یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۶
#ناگفته_خبرنگار #بخش_۵ #حمید_وکیلی
 خبرنگاری یکی از دشوارترین مشاغل دنیا/ توجه مسئولان به این حرفه لازمه پیشرفت کشور است   

خبرنگار حوزه اجتماعی و سیاسی خبرگزاری فارس گفت: شاید اگر تا به حال مسؤولان به دغدغه های شغلی خبرنگاران گوش داده بودند اوضاع اطلاع رسانی و جریان سازی رسانه ای در کشور ایران از جو بهتری برخوردار بود.

حمید وکیلی خبرنگار حوزه سیاسی و اجتماعی خبرگزاری فارس در اصفهان در گفتگو با ندای اصفهان پیرامون حرفه خبرنگاری اظهار کرد: همانطور که مستحضر هستید، خبرنگاری یکی از ۱۰ مشاغل سخت و دشوار دنیا یاد می شود چرا که این شغل همچون دیگر مشاغل دارای ساعت مشخصی نیست و در هر ساعتی ممکن است خبری پیش آید که شما باید آن را پیگیری کنید.
وی افزود: برخی از مسؤولان گاه عنوان می کنند که به خاطر عشق به مردم تا به حال مانده‌ایم اما به نظر بنده بیشتر از هر مسؤول دیگری این خبرنگاران حرفه‌ای هستند که عاشق مردم و جامعه خودشان هستند چرا که از پائین ترین درآمدها برخوردارند، در هر ساعت اخبار را پیگیری می کنند و توقعی هم از کسی ندارند.
این خبرنگار جوان در رابطه با دغدغه‌های عکاسان و خبرنگاران تصریح کرد: اگر بخواهیم از دید دغدغه به این دو شغل نگاه کنیم، اکثر مسائل موجود در این مشاغل دغدغه است چرا که به طور مثال عکاس خبری هیچ امنیتی ندارد و ممکن است در هر زمان دوربین و تجهیزات او را به سرقت ببرند.
وی تاکید کرد: خبرنگاری هم دچاز دغدغه های شدیدی مانند معضل نداشتن کارت خبرنگاری معتبر از سوی وزارت ارشاد و نداشتن بیمه و حقوق نامناسب است، مسؤولان به خصوص دولتمردان در هر سال در روز خبرنگار وعده‌هایی را به خبرنگاران می دهند اما پس از گذر این روز تمام وعده‌ها و قول‌هایشان را یادشان می‌رود.
وکیلی در رابطه با خاطرات تلخ و شرین شغل خبرنگاری ادامه داد: این شغل همیشه با شیرینی های خودش همراه بوده، از زمان دیر شروع شدن مراسم تا پاسخ ندادن مسؤولان به سوالات ما، همگی جزو خاطرات شیرین محسوب می شود.
وی با اشاره به یکی از خاطرات کاری خود ابراز کرد: یادم می آید که روزی وزیر بهداشت به اصفهان سفر کرده بود، خبرنگاران با سابقه و پرتجربه اصفهان از او سوالاتی را پرسیدند اما به هیچکدام از آنها پاسخ نداد، بنده سوالی را مربوط به مسائل روز از این مسئول پرسیدم که در پاسخ به من گفت: «کاش همه خبرنگاران مثل تو از مسائل مهم روز خبر داشتند و سوالات بی ربط نمی پرسیدند، من تلاش تو را تحسین می کنم.» این یکی از خاطرات خوب من در زمان کارم بود.
این فعال رسانه ای استان اصفهان گفت: تقریبا همه روزهای کاری خبرنگاران پردغدغه و شلوغ از خبر است اما هیچ وقت یادم نمی رود که در زمان انتخابات ۹۶ دو شبانه روز استراحت نکردم و دائما در این دو روز برای تهیه خبر و عکس در شهر گشت می زدم، واقعا روز سختی بود.
وی با بیان اینکه ما هر ساله از مسؤولان درخواست هایی داریم اما مهم اینجاست که این درخواست ها پاسخ داده نمی شوند، ادامه داد: کارت خبرنگاری از سوی وزارت ارشاد، درآمد مناسب، نداشتن امنیت شغلی و نداشتن بیمه از جمله معضلات اصلی این شغل است که امیدواریم مسؤولان این سال به این موارد توجه کنند.
وکیلی با اشاره به ضرورت توجه به این حرفه پر دردسر گفت: شاید اگر تا به حال مسؤولان به دغدغه های شغلی خبرنگاران گوش داده بودند اوضاع اطلاع رسانی و جریان سازی رسانه ای در کشور ایران از جو بهتری برخوردار بود.
وی با بیان اینکه یکی از موارد فراموش شده در حرفه خبرنگاری آموزش است، گفت: یکی از مهمترین مشکلات در حوزه خبرنگاری ورود بدون ضابطه افراد و بدون آموزش های لازم برای این حرفه است که بعضا به دلیل همین مسئله، رفتارهایی را از خبرنگاران شاهدیم که در شأن جامعه خبری نیست، برای رفع این مشکل باید تشکل هایی همچون خانه مطبوعات با تصدی گری در این زمینه، آن را مرتفع کنند.
وی بیان کرد: از حدود ۹ سالگی با شبکه‌های اول و دوم سیما، رادیو و شبکه تلویزیونی اصفهان در حوزه خبرنگاری همکاری داشته ام اما این کار به صورت تخصصی از سن ۱۵ سالگی آغاز کردم.
وی ابراز کرد: بنده از همان کودکی به خبرنگاری علاقه مند بودم به همین دلیل کار در این عرصه را از ۹سالگی آغاز کردم و امروز به عنوان یکی از خبرنگاران موفق استان اصفهان یاد می شوم که قبل از هرچیز حمایت های خانواده و بعد از آت پشتکار خودم را حاصل این موفقیت ها می دانم.
این خبرنگار اصفهانی با بیان اینکه هدفم در شغل خبرنگاری توجه دغدغه هایی از مردم است که کسی به آنها توجه نمی کند، گفت: در حال حاضر در حال تحصیل هستم و قصد ورود به عرصه خبرنگاری در حوزه بین الملل را دارم.
وکیلی در پایان ضمن تبریک روز خبرنگار به خبرنگاران ایران خاطرنشان کرد: خبرنگاران سنگرسازان بی سنگر واقعی هستند که نیاز است به قشر آنها توجه بیشتری شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز