جمعه ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۴

آبی که به مزاج ملخها خوش نمی آید!

سفری خوش به آبشار زیبا و ترسناک «آب ملخ» +تصاویر

بسیاری از مردم تابلو را مشاهده نمی کنند و تا روستای نزدیک به فلارد ادامه می‌دهند و مجبور می‌شوند مسیر را برگردند؛ ستونی از خودرو در حال دور زدن است و دقیقاً در تقاطع جاده آسفالت روستای آب ملخ یک جاده خاکی وجود دارد که با یک کاغذ a۴ و خودکار روی آن نوشته شده آبشار آب ملخ!

ندای اصفهان- دکتر فرشاد فروزش (ایرانگرد )
سفر به سه دسته تقسیم می شود:

1- سفرهای پژوهشی و تاریخی که به دیدن آثار تاریخی و معماری باشکوه دوران‌های گذشته می‌رویم،
2- سفرهای تفریحی که به دل طبیعت رفته و تجربه آشپزی لذیذ در دل کوه و دشت و جنگل را خواهیم نمود،
3- سفرهای تلفیقی که هم دیدن آثار تاریخی و هم طبیعت و منظره را در بر دارد.
این بار سفری دو روزه در دل طبیعت و آبشار کم نظیر آب ملخ را تجربه می کنیم و به مقصد جنوبی‌ترین منطقه استان اصفهان حرکت خود را شروع می‌کنیم.

در ابتدا مسیر را به سمت سمیرم می رویم؛ این مسیر حدود ۱۶۰ کیلومتر است و با سرعت مجاز حدود دو ساعت زمان می گیرد. از سمیرم مسیر را به سمت یاسوج ادامه می دهیم و شصت کیلومتر را در گردنه کوه های زیبای دنا طی می کنیم. زمان تقریبی حدود یک ساعت و ۱۰ دقیقه می باشد تا به منطقه چهارراه برسیم.

بهتر است از نقشه یا جی پی اس استفاده کنیم چون یک دو راهی در آنطرف جاده وجود دارد که بسیاری از مردم آن را مشاهده نمی کنند و تا روستای نزدیک به فلارد ادامه می‌دهند و در موقع برگشتن به یک دو راهی می رسند و به سمت روستای آب ملخ به اشتباه می‌روند و مجبور می‌شوند مسیر را برگردند؛ ستونی از خودرو در حال دور زدن است و دقیقاً در تقاطع جاده آسفالت روستای آب ملخ یک جاده خاکی وجود دارد که با یک کاغذ a۴ و خودکار روی آن نوشته شده آبشار آب ملخ!

مسیر خاکی حدود ۵ کیلومتر و کاملاً سنگلاخ و نامساعد است؛ تا به روستای کوچکی می رسیم خودرو را در آنجا با مبلغی حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان پارک می کنیم و اسباب و اثاثیه و چادرهای کمپ را با الاغ و با مبلغ ۱۰ هزار تومان به پایین رودخانه می بریم.

در نزدیکی همان محل روی تپه ای و در کنار مزار گذشتگان امامزاده ای با نام سید احمد از نوادگان امام موسی بن جعفر علیه السلام و با ساختمان نیمه ساز و بقعه ای کوچک وجود دارد که مسافران برای اقامه نماز و توقفی کوتاه در آنجا مدتی را می‌گذرانند.

در پایین آن رودخانه ای بسیار زیبا وجود دارد. شخصا اسم آن رودخانه را رودخانه هزار چشمه گذاشتم چون از زیر تمام سنگهای آن چشمه هایی می جوشد، و جالب اینجاست که هوا بسیار گرم و آب رودخانه و چشمه ها بسیار سرد است به صورتی که دست را بیشتر از ۱۰ ثانیه نمی توان در آن نگه داشت.

شب در کنار رودخانه فضایی بسیار بسیار دل انگیز می باشد، آسمانی صاف و پرستاره که هیچکس در شهر چنین آسمانی را نمی بیند. هوایی خنک و به دور از برق، تلفن همراه و شبکه های وقتگیر اجتماعی که بهترین فرصت را برای تفکر به انسان می دهد که یک ساعت تفکر برابر با هفتاد سال عبادت است. اینجا بهترین مکان برای شکرگویی به خاطر خلقت خداوند است.
روز دوم حرکت را برای دیدن آبشار کم نظیر و فوق العاده زیبای آب ملخ شروع می کنیم. وجه تسمیه آب ملخ ظاهراً به این خاطر بوده که چشمه ها دارای املاحی هستند که به مزاج ملخها خوش نمی آید و برای کشاورزی استفاده می شود و باعث می شود آفات و ملخها به مزارع نزدیک نشوند.

همچنین آبشار تخت سلیمان هم گفته می شود و علت آن سنگی بزرگ است که دو طرف دره را به هم وصل می‌کند. برخی از اهالی این منطقه اعتقاد دارند که این پل به مانند یک تخت، محل استراحتگاه حضرت سلیمان بوده است، اما احتمالاً سندیت تاریخی برای این قضیه وجود ندارد.

کانال سرهنگ فرشاد فروزش را اینجا ببینید

فیلمهای گردشگری با فرشاد فروزش را اینجا ببینید


مسیر را حدود نیم ساعت در کوه ادامه می دهیم و مناظری بسیار دیدنی را مشاهده می‌کنیم. اما اولین آبشار به صورت یک پرده از بالای تخت سلیمان می ریزد که نمونه آن را فقط در فیلمهای سرخپوستی و مناطق بومی نشین آمریکا دیده بودیم. فوق العاده زیباست!

باز مسیر را ادامه می دهیم و به یک غار کوچک می رسیم که چشمه ای از دل آن می جوشد. آبی زلال و آبشاری کوچک. اینجا آب به دو قسمت تقسیم می‌شود؛ قسمتی به سمت شمال و قسمتی به سمت جنوب. مسیر را به سمت شمال ادامه می دهیم و با کمی پیچ و خم خطرناک با منظره ای روبه رو می شویم که هر چشمی را به خود خیره می‌کند! آبشار اصلی آب ملخ و رودخانه ای خروشان و نعره کنان با رنگی تلفیقی آبی و سبز و سفید.

فوق العاده چشم نواز و آبشار به نهایت زیبایی که از ارتفاع بالا به پایین سرازیر می‌شود.

بعد از گرفتن عکس های زیبا و اقامتی چند دقیقه‌ای و لذت بردن از آن تصاویر بسیار دیدنی که مانند کارت پستال است، راه بازگشت را شروع می کنیم. اما صحنه ای آشنا در تمام مسیر و البته در تمام طبیعت ایران وجود دارد و آن وجود صدها هزار زباله و بطری های آب و غیره است!

همیشه از اینکه توریست های خارجی در ایران مبادرت به جمع آوری زباله می‌کنند و تصاویرشان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود به غرور ملی و وطنی من برمی‌خورد. کیسه ای پیدا کردم و شروع به جمع آوری بطری ها کردم ولی اگر صد نفر همزمان این کار را انجام بدهند زباله‌ها تمام نمی شود.

بعد از بعد از رسیدن به کمپ (چادر)  مشغول صرف ناهار بودیم که با فریادهای پی‌درپی خانمی از چادر بیرون آمدم که مدام هشدار می‌داد چادرها را جمع کنید آتش، آتش!
بله جنگل آتش گرفته بود و در حال سوختن بود و از دامنه تا ارتفاع کوه مملو از آتش و دود. مردم محلی و مسافران فورا برای خاموش کردن درختان و علفها  دست به کار شدند ولی سوال اینجا بود که علت آتش سوزی چیست؟ آیا مسافران به علت بی احتیاطی باعث این آتش سوزی شده اند یا افراد محلی؟ به نظر من هیچ کدام؛ چون از مردم یا افراد محلی کسی در آن ارتفاع حضور نداشت. علت آتش سوزی گرمای زیاد هوا بود که باعث سوختن و شعله ور شدن علف های خشک و سپس درختان شده بود و فضای زیادی در آتش سوخت.

با خاموش شدن آتش توسط مردم و افراد محلی دود غلیظی منطقه را فرا گرفت و سفر دو روزه طبیعت گردی ما هم به اتمام رسید.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. مجید گفت:

    فرشاد جان
    شما که این قدر دقیق نشانی دادی بگو کی از این به بعد کامیون کامیون زباله از آنجا جمع کند؟
    شاید هم ملت چون 30-40 هزار تومان پول پارکینگ می دهند توقع دارند همون روستایی ها این زباله ها را جمع کنند.

  2. اتنم گفت:

    کباب کوفته

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715