چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷

چطور جای شهید و جلاد عوض شد!

بررسی علت تولیدات کم و حاشیه ای سینما و تلویزیون درباره سازمان منافقین

اما چرا تعداد این آثار انقدر کم است؟ برای بررسی این موضوع بد نیست به یادداشت سید محمد رضوی تهیه کننده دو فیلم "سیانور" و "نیم روز" که مستقیما به بحث منافقین اشاره دارد رجوع کنیم.

ندای اصفهان – جمال طاهری /  

امکان مینا، نیم روز، سیانور، اخراجی‌ها (2)، نفوذی، قلاده‌های طلا، اینها نام فیلمهایی هستند که در چند سال اخیر با موضوع منافقین در کشور ساخته شده‌اند. از سال گذشته که فیلم «نیم روز» روی پرده رفت بهانه‌ای شد تا برخی سایتها و رسانه‌ها تولیدات بعد از انقلاب در مورد سازمان منافقین را مرور کنند.

باور کردنش سخت است اما آنطور که این رسانه‌ها موضوع فوق را رصد و منتشر کردند سهم سینمای ایران از روشنگری در مورد فرقه ضاله و جنایتکار منافقین واقعا ناچیز به نظر می‌رسد. منافقین که 17 هزار ایرانی را در طی این سالها به خاک و خون کشدند و از انجام هیچ جنایتی در قبال مردم ایران فروگذار نکردند در رسانه‌های ما آنچنان که شایسته است معرفی نشده‌اند. البته در طول چند سال گذشته کارهای خوبی در این موضوع صورت گرفته ولی این کارها هم با همان روند کند و احتیاطی قبل تفاوت زیادی ندارد.

در لیست این رسانه‌ها در کل بجز فیلمهایی که نام برده شد می‌توان این آثار را دید:

«توهم» اثر سعید حاجی میری-سال 1364

«بایکوت» محسن مخلباف – سال 1364

«دست نوشته» اثر فرزاد مینویی 1365

«پرواز پنجم ژوئن» اثر علی رضا سمیع آذر 13968

«تعقیب سایه ه» اثر  علی شاه حاتمی 1369

«پادزهر» اثر بهرام کاظمی 1372

ظاهرا اینها همه داشته‌های سینمای ایران در مورد سازمان تروریستی منافقین و جنایاتی است که علیه ملت ایران کرده‌اند. (فیلم ماهی سیاه کوچولو اثر مجید اسماعیلی و با بازی مریلا زارعی که درسال 93 تولید شده در مقالات مربوطه قید نشده).

البته جنایات منافقین تنها و تنها به همین ماجرا ختم نمی‌شود و محصور در دهه شصت نیست؛ منافقین در جریان تحریکهای ایران نقش بسزایی داشته‌اند آنها در طول جنگ علاوه بر ترورهای شهری در نقش ستون پنجم صدام هم برای شنودهای رزمی و هم در میان صفوف جنگ حضور داشته و به دشمنان ملت ایران کمک کرده‌اند. آنها در عملیاتهای تروریستی بعداز جنگ هم نقش بازی کرده‌اند و البته ترورهای آنها فقط ترور جانی نبوده است منافقین همین الان هم غیر از جاسوسی و مزدوری برای غرب در سیاه‌نمایی چهره ایران و اسلام نقش بسزایی دارند.

هرچند در سریالها و فیلمهای مختلف به منافقین و عملیاتهای تروریستی شان اشاره شده ولی برای نسلی که تاریخ پر التهاب دهه شصت را تجربه نکرده فیلمهایی که مستقیما به این سازمان تروریستی بپردازد کم است.

فقط 30 اثر در 40 ساله عمر انقلاب

روح الله سهرابي، قائم مقام انجمن سينماي انقلاب و دفاع مقدس در تعداد آثار ساخته شده در مورد سازمان منافقین و شهدای ترور در سینمای ایران می‌گوید: تا به حال 30 فيلم (شامل داستاني و مستند) درباره شهداي ترور ساخته شده است. سهرابي نیز بر این نکته تاکید دارد که: «توليد 30 فیلم در مقايسه با عدد 17000شهداي ترور بسيار ناچيز و تأسف‌بار است».

چرا این تعداد کم؟

اما چرا تعداد این آثار انقدر کم است؟ برای بررسی این موضوع بد نیست به یادداشت سید محمد رضوی تهیه کننده دو فیلم «سیانور» و «نیم روز» که مستقیما به بحث منافقین اشاره دارد رجوع کنیم.

سید محمود رضوی تهيه كننده سيانور در پي مشكلاتي كه براي اكران اين فيلم به وجود آمده است یاداداشتی را منتشر می کند و در این یادداشت می نویسد:

«٤ _ ٥ سال پيش در موسسه سيماي مهر، مشغول تحقيقات و نگارش يك سريال باموضوع ريشه‌هاي  فرقه‌ضاله بهائيت بوديم، پيش از آن هم نگارش سريال ضلع سوم در مورد تاريخچه مجاهدين را به انجام رسانده بوديم كه تا امروز به توليد نرسيده، بزرگي وقتي شنيد بعد از ضلع سوم، سراغ يك سوژه جنجالي ديگر رفته‌ام، حقير رو به يك جلسه دعوت كردند. بعد از كلي مقدمه و زمينه چيني به من گفتند: بهتر است كه اين كار را كنار بگذاري و وقتت را تلف نكني، علت را جويا شدم، محكم گفتند: در مورد بهائيت و منافقين نمي شود كار كرد!
شاكي شدم!!! گفتم: ما كار نكنيم پس چه كسي قرار است كار كند؟
فرمودند: اول كه نمي گذارند كار كني، بگذارند كار كني بايد كار بي‌خاصيت بسازي، بي‌خاصيت نسازي حذفت مي‌كنن!!!
گفتم: نگذاشتند كار كنيم كه حجت از ما برداشته است، كار بي‌خاصيت هم ان‌شاء‌الله نمي‌كنيم، شهادت هم كه آرزوي غائي ماست.
خنده‌اي كردند و گفتند: هميشه حذف، شهادت نيست، بي‌آبرويت مي‌كنند، بي‌حيثيت مي‌شوي يا بلايي به سرت مي‌آورند كه كارت ديده نشود و آخرين كار زندگي‌ات باشد و براي هميشه تمام شوي!!!
در جواب من هم خنديدم و گفتم: انجام مي‌دهيم و به اذن خدا مي‌شود!!
آن جلسه تمام شد و بعد از دو سال تلاش و تحقيقات بر روي متن، كار تاريخچه بهائيت هم مثل ضلع سوم به كناري گذاشته شد!
اما كوتاه نيامدم، سال گذشته عزم جزم كرديم كه سيانور را بسازيم، هر كس به ما رسيد گفت نمي‌شود ساخت، با اينكه حوزه هنري به عنوان سرمايه گذار اصلي با ما مذاكره كرده بود در آخرين روزهاي پيش توليد پا پس كشيد؛ به هر مسئول سينمائي متن را ارائه داديم خواند و تعريف كرد، ولي پاي كارش نيامد. حتي نهادهاي امنيتي كه بعدها نامشان به عنوان سرمايه گذار و حامي شنيده مي‌شد هم ريالي در فيلم مشاركت نكردند و كار به لطف خدا و ياري چند نفر از رفقا توليد شد.
شكر خدا با تمام كارشكني‌ها و بي‌مهري‌ها، سيانور آنطوري كه آن بزرگوار پيش بيني كرده بودند بي‌خاصيت نشد، از روز شروع توليد منتظر حذف بوديم و تا آخر توليد اتفاقي حادث نشد، تا اينكه جشنواره فيلم فجر روي همه را براي حذف سفيد كرد، در كمال ناباوري پس از ديده شدن و داوري، فيلم در هيچ رشته‌اي كانديد هم نشد!!!
خوبي ماجرا حمايت منتقدين و صاحب نظران از فيلم و نظر منفي آنها در مورد برخورد جشنواره بود، نحوه اين حذف و جزييات ماجراي جشنواره جاي بسي سخن دارد كه فعلا بماند.
خوشحال بوديم كار خوب ساخته‌ايم كه مردم، منتقدان، فعالان هر دو جريان سياسي كشور و حتي مسئولين همه با هم آنرا پسنديده‌اند و متفق القول معتقدند كه يك اثر تاريخي بي‌طرف، تاثيرگذار و ارزشمند توليد شده كه بخشي از تاريخ معاصر را روايت مي‌كند.اما همچنان چشم انتظار حذف بوديم.»

این متن را در اینستاگرام روضی (اینجا) ملاحظه کنید.

فضای ترسناکی که برای هنرمندان ساخته شده

سخنان رضوی را کارشناسان دیگر نیز تایید می کنند. دکتر رضا حسینی پژوهشگر تاریخ معصر که سالهاست در زمینه منافقین فعالیت داشته در گفتگو با ندای اصفهان با تایید این بحث که در ساخت آثار در مورد منافقین کارشکنی می‌شود به ما می‌گوید: علت اینکه چرا فیلم کم ساخته شده در این رابطه بصورت تیتروار و کوتاه آن است که:

اول اینکه: فضای محصور و انحصاری درست شده بود،

دوم: همه را ترسانده بودند که وارد این فضاها بشوید برایتان مشکل ایجاد می‌کنند،

سوم: انگیزه انقلابی کم بود،

چهارم: جا انداخته بودند که منافقین مرده‌اند و برای جریان مرده کار نکنید که البته این آخری علت العلل همه موارد بود و متاسفانه خود منافقین از این بهره بردند.

دکتر رضایی البته در مورد فضای ساخت مستند می‌گوید: «در چند سال اخیر در این رابطه کارهای بسیار خوب و اثرگذاری انجام شده که فضای مستندسازی را از فضای داستانی و فیلم سینمایی جدا کرده و از طرف دیگر چون مستند خود یک سند هست این بحث قابل تامل است در عین حال در آثار سینمایی کارگردانان به ناچار وارد فضای رمانتیک و عشقی می‌شوند که این خود باعث می‌گردد گاه ماجرا از حقیقت و اصل اتفاق دور شود و فیلم تنها به یک درگیری عشقی منجر شود. نمونه بارز این بحث هم سریال نفس است.»

سریال نفس و باز هم عشق و عاشقی

سریال «نفس» نیز همانظور که اشاره شد یکی از معدود آثار تلویزیونی درباره منافقین است که توسط کارگردان متعهد کشور «جلیل سامان» تولید شده است. جلیل سامان که پیش از این دو سریال «ارمغان تاریکی» و «پروانه» را روی آنتن برده بود، در ماه مبارک رمضان امسال با سریال «نفس» سه گانه خود را در این موضوع به اتمام رساند. سه گانه‌ای که البته آنطور که در قسمت آخر سریال نفس دیدیم با فصل بندی سریال «نفس» همچنان پخشش ادامه پیدا خواهد کرد. ولی او نیز همانطور که اشاره شد در این اثر بیش از پرداختن به جنایات منافقین و سنگدلی و انحرافشان موضوع را به سمت عشق و عاشقی برد.

ضرورتی که مدتی است جان گرفته است

در هرصورت به نظر می‌رسد پرداختن به بحث منافقین در سینمای ایران با توجه به نیروهای تازه نفسی که در این چند سال روی کار آمده‌اند جانی دوباره پیدا کرده است بحثی که با نگاه به ضربه‌های ممتد منافقین به کشور در زمانه حال و گذشته یک بحث مهم و کارساز به نظر می‌رسد. خصوصا که نیاز به پرداختن این ماجراها در انتخابات اخیر نیز به شدت احساس شد و کار را به جایی رساند که مقام معظم رهبری جمله مشهور «جای شهید و جلاد عوض نشود» را به کار بردند.

در کنار این بحث به این نکته نیز باید اشاره کرد که کار خوب هرچه باشد فروشش را نیز خواهد کرد چه این که کار خوب «ماجرای نیم روز» نیز توانست در اکران خود نزدیک به 5 میلیارد تومان فروش کند و این درآمد خارج از درآمد فروش خانگی و فروش تلویزیونی این اثر است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715