پنج شنبه ۰۱ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
جزوه منتشر نشده حزب جمهوری اسلامی؛
 شیلی و ایران/ بازخوانی تجربیات انقلابی دنیا +دانلود کتاب   

از آنجا که انقلابات بشری وجوه اشتراک فراوانی با هم دارند و اکثرا برای رهائی انسان از یوغ اسارت و بندگی نظام حاکم صورت می گیرد، تجربیات انقلابات گذشته در کشورهای جهان، ما را در انتخاب راه و شیوه های مبارزه با امپریالیسم و خنثی کردن توطئه های آن می تواند یاری بسیاری کند

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، تاریخ هر کشور هویت آن کشور را تشکیل می دهد و چه خوب است با حفظ اسناد تاریخی کشورمان (علی الخصوص در مقطع پیروزی انقلاب اسلامی ایران)، جوانان را با هویت و زحمات نسل اول انقلاب آشنا کنیم.

متن زیر کتابی نایاب با نام «شیلی و ایران» از مجموعه انتشارات حزب جمهوری اسلامی است که در سال ۱۳۵۹ به چاپ رسیده است. این کتاب به عنوان یک سند ارزشمند در تاریخ انقلاب اسلامی توسط پایگاه تحلیلی خبری ندای اصفهان از روی متن اصلی تایپ و ویراستاری شده و برای اولین بار در فضای مجازی منتشر می شود.

این کتاب شامل ۲۱ مقاله بوده که دو مقاله آن را در ادامه مطلب با هم می خوانیم و متن کامل آن را می توانید از لینک زیر دانلود کنید.

دریافت فایل PDF کامل جزوه (۹۳ صفحه): دانلود

دریافت فایل Word کامل جزوه: دانلود

شاکله این کتاب مقایسه ای میان انقلاب ایران با حوادث شیلی در زمان ریاست جمهوری سالوادور آلنده و درنهایت کودتای آمریکایی ژنرال پینوشه است که نویسنده کتاب نسبت به تکرار تاریخ و عبرت گرفتن از آن هشدار می دهد.

بسم الله الرحمن الرحمن

مقدمه: از آنجا که انقلابات بشری وجوه اشتراک فراوانی با هم دارند و از آنجا که اکثر انقلابات تاریخ برای رهائی انسان از یوغ اسارت و بندگی نظام حاکم صورت می گیرد، از آنجا که در دویست سال گذشته و خصوصا نیم قرن اخیر امپریالیسم امریکا، به کمک عوامل خود، در کشورهای مختلف شگردهای مختلفی را برای سرکوبی جنبش های آزادی بخش و نابودی انقلابات ضد امپریالیستی بکار گرفته است و از آنجا که سازمانهای جاسوسی امپریالیسم شبکه های گسترده ای در سراسر جهان به وجود آورده اند، تجربیات انقلابات گذشته در کشورهای جهان، ما را در انتخاب راه و شیوه های مبارزه با امپریالیسم و خنثی کردن توطئه های آن یاری بسیار می توان بکند.

تجربه روی کار آمدن دکتر آلنده در شیلی و سقوط او به دست عوامل سیا و نظامیان فاشیست، بهترین سرمشق ما در دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران است. از آنجا که حفظ این دستاوردها و آگاهی بخشیدن به توده ها در راه مبارزه با امپریالیسم وظیفۀ اصلی هر روشنگر انقلابی در این مقطع زمانی است و از آنجا که هر فرد از آحاد ملت ایران، با مراقبت و هوشیاری و عکس العمل خود می تواند یک گام، انقلاب اسلامی ما را در نیل به اهداف عالیه اش به جلو راند، ما بر آن شدیم تا توطئه هائی را که در زمان ریاست جمهوری آلنده، در شیلی از طرف سیا سازماندهی می شد برشمریم و مشابهات آنها را با توطئه های انجام شده در ایران بازگو نمائیم. برای مبارزه با امپریالیسم امریکا باید پیچیدگی های کار را فرا گرفت و به سلاح تجزیه و تحلیل اصولی مجهز شد. امروز زمانی است که مردم ما باید هوشیارانه به جریانات بنگرند و فریب شعارهای به ظاهر انقلابی را نخورند.

باید بخاطر داشت که در پس هر شعاری هدفی نهفته است. با هشیاری باید به کشف این اهداف پرداخت. اسیر جو حاکم شایعات موجود نباید واقع شویم و در هر اجتماع و تظاهراتی نباید شرکت کنیم. روشنفکران و دانشجویان انقلابی که به سلاح تجزیه و تحلیل وقایع مجهزند، وظیفه دارند، توده ها را در کشف و خنثی نمودن توطئه های دشمن یاری نمایند. دشمن برای پیشبرد مقاصد خود، در هر لحظه از شعارها و وسایل متناسب استفاده می کند. لزوم تشکیل هسته های اطلاعاتی، رعایت اصول مخفی کاری، سازماندهی سیاسی و تشکیلاتی برای بسیج های فوری و آنی از ضروریاتی است که توده های انقلابی به کمک عناصر آگاه به آن نیاز دارند برای تداوم انقلاب باید به نیروی خلق تکیه کرد و خلق را به صحنۀ پیکار با امپریالیسم و ایادی داخلی آن کشاند.

نکته ای که حائز اهمیت است آنکه ایدئولوژی انقلاب شیلی سوسیالیسم (مارکسیسم) است و هدفش تنها بهبود وضع اقتصادی مردم شیلی و خارج کردن امریکائیان از شیلی بود، در حالی که ایدئولوژی انقلاب ما اسلام است و هدفش نجات مستضعفین سراسر جهان. بنابراین اگر برای انقلاب شیلی تنها از سوی امپریالیسم امریکا توطئه هائی صورت می گرفت، در مورد انقلاب ایران شدت توطئه ها به مراتب بیشتر است، چرا که انقلاب اسلامی ایران، نافی هر نظام سلطه گر در غرب یا شرق است.

ما در این سلسله نوشته ها، می کوشیم تا از آنچه انقلاب شیلی رفت، در ایران جلوگیری کنیم و آگاهی توده ها را در کشف توطئه ها و مبارزه با آنها ارتقاء بدهیم. با این امید که در این راه از کمک ها، انتقادها و پیشنهادات شما بهره مند شویم.

***

شیلی و ایران قسمت (۱)

وضعیت شیلی:

شیلی کشوری است در آمریکای لاتین که سالها تحت استعمار انگلستان بوده است، در سال ۱۸۷۵  حدود ۵۸ درصد از صادرات شیلی به بریتانیا بشمار می رفت و ۴۱ درصد واردات از بریتانیا می آمد. تجارت آنها نمونه ای از رابطه بین کشور ما و کشور مستعمره بود. شیلی بزرگترین تولیدکنندۀ مس جهان گردید و ۶۶ درصد از وادرات مس بریتانیا را در سال ۱۸۷۰ تامین می کرد. همچنین شیلی یکی از بزرگترین تامین کننده های گندم برای بریتانیا بود. بریتانیا منبع اصلی کالای مصرفی در شیلی به حساب می آمد. تسلط بریتانیا چیزی بیشتر از تسلط تجارت خارجی شیلی بود. قبل از سال ۱۸۸۰ شش تا ۸ میلیون پاوند از سرمایه گذاری بریتانیا در شیلی شامل وام بود.

اما کم کم برای امپریالیسم بریتانیا تهدیدی ظهور می کرد و آن رقابت امپریالیسم آلمان و آمریکا بود. در دهۀ ۱۸۹۰ سرمایه گذاری آلمان در شیلی به شدت رشد یافت و بزودی در صنعت برق، سیستم واگن های برقی شهری پیشی گرفت. سرمایه گذاری ایالات متحده بعد از ۱۹۰۰ شروع به رشد کرد. در سال ۱۹۰۵ شرکت مس “بریدن” که بعد یک شرکت فرعی موسسه “کنه کات” گردید برای بهره گیری از مس “آل تنینیت” تشکیل شد. در سال ۱۹۱۱ شرکت عملیات اکتشافات در شیلی که بعدا شرکت فرعی از موسسه “آناکوندا” گردید برای بهره برداری از مس “چوکی کاماتا” به وجود آمد.

جنگ جهانی اول رقابت را آرام تر ساخت. امریکا به صورتی بزرگ و به شکل امپراطوری قدرتمند در آمریکای لاتین ظهور کرد که شیلی قسمتی از آن بود. امپریالیسم آمریکا بعد از جنگ کنترل و نظارت خود را بر موقعیت های اصلی اقتصادی شیلی کامل نمود. وام های خارجی به شیلی سرازیر شد. بدهی خارجی شیلی از ۶۰۰ میلیون دلار در سال ۱۹۶۰ به ۳ میلیارد دلار در سال ۱۹۷۰ رسید. نفوذ فرهنگی به نفوذ اقتصادی کمک می کرد. قبل از آنکه شیلی به وسیلۀ ارتباطات جدید و آگهی های سینماها و برنامه های تلویزیونی ایالات متحده تحت نفوذ قرار گیرد و دو نشریۀ آمریکائی تایم رید زردابجست به خلق روحیه و تمنای زندگی به شیوۀ آمریکائی کمک نماید این موضوع از طرف بعضی از کارشناسان امور سیاسی پیش بینی شده بود.

شیلی نه بخاطر منافع مشترک بلکه به سبب دلایل سیاسی و استراتژیکی و شیلی برای امپریالیسم آمریکا مهم بود. شیلی بخشی از امپراطوری ایالات متحده به حساب می آمد.

***

وضعیت ایران:

ایران از دیرباز تحت سلطه انگلیس بود. در دورۀ مشروطه عوامل انگلیس و روسیه در ایران نفوذ همه جانبه داشتند. قردادهای ننگین استعماری با انگلستان در زمینه انحصار دخانیات استخراج و بهره برداری از نفت و… منعقد شد. بعد از جنگ جهانی دوم و با تحلیل رفتن قوای استعمار انگلیس و نفوذ امپریالیسم در نقاط مختلف جهان نفوذ امپریالیسم آمریکا در ایران بالا گرفت.

با سقوط دکتر محمد مصدق به دست سیا و پیروزی کودتای ننگین ۲۸ مرداد ۳۲، نفوذ امپریالیسم آمریکا در ایران گسترش تام گرفت. قراردادهای اقتصادی، سیاسی، نظامی و فرهنگی متعددی با آمریکا منعقد گشت. فروش و استخراج نفت افزایش یافت. مصرف کالاهای امریکائی، همراه با فرهنگ این کشور و بطور کلی فرهنگ غرب در ایران شدت گرفت. قراردادی با حجم ۴۰ میلیارد دلار با آمریکا به امضاء رسید که  بزرگترین قرارداد اقتصادی در جهان بود. سلاح های پیشرفته آمریکائی، همراه با خیل عظیم کارشناسان نظامی آمریکا در ایران سرازیر گشت، سالانه به طور متوسط، ۵ میلیارد دلار اسلحه از آمریکا خریداری می گشت. تعداد مستشاران آمریکایی در ایران بالغ بر ۴۰۰۰۰ نفر می شد.

ایران صحنۀ رقابت امپریالیسم امریکا، انگلستان به طور عمده و امپریالیسم آمریکا و اروپا به طورغیر عمده بود. آمریکا بر اقتصاد ایران تسلط کامل داشت. سیاست های اقتصادی، نظامی و فرهنگی ایران را به رژیم ایران دیکته می کرد. تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا بالغ بر ۸۰ هزار نفر شد. فرهنگ مصرفی غرب، همراه با کینه دیرینه با اسلام و فرهنگ اصیل ایران، بر همه جا حکومت می کرد.

ایران نه بخاطر منافع مشترک بلکه به سبب دلایل سیاسی و استراتژیکی وسیعی برای امپریالیسم امریکا مهم بود. ایران جزیره ثبات لقب گرفته بود و بعضی آن را یک ایالت آمریکا بحساب می آوردند. ایران به عنوان قوی ترین کشور منطقه برای امپراطوری امریکا اهمیت حیاتی داشت.

***

در سال ۱۹۶۴ در انتخابات ریاست جمهوری شیلی، ایالات متحده آمریکا از “ادوارد وفری” دموکرات مسیحی حمایت می کرد. فری با تبلیغاتی که سیا بعمل آورد، توانست با ۵۶,۱ درصد آراء در مقابل ۳۸,۹ درصد آلنده برنده انتخابات شود. در گزارش عملیات محرمانه آمده است که در سال ۱۹۶۴ دخالت ایالت متحده “ادوارد وفری” را قادر به کسب اکثریت قاطعی نمود. بدون دخالت ایالات متحده نتیجه انتخابات بسیار نزدیک به هم می شد.

گزارش کمیته سنا شرح می دهد که در ضمن سال های بین انتخاب فری و مبارزه انتخاباتی ریاست جمهوری سال ۱۹۷۰، سیا تقریبا ۲ میلیون دلار در عملیات مخفی در مورد بیست پروژه محرمانه صرف کرد. یکی از طرح ها، حمایت مالی از نمایندگان مطبوعات بود، نویسندگان الهام گیرنده از سیا در هیات تحریریه “ال مرکوریو” استقرار یافتند و بعد از سال ۱۹۶۸ کنترل خود را بر محتویات اخبار بین المللی آن روزنامه اعمال کردند.

نام ” ال مرکوریو” را بخوبی به خاطر بسپارید چرا که ما در هر شماره، یکی از توطئه های این روزنامه را در نابودی انقلاب شیلی بیان می کنیم و از نشریات ایرانی برایتان نمونه می آوریم.

اما قبل از آنکه وارد بحث شویم، اجازه [دهید] کمی دربارۀ نقش مطبوعات صحبت کنیم. مطبوعات و اصولا قلم، چون شمشیر دو لب است که هم می تواند حقایق را بشکافد و آگاهی ببخشید و هم می تواند، سفید را سیاه نشان دهد و مملکتی را بر باد دهد. بنابراین خرید مطبوعات و قلم بدستان از مهم ترین هدف های سازمان های جاسوسی است که به هر ترتیب و به هر قیمت به این عمل اقدام می کنند.

در اسنادی که دادستانی انقلاب و دانشجویان پیرو خط امام افشا کردند به معدودی از مطبوعات خریداری شده از سوی سیا، اشاره شد. مهم ترین این نشریات آیندگان، بامداد، پیغام امروز، خلق مسلمان و چند نشریه هفتگی و روزنامه بود که از آنها نام برده شده.

«آیندگان» که بدست صهیونیسم و با تائید سازمان سیا در ایران بوجود آمده بود، دقیقا نقش “ال مرکوریو” در شیلی را بازی می کرد و متاسفانه ۵ ماه  بزرگترین ضربه ها را بر پیکر نوجوانان این انقلاب نواخت.

بامداد که حتی اسناد رابطه اش با آمریکا افشا شد، اما متاسفانه از سوی مقامات، اجازۀ انتشار یافت. هیچ از خود پرسیده اید که چرا این همه روزنامه بعد از انقلاب بوجود آمد؟ هیچ از خود پرسیده اید که بعضی از این نشریات که تیراژشان حتی به یک هزار نسخه هم نمی رسد چگونه مخارج عظیم چاپ را متحمل می شوند؟

آیا آمریکا نمی تواند با واریز پول به حساب روزنامه های مخالف، توطئه های خود را عملی نماید؟ آیا از طریق عوامل خود نمی تواند کاغذ مجانی برای عوامل و مطبوعات خود در ایران بفرستد؟ آیا نمی تواند از طریق عوامل خود، اجازه انتشار نشریاتی را بگیرد؟

افشاگری دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، جزئی از توطئه هایی را [که] آمریکا برای افزایش تیراژ و مطرح کردن یک نشریه انجام می دهد نشان داد. گزارش محرمانه کمیته سنای آمریکا نیز خبر از خرج ۲ میلیون برای عملیات مخفی می دهد. بنابراین خیلی ساده است که بسیاری از نشریات فعلی که در تضعیف انقلاب، رهبری و دولت می کوشند، آمریکائی باشند.

اگر یادتان باشد، در اوایل پیروزی انقلاب، رضا مرزبان، این نوکر حلقه بگوش امپریالیسم و شاه مخلوع و عضو به اصطلاح سندیگای نویسندگان و خبرنگاران، روزنامه ای منتشر ساخت با نام، پیغام امروز، و شدیدترین حملات را با شعارهای انقلابی و دفاع از خلق، کارگر و زحمتکش به انقلاب شروع کرد.

اگر یادتان باشد، آیندگان که عمری در خدمت رژیم به ثناگوئی مشغول بود و اصولا برای توجیه صهیونیسم و امپریالیسم در ایران بوجود آمده بود، پس از یک اعتصاب ۶۲ روزه استحاله گشت و تندترین حملات را متوجه رهبری کرد و حتی از قول رهبر انقلاب دروغ نوشت. آیندگانی که یک عمر در خدمت شاهنشاه آریامهر و صهیونیست بود، بعد از این مدت آخرین فحش ها و ناسزاها را نثار انقلاب، مردان مورد اعتماد رهبر و غیره کرد و به حما یت از کارگران و خلق پرداخت.

هیچ از خود پرسیده اید که چرا «رستاخیز»، بلندگوی رژیم پهلوی بعد از انقلاب نام خویش را عوض می کند و از آخرین روشنفکران باصطلاح انقلابی مطلب چاپ می کند؟ فکر می کنم که جواب تمام این سئوال ها را یافته باشید. پاسخ این سئوال ها در همان ۲ میلیون دلاری است که در شیلی برای عملیات مخفی خرج شد. خوب است بدانید که برای عملیات نظامی آمریکا در ایران ۱۵ میلیارد دلار اعتبار در نظر گرفته شده است.

با یک حساب سرانگشتی می توانید حساب کنید که چقدر این پول می تواند برای عملیات نظامی باشد و چقدر برای عملیات مخفی. هموطنان عزیز، برادران انقلابی مسلمان، در موقع خواندن روزنامه، نشریه، اعلامیه، شب نامه و… متوجه باشید که در پس هر کلمه توطئه ای می تواند نهفته باشد. به هوش باشید که ظاهر فریبنده شما را از راه منحرف نسازد. در موقع خواندن هر نوشته ای، کلام امام را به خاطر آورید، چرا که کلام امام معیار هر مسلمان ضد آمریکایی و ضد ابرقدرت هاست.

شیلی و ایران قسمت (۲)

در شماره قبل گفتیم که مطبوعات آمریکائی در شیلی، نقش بسیار مخرب داشتند و بر علیه هر اقدام اساسی دولت و یا گروه های مسئول مملکت سم پاشی می کردند. برای آشنائی بیشتر با اوضاع شیلی باید گفت بعد از آنکه در سال ۱۹۶۴ “ادواردو فری” به کمک آمریکا رئیس جمهور شیلی شد، احزاب کمونیست و سوسیالیست و استقلال طلبان شیلی با هم متحد شده و برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۹۷۰ باز هم یک ائتلاف جناح چپ “به نام وحدت ملی” بوجود آمد که شامل کمونیست ها، سوسیالیست ها و رادیکال ها و “ماپو” و دو حزب کوچک دیگر سوسیال دموکرات ها و جنبش مستقل عمومی بود.

برنامه وحدت ملی تغییر یافت. اقتصاد شیلی و کنار گذاشتن قدرت سرمایه داری خارجی و ملی و مزرعه داران بزرگ برای ساختن، سوسیالیسم نامیده می شد. اگر در تجزیه و تحلیل مسائل ایران تشابهات و اختلافات انقلاب ایران و شیلی را در نظر بگیریم خیلی ساده می توانیم به نتیجه دقیق و اصولی برسیم.

همانطور که گفتیم انقلاب ایران، هدفی بسیار وسیع تر از انقلاب شیلی دارد و دشمنان فراوان تری! برای بررسی یک پدیده، نظر کافی به نسبیت معیارها باید داشت و به شرایط زمانی و مکانی توجه خاص باید کرد ـ در هر انقلابی، یک نیروی عمده وجود دارد که نزدیکی بیشتری با ایدئولوژی حاکم دارد و نیروهائی در کنار آن هستند که به درجات مختلف از ایدئولوژی فاصله گرفته و گاه در تضاد با آن قرار می گیرند.

این نیروی عمده گاه از یک حزب و دسته و گاه از ائتلاف چند گروه بوجود می آید. ائتلافی که در شیلی برای در دست گرفتن امور صورت می گیرد، احزابی را در خود جای می دهد که سیاستی ضد امپریالیستی دارند و می خواهند شیلی را از نظام سرمایه داری وابسته به آمریکا نجات دهند.

«امپریالیست ها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۷۰ نیز دخالت کردند. طبق گزارش کنگره درباره عملیات محرمانه سیا از ۸۰۰ هزار تا یک میلیون دلار خرج کردند… نخست [طبق] نظر ایالات متحده مبارزات تبلیغاتی عظیمی به راه افتاد که کاملا شبیه سال ۱۹۶۴ بود. پیروزی آلنده به همراه خشونت و بازدارندگی بود. کوشش ایالات متحده “بر عملیات مخرب” علیه ائتلاف وحدت ملی متمرکز شده بود.

ایالات متحده کوشید [در] صفوف حزب رادیکال تفرقه ایجاد کند. تبلیغات کثیفی برای کاشتن تخم نفاق بین کمونیست ها و سوسیالیست ها و بین کنفدراسیون کارگران ملی و حزب کمونیست به راه افتاد. (فراموش نکنید که انقلاب ایران یک انقلاب اسلامی است و جای احزاب کمونیست شیلی را باید [با] احزاب خط امام در ایران عوض نمایند)

شرکت های بزرگ ایالات متحده در جریان انتخابات دخالت کردند، نمایندگان شرکت آی. تی. تی. مرتبا با نمایندگان سیا در شیلی و در ایالات متحده ملاقات می کردند. در مورد طرق مختلفی که ممکن بود سرمایه لازم برای مبارزه حزب ملی “حزب مخالف” را به صورتی مطمئن می رساندند. برای مبارزه انتخاباتی حداقل ۳۵۰ هزار دلار بوسیله آی. تی. تی. پرداخت شد.  یکی دیگر از شکست های آمریکائی [که] برای جلوگیری از انتخابات آلنده مقادیر عمده ای صرف کرد.»

بازگردیم به ایران، به هنگام تشکیل مجلس خبرگان انواع اتهامات بر علیه این مجلس و انتخابات آن صورت گرفت. در ضمنِ انتخابات مجلس خبرگان، بسیاری دیگر از نهادهای انقلابی نیز مورد حمله قرار گرفتند. هفته نامه جنبش ۱۵/۵/۵۸ در صفحه اول چنین نوشت:

«انحصارطلبان انواع دخالت های ناروا را در انتخابات مجلس خبرگان بطور علنی اعمال کردند. انتخابات مجلس خبرگان در تهران و شهرستان ها انجام شد. تا این ساعت که هفته نامه جنبش به چاپخانه می رود هنوز نتیجه کامل آرای تهران و چند شهرستان اعلام نشده است ولی متاسفانه همانطور که پیش بینی می شد اعتراض فراوان است و موارد اعتراض به این انتخابات حکایت از انحصارطلبی گروه های فشار با تکیه به کمیته ها و بعضی پاسداران به نام و با سوء استفاده از نام و دستورات رهبری می کند.»

این نشریه در شماره ۲۱/۵/۵۸ درباره انتخابات می نویسد:

«اگر مجموع آرای نفر دوم منتخب یعنی آقای دکتر بنی صدر را شاخص تعداد آرای احزاب حاکم به حساب آوریم (چون ایشان فقط کاندیدای آن حزب بوده اند) به کیفیت “بازی انتخاباتی گردانندگان انتخابات پی می بریم که درست همان بازی های تاریخی و سنتی انتخابات دولت های گذشته پیش از “رستاخیز” است.»

پیکار ۸/۵/۵۸، ارگان سازمان پیکار در راه آزادی طبقه کارگر که هم اکنون در کردستان بر علیه دولت جمهوری اسلامی مسلحانه می جنگد، درباره انتخابات مجلس خبرگان نوشت:

«در چنین شرایطی است که بورژوازی و همدستان وی می خواهند با تصویب قانون اساسی مورد نظرشان که وانمود می شود پاسخگوی حرکت انقلابی توده هاست به نیات و عملکردهای ضد انقلابی خویش رسمیت دهند. آری آنها می خواهند در یک مجلس نیم بند که نه مؤسسان است و نه دموکراتیک و نه توده ای، و مضمون و وظیفه اصلی اش متوقف نمودن انقلاب دموکراتیک و ضد امپریالیستی خلق های ماست، قانون اساسی ای را که هدف آن متوقف کردن و مهار کردن انقلاب است، تصویب نمایند».

آیندگان که ارگان مخالفان رژیم و ساواکی ها، عناصر صهیونیسم و غیره بود، بشدت به انتخابات مجلس خبرگان اعتراض می کند. در اعلامیه ای که از سوی حزب جمهوری خلق مسلمان با تیتر درشت در روزنامه آیندگان مورخ ۲۷/۳/۵۸ به چاپ می رسد از زبان دکتر علیزاده  دبیرکل این حزب که اکنون در بازداشت بسر می برد آمده:

«اگر دولت در تصویب قانون اساسی بدون مجلس مؤسسان اصرار ورزد، حزب ما از مراجع عالیقدر برای اتخاذ تصمیم و عکس العمل استمداد خواهد کرد».

همین روزنامه در شماره ۴/۵/۵۸ از جانب جبهه دمکراتیک ملی نوشت:

«ارتجاع و امپریالیسم فعالانه مشغول سازماندهی به نیروها و نهادها و بهره گیری از تمام امکانات خود در رویاروئی با نیروهای مترقی و ملی است. اتخاذ یک شیوه دموکراتیک در براه اندازی مجلس مؤسسان واقعی متشکل از نمایندگان همه نیروهای ملی (نه آنچنان که امروز با جایگزین کردن مرجعیت مذهبی بجای مرجعیت سیاسی این “مجلس خبرگان” می رود که به مجمعی انحصاری تبدیل شود) می توانست گام بزرگی در جهت آرامش کشور و ایجاد فضای مناسب سیاسی باشد. ما به عنوان یک سازمان  دموکراتیک که هدفمان مبارزه با استبداد و امپریالیسم است و در ادامه و پیگیری این اصول  کوچکترین انحراف یا انعطافی را نمی پذیریم. از اینرو با توجه به شرایط غیر دموکراتیکی که بر انتخابات مجلس مؤسسان تحمیل شده است و بارها به آن اعتراض کرده ایم، اینک اعلام می کنیم که در پیگیری اعتراضات اصولی خود هیچ نامزدی برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان معرفی نمی کنیم».

همین روزنامه از قول حسن نزیه که هم اکنون در خارج از کشور بر علیه انقلاب اسلامی ایران با کمک بختیار خائن مشغول توطئه است، نوشت:

«پیشنهاد کردم برای جلب مشارکت همگان انتخابات به تعویق افتد ولی عمل نشد، اگر آزادی مبارزات انتخاباتی تامین نشود کنار می روم».

گر به یاد آوریم که رهبر انقلاب انتخابات بعد از انقلاب را بی نظیر توصیف کرده اند عمق توطئه ها بیشتر نمایان می شود.

باز گردیم به شیلی و توطئه های مشابهی را بیان کنیم و سخن امروز را خاتمه دهیم.

«در شماره دهم سپتامبر “ال مرکوریو” در مقاله های خود سعی کرد که “نیروهای  دموکراتیک” را علیه  دولت مارکسیست به حرکت در آورد». مشاهده می کنید توطئه ها چقدر به هم نزدیک است. در ایران نیز بعضی از مطبوعات می کوشند «نیروهای  دموکراتیک» را بر علیه دولت اسلامی به حرکت در آوردند؛ به نظر شما سر نخ  دست کیست؟

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز