شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۶

کارشناس محیط‌زیست:

بخش عمده ریزگردها در اصفهان منشأ بیرونی داشت

کارشناس مسؤول آزمایشگاه هوای محیط‌زیست استان اصفهان گفت: بیش از نیمی از گرد و غباری که در هفته گذشته به استان اصفهان هجوم آورد به خاطر کانون‌های ریزگرد برون‎‌استانی همچون کانون‌های ریزگرد استان سمنان بود.

به گزارش ندای اصفهان، محمود مزارع در خصوص علت وقوع ریزگردهای اخیر در استان اصفهان اظهار کرد: جلسه‌ای در سازمان محیط‌زیست برای بررسی علل وقوع و هجوم ریزگردهای چند روز اخیر به اصفهان تشکیل شد که بررسی شد با توجه به وزش بادهای شدید در سمت شمال شرق استان اصفهان و جنوب استان سمنان این غبار به علت وزش باد برخاسته بود که از سمت شمال اصفهان و اردستان با تشدید پیدا کردن غبار، این شرایط برای اصفهان پیش آمد.

وی افزود: هجوم ریزگردها و غبارهای اخیر به استان اصفهان شهرستان‌های کاشان، آران و بیدگل، نطنز، اصفهان، شرق اصفهان و حتی مناطق غرب استان اصفهان را در برگرفته بود که این موضوع نشان از شدید و زیاد بودن این میزان غبار در استان داشت.

کارشناس مسؤول آزمایشگاه هوای محیط‌زیست استان اصفهان تصریح کرد: از صبح چهارشنبه این غبار آغاز شد که پس از آن روندی افزایشی را به همراه خود داشت و از ساعت 18 عصر اعداد و ارقام شاخص آلودگی هوا بسیار بالا رفت که شاهد گرد و غبار شدیدی در استان و به خصوص مرکز استان اصفهان بودیم.

وی تأکید کرد: این غبار پس از حوالی ساعت 21 روز چهارشنبه هفته گذشته کاهش یافت اما مجدداً حدود ساعت 4 صبح روز پنجشنبه در هوای استان اصفهان با رشد و روند افزایشی همراه بود.

مزارع با بیان اینکه گرد و غبار تا ساعت 22 پنجشنبه هفته گذشته در استان اصفهان رفع شد، ادامه داد: با توجه به پیش‌بینی صحیح اداره کل هواشناسی استان اصفهان این گرد و غبار اواخر وقت روز پنجشنبه هفته گذشته در استان اصفهان رفع شد.

وی بیان کرد: میزان استاندارد ذرات معلق از نظر سازمان محیط‌زیست شاخص 35 است اما عددی که بعد از ظهر چهارشنبه به ثبت رسیده بود شاخص 170 بود که حدود 5 برابر شرایط استاندارد را برای آسمان استان اصفهان به ثبت رسانده بود.

کارشناس مسؤول آزمایشگاه هوای محیط‌زیست استان اصفهان با اشاره به ارتباط کشت برنج با هجوم ریزگردها خاطرنشان کرد: برنج‌کاری معضلی است که بیشتر برای مدیریت مصارف آب در کشاورزی مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه درگیری‌هایی در این رابطه میان دوست داران محیط‌زیست با وزارت جهاد کشاورزی است که دوست داران محیط‌زیست معتقدند که با این میزان کمبود آب نباید برنج در ایران کشت شود، اضافه کرد: منطقه لنجان و مبارکه مناطقی هستند که برنج‌کاری کرده و آب زیادی را مصرف می‌کنند و خشکی بیشتری را به وجود می‌آورند که باعث گرد و غبار می‌شوند.

مزارع با بیان اینکه گرد و غبار یکی از عوامل طبیعی است که رخ می‌دهد، عنوان کرد: مناطق جنوبی استان سمنان و شمالی استان اصفهان مناطق کویری را تشکیل می‌دهند که کانون‌های ریزگردها هستند؛ بحث‌های برنج‌کاری ارتباط مستقیمی با وقوع ریزگردهای اخیر نداشته و صحبت‌های گفته شده از سر دلسوزی بوده است.

وی ابراز کرد: احتمال این وجود دارد که با وقوع وزش باد شدید شرایط اخیر برای استان اصفهان باز هم پیش آید اما به وجود آمدن این میزان گرد و غبار به شرایطی اعم از جهت وزش باد از سمت کانون‌های ریزگردهای بیرونی استان اصفهان بستگی دارد.

کارشناس مسؤول آزمایشگاه هوای محیط‌زیست استان اصفهان خاطرنشان کرد: بیش از یک دوم گرد و غباری که اخیراً برای استان اصفهان به وجود آمد به خاطر کانون‌های ریزگرد برون استانی اعم از کانون‌های استان سمنان بوده است.

وی در پایان ابراز کرد: اواخر وقت روز یکشنبه جلسه کارگروه مقابله با ریزگردهای استان اصفهان با حضور استاندار اصفهان برگزار شد که عوامل به وجود آورنده ریزگردهای اخیر و راه‌های مقابله با آن در این چند روز مورد بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715