سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹

قاریانی که آقا ۲ رمضان پیاپی کامشان را شیرین کرد

اجرای دو برنامه جمع‌خوانی قرآن و سرود «سوره‌های سرخ» در ماه رمضان سال قبل در حضور رهبر انقلاب تشکر ایشان را برانگیخت و منجر شد تا سفارش کاری دیگر را به گروه محمدرسول‌الله بدهند، کاری که مزد اجرایش نگینی شد بر دستان قاریان گروه.

به گزارش ندای اصفهان،رحیم قربانی، رئیس سازمان قرآن و عترت بسیج تهران و سرپرست گروه همخوانی محمدرسول‌الله در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا به تشریح کم و کیف ارسال هدیه برای این گروه از سوی مقام معظم رهبری پرداخت.

رهبر انقلاب 11 تیرماه سال 1395 پس از شنیدن همخوانی آیاتی از سوره مبارکه احزاب توسط این گروه، از آنها خواستند که آیات 4 تا 6 سوره مبارکه ممتحنه را همخوانی کنند.

گروه محمدرسول‌الله در همان ایام این کار را آماده و برای اولین بار در بارگاه نورانی امیر مؤمنان علی(ع) آن را ضبط و نهایتا در محفل قرآنی رهبر انقلاب در نخستین روز ماه مبارک رمضان امسال این اثر را اجرا کردند.

روز گذشته تصویر و خبری در خصوص ارسال هدیه رهبری برای این گروه به جهت تولید تلاوت درخواستی ایشان منتشر شد که در ادامه، توجه شما را به مشروح گفت‌وگوی مهدی خدایی با رحیم قربانی در این خصوص جلب می‌کنیم:

جناب آقای قربانی این هدایا چه وقت تحویل شما شد و شامل چه اقلامی است؟

این هدایای ارزشمند شامل 17 عدد انگشتر عقیق و به همان تعداد چفیه متبرک رهبر انقلاب است که روز18 ماه مبارک رمضان به ما اطلاع دادند چنین هدیه‌ای برای گروه در نظر گرفته شده و روز نوزدهم هم  تحویل گروه شد.

این ایام برای گروه تداعی‌کننده روزهای ویژه‌ای است؛ چرا که سال قبل در همین روزها یعنی 21 ماه مبارک رمضان بود که رهبر انقلاب از طریق دفترشان پیام تشکری بابت ضبط تواشیح اسماءالحسنی در لوکیشن فیلم محمد(ص) ارسال کردند و ضمن اظهار رضایت از آن کار، اظهار فرموده بودند که «کار جالب و خیلی قشنگی بود و واقعا لذت بردم».

در واقع دریافت هدایای امسال، دو روز مانده به سالگرد پیغام سال قبل رهبر انقلاب برای گروه، شعف و حال ویژه اعضای گروه را دو چندان کرد.

اعضای گروه از این جهت که این هدایای ارزنده و مبارک را از نایب برحق امام زمان دریافت کرده‌اند شاکر خداوند هستند.

تولید این اثر، از سفارش رهبری تا تولید و اجرا چه روندی را طی کرد؟

40 نفر از اعضای گروه محمدرسول‌الله 11 مردادماه سال قبل دو اثر را در حضور رهبر انقلاب اجرا کردند؛ سوره‌های سرخ (در رابطه با شهدا) و آیاتی از سوره مبارکه احزاب؛ بعد از این اجرا سه نفر شامل آقایان لیایی، مکرمی و من محضر رهبری رسیدیم و ایشان با ابراز خوشحالی و تشکر از این دو کار، توصیه‌هایی داشتند و ضمنا آیات 4 تا 6 سوره مبارکه ممتحنه را از حفظ خواندند و فرمودند که «برید و جمع‌خوانی این را آماده کنید».

همانجا رهبر انقلاب درباره جمع‌خوانی تلاوت سوره احزاب که اجرا شد فرمودند که «تلاوت بسیار زیبایی بود» و حتی به کسانی که در محفل همهمه داشتند فرمودند که «تلاوت زیبای این برادران عزیز به گوش بعضی نرسید و از دستتان رفت لکن من به دقت گوش دادم و استفاده کردم و از این برادران که هم سرود خواندند و هم تلاوت دسته‌جمعی قرآن کردند تشکر می‌کنم».

آیاتی از سوره احزاب که برای این جمع‌خوانی انتخاب شد محتوای به روزی بود و نگاه ویژه رهبر انقلاب به این موضوع توجه را جلب می‌کرد که محتوای تلاوت‌ها و همخوانی‌ها باید با مسائل روز کشور، جامعه اسلامی و جهان مناسبت داشته باشد و تأثیرگذار باشد.

آن زمان که رهبری، آیات سوره ممتحنه را برای جمع‌خوانی پیشنهاد دادند ما خیلی متوجه معانی آیات نشدیم اما بعد که مراجعه کردیم متوجه نگاه عمیق ایشان به آیات قرآن شدیم و فهمیدیم که با آینده‌نگری ویژه‌ای این آیات را انتخاب کرده‌اند.

این اثر تا شهریور ماه آماده شد و در سفری که گروه محمدرسول الله به عتبات عالیات داشت در رواق حضرت ابوطالب(ع) در بالای سر امیرالمؤمنین(ع) این اثر تلاوت و تصویربرداری شد و از همان زمان لحظه به لحظه انتظار کشیدیم که این کار را محضر رهبری ارائه بدهیم که اول ماه مبارک رمضان این توفیق حاصل شد؛ گرچه تمام 63 نفر گروه آرزو داشتند که این اثر را در محضر رهبری اجرا کنند اما به جهت محدودیت فضا، قرعه‌کشی شد و این توفیق فقط به 17 نفر از اعضای گروه دست داد.

نقطه آغاز تمرینات برای تولید این جمع‌خوانی کجا بود؟

حدود 7 نفر از اعضا کارگروهی برای پیگیری تشکیل دادند و همخوانی اولیه توسط آنها صورت گرفت.

سبک کار هم برگرفته از تلاوت‌های استاد «مصطفی اسماعیل» و استفاده از نغمه نهاوند است که هر دو مورد علاقه خاص رهبر معظم انقلاب هستند.

پس برای تولید این کار به قاریان سفارش تک‌خوانی داده نشده بود؟

نه، همان گروهی که اشاره کردم این کار را انجام داد.

اخیرا تلاوت‌هایی هم منتشر شد که گفته می‌شد برای این جمع‌خوانی تولید شده است، ماجرای آنها چه بود؟

آیات مورد نظر رهبر انقلاب از جهت وقف و ابتدایی آیات سختی بود؛ ما از استاد ابوالقاسمی خواستیم که تلاوتی داشته باشند که تلاوت خیلی خوبی هم بود؛ اما چون تلاوت خودمان را پیش از آن آماده کرده و به شورای عالی قرآن ارائه داده بودیم، نظر آنها هم این بود که تلاوت خود گروه اجرا شود. تلاوت استاد ابوالقاسمی هم در فرصتی دیگر جمع‌خوانی خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع:مشرق

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715