یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۶
#ناگفته_خبرنگار #بخش_۳ #مریم_قمریان
 پیروی از رهنمودهای ولایت فقیه باید در بطن و متن رسانه ها قرار گیرد   

دبیرسیاسی خبرگزاری تسنیم در اصفهان : در بحث ولایت محوری باید از شعار فاصله گرفت، پیروی عملی از رهنمودهای ولایت فقیه باید در متن و بطن محتوای رسانه ها قرار گیرد، رسانه ها ابتدا باید مجهز به یک اتاق رصد شده و سپس با موقعیت یابی و به کار بردن باکیفیت‌ترین ایده ها در عملی ساختن هدایت های رهبری گام بردارند.

مریم قمریان – ندای اصفهان:

در میان محتوای منتشر شده در بسیاری از رسانه های مکتوب و مجازی نه تنها استان اصفهان بلکه کشور، محتوای مهم و کاربردی در حوزه فرهنگی و مذهبی به ندرت یافت می شود، شاید دلیل اصلی نپرداختن خبرنگاران به این حوزه عدم آشنایی آنها با این حوزه باشد. در این بین سیاست گذاری ها نیز دخیل هستند و شاید این موضوع از سوی مدیران رسانه مورد بی توجهی و غفلت قرار گرفته است.
جالب است اگر در این بین یک آمار را هم مطرح کنیم، بررسی وب سایت هایی به زبان فارسی در فضای مجازی منتشر شده نشان می دهد که محتوای تولید شده در بخش فرهنگی و مذهبی فقط یک درصد را شامل می شود.
حالا این موضوع را باید به اصفهان تعمیم دهیم، با توجه به اینکه اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران مطرح است و یک سال نیز پایتخت فرهنگی جهان اسلام بود اما آنچه که از این عنوان در رسانه ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته پرداختن سابقه تاریخی این شهر است، در صورتی که جایگاه این شهر در بعد مذهب جایگاهی والا است که باید بیش از این مورد توجه رسانه ها قرار گیرد. از این بعد که اصفهان خاستگاه علمای بزرگ و فرهیخته است، در طول تاریخ میزبان امامزادگان بوده، سومین قبرستان بزرگ اسلام در این شهر واقع شده و از گذشته دور تا کنون نیز هیئت های مذهبی بی شماری در مناسبت های گوناگون ترویج دهنده شعائر دینی و مذهبی بوده اند و همه اینها برای معرفی جایگاه مذهبی این شهر در بعد ملی و بین المللی جای صحبت و نشر دارد.
به نظر می رسد آشنایی خبرنگاران با این حوزه برای فعالیت مستمر و موثر نیازمند این است که این قشر از خبرنگاران به صورت اختصاصی آموزش ببینند، آشنایی با سوابق مذهبی و فرهنگی اصفهان به ویژه آنچه که با بعد سیاسی و انقلابی گره خورده نیازمند پرورش تعداد بیشتری از خبرنگاران فعال در این حوزه است.

دفاع از منافع ملی به دور از نگاه جناحی و سیاسی
شاید لازمه فعالیت رسانه های محلی پرداختن به موضوعات مرتبط با منطقه و ایجاد پل ارتباطی میان مردم و مسئولان برای رفع چالش های شهر و استان باشد اما چیزی که نباید در رسانه ها فراموش شود دفاع از منافع ملی با پرهیز از نگاههای جناحی و سیاسی است. رسانه های محلی لزوما به مباحث سیاسی صرف نمی‌پردازند و لازم است آنچه که در بّعد ملی امنیت و منفعت کشور را تامین می کند در خوراک خبری رسانه ها وجود داشته باشد.

متاسفانه برخی رسانه های محلی نیز به تبعیت از رسانه های ملی درگیر بازی های جناحی شده و رسالت اصلی خود یعنی اطلاع رسانی را با تحزب گرایی تلفیق کرده و نقش اصلی خود که رساندن صدای حقیقت به گوش مردم و بالعکس مسئولان است را فراموش می کنند.

عملگرایی، پرهیز از شعارزدگی ضرورتی برای اصحاب قلم

در بحث ولایت محوری باید از شعار فاصله گرفت، پیروی عملی از رهنمودهای ولایت فقیه باید در متن و بطن محتوای رسانه ها قرار گیرد، رسانه ها ابتدا باید مجهز به یک اتاق رصد شده و سپس با موقعیت یابی و به کار بردن باکیفیت‌ترین ایده ها در عملی ساختن هدایت های رهبری گام بردارند، قلم زدن حول محور ولایت نیازمند دشمن شناسی و جهت دهی فکری مردم به سمت دفاع از ارزش های ملی و اسلامی است.

این موضوع در سیاست های رسانه ای گاهی مورد غفلت واقع می‌شود، در حقیقت آنچه که بیشتر در رسانه ها مورد توجه است بازخوانی و بازانتشار بیانات، سیاست گذاری ها و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در حوزه های گوناگون است، این موضوع قابل تقدیر بوده اما کافی نیست، رسانه ها باید با یافتن مصداق های عملی و قلم زدن پیرامون این مصداق ها ولایت مداری را در عمل در محتوای خود نمایان کنند.

* دبیر سیاسی خبرگزاری تسنیم در اصفهان

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز