پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
 جذاب‌ترین بازی‌ها و جشنواره تابستانی در اصفهان   

خانه خلاقیت و بازی‌های فکری سازمان فرهنگی تفریحی اصفهان به‌عنوان برترین الگوی کشوری در تولید و ارائه انواع بازی و تقویت خلاقیت گروه‌های سنی، نمونه مناسبی برای راه‌اندازی مراکز تخصصی در دیگر شهرهااست.

به گزارش ندای اصفهان، قرار است در هفته دوم تیر مرکز علمی و تخصصی ویژه در محل خانه خلاقیت و بازی‌های فکری در اصفهان افتتاح شود، این مرکز با تلاش‌های معاونت فرهنگی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان و همکاری شورای علمی خانه خلاقیت به‌منظور ایجاد مکانی علمی برای گروه سنی ۲ تا ۱۷ سال، خانواده و حتی کهنسالان تدارک دیده شده است.

افتتاح مرکزی علمی در خانه خلاقیت

رئیس خانه خلاقیت و بازی‌های فکری سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان گفت: این مکان شامل فضاهای تخصصی و عمومی فراوانی بوده که رستوران بازی با بیش از ۲۰۰ نوع بازی فکری، جنبشی و تخصصی برای گروه سنی ۲ تا ۹۹ سال، تالار تخصصی آموزشی، فروشگاه تخصصی تجهیزات بازی و دفتر مطالعات تخصصی بازی از آن جمله است.

صفیه‌السادات موسویان ادامه داد: ارائه کتاب‌های ویژه در زمینه بازی به‌صورت علمی، روانشناسی و کافی‌شاپ تخصصی که شامل اتاق شخصی بازی جنبشی رایانه‌ای و حیاط برای بازی‌های مختلف و تفریحی بوده نیز از جمله امکانات این مرکز به شمار می‌رود.

اتاق تخصصی بازی کودک

وی با اشاره به اتاق تخصصی بازی کودک و رستوران بازی‌های فکری، تصریح کرد: قبل از آغاز بازی بخشی به نام مشاوره بازی در این مرکز وجود دارد. مخاطبان با مراجعه به این محل برای تقویت استعدادها و یا رفع ناهنجاری‌ها با مشورت متخصصان حاضر در این مرکز، نوع بازی مورد نیاز خود را دریافت کرده و پس از مراجعه به مربی بازی، شروع به بازی می‌کنند.

تشکیل موزه بازی در خانه خلاقیت

موسویان با اشاره به موزه بازی که در خانه خلاقیت ایجاد شده، گفت: این موزه برند خانه خلاقیت و بازی‌های فکری اصفهان بوده که در تمام کشور شناخته شده است.

مخاطبان با مراجعه به این مکان و مطالعه شناسنامه انواع بازی‌ها در کنار آشنایی با بازی، می‌توانند بازی دلخواه خود را سفارش و حتی آن را خریداری کنند.

وی به ایجاد دفتر تخصصی بازی از سوی معاونت فرهنگی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان اشاره کرد و افزود: در این دفتر تخصصی تمام خدمات مختلف پژوهشی، علمی، طرح درس و مشاوره ارائه می‌شود.

رئیس خانه خلاقیت و بازی‌های فکری با بیان اینکه در حال حاضر خلاء زیادی در بخش طرح درس و قالب بازی احساس می‌شود، تصریح کرد: در تلاش هستیم تا با طرح درس “ایجاد بازی” به ابعاد جسمی و روحی انسان پرداخته و بازی‌های مختلفی را در این زمینه طراحی و ارائه دهیم. در این راستا در جشنواره رسانه کودک تلاش شد تا برای آموزش کودکان بازی‌های مختلف رسانه‌ای تعریف و ارائه شود و در نهایت ۲۰ عنوان بازی ارائه و ساخته شد.

شناخت ناهنجاری‌های رسانه از طریق بازی

وی ادامه داد: در بازی‌های رسانه‌ای تلاش ما بر این بود تا به‌صورت غیرمستقیم کودک را از طریق بازی‌کردن با ناهنجاری‌های رسانه آشنا کنیم و همین مسائل در ذهن او حک شود. در واقع باید گفت این مسئله عامل مهمی در عدم گرایش کودک به‌سمت رسانه و استفاده نابه‌جا از آن در آینده است.

موسویان با اشاره به تیم پژوهشی خانه خلاقیت و بازی‌های فکری با هدف طراحی بازی، به جشنواره ایده‌های خلاق بازی اشاره کرد و اظهار داشت: در این جشنواره از ایده‌های خلاق مردم برای طراحی بازی استفاده خواهد شد؛ ضمن اینکه با بهره‌گیری از گروه پژوهشی خود نیز بازی‌های مختلف را تولید و آنها را به افراد ارائه می‌دهیم.

ارائه ۶۰ تا ۷۰ نوع بازی در کلاس‌های آموزش

وی در مورد آموزش ۶۰ تا ۷۰ نوع بازی جدید در کلاس‌های آموزشی خانه خلاقیت و بازی‌های فکری، گفت: این بازی‌ها از تنوع فراوانی برخوردار هستند و شامل بازی‌های تقویتی برای دروس ریاضی و فیزیک، آشنایی با هوا و فضا و بازی‌هایی به‌منظور تقویت حافظه می‌شوند. این کلاس‌ها ازجمله شعبده فیزیک و شیمی، کلاس آموزشی نوجوانان مخترع به‌همراه لذت بردن آنان از بازی است.

کلاس آموزشی بازی برای گروه‌های سنی مختلف

رئیس خانه خلاقیت و بازی‌های فکری سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان با اشاره به کلاس آموزش بازی برای گروه سنی ۲ تا ۳٫۵ سال، بیان کرد: در این کلاس‌ها مهارت ویژه کودکان همراه با حضور مادر به او آموزش داده می‌شود که این مهارت‌ها شامل شعر، داستان و تصویرسازی مختلف هستند.

وی به کلاس آموزشی دیگری در گروه سنی ۳ تا ۵ سال اشاره کرد و ادامه داد: در این کلاس‌ها تست هوش‌افزایی انجام گرفته و مهارت‌های ویژه را به‌وسیله شعر، داستان و عروسک‌های انگشتی به کودکان آموزش می‌دهیم.

آموزش بازی‌های آپارتمانی به خانواده‌ها

موسویان با اشاره به آموزش بازی‌های خانوادگی و آپارتمانی در خانه خلاقیت، خاطرنشان کرد: آموزش این دست بازی‌های آپارتمانی از سال گذشته در ویژه برنامه شهری آغاز شد و در نهایت ۱۶ نمونه بازی طراحی و در قالب کلاس آموزشی برای افراد علاقه‌مند تدریس شد.

وی با بیان اینکه رستوران بازی‌های فکری از ساعت ۱۶ تا ۲۰ تیر میزبان خانواده‌های علاقه‌مند به بازی است، اظهارداشت: در این رستوران‌ها خانواده‌ها منوی بازی‌ها را دریافت و با سفارش یک بازی در کنار مربی آموزشی به مدت یک تا ۱٫۵ ساعت می‌توانند از بازی مورد نظر لذت ببرند.

راه‌اندازی جشنواره ” نون و پنیر و بازی ۳″ در دل محلات

رئیس خانه خلاقیت و بازی‌های فکری سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان به راه‌اندازی جشنواره نون و پنیر و بازی ۳ در سال جاری اشاره کرد و گفت: پس از برگزاری موفق دو جشنواره “نون و پنیر و بازی” در سال گذشته تصمیم گرفتیم امسال جشنواره ” نون و پنیر و بازی ۳″ را به‌صورت محله محوری به‌ویژه محلات محروم به‌صورت هفتگی هر پنج‌شنبه انجام دهیم.

وی به برگزاری جشنواره ایده‌‌های خلاق بازی اشاره کرد و افزود: در سال ۹۴ فراخوان جشنواره اعلام و در نهایت سال گذشته این جشنواره با ارائه ۱۰۰ نوع بازی انجام شد؛ در نهایت با حمایت سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان ۵ بازی به‌صورت اَبربازی ساخته و در جشنواره ” هم‌بازی، همشهری” ارائه شد.

تهیه اطلس بازی‌ها در خانه خلاقیت

موسویان با بیان اینکه در حال ساخت اطلس بازی‌ و کتابچه بازی‌های ارائه شده در خانه خلاقیت هستیم، گفت: در این کتاب‌ها سعی شده مخاطبان با انواع بازی‌های جنبشی و فکری آشنا شوند؛ ضمن اینکه با شناسنامه‌دار کردن بازی‌ها مجموعه دایره‌المعارف بازی‌ها نیز جمع‌آوری شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به طرح ” لای نشریه” گفت: در این برنامه قصد داریم با همکاری سازمان فرهنگی تفریحی و همکاری با یکی از نشریه‌های فعال اصفهان به معرفی انواع بازی‌ها وتأثیر آنان بپردازیم.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز