پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸
مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان خبر داد
 احیای مجموعه دولت‌خانه صفوی در اصفهان تا حد امکان/ اتمام مرحله اول مرمت حمام شیخ بهایی   

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: امروز میراث فرهنگی تصمیم بر این گرفته تا جایی که امکان دارد مجموعه دولت‌خانه صفوی را احیا و بازآفرینی کند.

به گزارش ندای اصفهان،فریدون الهیاری اظهار کرد: در سال جاری ۵۰۰ پروژه مرمتی اعم از باستانی و تاریخی در استان اصفهان انجام خواهد شد که عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شده است، هم‌چنین سال ۹۵ و ۹۶ بودجه‌ای به اداره‌کل میراث فرهنگی برای مرمت ۵۰۰ خانه تاریخی تخصیص یافته است که ۲۷۰ عدد از این خانه‌ها در سال گذشته مرمت شدند و بقیه این خانه‌ها در سال جاری مرمت خواهند شد.

وی در رابطه با مرمت حمام شیخ بهایی افزود: این حمام تا ۳۰ سال پیش در اصفهان فعال بود اما متأسفانه در طول ۴۰۰ سال گذشته الحاقات و آسیب‌های بسیاری را پذیرفته است که باعث شده بود وضعیت این حمام به شدت نا به سامان شود.

 مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان تصریح کرد: فاز و مرحله اول مرمت حمام شیخ بهایی در اصفهان به اتمام رسیده است که وضعیت این حمام در این مرحله از حالت بحرانی خارج شد.

وی تأکید کرد: برخی صاحب‌نظران معتقدند که در دل حمام شیخ بهایی یک حمام سنتی دیگری ایجاد شود اما سازمان میراث فرهنگی در تلاش است تا یک کاربری به این حمام بدهد.

الهیاری بیان کرد: زمانی که نظرات صاحب‌نظران و کارشناسان در خصوص مرمت حمام شیخ بهایی به اتمام رسید، برای اجرایی کردن مرحله دوم احیای این حمام ارزشمند آغاز خواهد شد.

وی در رابطه با احیای دولت‌خانه صفوی گفت: یک مجموعه عظیمی در اصفهان وجود داشته که متأسفانه این مجموعه نابود شده که مکان آن حدفاصل میدان امام حسین(ع) امروزی تا محور شرقی خیابان چهارباغ و میدان امام(ره) بوده است و کاخ‌های سلاطین صفوی در اینجا وجود داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان ابراز کرد: از زمان شاه‌ عباس اول تا زمان سقوط اصفهان به دست افاغنه دولت صفوی در مجموعه‌ای به نام دولت‌خانه صفوی در کاخ‌های عظیمی ساکن بودند که برخی اعتقاد دارند، ۴۰ مجموعه سلطنتی در این مجموعه وجود داشته است.

وی ادامه داد: کاخ چهلستون، موزه هنرهای تزئینی، تالار اشرف و کاخ هشت‌بهشت باقی‌مانده مجموعه دولت‌خانه صفوی بوده است.

الهیاری اذعان کرد: خیابان‌های استانداری، سپه و غیره در اصفهان در دوره پهلوی در اصفهان ایجاد شدند که مجموعه دولت‌خانه صفوی در آن زمان از بین رفتند، اما امروز میراث فرهنگی تصمیم بر این گرفته تا جایی که امکان دارد مجموعه دولت‌خانه صفوی را احیا و بازآفرینی کند.

وی در پایان یادآور شد: قطعاً امکان حذف خیابان سپه و استانداری دیگر برای احیای مجموعه دولت‌خانه صفوی وجود ندارد اما در آن حد امکان تلاش داریم تا بناهای از بین رفته را از دولت‌خانه صفوی بازسازی کنیم که یکی از آن‌ها، راه شاهی واقع در پشت عالی‌قاپو، محور اصلی میدان امام به دولت‌خانه صفوی است.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز