جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۸

یک جابجائی حاشیه ساز ؛

انتقاد شهروندان از جانمائی شهرداری درچه/ دریافت مجوز در دولت قبل

احداث ساختمان جدید شهرداری درچه این روزها مورد انتقاد شهروندان و اداره کل راه و شهرسازی استان قرار گرفته ولی رئیس شورای شهر بر این باور است ساخت آن با قوت ادامه خواهد یافت.

به گزارش ندای اصفهان، شهرداری یکی از نهادهایی است که روزانه هزاران نفر به آن مراجعه کرده و می‌توان گفت یکی از پر مخاطب‌ترین نهادهای تعریف شده در کشور است. از این رو ضروری است که ساختمان این نهاد نیز در شان و جایگاه شهروندانی که برای رسیدگی به اموراتشان به این اماکن مراجعه می‌کنند،‌ باشد.

از جمله شهرداری‌هایی که ساختمانی مناسب برای مراجعه شهروندان نداشت، شهرداری درچه بود که حدود پنج سال گذشته جانمایی برای احداث ساختمان جدید شهرداری انجام شد و امروز این پروژه به مرحله اجرایی رسیده است.

اما در این میان بسیاری از شهروندان درچه از جانمایی ساختمان جدید شهرداری ناراضی بوده و انتقادات زیادی را نسبت به جانمایی و همچنین ساخت این پروژه دارند.

جانمایی ساختمان جدید شهرداری درچه دسترسی‌ها را محدود می‌کند

در این راستا، حامد عابدی، یکی از شهروندان درچه  می‌گوید: باید توجه داشته باشیم که ساختمان جدید شهرداری بخشی از فضای سبز درچه برای ساختمان جدید شهرداری درچه قربانی شد که شهرداری باید خود متولی و حافظ فضای سبز باشدجانمایی مناسبی ندارد و به جای اینکه در مرکز شهر قرار گیرد در منطقه‌ای بدون دسترسی مناسب در حال بهره برداری است.

وی تصریح می‌کند: در جانمایی ساختمان جدید شهرداری مردم درچه و محلات ولاشان، احمد آباد و سودان دسترسی خوبی به شهرداری مرکزی نخواهند داشت و تنها اسلام آباد به این محل نزدیک است.

این شهروند درچه‌ای با اشاره به اینکه ساختمان جدید شهرداری درچه در واقع بین زمین‌های کشاورزی این شهر دائر شده است، اضافه می‌کند: به نظر می رسد شهرداری با جانمایی این پروژه در بین زمین‌های کشاورزی قصد دارد در آینده این ناحیه را به منطقه مسکونی و تجاری تبدیل کند.

وی که معتقد است مسئولان شهرداری با استدلال اینکه جانمایی محل جدید در کنار پل اصلی درچه انجام شده و موقعیت مناسبی را دارد، می‌افزاید: این استدلال خوبی نیست و قرار نیست هر کجا که پلی ساخته می‌شود، شهرداری نیز کنار آن دائر باشد.

عابدی همچنین به قطع تعدادی از درختان حاشیه روخانه زاینده رود برای راه‌اندازی ساختمان جدید شهرداری درچه انتقاد می‌کند و ادامه راه و شهرسازی اصفهان شکایت خود در خصوص جانمایی و ساخت ساختمان جدید شهرداری درچه را دادگستری اصفهان طرح کرده استمی‌دهد: بخشی از فضای سبز نیز برای این پروژه قربانی شد که شهرداری باید خود متولی و حافظ فضای سبز باشد و نه نابودگر آن.

وی همچنین با اشاره به اینکه نوع ساخت و معماری ساختمان جدید شهرداری با ساخت و سازهای اطراف این ساختمان هم‌خوانی ندارد، می‌افزاید: همچنین احتمال می‌رود که در آینده پارک خودروهای ارباب رجوعان نیز مشکلات زیادی را در بخش ترافیکی ایجاد کند.

پرونده محل و نوع معماری ساختمان جدید شهرداری درچه در دادگستری پیگیری می‌شود

اما در این میان لهون اسدی، مدیر معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان نیز که می گوید اداره کل راه و شهرسازی یکی از منتقدان اصلی بهره‌برداری از ساختمان جدید درچه است، به مهر می‌گوید: باید توجه داشته باشیم که این ساختمان مصوبه شورای عالی ساختمان استانداری دوره قبل را دارد و این در حالی است که ما منتقد ساخت این ساختمان در محل جدید هستیم.

وی با اشاره به اینکه اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان شکایت خود در خصوص جانمایی و ساخت ساختمان جدید شهرداری درچه را دادگستری اصفهان طرح کرده است، اضافه می‌کند: این پرونده توسط مراجع قضایی در دست بررسی است.

مدیر معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان ادامه می‌دهد: جانمایی این ساختمان و نوع معماری آن مناسب با معماری شهر درچه نیست و باید این پروژه بازبینی شود.

همه مصوبات بهره برداری از ساختمان جدید شهرداری درچه را در دولت قبل دریافت کردیم

اکبر جزینی، رئیس شورای اسلامی شهر درچه اما در این باره با بیان اینکه به دلیل عمر زیاد و فرسوده بودن ساختمان قدیم شهرداری درچه ساخت ساختمان جدید در دستور کار قرار گرفته است، می‌گوید: ساختمان فعلی شهرداری بیش از ۵۰ سال قدمت دارد و نمی‌توان دیگر در آن فعالیتی انجام داد.

وی با اشاره به اینکه جانمایی محل جدید ساختمان شهرداری درچه در حاشیه زاینده رود تعریف شده است، می‌افزاید: بهره برداری از این ساختمان دارای مصوبه شورای عالی ساختمان دوره قبل است.

رئیس شورای اسلامی درچه با اشاره به اینکه کلنگ آغاز عملیات اجرایی ساختمان جدید شهرداری درچه در زمان استاندار سابق بر زمین خورده است، ادامه می‌دهد: مراحل ساخت این پروژه به خوبی در حال انجام و همه استعلامات نیز برای بهره برداری از این پروژه انجام شده است.

وی در پاسخ به سوال در خصوص چرایی جانمایی این پروژه در بین زمین ‌ها کشاورزی و عدم دسترسی مناسب شهروندان به این پروژه نیز ابراز می‌کند: این پروژه همه مصوبات لازم را دریافت کرده و اجرایی شده است و نمی‌توان انتقادی به آن وارد کرد.

شهردار درچه از پاسخگویی شانه خالی کرد

در این میان علی اکبر محمودی، شهردار درچه در نخستین تماس در خصوص ساختمان جدید شهرداری درچه پس از صحبت‌های اولیه زمان مصاحبه را یک ساعت بعد اعلام کرد که به دنبال تماس‌های مکرر  این مقام مسئول دیگر پاسخگوی خبرنگار این خبرگزاری نخواهد بود.

در این راستا باید توجه داشته باشیم که طی دو دهه اخیر سیاست فروش مازاد تراکم ساختمانی توسط شهرداری ها، موجب ایجاد اختلال در نظام تراکم جمعیتی، برهم خوردن فضای عمودی شهرها و سیمای کلی شهری شده است و از این رو نباید اجازه دهیم که در شهرهای کوچکی که امروز در شرایط نسبتاً مناسبی قرار دارند اجرای پروژه‌های نامناسب و تهدید کننده شرایط محیط زیستی و اجتماعی جامعه امنیت و آرامش را از شهروندان سلب کند.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715