پنجشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۷:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۱

گفتگو با حجت الاسلام زنجیرزن حسینی مسئول آموزش موسسه النجم الثاقب

اجتهاد کلان از ضروریات امروز جامعه است/ ثبت نام طلاب و دانشجویان در دوره 5 ساله فلسفه و عرفان

آموزشهای متعارف به گونه ای است که مسایل کثیری از مباحث فلسفه به صورت موازی کاری دائما تکرار شده و این امر باعث اطناب دوره آموزشی و ملالت دانش پژوه در فرایند تحصیل می گردد ولیکن در روند آموزشی این دوره سعی بر آن بوده که تکرار مکررات حذف گردد

ندای اصفهان- سعید ماهانی پور

حجت الاسلام میثم زنجیرزن حسینی مدرس سطح عالی فلسفه، کلام و اصول و نامی آشنا در حوزه علمیه است که شاید بسیاری از طلاب فایل های صوتی تدریس وی را شنیده اند. ثبت نام دوره جدید موسسه فلسفه و عرفان «النجم الثاقب» (ویژه طلاب و دانشجویان) بهانه ای شد تا به گفتگو با استاد بپردازیم.

این دوره در نظر دارد در راستای جمع بین علم معقول و منقول، دوره طولانی مدت فلسفی را که تنها کتاب های معدودی از فلسفه خوانده می‌شود، به صورت تفصیلی‌تر اما با مدیریت زمان در 5 سال به صورت حضوری و غیرحضوری آموزش دهد.

***

– لطفا رسالت مجموعه آموزشی پژوهشی النجم الثاقب را که تحت اشراف شما برگزار می گردد، بیان فرمایید؟

حجه الاسلام زنجیرزن حسینی: در طلیعه کلام مقدمه ای را عرض می کنم و سپس به پاسخ سئوال حضرتعالی خواهم پرداخت.

انسان ذاتا موجودی متفکر است و شناخت و معرفت از لوازم ذاتی اوست؛ حضرت سبحان نیز غایت آفرینش انسان را معرفت ترسیم نموده است. انسانِ حقیقت جو، نظام وجود را به دو نحو می تواند مورد شناخت قرار دهد؛ به نحو کلی و به نحو جزیی. شناخت نظام هستی به نحو کلی مربوط به علم فلسفه می شود و در علوم دیگر به نحو جزیی به کنکاش نظام تکوین می پردازد.

انسان طبعا وارد هر ورطه ای که می شود نگاه اولی او به پیرامونش نگاهی کلی است و سپس جزییات را مورد بررسی قرار می دهد و شناخت نظام وجود از این قاعده مستثنا نیست. شناخت صحیح از نظام هستی این است که اول آن را به نحو کلی دریابیم و سپس به جزییات آن بپردازیم. بنابراین انسان کاوشگر و محقق ناگزیر از این است که با علم فلسفه آشنا شود.

مجموعه النجم الثاقب در راستای شناخت فلسفی از نظام تکوین و تدوین دو دوره آموزشی را در دو سطح برگزار می کند.

دوره اول؛ دوره مقدماتی است که به صورت غیر حضوری به مدت یک سال برگزار می شود. شرکت تمامی اقشار جامعه اعم از دانشجو و طلبه و غیره در این دوره آزاد است. طبعا دانشجویان زیادی در علوم مختلف اعم از علوم انسانی، مهندسی و تجربی علاقه مند به این هستند که به صورت نظامند با فلسفه و عرفان آشنا شوند. این دوره در نظر دارد در 8 واحد درسی دانش پژوهان را بدین مطلوب برساند.

مواد درسی این دوره شامل؛ 1- مبادی منطق 2- مبادی حکمت و 3- مبادی عرفان می باشد که بر اساس تقویم آموزشی به صورت منظم ارائه خواهد شد و هر ماه آزمون هایی به صورت آنلاین در فضای مجازی برگزار می نماید. برگزاری این دوره بالطبع اهمیت به سزایی در جامعه ما خواهد داشت که برای اهل بصیرت پوشیده نیست.

در اینجا مجال آن نیست که بدین مساله بپردازیم ولیکن اجمالا یکی از مزیت های این دوره آن است که اقشار جامعه را از نگاه قشری نسبت به دین و نظام تکوین رهایی بخشیده و عطش معنوی جامعه را که گاهی به جهت فقدان عرفان حقیقی به سراغ عرفان های کاذب مایل می شوند پاسخگو خواهد بود. بعضا در جامعه کنونی شاهد آن هستیم که آحاد جامعه به جهت عطش معنویت وارد حلقه های معرفتی ای شده اند که متاسفانه دچار انحراف گشته و یا اینکه وارد عرصه هایی شده اند که معرفت، صحیح است ولیکن چون به نحو نظامند نیست طالبان را به مطلوب خویش نمی رساند. این دوره در نظر دارد که معارف ناب را به صورت نظامند با محدودیت زمان برای طالبان حقیقت برگزار نماید.

دوره دوم؛ دوره 5 ساله تخصصی فلسفه و عرفان است که به همراه اهم علوم انسانی بر گزار خواهد شد. برای تولید علم و تمدن سازی اسلامی، چاره ای جز فشرده سازی علوم اسلامی نیست. بایستی علم فلسفه و عرفان به همراه علوم انسانی، با مدیریت زمان به کیفیتی مطلوب به جامعه علمی عرضه شود تا طالبان حقیقت با این عقبه علمی وارد عرصه های جدید گردند.

این دوره نیز در راستای اجتهاد کلان (که از ضروریات جامعه علمی امروز است) این افتخار را دارد که دوره مذکور را برای قشر فرهیخته جامعه اعم از طلاب و دانشجویانی که یک آشنایی اجمالی با مباحث فلسفه دارند به صورت حضوری و غیر حضوری برای برادران و خواهران (غیرحضوری) برگزار کند.

در این دوره، دانش پژوهان شناختی عمیق با فلسفه مشاء، فلسفه اشراق، فلسفه متعالیه، عرفان نظری و عرفان عملی پیدا می کنند و با علوم روان شناسی، جامعه شناسی، علوم سیاسی، اقتصاد و مدیریت آشنایی خواهند یافت. چارت آموزشی این دوره در سایت النجم الثاقب موجود است که عزیزان می توانند آن را ملاحظه نمایند.

نیم سال نوع (واحد) سال اول سال دوم سال سوم سال چهارم سال پنجم
اول اجباری 12 واحد نهایة الحکمة 1 اشارات و تنبیهات    تمهید القواعد حکمة متعالیه 1 مصباح الانس 1
اختیاری 3 واحد

کارگاه پژوهش

روان شناسی

کارگاه پژوهش

جامعه شناسی

کارگاه پژوهش

اقتصاد

کارگاه پژوهش

علوم سیاسی

کارگاه پژوهش

مدیریت

دوم اجباری 10 واحد نهایة الحکمة 2 حکمة الاشراق   فصوص الحکم 1 حکمة متعالیه 2 مصباح الانس 2
اختیاری 3 واحد

کارگاه پژوهش

روان شناسی

کارگاه پژوهش

جامعه شناسی

کارگاه پژوهش

اقتصاد

کارگاه پژوهش

علوم سیاسی

کارگاه پژوهش

مدیریت

تابستان اجباری 4 واحد       منظومه تجرید الاعتقاد   فصوص الحکم 2 حکمة متعالیه 3   منازل السائرین

 

مطالعات جانبی

برهان شفا

شرح منظومه

روش رئالیسم

الهیات شفا

المباحثات

مصنفات سهروردی

نقدالنصوص

فصوص جندی

کشف المحجوب

مبداء و معاد

مفاتیح الغیب

العرشیه

مشارق الدراری

فتوحات

فلسفه غرب

– لطفا از شیوه های آموزشی دوره که طراحی موسسه شما است نیز بفرمایید.

– شیوه آموزش اجمالا بدین صورت است که هر یک از دروس ترم، در یک سال تحصیلی که قریب 100 جلسه آموزشی است قبلا تدریس شده است. دانش پژوهان بر اساس تقویم آموزشی در هر ترم، فایلهای صوتی را استماع نموده و درسنامه آموزشی را مطالعه و خلاصه مطالب را تقریر نویسی می کنند.

آموزشهای متعارف به گونه ای است که مسایل کثیری از مباحث فلسفه به صورت موازی کاری دائما تکرار شده و این امر باعث اطناب دوره آموزشی و ملالت دانش پژوه در فرایند تحصیل می گردد ولیکن در روند آموزشی این دوره سعی بر آن بوده که تکرار مکررات حذف گردد.

نکته ای که شایان ذکر است اینکه در این دوره، دانش پژوهان بعد از جلسه آموزشی، مباحث علمی را به صورت کنفرانس در گروه بندی های خاص برای استادیاران تقریر نموده و اساتید اشکالات ایشان را برطرف می کنند و مباحثی را به عنوان تکمله به دانش پژوهان ارائه خواهند کرد و در راستای تحقیق و پژوهش نیز کارگاه هایی پژوهشی هر هفته برگزار می گردد که دانش پژوهان می توانند در آن کارگاه ها شرکت کنند.

این دوره افتخار دارد که همه ساله از بین دانش پژوهان مستعد، استادیارانی را تربیت کند که در سال آتی آموزشی بتوانند به امر تدریس مشغول شوند. فلذا این دوره نه تنها از آموزش های متعارف کم و کاستی ای ندارد بلکه مزیت هایی را داراست که می تواند در اقل کمیت به اتم کیفیت، دانش پژوهان را به مطلوب خویش نائل نماید.

ثبت نام این دوره در سال 96 از تاریخ 20 تیرماه تا  10 مردادماه می باشد. جزییات مسائل در آیین نامه آموزشی درج شده است که عزیزان می توانند در سایت آن را ملاحظه کنند.

امید است که این بضاعت قلیل، مرضی درگه احدیت و حضرت «النجم الثاقب» که از القاب حضرت حجت (عج) است قرار گیرد و خدمتی به فرهیختگان علم و ادب باشد.

در پایان از همه کسانی که در ساحت اندیشه و فرهنگ مسیر را برای رهپویان حقیقت هموار می سازند کمال تشکر را دارم. و السلام علیکم و رحمه الله.

www.najmosageb.ir

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. هایده نجفی گفت:

    سلام علیکم خسته نباشید عزاداری هاتون قبول بنده طلبه سال اولم خواستم عرض کنم این دوره های فلسفی رو چجوری ثبت نام کنیم علاقه به فلسفه و عرفان اسلامی دارم و خواستم بدونم استاد زنجبیر زن شاگرد خانم قبول میکنند؟

  2. شهاب گفت:

    خود شما می‌توانید صوت های ایشون رو کار کنید

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715