سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸

گفتگو با محمدعلی مجیری رکورددار اهدای خون در اصفهان و جهان؛

هدیه «شریان حیات»/ آرزو دارم که به دیدار رهبرم بروم

اهدای خون هایی که ثبت شده ۲۵۳ بار است. قبلا هم اهدا می کردم ولی چون کامپیوتر نبود ثبت نشده است. سالی شش بار خون اهدا می کردم و به غیر از آن پانزده روز یکبار می رفتم که پلاسمای خونم را برای موارد طبی می گرفتند

ندای اصفهان- نفیسه قاسمی:

اهدای خون زمانی اتفاق می افتد که فرد به طور داوطلبانه مقدار مشخصی از خون خود را در یک مرکز انتقال خون اهدا کند. پس از آزمایشهای غربالگری و تایید سلامتی به منظور تهیه فراورده های خونی مورد استفاده قرار می گیرند و یا از طریق بانک خون مراکز درمانی به افراد تزریق می شود.

فرایند اهدا و تزریق به دریافت کنندگان را انتقال خون می نامند. اهدای خون بی خطر است اما برخی از اهداکنندگان ممکن است دچار کبودی زیر جلدی شوند و یا احساس ضعف و بیحالی پیدا کنند به طوری که باعث به خطر افتادن سیستم ایمنی بدن شود که باید مورد ارزیابی قرار گیرند.

پرسشهایی درباره پیشینه و معاینه فیزیکی اهدا کننده خون می تواند از به خطر افتادن سلامتی او جلوگیری کند. افراد بین سن هجده سالگی  تا شصت سال می توانند خون اهدا کنند و افرادی که مشکل سلامتی ندارند می توانند هشت هفته یکبار خون بدهند.

طبق نظریه های پزشکی دریافته اند که اهدای خون بهتر از حجامت است درگذشته های دور  امکان اهدای خون وجود نداشت و برای خروج خونهای آلوده حجامت توصیه می شد

به بهانه روز اهدای خون در خدمت محمدعلی مجیری رزمنده دفاع مقدس و رکورد دار اهدای خون در جهان هستیم. وی متولد 1326 است، گروه خونی او نوع کمیاب اُ منفی (O-) است و سال 1342 اولین باری بود که خون اهدا کرد.

ندای اصفهان- چه انگیزه ای داشتید که شروع به اهدای خون کردید؛ آیا نذر کرده بودید؟!

محمدعلی مجیری: در دبیرستان هراتی درس می خواندم و آن زمان می دیدم که ساختمان نیمه کاره ای در حال راه اندازی شدن است. شنیدم که ساختمان «بانک خون» است و از آن زمان بود که با خود گفتم هر زمان که شروع به کار کرد به آنجا خواهم رفت و خون اهدا می کنم و تصمیم را عملی کردم.

من به نیت قرب الی الله و هر زمان خون می دادم به نیت ائمه اطهار خون اهدا می کردم. مثلا اگر روز یکشنبه بود به نیت امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) خون می دادم. حس می کردم نیازمندانی هستند که به خون من احتیاج دارند و تصمیم گرفتم این کار را ادامه بدهم.

ندای اصفهان: تا الآن چند بار خون اهدا کرده اید؟

– آنهایی که ثبت شده 253 بار، قبلا هم اهدا می کردم ولی چون کامپیوتر نبود ثبت نشده است. قبلا حداکثر تا شش بار در سال می شد خون اهدا کرد و من هم سالی شش بار خون اهدا می کردم و به غیر از آن پانزده روز یکبار می رفتم که پلاسمای خونم را برای موارد طبی می گرفتند که متاسفانه خیلی به بدنم آسیب زد. با اینکه اهل ورزش هستم و پیاده روی می کنم ولی دچار گرفتگی قلبی شدم و سکته کردم و الآن هم ناراحتی قلبی دارم.

ندای اصفهان: خدا ان شاءالله شفای عاجل بدهد. پس بیماری قلبی باعث شد که دیگر نتوانید خون اهدا کنید؟

– بله، از سال 93 که به بهداری محل رفتم تا خون اهدا کنم، کارتم را گرفتند و گفتند شما به خاطر کهولت سن و بیماری قلبی نمی توانید خون اهدا کنید و عمل قلب باز انجام دادم.

من از سن هجده سالگی بطور مستمر خون اهدا کردم. حتی ماه مبارک رمضان مانع نشد که خون اهدا نکنم. من سر تاریخ که برایم تعیین می  کردند سریع خودم را به بانک خون می رساندم و خون اهدا می کردم. در هر شرایط یا هر زمانی که بود مهم نبود. زمان اهدای خون برای مهم بود.

ندای اصفهان: شما رزمنده دفاع مقدس هم هستید؛ خاطره ای از جبهه برای ما تعریف کنید؟

– سه سال جبهه بودم، در فاو خدمت می کردم و لیاقت داشتم که در عملیات کربلای 5 هم حضور داشتم. یک شب از بیمارستان فاطمه الزهرا اعلام کردند هر کس که گروه خونش اُ منفی است باید برای اهدای خون بیاید چون نیاز فوری به خون داریم. من سریع خودم را به اورژانس رساندم و اعلام کردم که من می توانم خون اهدا کنم و تنها کسی بودم که آن شب خون داد.

دکتر تعجب کرد و پرسید کس دیگری نیست؟ منشی زمانی که شروع کرد از من خون بگیرد، گفتم تا آنجایی که امکانش هست از من خون بگیرید من آمادگی اش را دارم. دو کیسه خون از من گرفتند و دکتر شیفت مدام به من سرکشی می کرد که حال من بد نشود.

ندای اصفهان: تا حالا شده که کسی در منزل بیاید و از شما تقاضا کند که خون اهدا کنید؟

– بله یک روز یک نفر آمد در منزل ما و گفت که از بیمارستان الزهرا می آیم و شما را به من معرفی کردند که گروه خونی شما هم اُ منفی است و همسرم اگر خون بهش نرسد می میرد. گفتم من هفده روز گذشته خون اهدا کردم، باز اصرار کرد و من قبول کردم و بیست و چهار واحد از من خون گرفتند و یک هفته بعد آمد در خانه و تقدیر و تشکر کرد.

به جای قمه زدن خون اهدا کنید/ چرا نام من در کتاب گینس نیست؟

ندای اصفهان: از شما در مراسم های متعددی تقدیر و تشکر کردند آیا خاطره ای در ذهن دارید که برای ما جالب باشد؟

– خردادماه سال 90 بود که از تهران من و خانواده ام را دعوت کردند به جشنی که هنرمندان بزرگی نظیر جمشید مشایخی هم حضور داشتند. در پایان جشن به بنده گفتند: «آیا میدانی شما تا الآن چقدر خون اهدا کرده اید؟» گفتم نه، چطور؟ گفتند «به اندازه زمان صفویه تا الآن که در «سده» (خمینی شهر اصفهان) قمه می زنند شما خون اهدا کرده اید».

من خیلی خوشحال شدم چون حضرت آیت الله خامنه ای در سخنرانی شان تاکید می کردند: «که  قلبا ناراحتم که قمه می زنند و این کار بدعت است» و خوشحال بودم کاری کردم که باعث افتخار خمینی شهر باشم و اینکه باعث سرافرازی شهرم هستم و مردم خمینی شهر تشویق شوند که به جای قمه زدن خون خودشون را اهدا کنند.

ندای اصفهان: چه خواسته ای از مسئولین دارید؟

– من خدا را شکر نیاز مالی ندارم و حتی به خاطر رزمندگی و جانبازی هم به بنیاد شهید مراجعه نکردم که پولی دریافت کنم و از هیچ کس خواسته ای ندارم. خیلی از مراکز از من تقدیر و تشکر کردند ولی آرزو دارم که به دیدار رهبر بروم. به هر حال من به نحوی به مملکتم خدمت کرده ام و دلم می خواهد که از سمت رهبر مملکت مقام معظم رهبری تشویق بشوم.

ندای اصفهان: شما که جزء خانواده شهدا هستید مگر تا الآن به دیدار حضرت آقا مشرف نشدید؟

– بله به صورت گروهی رفتیم و در شلوغی بود. دلم می خواهد از نزدیک حضرت آقا را ببینم و آقا مرا تشویق کنند.

و اینکه مگر من رکورد دار اهدای خون نیستم پس چرا اسم من در کتاب گینس نیست؟ به هر حال مسئولین باید پیگیر این موضوع هم بشوند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715