پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۷:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۹

در حاشیه مهمترین اتفاق فرهنگی اصفهان؛

جشنواره کودک اصفهان و دستاوردهای بی ربطش!

مجری برنامه کودک طبق رسم مرسوم در هنگام جشنواره از بچه‌های حاضر در برنامه پرسید: بچه‌‌ها کی فیلمهای جشنواره رو دیده؟ چند نفری دست بالا کردند و مجری یکی را انتخاب کرد و پرسید خوب چه چیزی از این فیلم یاد گرفتی؟ کودک ۵ ساله گفت یاد گرفتیم که ارث‌مون رو باید زود بگیریم!

ندای اصفهان- امید کشوری

اصفهان مدتهاست که میزبان بدون رقیب جشنواره کودک است؛ جشنواره‌ای که حالا به جزوی از هویت این شهر تبدیل شده است؛ البته هر سال جشنواره کودک در فصل پاییز برگزار می‌شد و همزمانی‌اش با پاییز خود به یک رویداد تقویمی در اصفهان بدل شده بود. اما امسال بعد از مدتی وقفه این جشنواره با تغییرات زمانی در تابستان برپا شد.

حقیقتش را بخواهید دوست داشتم بگوییم این جشنواره در پاییز هر سال به یک نوستالوژی برای اصفهانی‌ها تبدیل شده است، ولی تقریبا می‌توان گفت اینطور نیست، جشنواره کودک و نوجوان بعد از سالها هنوز هم که هنوز است نقص محتوایی دارد و فقط اسم جشنواره کودک را به یدک می‌کشد.

به یاد می آورم که سالها قبل با خانواده به این جشنواره رفتیم آن زمان کودک بودم و شوق دیدن جشنواره‌ای را که در تلویزیون آن زمان که چند کانال هم بیشتر نداشت مدام تبلیغش را می‌کردند در وجودمان بود. با خاله و مادر و بچه‌ها رفتیم جشنواره؛ یک انیمیشن بهترین فیلمی بود که می‌شد دید و آن را انتخاب کردیم. فیلم آنقدر خسته کننده و بی‌خود بود که مادر و خاله‌ام بعد از مدتی در سینما خوابشان برد و من بهت زده تا آخر فیلم را مثل کسانی که محکوم به دیدن یک فیلم هنری هستند دیدم و آنقدر دیدم تا شوق سینما رفتنم ریخت!

خواهرم اما هنوز شوق داشت. او فردای آن روز دوباره برای دیدن فیلمهای جشنواره پر طمطراق و پر سرو صدای کودک اصفهان به سینما رفت. وقتی برگشت تقریبا افسرده شده بود! نام فیلمش را یادم نیست ولی فکر می‌کنم از آثار مفهومی یکی از کارگردانان جشنواره‌ای ایران بود که یک دختر بچه‌ای هم در آن فیلم نقش داشت و به خاطر همان دختر بچه فیلم را به جشنواره آورده بودند.

یک حقیقت تکراری!

حقیقت تکراری هر سال جشنواره کودک اصفهان تا به امروز همین بوده است. جشنواره‌ای برای پر کردن دهانها که خشک و بی‌ثمر سالهاست بدون هیچ خروجی برپا می‌شود و این هنر رسانه‌ها و البته ماموران شهرداری اصفهان است که این جشنواره را بزرگ و زیبا نشان دهند.

 مخارج جشنواره کودک

مخارج سنگین جشنواره کودک اصفهان از جمله مسائلی است که هر سال همزمان با برپایی این جشنواره مطرح می‌شود. مخصوصا با وضع اقتصادی کنونی کشور این سوال که بار هزینه‌های میلیاردی این جشنواره را قرار است مردم اصفهان چگونه بر دوش بکشند یک سوال جدی است. سوالی که به خاطر عدم وجود مدعی العموم دست آخر در هر سال بدون پاسخ می‌ماند و هر سال آنچه می‌بینیم تکرار همان آش و همان کاسه است.

دستاوردهایی که باید دید

کارایی جشنواره کودک که عملا بدون خروجی در سینمای ایران بوده و تاثیر در اکرانها نداشته در چند دوره اخیر حتی از زبان خود بازیگران دعوت شده در جشنواره نیز بطور مکرر مطرح می‌شد به شکلی که در برنامه زنده رود چند بار مهمانان این برنامه که از اعضای جشنواره بودند هم بر این آب در هاون کوبیدن‌ها و بی‌اثر بودنها تاکید کردند و خبرساز شدند.

همین موضوع و اعتراضهای مردمی به جشنواره ای که با هزینه‌های سنگینش فقط اسباب عیش و نوش بازیگران و برخی از اهالی رسانه تهرانی شده بود باعث شد تا مسئولین جشنواره موضوع جدیدی را در باره جشنواره کودک اصفهان مطرح کنند و مدعی بشوند هدف این جشنواره تربیت فیلم‌ساز متخصص کودک از شهر اصفهان است؛ موضوعی که باعث شد امسال برای اولین بار با پدیده جدیدی به نام رونمایی از ۴۰ فیلم داستانی کودک و نوجوان توسط فیلمسازان اصفهانی در آغاز جشنواره رو به رو شویم. رونمایی که شاید الان نتوان در مورد این فیلمها و فیلمسازانشان اظهار نظری کرد و باید دید این دستاوردها واقعا واقعی هستند یا صرفا یک دستاوردسازی برای توجیه اتفاقی است که خود بازیگران تهرانی را هم ناراحت کرده است.

آیا انیمیشن ها به جشنواره کودک جان می‌دهند؟

در چند سال گذشته با همت سازمانهایی مثل سازمان اوج شاهد رشد و اتفاقات خوبی در عرصه انیمیشن هستیم. به شکلی به شکلی که هر سال حداقل یک انیمیشن بلند سینمایی در جشنواره فجر رونمایی می‌شود. امسال نیز تعدادی از این انیمینشن ها به جشنواره کودک اصفهان آمده‌اند. اما آیا همه این انیمینشن ها برای کودک و نوجوان مفید است؟

برخی انیمیشن هایی که در این سالها ساخته شده فقط قالب سینمایی‌شان انیمیشن بوده و زیاد ربطی به سن کودک یا نوجوان نداشته اند. شاید با ربط ترین انیمیشن را بتوان همان انیمینشن «شاهزاده روم» دانست که به حق برای کودکان و نوجوانان ساخته شده بود. «فهرست مقدس» از جمله این انیمیشن هاست که به نظر نمی‌آید به سن کودک حداقل بخورد. انیمیشنی که کمی ریتم خسته کننده دارد؛ هرچند در مورد یکی از داستانهای قرآنی ساخته شده ولی گیرایی زیادی از خود نشان نداده است.

البته وعده رضا داد دبیر جشنواره در مورد تفکیک بخش کودک ونوجوان در جشنواره امسال یک اتفاق خوب و نویدبخش است.

گله از عدم اثرگذاری جشنواره بر اکران

جشنواره کودک اصفهان حتی در اکران فیلم‌ها نیز تاثیر ندارند و شاید یکی از دلایل بی‌خاصیت شدن این جشنواره هم همین باشد. حسین قاعت کارگردان فیلم «قهرمانان کوچک» در این رابطه با گله‌مندی می‌گوید: جشنواره فیلم فجر روی اکران آثار اثر می‌گذارد ولی جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان اینگونه نیست، به عبارت دیگر نتایج داوری‌ها در جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان تنها باعث دیده شدن آثار در خود جشنواره توسط مردم است و اینگونه نیست که آثار برگزیده به سرعت اکران شوند.

کارگردان «قهرمانان کوچک» تصریح کرد: روند اکران آثار ژانر کودک به سختی صورت می‌گیرد، به گونه‌ای که شاید اثر برگزیده در جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان دو سال بعد اکران شود، در حالی که جشنواره فیلم فجر اینگونه نیست و از آنجایی که این جشنواره پیش از نوروز برگزار می‌شود حتی وضعیت اکران‌های نوروزی را هم مشخص می‌کند.

انعکاس جشنواره کودک روی کودکان اصفهانی

در ابتدای متن خاطره ‌ای گفتیم از سالهای دور؛ حالا شاید بد نباشد به اتفاقی که همزمان با جشنواره چهارشنبه عصر ۱۴ تیر در برنامه کودک اصفهان رخ داد اشاره کنیم. مجری برنامه کودک طبق رسم مرسوم در هنگاه جشنواره برای تبلیغ جشنواره از بچه‌های حاضر در برنامه پرسید بچه‌‌ها کی فیلمهای جشنواره رو دیده؟ چند نفری دست بالا کردند و مجری یکی را انتخاب کرد و پرسید خوب چه چیزی از این فیلم یاد گرفتی؟

کودک ۵ ساله گفت یاد گرفتیم که ارث‌مون رو باید زود بگیریم.

مجری سراسیمه سراغ کودک دیگر رفت و گفت خب عزیزم شما چی یاد گرفتی؟

کودک بهت زده و ساکت بود انگار اصلا چیزی از فیلمها را به خاطر نداشت. کودک بعدی هم گفت: ما خواب بودیم.

این در شرایطی است که همه ما از اسم جشنواره کودک انتظار «نشاط» داریم ولی انگار هنوز هم که هنوز است این جشنواره فقط یک نام است و بس. نامی که البته خرج زیادی روی دست اصفهانیها می‌گذارد!

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز