جمعه ۰۹ آبان ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۶

نقداننده شو!

مزایا و معایب برنامه خندوانه؛ با ارائه راهکارهای پیشنهادی

این برنامه در مقایسه با برنامه های طنز پخش شده در سیما، بهتر از دیروز توانسته مخاطبان زیادی را به خود مشغول کند و تا حدودی در نشر و ترویج ارزش های اسلامی، نظیر: شجاع بودن در بیان حرف حق و توجه به مشکلات روز مردم که بیش از پیش استرس و نگرانی دارند، موثر بوده است

ندای اصفهان- سجاد رسولی (*)

اگر نقد را به عنوان خط کشی برای بیان نقاط قوت و ضعف بدانیم، در ادامه قصد داریم به نقد بی طرفانه ای نسبت به برنامه خندوانه که این روزها مخاطب خوبی را جذب کرده است، بپردازیم و در پایان پیشنهاداتی را نیز ارائه دهیم.

مزایا:

1- این برنامه به طور کلی به ما می آموزد که به راحتی می توان با ساده ترین چیزها (مثل گفت وگوی صمیمانه) شاد بود و حتی با داشتن مشکلات پیچیده به زندگی لبخند زد.

2- مزیت خوب دیگر اینکه در این برنامه از هنرمندان، نخبگان، ورزشکاران مدال آور، خردمندان، و به طور خلاصه صاحبدلان دعوت می شود و ضمن همنشینی با آنها دمی با داشتن مشکلات زیاد زندگی به شاد بودن و امیدواری و انتقال تجربیات می پردازند.

3- این برنامه مجری بسیاری از احادیثی است که دعوت به شاد بودن، خوش اخلاق بودن و همنشینی با صاحبدلان و مواردی از این قبیل است؛ مثلا:

قول امام علی علیه السلام در غررالحکم ص 42، یا مستدرک الوسائل جلد 11 ص 207، یا قول امام صادق علیه السلام مبنی بر خوش رفتاری با فرزند در کافی ج 5 ص 55، یا قول امام حسن علیه السلام مبنی بر داشتن اخلاق زیبا در صحیفة البیضاء ج 3 ص 53، یا قول امام علی(ع) مبنی بر اینکه یکی از محبوب ترین مومنان کسی است که کمک مومنان کند و ناراحتیشان را دور کند در میزان الحکمه ج 2 ص 950، یا قول رسول اکرم(ص) در بحارالانوار ج 2 ص 128 مبنی بر داشتن اخلاق نیکو، یا قول دیگرشان در تحت العقول ص 55 مبنی بر نرمخو بودن، یا قول امام صادق مبنی بر فواید همنشینی با صالحان در بحارالانوار ج 78 ص304 و بسیاری از احادیث و روایات دیگر در اینباره.

4- این برنامه استعدادهای نهفته یا کم توجه شده را به ملّت معرفی و مورد احترام قرار می دهد و احترام به دیگران هم تاکید می شود و افراد مهمان در این برنامه خاطرات آموزنده و طنزگونه خود را بیان می کنند.

5- این برنامه در مقایسه با برنامه های طنز پخش شده در سیما، بهتر از دیروز توانسته است مخاطبان زیادی در رده های سنی مختلف را به خود مشغول کند و تا حدودی در نشر و ترویج ارزش های اسلام انقلابی، نظیر: شجاع بودن در بیان حرف حق و توجه به مشکلات روز مردم که بیش از پیش استرس و نگرانی دارند، همچنین در ایجاد محیطی شاد و خودمانی برای رفع این نگرانی ها موثر بوده است.

***

با سپاس فراوان از مجریان دلیر برنامه خندوانه خصوصا آقای رامبد جوان، جهت بهتر و مفیدتر برگزار شدن این برنامه چند نقد و پیشنهاد ارائه می گردد:

معایب:

1- به طور خلاصه می توان گفت هدفگذاری واحد و مشخصی نمی توان از این برنامه به دست آورد؛ معلوم نیست هدف از این برنامه صرفا شاد کردن است یا مشکلات جامعه را در قالب طنز بیان کردن یا خنده همراه با نکات آموزنده.

از اول تا آخر برنامه هم خنده وجود دارد یعنی حتی برای هر چیز بی موردی، خنده الکی و کاذب همراه با تشویق وجود دارد ضمن اینکه خیلی از خنده ها در این برنامه طبیعی نیست، یعنی یا به صورت قهقه زدن و بلند خندیدن است یا حالت تمسخرآمیز دارد درحالی که به قول یکی از معصومین بهترین خنده لبخند زدن است نه قهقه زدن و بلند خندیدن، چراکه این خنده شیطان است.

2- در این برنامه قبح برخی گناهان ریخته می شود و (قبح زدایی از گناهان) حتی به صورت ارزش هم نشان داده می شود. مثلا گپ وگفت و شادی و ارتباط بیشتر یک مجری مرد با یک زن نامحرم و یا جلب توجه یک زن در برابر چندین مرد نامحرم ارزشمند شده است.

منظور از «برخی گناهان»، ارتباط دادن و روبه رو کردن زن و مرد نامحرم است؛ مثلا یک زن (چه به عنوان مهمان هنرمند و چه به صورت حاضرین در جلسه) درجمع زیادی از مردان و حتی در کنارِ مردان نامحرم قرار داده می شود.

قابل ذکر است که اگر به روابط و برخوردهای اخلاقی اجتماعی معصومین و الگوهای حقیقی جامعه نگاهی گذرا داشته باشیم، خواهیم دید که آنان از قهقه زدن و خنده ها و تشویق های بی مورد نسبت به افراد نامحرم خودداری می کردند و چه بسا صحابه و تابعین و شیعیان حقیقی هم به تبع آنان از این اعمال که ممکن است مقدمه اعمال حرام و گناهانی دیگر از قبیل تمسخر، غیبت، یا تهمت و غیره شوند درطول تاریخ خودداری کرده اند. شایسته نیست که ما شیعیان امیرالمومنین (ع) اقداماتی به خاطر شاد کردن بینندگان و یا اضافه کردن بیننده، برخلاف رفتار اماممان داشته باشیم.

توجه کنید که ما در ایران اسلامی کفار ذمی و دیگر فرقه های غیرمسلمان هم داریم که اگر بخواهیم رضایت این ها را هم از برنامه ها به دست آوریم آنوقت با فلسفه و هدف رسانه جمهوری اسلامی تناقض می یابد.

3- خیلی از مهمانان این برنامه و همنشینان آقای رامبد جوان و حتی مجریانش، به قول امام علی (ع) در غررالحکم ص433 وبال گردنند، چراکه همنشینی با آنان کمکی در مبارزه با نفسمان نمی کنند بلکه ما را به بیهوده گویی، خنده بلند زن و مرد نامحرم در برابر همدیگر، دنیاگرایی و تجمل پرستی سوق می دهند و اصلا از داستان های خنده دار و پندآموز دوران امامان معصوم در این برنامه خبری نیست و گویی امامان تمام زندگیشان غم و اندوه و ناراحتی بوده و اصلا گپ وگفت شادمانه ای در برابر مردم نداشته اند.

4- این برنامه و بسیاری از برنامه های دیگر صداوسیما قساوت قلب می آورد چراکه در این برنامه ها در غیر یاد خدا زیاده گویی وجود دارد و اینکه زیاده گویی در غیر یاد خدا (چه به صورت خنده و چه به صورت گفتگو) موجب قساوت قلب می گردد. (حدیث رسول اکرم (ص) در وسائل الشیعه ج 12، ص194)

این برنامه به جای پرداختن به شادی و گپ وگفت خنده دار آموزنده دائمی، شادی و خنده کاذب و به درد نخور رموقت را نشر و ترویج می دهد.

5- از پیامدهای منفی این برنامه، فخرفروشی برای انجام کاری است و به قول حضرت علی (ع) هرکس برای انجام کاری (چه خوب چه بد) فخرفروشی کند خداوند روز قیامت او را سیاه محشور می فرماید. (بحارالانوار ج7، ص21)

این برنامه  می آموزد که اگر بتوانی تعداد زیادی از بینندگان را (به هر قیمتی) شاد و خرسند سازی می توانی به کار خود افتخار کنی و فخر بفروشی.

6- به جرعت می توان گفت که از مهمانان متخصص و صاحبدل دراین برنامه به درستی و آنطور که باید استفاده نمی شود و از آنها صرفا برای خنداندن و برخی کارهای بیهوده و بی ربط با تخصصشان استفاده می شود یا خیلی سطحی و گذرا به آنها توجه می گردد.

راهکارهای پیشنهادی:

1- این برنامه بسیار بسیار مفیدتر خواهد بود اگر هدفگزاری اش واحد و مشخص شود و درجهت همان هدف واحد از متخصصین و مهمانان دعوت شود. مثلا اگر هدف این برنامه طنز است از طنزپردازان متخصص و مورد علاقه مردم در استان های مختلف، در این برنامه بیشتر استفاده شود.

یا اگر هدف از این برنامه با خنده آموزاندن است از افراد باتجربه و سابقه در صداوسیما استفاده گردد مثل آقای احمد پورمخبر و نظایر ایشان از لحاظ سن وسال.

یا اگرهدف انتقال تجربیات هنرمندان است از آنها درهمان جهت سوال شود نه بیهوده گویی و خنده کاذب. و اگر هدف معرفی و استفاده از استعدادهای نهفته است از آنها بیشتر در برنامه حمایت شود و از استعدادهایشان بیشتر صحبت شود.

2- برخی از اعمال حضار در برنامه کنترل شود خصوصا مجری برنامه، چراکه تمام رفتار و کردار او برای فرزندان این مرز و بوم الگو است. به بیان دیگر خنده ها کنترل گردد و از حالت بی مورد، قهقهه و بلند بودن صدا خارج گردد، چراکه بارها مشاهده شده است در مکان های عمومی نظیر اتوبوس ها، کلاس ها و غیره چند دختر یا پسر با حالت بلند قهقهه می زنند و وقتی از آنها خواسته می شود کمی آرام تر بخندند یا بی مورد نخندند به خنده های برنامه خندوانه استناد می کنند.

3- باتوجه به اهمیت شاد زیستن در زندگی پر پیچ وخم و مشکلات امروزی ایران خصوصا برای قشر کم درآمد، و باتوجه به لزوم رعایت محرمات الهی و ضرورت منع و جلوگیری از مقدمات به گناه افتادن خصوصا برای جوانان مجرد در این دنیای دین گریز، حتی الامکان از قرار دادن پسر و دختر جوان و نامحرم در کنار همدیگر برای گپ وگفت بیهوده و خندیدن اجتناب شود.

آقای رامبد جوان می تواند به این ضروریات بیشتر توجه کند و مثلا تمام حضار برنامه را از خانم ها قرار دهد و از یک یا چند مهمان خانم در برنامه استفاده کند یا تمام حضار برنامه را مرد قرار دهد و از مهمان آقا برای گپ و خنده بهره ببرد و دیگر هرچه می خواهند تشویق و خنده داشته باشند.

4- در این برنامه از لطیفه ها و داستان های طنزآمیز و پندآموز معصومین اطهار استفاده شود و به احادیث و روایات این بزرگواران با موضوع زندگی شاد و طنزگونه توجه شود. مثل این سخن امام صادق (ع) در بحارالانوار ج6 ص36 که می فرمایند: هر آنکس که خندان مرتکب گناهی گردد، گریان وارد آتش خواهدشد. راهکار این است که در میان گپ وگفت های مجری با مهمان برنامه از این احادیث مفید استفاده شود تا ثواب این نقل و برنامه دوچندان شود.

5- ازخانواده های شهدای مدافعان حرم جهت نقل نکات طنزگونه مدافعان در کار و زندگی نیز بیشتر در برنامه استفاده شود و از مهمانان دعوت شده در برنامه تخصصی تر استفاده شود مثلا اگر طرف بازیگر باتجربه ای است از او درمورد تجربیات آموزنده و مفیدش بیشتر سوال شود نه از زندگی و مسائل خصوصی که ربطی به ما ندارد، یا اگر مهمان برنامه یک رزمنده جانباز دفاع مقدس است از او خاطرات آموزنده و طنزگونه آن دوران خواسته شود نه بیهوده گویی و خنده بی مورد؛ و مجری محترم برنامه نیز بیش از پیش به ارزش های انسانی دین مبین اسلام نظیر انقلابی گری در بیان صحبت ها توجه و عمل کند.

به امید بهتر برگزار شدن برنامه خندوانه.

سجاد رسولی- دانشجوی کارشناسی فقه و حقوق اسلامی

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناهید کوروشفر گفت:

    با سلام وخسته نباشید
    من می خواستم حتما اقای جوان را ببینم چرا که پیشنهادی دارم برای به چالش کشیدن نماینده ها که مطمئنن بدرد مردم میخورد .
    من از اقای مدیری هم در خواست کردم تا ببینم با توکل بخدا کدام را می توانم ریلرت کنم ممنون.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715