و آموزش دهیم، قهرا باید پذیرای اختلالاتی باشیم که برای جامعه پدیدار می گردد.

ویروسی که عدم فرهنگ استفاده صحیح از انشعابات تکنولوژی به خصوص سلفی گرفتن برای جامعه به وجود می آورد هر فردی را در هر طبقه ای می تواند مسموم کند. حال آن شخص می تواند یک فرد معمولی باشد تا یک نماینده مجلس در جمهوری اسلامی ایران. مهم منطبق شدن با آن به سبک و سیاق صحیح و پسندیده است.

البته شایان ذکر است که سلفی گرفتن نمایندگان مجلس با خانم فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا و ذوق زدگی آنان در این امر موثر از عوامل دیگری همچون خودباختگی نیز هست که در این نوشتار عمدا فقط به عدم استفاده صحیح ایشان از پدیده سلفی توجه شده است.

دستگاه های مختلفی را می توان نام برد که رسالتشان امر پیچیده فرهنگ و فرهنگ سازی می باشد؛ مثلا صدا و سیما، آموزش و پرورش و… که انتظار از دستگاه های مذکور بسیار بالاست چراکه در دسترس عموم است و در صورتی که بتوانند رسالتشان را به نحو احسن عملی کنند تاثیر بسزایی در تک تک افراد و به دنبال آن جامعه دارند.

فانّ العزه لله جمیعا

رضا عیسی نسب- کارشناسی الهیات دانشگاه فرهنگیان اصفهان

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. رضا مردی گفت:

    از نظر من دیدگاه شما کاملا درست و صحیح است ، لازم به ذکر است که از نظر مقام موگرینی بالاتر از نمایندگان است و به همین دلیل ، نمایندگان دوست دارند با افراد که مقام بالا دارند سلفی بگیرند
    0    1
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز