پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱

افشاگری‌های حجت الاسلام سالک پیرامون انتخابات شوراها در استان اصفهان؛

مفاسدی که با لابی گری وارد شورای شهر شدند/ اجازه بازشماری آرای اصفهان صادر نشد/ احتمال جابجایی کاندیداها در شهر اصفهان/ هیئت مرکزی قانون را زیرپا گذاشت

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: حدود ۴۵ نفر از افرادی که انواع فساد را در کارنامه خود داشتند و خود به این مفاسد اعتراف کرده بودند با لابی گری در هیئت عالی مرکزی تایید صلاحیت و عمده این افراد وارد شورا شدند.

به گزارش ندای اصفهان، حجت الاسلام احمد سالک نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی عصر امروز در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه ضمن عرض تبریک به مناسبت میلاد مسعود امام رضا(ع) و دهه کرامت اظهار کرد: برای اینکه پرچم این انقلاب را به دست صاحب اصلی آن امام زمن(عج) برسانیم سختی‌های بسیاری از سوی نظام سلطه و طرفداران آن در داخل کشور وجود دارد که با اصل استقامت که در قرآن کریم بدان اشاره شده می‌توان به پیروزی رسید.

وی در این جلسه که با موضوع روشنگری پیرامون رخدادهای انتخابات اخیر شوراها برگزار شده بود عنوان کرد: من به عنوان یک خدمتگذار به مردم برخود وظیفه می‌دانم اطلاعاتی را در اختیار مردم بگذارم و از حقوق و رای مردم به عنوان حق‌الناس دفاع کنم چراکه این امر وظیفه هیئت عالی گزینش استان اصفهان است.

فرآیند تشکیل هیئت نظارت بر انتخابات شوراها در استان اصفهان

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این موضوع که سیکل قانونی انتخاب هیئت عالی استان‌ها در انتخابات به عهده هیئت مرکزی است که با رای مردم در صحن علنی مجلس انتخاب می‌شوند تصریح کرد: بعد از آنکه این هیئت مرکزی در مجلس انتخاب شد این افراد هیئت‌های عالی استان‌ها را تشکیل داده سپس نمایندگان مجامع استان‌ها ۳ نفر را به عنوان هیئت نظارت بر انتخابات را گزینش کردند.

وی با بیان اینکه در اصفهان مجمع استان ایشان و آقای حسینعلی حاجی دلیگانی و دکتر ترکی را به عنوان هیئت عالی انتخاب کردند اظهار کرد: پس از برگزاری اولین جلسه ایشان به عنوان رئیس هیئت عالی انتخاب شدند و احکام مربوطه را صادر کردند.

حجت الاسلام سالک افزود: استان اصفهان آخرین استانی بود که هیئت عالی آن تشکیل شد اما زودتر از همه استان‌ها کار را شروع رد براین اساس آقای حاجیان که سابقه عملکردی درخشانی در این استان داشته دوره‌ای به عنوان فرماندار بوده‌اند و اشراف کامل به ضوابط قانونی داشتند به عنوان دبیر این مجمع انتخاب شدند.

وی با اشاره به این موضوع که در اجرای فرآیند گزینش و برگزاری انتخابات از اکثر دستگاه‌ها کمک گرفته شده اظهار کرد: مطالبه رهبر معظم انقلاب مبنی بر حضور حداکثری مردم پای صندوق‌های رای در استان اصفهان محقق شد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای با بیان اینکه پس تشکیل دبیرخانه هیئت عالی در استان اصفهان ۲۴ هیئت نظارت بر شورای اسلامی شهر و روستا در ۲۴ شهرستان تشکیل، احکام مربوطه صادر و شوراهای نظارت تعیین شدند خاطرنشان کرد بر اساس سیاست‌هایی از قبیل تعامل با نمایندگان استان اصفهان، نامه‌ای به همه نمایندگان استان ارسال و از آن‌ها درخواست کمک به هیئت نظارت کردیم به گونه‌ای که در شهرستان‌ها هر نماینده ۱۰ نفر و در شهرها ۶ نفر را برای همکاری معرفی کنند.

وی با اشاره به ثبت نام حدود ۱۱ هزار نفر به عنوان کاندیدای شورای اسلامی شهر و روستا در استان اظهار کرد: حدود ۴۴۵ نفر از این افراد با استعلام از دستگاه‌های ۴گانه رد صلاحیت شدند که در هیئت عالی گزینش با بررسی دقیق افرادی که در مدارک ارائه شده‌شان مشکلاتی وجود داشت با اصلاح این مدارک تایید شدند اما حدود ۲۲۹ نفر که در پرونده‌شان محکومیت دادگاهی، شهرت به فساد و عدم مقبولیت مردمی به عنوان اشرار موجود بود شناسایی و به طور کلی رد صلاحیت شدند.

بررسی احراز صلاحیت کاندیداها در هیئت نظارت بر اجرای انتخابات/ مفاسدی که با لابی در شورای مرکزی صلاحیت خو را تایید کردند

سالک در ادامه با بیان اینکه در احراز صلاحیت کاندیداها تمام ضوابط قانونی رعایت شده یادآور شد: پس از بررسی نهایی صلاحیت‌ها نام افراد مردود به تهران اعلام شد و شورای عالی نظارت پاسخگوی تمام شبهات در این زمینه بود اما متاسفانه تعدادی از افراد رد صلاحیت شده در تهران با مسئولین مختلفی لابی کردند و درنتیجه این امر به تایید حدود ۴۵ نفر از مردودین شد.

وی ضمن ابراز تاسف از تایید افرادی که مشهور به انواع فساد مالی، اداری، جنسی و … بوده‌اند عنوان کرد: بنده در مقام قاضی نیستم اما زمانی‌که خود افراد به دفتر بنده آمدند و به فساد خودشان اعتراف کردند دیگر نیازی به قضاوت وجود ندارد اما جای نگرانی وجود دارد که عده‌ای با سیاست بازی تایید شدند و انسان باید غصه بخورد که سرنوشت کشور به دست چنین اشراری بیفتد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای با تاکید بر این مهم که حفظ آبروی انسان‌ها و پوشیدن عیوب مردم امری واجب است ابراز کرد: اگر این مهم بر گردن ما نبود بنده پرونده تک تک این افراد را برملا می‌کردم تا مردم حقیقت این اشخاص را درک کنند اما مردم که از این حقایق بی خبر بودند بعضا در برخی شهرستان‌ها این افراد را با رای بالا راهی شوراها کردند که بخش عمده این آرا در اثر جوسازی‌ها و غوغاسالاری‌های این افراد بود.

هیئت داوری بر مسند قضاوت/ آیا مفاسد راهی شواها خواهند شد؟

وی در رابطه با واکنش هیئت عالی استان نسبت به این تایید صلاحیت‌ها بیان کرد: ما شکایت خود را به هیئت عالی مرکزی و رئیس مجلس رساندیم مدارک لازم را که در اداره اطلاعات، قوه قضائیه، نیروی انتظامی و… موجود بود را منعکس کردیم و قرار بر این شد که در تهران بر این موضوع تجدید نظر صورت بگیرد و چنانچه هیئت داوری این اعتراض را بحق دید می‌تواند فرد فاسد را از شورا حذف و شخص علی‌البدل را جایگزین کند.

تخلفات انتخاباتی زائیده خلأهای قانونی/ پیشنهادی برای رفع تخلفات و خلأها

سالک پیرامون تخلفات گسترده‌ای که در انتخابات اخیر صورت گرفته با بیان اینکه تخلفات دارای ریشه‌های مختلفی بوده اذعان کرد: اولین ریشه تخلف، خلأ قانونی است که باید با بررسی دقیق و موشکافانه توسط مجلس رفع و رجوع شود.

وی با اشاره به یکی از خلأهای قانونی تخلف‌ساز در انتخابات شوراها ابراز کرد: هیئت مرکزی شورای اسلامی شهر و روستا توسط مجلس انتخاب می‌شود و از آنجا که خود این هیئت از اعضای مجلس هستند یک لابی گسترده با استفاده از روابط بین افراد صورت می‌گیرد و این امر موجب تایید صلاحیت افراد ناشایست خواهد شد براین اساس پیشنهاد می‌شود این دستگاه اجرایی ازمجلس خارج شده و بر عهده دستگاه‌های دیگر قرار گیرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای افزود: پیشنهاد ما این است که این هیئت اجرایی از هر ۳ قوه انتخاب شود تا احتمال لابی و شهادت‌های دروغین کاهش یابد و نظارت دقیقتری صورت گیرد.

وی با اشاره به یکی دیگر از خلأهای قانونی مبنی بر تایید صلاحیت افراد زیرمجموعه بخشداران تصریح کرد: در قانون آمده که اگر بخشدار به فردی مظنون شد می‌تواند از دستگاه‌ها استعلام کند اما اگر مظنون نشد فرد تایید صلاحیت می‌شود در این صورت هر بخشدار می‌تواند از تخلفات رفقای خود چشم‌پوشی کند در این صورت رای مردم مال‌المصالحه سلایق سیاسی خواهد شد.

متمولانی که سرنوشت روستاها را تغییر دادند/ پابرهنه‌ها بی نصیب از انتخاب

سالک با بیان اینکه در متن قانون آمده در انتخابات شوراها افراد هر روستا حق دارند در همان روستا رای بدهند خاطرنشان کرد: این بخش از قانون توط هیئت مرکزی در دقیقه ۹۰ بدین‌گونه تفسیر می‌شود که هرکس یک آجر در روستایی داشته می‌تواند در آن روستا رای بدهد درنتیجه در یک روستایی که ۱۰۰ نفر جمعیت دارد ۵۰۰ رای ماخوذ می‌شود به‌گونه ای که افراد متمول که در روستاها به ساخت ویلا پرداخته‌اند و با وجود آنکه سالی چند روز را در آن روستا سپری می‌کنند در سرنوشت چند کشاورز بی بضاعت دخالت می‌کنند و آینده را به نفع متمولان رقم می‌زنند.

وی درخصوص یکی دیگر از موارد خلأ قانونی در مسئله انتخابات شوراها ابراز کرد: در روز انتخابات شما مشاهده می‌کنید که یک مرتبه چندین اتوبوس آدم از یک جایی وارد روستایی شده و در صف رای می‌ایستند اما قانون می‌گوید باید با بررسی کد ملی شهرستان اشخاص مشخص شود در حالیکه بررسی این امر به ۶ ماه زمان نیاز دارد که درکل افراد از اعمال آن صرف نظر می‌کنند بدین ترتیب مسئله خرید آرا و لابی‌های گسترده انتخاباتی سرنوشت را به‌گونه‌ای دیگر رقم می‌زند.

تخلفات گسترده در انتخابات اخیر/ آرای بهارستان بازشماری شد/ اجازه بازشماری آرای اصفهان صادر نشد

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای پیرامون تخلفات انتخاباتی با بیان اینکه هیئت عالی استان شکایت‌هایی را در این خصوص به هیئت مرکزی ارائه کرده عنوان کرد: نتیجه این شکایات این شد که در بهارستان ۳ صندوق بازشماری شد و باتوجه به اینکه تعداد آرای زیادی تغییر کرد تصمیم بر آن شد که کل آرای این شهرستان بازشماری شود و درنتیجه به جابجایی برخی از کاندیداها منتج شد.

لابی‌گری‌هایی که نتیجه داد

وی در رابطه با تخلفاتی که در شهر اصفهان و دیگر شهرستان‌ها اتفاق افتاده بود نیز یادآور شد: شکایات ما پس از کشمکش‌های فراوان به هیئت داوری ارسال و قرار بود رسیدگی شود اما در حین این فرآیند یک مرتبه نامه‌ای از آقای بحیرایی از هیئت مرکزی مبنی بر تایید آرای شهر اصفهان و دیگر شهرستان‌ها به دست ما رسید براین اساس من می‌خواهم به مردم بگویم که ما تلاش قانونی خود را انجام دادیم که مر قانون انجام شود اما بعضا هیئت مرکزی با لابی‌های فراوان قانون را زیر پا گذاشت.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای افزود: پس از نامه آقای بحیرایی بنده یک پرونده قطور از تخلفات ارائه شده به آقای رئیس(مجلس) و یک شکایت را به همراه ۵۰ نفر از نمایندگان مجلس به اصل ۹۰ ارائه کردیم که در حال بررسی است هرچند که نتیجه آن معلوم نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه ما می‌خواهیم مردم بدانند که همان زمان برای احقاق حقوقشان اقدام کردیم در پاسخ به این سوال که چرا همان روز اقدام به رسانه‌ای کردن این مفاسد نکردید عنوان کرد: اگر آن زمان به فکر رسانه‌ای کردن تخلفات بودیم جز ایجاد تشویش و بر هم زدن آسایش کشور کاری از پیش نمی‌بردیم اما با تدبیر و استفاده از راهکارهای قانونی در جهت رفع تخلفات برآمدیم.

تخصص و تعهد ملاک انتخاب شهرداران باشد/ نظام مال المصالحه سلایق سیاسی قرار نگیرد

حجت الاسلام سالک در توصیه‌ای به اعضای شورای پنجم شهر و روستاهای استان اصفهان اظهار کرد: توصیه می‌کنم در انتخاب دهیار و شهرداران دقت کنند و نظام را مال‌المصالحه سلایق سیاسی خود قرار ندهند، از سیاسی کاری و سیاست زدگی بپرهیزند، از دخالت سلایق شخصی بپرهیزند و شهردارانی را انتخاب کنند که متخصص، متعهد و دلسوز منافع مردم باشند.

وی افزود: از اعضای شورای جدید خواستارم که تسویه حساب گذشته را عملیاتی نکنند و با تغییر شهردار کلیه نیروهایی که سال‌های سال دارای تجربه درخشان در شهرداری‌ها هستند را برکنار نکنند و از تجربه و تخصص آن‌ها بهره‌مند شوند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای در پایان با بیان اینکه اساس انقلاب اسلامی بر مسائل فرهنگی است و فرهنگ در این کشور مظلوم واقع شده خاطرنشان کرد: خواهش بنده از شوراهای شهرستان‌ها و روستاها این است که اساس ارتقای استان را بر ارتقای فرهنگ دینی و اخلاقی قرار دهند و نسبت به مسائل فرهنگی، دینی و اعتقادی بی تفاوت نباشند.

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. کاظم گفت:

    نماینده مردم اصفهان؟؟؟؟؟؟؟؟ هلش دادند تو […]

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز