دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۵

هرگونه کم کاری به مثابه خیانت است!

فرهنگ ولنگاری یا ولنگاری فرهنگی

ولنگاری فرهنگی امری است که منشعب از فرهنگ ولنگاری است که مربوط به سیاست گذاران فرهنگی و متصدیان امر فرهنگ می شود؛ اینکه افسار فرهنگ را به کول خودش ببندند و کاری نداشته باشند که به کدام طرف می رود

ندای اصفهان- روح اله عباسیان جزی

رهبر معظم انقلاب در یکی از دیدارهایشان با هیئت دولت رویکرد وزارت ارشاد و دستگاه های دولتی را نوعی ولنگاری فرهنگی دانستند و فرمودند: «در موضوع فرهنگ، نوعی ولنگاری و بی اهتمامی در دستگاه های فرهنگی به چشم می خورد، زیرا در تولید کالاهای فرهنگی مفید و جلوگیری از تولید کانال های مضر کوتاهی هایی صورت می گیرد.»

در اینجا می خواهیم زمینه های رسیدن به ولنگاری فرهنگی را بررسی کنیم.

در ابتدا اشاره داشته باشم به اینکه ما یک فرهنگ ولنگاری داریم و یک ولنگاری فرهنگی که مفهوم این دو متفاوت از هم می باشد. فرهنگ ولنگاری این است که در فرهنگ یک قشری پرداختن به امور لهو و لعب و چیزهایی که انسان را از امور جدی باز می دارد نهادینه شده باشد اینکه اتلاف وقت و عدم توجه به ارزش زمان و همچنین جهان برای لهو و لعب آفریده نشده است و هدف خلقت انسان اینها نیست مورد غفلت واقع شود. سرگرمی به چیزهایی چون موسیقی، بازی های مختلف بطور مفرط تماشای فیلم ها و برنامه های تلویزیونی و اموری از این دست نمودی از این فرهنگ در جامعه می باشد.

اما ولنگاری فرهنگی امری است که منشعب از این فرهنگ ولنگاری است که مربوط به سیاست گذاران فرهنگی و متصدیان امر فرهنگ می شود اینکه افسار فرهنگ را به کول خودش ببندند و کاری نداشته باشند که به کدام طرف می رود. آیا به سمت ارزش هاست یا ضد ارزش ها، آیا جامعه را به سمت سعادت می برد یا شقاوت.  ولنگاری فرهنگی نوعی بی سیاستی و بی تدبیری در امر فرهنگ است. شاید بتوان عنوان لیبرالیسم فرهنگی را به آن اطالق کرد بدین معنا که آزاد گذاشت هرچه بخواهد بشود.

نگاه دیگر به موضوع ولنگاری فرهنگی شاید این نباشد که متصدی آن رویکرد لیبرال دارد اما رویکرد آنها نظام مند و هدفمند نیست. شما شرایط را در نظر بگیرید که در وضعیت جنگی قرار گرفته اید اگر افسران قصد جنگیدن با دشمن را داشته باشند اما در کار خود جدیت نداشته باشند چه رخ خواهد داد؟

فرض بگیرید در شناسایی مواضع دشمن، بررسی مواضع دشمن وقت گذاری الزم را نداشته باشد، مسیر نفوذ دشمن را مسدود نکند یا اینکه مهاجمان دشمن را دستگیر نکنند یا برای مثال یکی در میان مهاجمان دشمن را هدف قرار دهند به نظر شما نتیجه چه می شود؟ در جنگ نرم و تهاجم فرهنگی نیز همینطور است. بایستی زمینه های تهاجم دشمن را شناسایی کرد، راه های نفوذ را مسدود کرد با برنامه های آنها مقابله کرد. برای جلوگیری از عمل دشمن برنامه های تهاجمی نیز در نظر گرفته شود. همچنین هرکاری که در جهت اهداف دشمن است را رصد و با آن مبارزه کرد و هرکاری که در راستای مقابله با دشمن است را حمایت کرد.

  • – در حال حاضر می بینیم که اصل تهاجم فرهنگی دشمن دیده نمی شود و یا بعضا انکار می شود.
  • – با افرادی که فرهنگ دشمنان را دامن می زنند نه تنها برخورد نمی شود بلکه بعضا تجلیل و حمایت می شوند. بیشتر به برنامه های خنثی و بی اثر در مقابل دشمن پرداخته می شود و مسئولین به برنامه های جشنواره ای و سرگرمی مشغول هستند.
  • – از تولید آثار با ارزشی که در مقابله با جریان استکبار و لیبرال است حمایت نمی شود.
  • – دید سکولار در عرصه فرهنگ وجود دارد و دین و انقلاب و آرمان ها را از عرصه فرهنگ جدا می دانند. هنر دینی و غیر دینی را انکار می کنند.
  • – بعضا خودی و غیر خودی، نیروی انقلابی با غیر انقلابی و بی تفاوت با یک چشم نگریسته می شوند و در عرصه فرهنگ به هر دو خدمت یکسان اعطا می شود.
  • – در بعضی عرصه ها نیروهای انقالبی طرد می شوند و حتی با آنها برخورد سلبی صورت می گیرد.

خلاصه اینکه در زمینه نظارت بر آثار فرهنگی مثل کتاب، فیلم ، تاتر، نشریات و … با تساهل و تسامح مواجه هستیم . به اینکه یک محصول فرهنگی می تواند سبب گمراهی شود اصلا توجهی نمی شود لذا این ولنگاری فرهنگی باعث واگذار کردن عرصه به دشمنان می شود، تا بدان جا که فرهنگ منحط آنها فرصت رسوخ و تسلط پیدا کند.

پس لازم است مسئولین از خواب غفلت بیدار شوند و به هشدارهای رهبر انقالب توجه کنند وگرنه هرگونه غفلت و کم کاری آنها به مثابه خیانت است و بدانند اگر در این دنیا مجازات نشوند در سرای دیگر عقوبت خواهند شد.

انتهای پیام/ منبع: ماهنامه ندای ایمان

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715