جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۰۷:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
بنرهای تکراری شهر/
 اصفهان ۲۳۰۰۰ قهرمان ملی دارد، در خرج این خزانه خسیس نباشید!   

عزیزان شهرداری اگر به جای این بنرهای تکراری، هر هفته بنر یادبود ۱۰ شهید عادی و ناشناخته را در دید شهروندان آورند، تا ۱۴ سال امکان ارائه یادمان دارند. پس دست کم در مناسبت‌ها از همه شهیدان یاد کنید...

ندای اصفهان- مهدی ساغری زاده/

از میدان شهدا آرام آرام در خیابان فروغی قدم می‌زنم. این خیابان که ۸۰ سال است احداث شده، خاطرات بسیاری با خود دارد. تابلوی نام کوچه‌ها توجه مرا به خود جلب می‌کند: شهید حسن مذنبی، شهید حمید ایدر، شهید محمود روان، شهید شهسوار زاده، شهید ریاحی، شهید محمود شیروانی و…

سال‌هاست از اینجا می‌گذرم، اما این نام‌ها برایم غریبه‌اند.

به وبگاه گلستان شهدا سری می‌زنم شاید با این نام‌ها آشنا شوم:

«شهید محمود روان: زاده پنجم آذر ۱۳۴۷، در شهرستان اصفهان چشم به جهان گشود. پدرش مهدی، بازنشسته کارخانه زاینده رود بود و مادرش عصمت نام داشت. دانشجوی کارشناسی در رشته مکانیک بود. به عنوان پاسدار در جبهه حضور یافت. سوم خرداد ۱۳۶۱، با سمت فرمانده دسته در خرمشهر بر اثر اصابت ترکش شهید شد. مزار او در گلستان شهدای زادگاهش واقع است.»(۱)

….

چند سالی است بر اساس سنتی نیکو شهرداری اصفهان در مقاطعی چون سوم خرداد، هفته دفاع مقدس، هفته بسیج و دهه فجر با نصب بنر تصاویر شهیدان در نقاط مختلف شهر اصفهان آنان را به یادها می‌آورد و در حد نام و عنوان «قهرمان ملی» از آنان تجلیل می‌شود.

با اینکه اصل این حرکت مثبت و قابل تقدیر است، پرسش اینجاست که آیا قهرمانان ملی ما همین چند نفر معدودند؟ در طی سال‌های گذشته تنها نام و تصویر برخی سرداران را بر این بنرها دیده‌ایم. البته گمان می‌کنم این کار حاصل تفکر نخبه‌گرایی است که تصور می‌کند تمام کارهای بزرگ را نخبگان و مشاهیر و یا در جنگ، فرماندهان انجام داده‌اند. درحالی که دفاع مقدس ما یک حرکت مردمی بود و در واقع تمامی آن شهیدان جان بر کف قهرمان ملی بودند.

با دقت در زندگی یکایک آنان در می‌یابیم که آنها شایسته شهادت بودند و مرگ در بستر زیبنده آنان نبود. متأسفانه همین دیدگاه نخبه‌گرایی در جنگ، باعث شد که از برخی از شهدا هیچگاه نامی برده نشود و خانواده‌های این عزیزان در غربت و انزوا از دنیا رفتند. چرا از این گنجینه و خزانه انباشته بی‌بهره مانده‌ایم؟ عزیزان شهرداری اگر به جای این بنرهای تکراری، هر هفته بنر یادبود ۱۰ شهید عادی و ناشناخته را در دید شهروندان آورند، تا ۱۴ سال امکان ارائه یادمان دارند. (۲) پس دست کم در مناسبت‌ها از همه شهیدان یاد کنید. چرا در خرج کردن این خرانه خسّت به خرج می‌دهید؟ آیا نمی‌خواهید هر از چندی دل چند خانواده معظم شهید را اینگونه شاد کنید و اندکی ادای دین نمایید؟

پی‌نوشت:

۱- http://www.golestaneshohada.ir/shahid_search.php

۲- تعداد گلگون کفنان گلستان شهدای اصفهان حدود ۷۴۰۰ نفر است.

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز