دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۶

#ناگفته_خبرنگار #بخش_۴ #میثاق_لیث‌صفار

بیان مشکلات، وظیفه رسانه/ افزایش سواد فرهنگی وظیفه خبرنگار انقلابی

خبرنگار خبرگزاری دانشجو: وظیفه و ذات اصلی رسانه از هر نوع آن اطلاع رسانی دقیق و سریع در موضوعات مختلف و مورد نیاز برای مردم  و بیان مشکلات و انتقادات موجود است. چنانچه این رسالت را از رسانه حذف کنید جز ابزاری برای سرگرمی چیزی نخواهد داشت.

ندای اصفهان – میثاق لیث صفار:

در طول تاریخ و در تحولات تاریخی همواره رسانه نقش و جایگاه مهم و اثرگذاری داشته است و رسانه را می توان یکی از ابزارهای زندگی اجتماعی بشری به حساب آورد. البته شکل و قالب رسانه در دوره های مختلف تاریخی متفاوت بوده است به نحوی که می توان منبرها را یکی از قدیمی ترین شکل های رسانه به حساب آورد و پس از آن رسانه‌های کاغذی نظیر روزنامه ها، هفته نامه ها و فصل نامه ها وارد فضای رسانه ای شدند و با پیشرفت فناوری رادیو و پس از آن تلویزیون جای خود را در دل مردم به عنوان رسانه باز کردند و امروز نمونه های الکترونیکی نظیر خبرگزاری ها و پایگاه های خبری و شبکه های اجتماعی به عنوان شکل و قالب های جدیدتر رسانه، در اختیار مردم قرار گرفته است.

وظیفه و ذات اصلی رسانه از هر نوع آن اطلاع رسانی دقیق و سریع در موضوعات مختلف و مورد نیاز برای مردم  و بیان مشکلات و انتقادات موجود است. چنانچه این رسالت را از رسانه حذف کنید جز ابزاری برای سرگرمی چیزی نخواهد داشت اما آنچه که در کنار انتقال صحیح و سریع اطلاعات و بیان مشکلات و نقطه نظرات ضروری است ارائه تحلیل های صحیح از هر خبری است. در عصر انفجار اطلاعات، به راستی حجم زیادی از اطلاعات و داده ها در اختیار شهروندان قرار می گیرد اما آیا تحلیل صحیحی هم در کنار این اطلاعات به مردم داده می‌شود؟ اخبار و اطلاعات روزانه یک سری داده های خام هستند که به تحلیل نیاز دارند تا مردم آنچه را که باید، درست متوجه شوند به خصوص در دورانی که حجم حملات به فرهنگ و مذهب بیش از هر زمان دیگر است.

همانطور که پیش از این اشاره شد وظیفه خبرنگار و رسانه اطلاع رسانی و بیان مشکلات است اما رسانه‌های انقلابی به آن نحوی که رسانه‌های معاند از بستر رسانه استفاده می کنند نمی توانند استفاده کنند و آن به دلیل ایدئولوژی اسلامی و اخلاق اسلامی حاکم بر فضای رسانه‌های انقلابی است. رسانه‌های غیر انقلابی و ضد انقلابی از گفتن دروغ به منظور پیشبرد اهداف خود ابایی ندارند در حالی که رسانه انقلابی بیان حقیقت را سرمشق خود می داند حتی اگر تلخ باشد و به همین دلیل است که شاید این طور به نظر برسد که رسانه‌های ضد انقلابی موفق تر هستند چون آن ها به هیچ تعهد اخلاقی پایبند نیستند. اما در دورانی که رسانه‌های بیگانه با ارزش های انقلاب از هیچ هجوم و حمله ای به ارزش های اسلامی ابایی ندارند وظیفه خبرنگار و رسانه انقلابی چیست؟

بیشترین حملات به سمت فرهنگ و اسلام رخ می دهد و اولین قدم در برخورد با این حملات، افزایش سواد رسانه ای و افزایش سواد فرهنگی و مذهبی خبرنگار است. چه بسا خبرنگارانی هستند که در حوزه های فرهنگی فعالیت می کنند اما جز پوشش ساده اخبار کاری نمی کنند در حالیکه وظیفه خبرنگار آن بوده است که با قلم خود دردی از دردهای جامعه را دوا کند و در وا نفسای این حملات به فرهنگ و مذهب، مردم را از انحراف و گمراهی نجات دهد و نقش رسالت گونه خود را به بهترین نحو انجام دهد البته نقش مدیران رسانه‌ها و سیاست گذاران رسانه ای استان نیز نقشی بی بدیل خواهد بود.

مدیران رسانه ای استان باید نسبت به افزایش سواد فرهنگی خبرنگاران خود حساس باشند چراکه افزایش سواد رسانه ای و سواد فرهنگی خبرنگار، افزایش سواد فرهنگی و رسانه ای و مذهبی یک جامعه را به همراه خواهد داشت.

رسانه‌های دنیا همیشه حامی منافع ملی کشور خود بوده اند و در واقع یکی دیگر از وظایف مهم رسانه همین است. حامی آنچه که به عنوان منافع ملی عنوان می‌شود باشند اما متاسفانه آنچه که امروز شاهد آن هستیم این است که برخی رسانه‌ها که به رسانه‌های زنجیره ای معروف هستند با زیرپا گذاشتن منافع ملی و الغای دروغ به ملت در جهت منافع ملی دشمن اقدام می کنند و این موضوع را باید در اینجا جستجو کرد که آیا این اقدامات و فعالیت های آن ها از ناآگاهی و جهل است یا آنکه منافع حزبی آن ها این اقدامات را از نظرشان مشروع می کند؟

آیا منافع حزبی با ارزش تر و مهمتر از منافع ملی است که چنین اقداماتی را مشروع می دانند؟ البته قطعا منافع ملت و کشور با ارزش تر از منافع حزبی است به همین جهت است که رسانه‌های انقلابی همیشه مورد هجمه بوده اند چون هیچگاه منافع ملی را به هیچ چیز دیگر ترجیح نداده اند و هرکجا که خطا و اشتباه مسئولین را دیده اند با صدای رسا آن را فریاد زده اند و مدافع و وکیل منافع ملت بوده اند.

البته علما و روحانیون که علم‌دار انقلاب و مروج فرهنگ دینی جامعه هستند باید از رسانه‌های انقلابی استان حمایت کنند. حمایت روحانیون از رسانه‌های انقلابی آن‌هم زمانی که این رسانه‌ها صدای ملت و صدای دفاع از منافع ملت هستند حمایت علما و روحانیون می‌تواند دلگرمی و پشتوانه‌ای برایشان باشد. این دلگرمی‌ها و حمایت‌ها باعث می‌شود که رسانه‌های انقلابی در حمایت از مردم و بیان مشکلات مردم و رساندن صدای مردم به مسئولان، باانگیزه‌تر و مصمم‌تر باشند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. مرجان گفت:

    خیلی عالی

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715