جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۴

الشرق الاوسط:

ایرانی ها باعث اتفاق شدند!

روزنامه الشرق الاوسط در شماره امروز خود از بیانیه وزارت بهداشت ریاض رمزگشایی کرده و به صراحت ایران را متهم می کند: «یکی از مسئولین مطوّف حجاج ایران به روزنامه الشرق الاوسط گفت: “حدود ۳۰۰ حاجی ایرانی علیرغم تذکرات اداره مطوّف از دستورات سرپیچی کرده و در همان ساعات اولیه صبح برای رمی جمرات اقدام کردند. این افراد از خیابان ۲۰۴ مشعر به منی برای بازگشت به چادرهای خود استفاده کردند و همین تداخل رفت و آمد باعث بروز آن فاجعه اسفناک شد!”»

به گزارش ندای اصفهان، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در شرایطی که امت اسلامی در ماتم قربانیان منی به سر می برد، آل سعود برنامه هدفمند خود را برای متهم کردن ایرانیان کلید زده است! طبق این طرح، دولت ریاض در یک فرار به جلوی ناشیانه ایرانیان را متهم می کند که با نافرمانی و بی نظمی باعث بروز این فاجعه شده اند!

فاز نخست این طرح، به صورت غیررسمی و در شبکه های اجتماعی مانند توئیتر و فیس بوک کلید خورد. هواداران وهابی آل سعود که اساسا در منی حضور نداشتند، با یک سری استدلال نخ نما شده و واقعا ضعیف مدعی شدند ایران در کشته شدن این حجاج نقش مؤثری داشت. بلافاصله یک هاشتاگ در توئیتر با عنوان «ایران حجاج را می کشد» راه اندازی شد که متأسفانه در فضاسازی اولیه مؤثر بود!

در فاز دوم، به مرور مسئولین امور حج حکومت آل سعود وارد میدان می شوند. در این فاز، ابتدا وزارت بهداشت ریاض با صدور یک بیانیه اعلام کرد: «علت اصلی وقوع این فاجعه، عدم رعایت مقررات رفت و آمد از سوی تعدادی از حجاج بوده است. این افراد، به جای رعایت مقررات و تبعیت از دستورات نیروهای انتظامی حاضر در محل، در جهت خلاف حرکت تعیین شده حرکت کردند و باعث اغتشاش و نهایتا بروز فاجعه شدند.»

در بیانیه وزارت بهداشت آل سعود، عامل دومی را نیز برای این فاجعه برشمرده اند: «از سویی، افرادی در جهت خلاف حرکت حجاج در مسیر حرکت کردند که اغتشاش و آشوب ایجاد می کرد. از سوی دیگر تعداد دیگری از حجاج تلاش کردند با افزایش سرعت خود و تلاش برای رسیدن به محل رمی جمرات در فاصله زمانی کوتاه تر، فضای کلی حرکت حجاج را کاملا مختل کردند و عامل بروز فاجعه فوق شدند.»

در ادامه این جنگ روانی، روزنامه الشرق الاوسط در شماره امروز خود از بیانیه وزارت بهداشت ریاض رمزگشایی کرده و به صراحت ایران را متهم می کند: «یکی از مسئولین مطوّف حجاج ایران به روزنامه الشرق الاوسط گفت: “حدود ۳۰۰ حاجی ایرانی علیرغم تذکرات اداره مطوّف از دستورات سرپیچی کرده و در همان ساعات اولیه صبح برای رمی جمرات اقدام کردند. این افراد از خیابان ۲۰۴ مشعر به منی برای بازگشت به چادرهای خود استفاده کردند و همین تداخل رفت و آمد باعث بروز آن فاجعه اسفناک شد!”»

جالب این جاست که الشرق الاوسط نام این مسئول را ذکر نمی کند! با توجه به وابستگی این روزنامه به شاهزادگان آل سعود، می توان این گزارش را ساختگی دانست و آن را در راستای جنگ روانی آل سعود برای فرار به جلو و متهم کردن ایرانیان تفسیر کرد.

اداره مطوّف، یکی از مراکز فعال وابسته به وزارت حج عربستات سعودی است که ساعات و مسیر عبور و مرور حجاج و کاروان های حج و زیارتی را تعیین می کند. این اداره به شاخه های مختلفی برای کشورها و زبان های مختلف تقسیم بندی می شود. شاخه ایران این اداره، زمان و محل عبور و مرور کاروان های ایرانی را – به تفکیک هر کاروان – در طول مراسم حج و به خصوص چهار روز اصلی نهم تا دوازدهم ذی الحجه (روز عرفه تا دو روز بعد از عید قربان) معین می کند.

در گزارش روزنامه الشرق الاوسط، تلاش شده با دادن آب و تاب به گزارش، زمینه برای پذیرش این ادعا فراهم شود: «حدود ۳۰۰ حاجی ایرانی برخلاف برنامه زمان بندی شده به سمت رمی جمرات حرکت کردند. در محل ستون های جمرات، به آنان اخطار داده شد که در کنار این ستون ها تا رسیدن نوبت کاروان های ایرانی به انتظار بمانند؛ اما آن ها تبعیت نکردند و می خواستند از طریق خیابان ۲۰۴ به خیمه های خود بازگردند. به این ترتیب، ۳۰۰ نفر خود را وارد خیابانی کردند که تنها ۲۰ متر عرض داشت و هزاران حاجی در جهت عکس آن در حال حرکت بودند. نتیجه این وضعیت، تصادم و آشوبی بود که نهایتا به فاجعه منا ختم شد.»

سوالی که مطرح است این است که بر فرض غلط مذکور که هر کاروان و فردی بخواد ساز خودش را کوک کند آیا برگزار کننده گان مراسم و ماموران امنیتی نباید برای حفظ جان بقیه نسبت به برقراری نظم اقدام کنند؟

قابل ذکر است که گزارشگر الشرق الاوسط مدعی شده صحنه حضور ایرانیان در رمی جمرات خارج از جدول زمانبندی و سپس تلاش آنان برای بازگشت به خیمه های خود از طریق خیابان ۲۰۴ منی در تصاویر دوربین ضبط شده است! تا کنون فیلم های مذکور منتشر نشده؛ اما این احتمال وجود دارد که سناریونویسان امنیتی آل سعود در حال سندسازی باشند و لازم است ایرانیان برای مقابله با اسناد احتمالی آمادگی داشته باشند.

به نظر می رسد در این میان، حمله شدید اللحن تعدادی از کاربران ایرانی به صفحات مقامات آل سعود در اینستاگرام، بی تأثیر نباشد. تعداد زیادی از کسانی که هم اکنون در شبکه های اجتماعی به ایران حمله می کنند، اساسا در منی حضور نداشته و نمی توانند قضاوت مستقیم داشته باشند. با این حال، حملات ایرانیان به صفحات مقامات آل سعود را اسکرین شات گرفته و به ابزاری برای حمله به ایران و انگیزه بخشی برای همراهی با موج ضدایرانی تبدیل کرده اند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز