شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸

جنجالی که انیمیشن «ساختمان گلها» آفرید؛

حاشیه امن محمد سرشار در تصویرسازی از زنان بی حجاب +استفتاء رهبری

منتقدان حوزوی این بحث اما این استفتا را هم دلیل کافی برای چنین اقدامی نمی دانند. آنها می گویند در جواب استفتا آمده است اگر مفسده نداشته باشد ولی این بحث مفسده زاست و باعث ریختن حیا و قبح در بحث حجاب در جامعه می شود

ندای اصفهان- امید کشوری

مدتی است که محمدرضا زائری از فعالان فرهنگی در رسانه های مختلف از لزوم تصویرسازی از زنان بدون حجاب در خانه برای نشان دادن محرم و نامحرم به کودکان سخن می گوید، صحبتهایی که محمد سرشار از مدیران بخش کودک تلویزیون هم نوروز امسال بدون سرو صدا آن را با مجموعه انیمیشن «ساختمان گلها» عملی کرد. این موضوع باعث شد تا صحبتهای مختلفی در مجامع هنری و مذهبی شکل گیرید.

عمده مشکل منتقدان که استدلال های منطقی نیز در مقابل سخنان زائری می آوردند این بود که چنین کاری بدون گرفتن استفتاء از مرجعیت شیعه شرعا مشکل دارد و پاسخ موافقان این طرح آن بود که از نظر فقهی به نظر نمی رسد چنین بحثی مشکل داشته باشد و در هر صورت حرف منتقدان منطقی و درست بود، برای چنین فعالیتهایی در هر صورت باید استفتاء گرفت و از محمدرضا زائری که خود در کسوت روحانیت است بعید است که بدون حکم مرجعیت خود حکم به حلال یا حرام بودن چیزی دهد.

البته جواز شرعی تنها نقد منتقدان نیست. منتقدان معتقدند که موضوعی که آقای زائری آن را دغدغه اول برخی از قشر فرهنگی کرده اصلا دغدغه ای نیست و این موضوع بعد از سالها نه تنها در جمهوری اسلامی بلکه برای مخاطب برون مرزی نیز موضوعی حل شده است.

شکستن قراردادهای رسانه ای باعث پارادوکس در ذهن کودکان می شود

محسن شهبازی کارشناس ارشد رسانه می گوید: ساز و کار تاثیرگذاری رسانه بر مخاطب بر مبنای قراردادهاست؛ مخاطب قراردادهای یک اثر رسانه ای اعم از فیلم و سریال را می پذیرد و بعدا با آنها ارتباط برقرار می کند کما اینکه اگر این پذیرش قراردادها بین اثر و مخاطب نبود هیچ کدام از فیلم و سریال های ژانرهای تخیلی و اساسا هر درام و قصه ای باورپذیر نبود.

الان هم در مورد حجاب در محصولات ایرانی، مخاطب ایرانی این قرارداد را کاملا پذیرفته است، ولی این کارهای اخیر همفکران آقای زائری مشکلی ایجاد می کند و آن اینکه این قرارداد را در ذهن بچه ها به هم می زند و با توجه به اینکه در بقیه محصولات هنری قابلیت اجرایی ندارد تازه در ذهن بچه پارادوکس ایجاد می شود. بچه ها که فقط این سریال کذایی را نمی بینند!
و بپذیرید که یکی از دلایل اصلی دین گریزی در نسل های جدید همین تناقض هاست که روز به روز در حال افزایش است و خودمان هم به دست خودمان به آن دامن می زنیم. بماند که گزاره ای که می فرمایید که سریال «من» مخاطب را شکل می دهد هم معلوم نیست چقدر صحیح باشد.

حاشیه امن زائری و سرشار

زائری اما قبل از این هم با تولید «پی نما» (کمیک استریپ هایی) این بحث را مطرح کرده بود.

کمیک اسرتیپی که برای اولین بار محمد رضا زائری در راستای تفکرات خود منتشر کرد

این کار او در همان زمان هم که البته مدت زیادی از آن نگذشته، جنجال آفرید و به مقالاتی مانند مقاله سایت فرهنگ نیوز انجامید. (اینجا ببینید)

اما مدت کمی بعد از آن بود که محمد سرشار باتوجه به قدرت اجرایی و حاشیه امنی که داشت بدون هیچ حرف و حدیثی در ایام نوروز یعنی زمانی که خبرگزاری ها به کل تعطیل اند سریال ساختمان گلها را روی آنتن برد.

منتقدان می گویند چرا زائری و سرشار قبل از اقدام و تبلیغ عملکرد خود که بخاطر داشتن رسانه تاحدودی نیز موفق بوده اند این مبحث را به عنوان یک بحث فقهی حوزوی به نقد نگذاشتنه اند و چون در جبهه اصولگرایی قرار دارند و صاحب تریبون هستند خود هر آنچه اندیشیده اند بدون مهابا اجرایی کرده اند. آیا حاشیه امن سیاسی و قدرت رسانه ای آنها جواز این نوع از عملکردها شده است؟ آیا اگر کسی در جناح مقابل سیاسی چنین کاری را می کرد تیغ نقد رسانه های اصولگرا آنها را نمی برید؟

استفتا از رهبری:

در این بحث یکی از قوی ترین نقدها همانگونه که گفته شد عدم ارائه جواز از مراجع تقلید بود. یکی از تصویرسازان که در این دعوا برای فعالیت برون مرزی خود مردد مانده بود اقدام به گرفتن استفتاء از سایت مقام معظم رهبری نمود.

متن استفتا:

سلام برای تصویرسازی و نقاشی، برای کتاب‌ها و داستان‌ها،‌ آیا اگر تصاویر زنان در خانه در حالی که نامحرمی در خانه نیست، بدون حجاب تصویرسازی بشود مشکل دارد؟

پاسخ سایت رهبری:

درصورتی که مفسده نداشته باشد فی نفسه اشکالی ندارد.

منتقدان حوزوی این بحث اما این استفتا را هم دلیل کافی برای چنین اقدامی نمی دانند. آنها می گویند در جواب استفتا آمده است اگر مفسده نداشته باشد ولی این بحث مفسده زاست و باعث ریختن حیا و قبح در بحث حجاب در جامعه می شود. نکته ای که خودش فی نفسه قابل تامل است.

در هر صورت این موضوع بحثی نیست که به این راحتی بتوان با آن کنار آمد و بدون هیچ تردیدی پافشاری افرادی مثل زائری و سرشار در این بحث و ایجاد تناقضات در باب تولیدات مشابه خود تبعات زیادی به همراه خواهد داشت. به نظر می رسد در این مسیر باید بیشتر تامل کرد و بحثهای کارشناسی از نظر جامعه شناختی و آینده شناسی نیز مطرح شود.

شکسته شدن حریم زن مسلمان

حجت الاسلام دکتر ابوالفضل امامی از روحانیون مبلغ بین المللی مستقر در شهر رم پایتخت کشور ایتالیاست؛ او در گفتگو با ندای اصفهان درباره چنین حرکتی می گوید:

در چنین مواردی یعنی کشیدن نقاشی زن مومن مسلمان باید گفت که این کار حریم زن مومن را می شکند. نقاشی یک زن مسلمان بدون حجاب می تواند به بحث کشیدن همان نقاشی بدون لباس هم بینجامد و این یعنی حریم زن مسلمان شکسته می شود. پس در این بحث از این نظر مشکل وجود دارد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. یکم گفت:

    متن استفتا واضحه ، نکنه فکر میکنید این کارتون مفسده زا هست ؟!!

    یعنی نمایش این کارتون ، مفسده ایجاد میکنه؟!!

    از کجا میارید این حرف ها رو؟!

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715