جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۸

گزارش وزارت اقتصاد به هیئت دولت + جزئیات

گزارش وزارت اقتصاد درباره اقدامات صورت گرفته و در دست اجرا در راستای بهبود محیط کسب وکار در جلسه هیئت دولت قرائت شد.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در ابتدای جلسه هیئت دولت از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دلیل اعتماد مجدد به وزیر آموزش و پرورش تشکر کرد.
در ادامه وزارت امور اقتصادی و دارایی گزارشی از اقدامات صورت گرفته و در دست اجرا در راستای بهبود محیط کسب وکار به هیئت وزیران ارایه داد.
در این گزارش وضعیت ایران در شاخص سهولت کسب وکار مورد بررسی قرار گرفت.
از جمله اقدامات صورت گرفته در جهت بهبود محیط کسب وکار در زمینه دسترسی به برق می‌توان به کاهش تعداد مراحل واگذاری انشعاب برق از ۶ مرحله به ۴ وکاهش مدت زمان آن از ۷۷ به ۴۴ روز اشاره کرد.
همچنین در مورد ثبت مالکیت، صدورگواهی، تمدید و تجدید کارت بازرگانی شرکت‌های فاقد پرونده مطالباتی و یا لیست بازرسی در همان روز و انجام تقسیط کل بدهی شرکت‌های دارای بدهی قطعی حداکثرتا پنج روز قابل ذکر است.
در زمینه پرداخت مالیات نیز به مواردی از قبیل امکان ارسال الکترونیکی فهرست برای مودیان مالیاتی، استفاده از اظهارنامه الکترونیکی در پایه مالیات‌های مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده و ارسال الکترونیکی فهرست معاملات فصلی در گزارش یاد شده اشاره شده است.
در راستای تجارت فرامرزی هم اقداماتی مانند فعال سازی اظهار الکترونیکی و کاهش تعداد ایستگاه‌های کاری، راه‌اندازی سامانه یکپارچه امور گمرکی، ارائه بسته حمایت از تولید وتجارت، ایجاد گمرکات تخصصی و مجهز نمودن آنها برای تسهیل تجارت صورت گرفته است. در زمینه اخذ مجوزهای ساخت نیز کاهش مدت زمان واگذاری انشعابات آب و فاضلاب توسط وزارت نیرو از ۲۷۰ روز به ۶۰ روز ( آب ۳۰ روز و فاضلاب ۳۰ روز) در گزارش اشاره شده است.
پس از گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی، هیئت وزیران به بررسی تعداد دیگری از آیین‌نامه‌های اجرایی قانون رفع موانع تولید و ارتقای نظام مالی کشور پرداخت و آنها را از تصویب گذراند.
بر اساس یکی از آئین نامه های مذکور، متقاضی بخش خصوصی یا تعاونی باید درخواست خود را بر اساس شرایط موضوع این آیین نامه مبنی بر پرداخت مدت دار یکجا یا اقساطی ارزش کالا یا خدمت و یا بهای مجوز و پروانه که ارزش آن بیش از یک میلیارد ریال باشد، کتبا و همزمان با تسلیم اسناد شرکت در مزایده، عملیات خرید، اخذ مجوز وپروانه به دستگاه اجرایی ارئه نمایند.
با تصویب آئین‌نامه دیگری از قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، کلیه اراضی طرح‌های عمرانی قابل واگذاری،مطابق با پروانه بهره‌برداری صادره توسط مراجع ذیربط و در صورت درخواست مجری وتایید اجرای طرح توسط هیات نظارت، قابل انتقال قطعی می‌باشد.
همچنین قیمت‌گذاری اراضی در زمان انتقال قطعی حسب نوع فعالیت به نرخ کارشناسی روز محاسبه واخذ می‌گردد.
دولت همچنین بر اساس یکی دیگر از آیین‌نامه‌های مصوب قانون یاد شده متقاضیان احداث یا توسعه واحدهای صنعتی ومعدنی واقع در خارج از محدوده شهرها، شهرکها و روستاهای دارای طرح هادی مصوب را موظف کرد درخواست تغییر کاربری را به همراه مدارک لازم علاوه بر گواهی شرکت آب منطقه‌ای مبنی بر عدم امکان تامین آب برای تبدیل اراضی مورد تقاضا به کشت آبی، به مدیریت امور اراضی استان ارایه نمایند. مدت اعتبار مجوزهای تغییر کاربری صادره از زمان صدور به مدت دو سال است.
آئین‌نامه اجرایی موضوع رفع تداخلات ناشی از اجرای قوانین ومقررات موازی در اراضی ملی، دولتی و مستثنیات اشخاص، از دیگر آئین‌نامه‌های قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر بود که به تصویب هیئت وزیران رسید.
بر اساس این آئین‌نامه وبه منظور رفع تداخلات اراضی و پلاک‌هایی که مشمول اجرای قوانین و مقررات خالصجات، مراحل سه گانه اصلاحات ارضی، موات وکشت موقت شده و نیز مقررات منابع ملی نیز فارغ از تقدم و یا تاخر در آن اجرا شده است اعم از اینکه منجر به صدور سند مالکیت به نام دولت شده یا نشده باشد واتخاذ تصمیم نسبت به اصلاح نقشه‌ها، سوابق واسناد مالکیت آنها، کمیسیون رفع تداخلات در سطح استان تشکیل گردید.
موافقت با افزایش سرمایه شرکت‌های آب منطقه‌ای استان لرستان و ایلام از دیگر مصوبات هیئت وزیران بود.

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز