سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۹

امام حسن مجتبی در آخرین ساعات عمر مبارک خود چه گفت؟

سیمای کریم اهل بیت علیه السلام

امام حسن (ع) براي چهارمين بار مسموم شدند و آثار زهر در جانشان رخنه كرد و كارگر شد و ديدند كه اين بار ارتحال مي كنند. حضرت دستور دادند كه برادرزاده ها، فرزندان خود و خردسالان دودمانش در منزل جمع گردند...

ندای اصفهان- مهران آدرویش

حديثي از امام حسن مجتبي عليه السلام هست كه آن حضرت براي چهارمين بار مسموم شدند و آثار زهر در جانشان رخنه كرد و كارگر شد و ديدند كه اين بار ارتحال مي كنند.

امام عليه السلام چه كرد؟ يكي از كارهاي آموزنده امام عليه السلام كه حجه الله است (و البته همه كارهايشان آموزنده براي تعليم بشر است) يعقوبي در تاريخش ذكر كرده که آن حضرت دستور دادند كه برادرزاده ها، فرزندان خود و خردسالان دودمانش در منزل جمع گردند و با اينها به گفت و شنود نشست و به آنها فرمود:

شما امروز خردسالان اجتماع هستيد و در آينده پدر و مادر و رجال و نساء اجتماعيد، از الان به فكر آينده خودتان باشيد كه اجتماع بعدي را شما بايد اداره كنيد. در ابتداي اين فرمايشها به آنان فرمود: با خودتان دفتر و قلم همراه داشته باشيد و پيش دانشمندان كه مي رويد، حرف هايشان را هدر ندهيد، حرف هايي را كه مي شنويد در دفترتان يادداشت کنید كه يك روز به كارتان خواهد آمد.

پاسخ امام حسن علیه السلام به اینکه چرا پیامبر اسلام پیامبر اکرم است؟

امام حسن مجتبي عليه السلام فرمود: «چون خداوند قلب پيغمبر را از قلبهای ديگر بزرگتر ديد، او را به مرتبت رسالت ختمي بر انگيخت».

اين همان قلبی که خداوند درباره آن فرموده است: وَ إِنَّهُ لَتَنْزِيلُ رَبِّ الْعالَمِينَ. نَزَلَ بِهِ الرُّوحُ الْأَمِينُ. عَلى‌ قَلْبِكَ لِتَكُونَ مِنَ الْمُنْذِرِينَ ؛ و البتّه اين(قرآن) فرستاده پروردگار جهانيان است (كه جبرئيل) فرشته‌ى امين الهى آن را فرو آورده است بر دل تو، تا از هشدار دهندگان باشى (کریمه شعراء/ شریفه 192 تا 194) و نیز فرموده: الم نشرح لک صدرک.

ارزش سخن ائمه اطهار علیهم السلام در کلام امام حسن مجتبی علیه السلام

شخصي به خدمت امام حسن مجتبي عليه السلام رسيد، آقا فرمايشاتي به ايشان فرمودند، آن شخص بنا كرد به تمجيد، گفت: به به، آقا جان! اين فرمايشات دُرّ است، جواهر است!

آقا فرمودند: درّ و جواهر همه يك نوع جماد است. اين حرفها نورند، جان شما را اشتداد وجودي مي دهند، روح مي دهند، غذا و طعام روحند، جواهر و طلاجات كه جماد است و خارج از انسان، و هيچ وقت غذاي جان نمي شوند؛ چون بايد بين غذا و مغتذي (غذا گيرنده) سنخيت باشد، آن جماد است و ماده؛ نفس ناطقه از وراي عالم طبيعت است، با يكديگر سنخيت ندارند. پس جواهر و درّ در مقابل قرآن چيست، حرف فوق اينهاست.

در اين خزانه وارد شويد و در قرآن تدبر كنيد: أَفَلَا يَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ أَمْ عَلَىٰ قُلُوبٍ أَقْفَالُهَا (سیره چهارده معصوم، علامه حسن زاده آملی).

ویژگی های بهترين برادر در نگاه امام حسن مجتبی علیه السلام

كليني در باب مؤمن و علامات و صفات او در كتاب ايمان و كفر كافي نقل كند:

امام حسن عليه السلام مردم را مورد خطاب قرار داده، فرمود: اي مردم! درباره برادري با شما سخن مي گويم كه بهترين مردم در نظر من است و آن چيزي كه او را در نظر من بزرگ نموده، اين است كه در نظر او دنيا حقير و كوچك است. از سلطه شكمش خارج است، پس به چيزي كه ندارد اشتها ندارد و چون بيابد زياده روي نكند. از سلطه شهوتش خارج است؛ پس عقل و راي را سبك نشمارد.

از تسلط جهالت خارج است؛ پس آن كند كه بر نفع آن يقين دارد، اشتهاي مفرط ندارد و غضبناك و ملول نگردد. بيشتر اوقاتش در خاموشي است و چون سخن گويد، غالب شود و در جدال وارد نشود و در دعوايي شركت نكند، و تا قاضي نبيند، حجت نياورد. از برادرانش غافل نباشد و چيزي را، جداي از آنان، به خود اختصاص ندهد. ضعيف و مستضعف است؛ ولي وقت جنگ، مانند شير، جسور است. كسي را به كاري كه برايش بتوان عذر آورد، ملامت نكند، تا مرتكب آن عذر آورد.

آنچه بگويد عمل كند، و چون نگويد عمل نكند. چون دو امر برايش پيش آيد كه نداند كدام يك برتر است، به آن كه نزديك به هوا و هوس نباشد نظر افكند. از بيماري شكايت نكند، جز نزد آن كه اميد بهبودي از جانبش برود. فقط با كسي كه اميد نصيحت از او دارد مشورت كند. غضب نكند. شكايت ننمايد و اشتهايش زياد نباشد. انتقام نگيرد و از دشمن غافل نباشد.

پس بر شما باد، تخلق به چنين اخلاق كريمه اي! و اگر توان تخلق به تمام آنان را نداريد، پس هر اندازه كه توانيد، كسب نماييد! چه اخذ قليل، بهتر از ترك كثير است و لا حول و لاحول قوه الا بالله (لقاء الله ص 209 و 210).

شفاعت امام حسن و امام حسین علیهما سلام

عصر رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) بود، حسن و حسین (علیه السلام) كودك بودند شخصی گناهی كرد و از شرم آن گناه، مدتی مخفی شد و نزد رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) نمی آمد تا اینكه آن شخص، حسن و حسین (علیه السلام) را دید، آن دو را بر دوش ‍ خود سوار كرد و با همان حال به حضور رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) آمد و عرض كرد: «من گنهكارم، در پناه خدا، و این دو آقازاده به حضور شما آمده ام تا مرا ببخشید.»

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) وقتی كه آن منظره را دید، آنچنان خندید كه دستش را بر دهانش گذاشت، سپس به آن مرد گنهكار فرمود: برو جانم تو آزاد هستی؛ آنگاه به حسن و حسین فرمود: آن شخص در مورد عفو گناه خود، شما را شفیع قرار داد، در این هنگام آیه 64 سوره نساء نازل شد: …ولو انهم اذ ظلموا انفسهم جائوك فاستغفروالله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما: و اگر گنهكاران كه بر اثر گناه به خود ستم كردند، به نزد تو (ای پیامبر) می آمدند و از خدا طلب آمرزش می كردند و پیامبر هم برای آن ها استغفار می كرد، خدا را توبه پذیر و مهربان می یافتند.

کرم امام حسن مجتبی علیه السلام

بنا به فرموده قرآن؛ لَن تَنَالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنفِقُوا مِن شَيْءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِيمٌ؛ هرگز نايل نمى‏ شويد به برّ و احسان و تفضّل الهى تا اينكه انفاق و بذل كنيد از چيزهايى كه دوست مى‏ داريد و علاقه‏ مند هستيد به آن‏ها و آنچه انفاق مى‏ كنيد پس خداوند داناست به آن و از بين نمى‏ رود و به جزاى آن مى‏ رسيد.(کریمه آل عمران/ شریفه 92)

بر حسب این آیه امام حسن مجتبی کریم بود و هیچگاه سائلی را رد نکرده و در برابر درخواست او «نه» نگفتند و همواره انفاق و بخشش کرد. تا جائی که می شود گفت: بارزترین ویژگی کریم آل طه که بهترین سرمشق برای دوستداران او است، بخشندگی بسیار و دستگیری از دیگران است. لذا وقتی از حضرت پرسش می شود: «چگونه است که هیچ گاه سائلی را رد نمی کنید؟ حضرت پاسخ می دهند: من سائل درگاه خدا هستم و راغب در پیشگاه اویم و من شرم دارم که خود درخواست کننده باشم و سائلی را رد کنم و خداوند مرا عادت داده که نعمت هایش را بر من فروریزد و من نیز در برابر او عادت کرده ام که به مردم توجه کنم و نعمت های خدا را به آنان ببخشم».

نقل است عربی كه صورتش خیلی زشت و قبیح منظر بود سر سفره امام حسن مجتبی آمد و از روی حرص تمام غذا را خورد و تمام كرد. امام حسن علیه السلام كه كرامتش برای همه معلوم بوده از غذا خوردن عرب خوشش آمد و شاد شد و در وسط غذا از او پرسید: تو عیال داری یا مجردی؟ گفت: عیالمندم، فرمود: چند فرزند داری؟ گفت: هشت دختر دارم كه من به شكل از همه زیباترم، اما ایشان از من پرخورترند. امام تبسم فرمود: و او را ده هزار درهم انعام دادند و فرمودند: این قسمت تو و زوجه ات و هشت دخترت باشد.

فروتنی حافظ ایمان

خداوند در کریمه بقره شریفه 143 می فرماید: و كذلك جعلناكم أمة وسطا لتكونوا شهداء على الناس و يكون الرسول عليكم شهيدا و ما جعلنا القبلة التي كنت عليها إلا لنعلم من يتبع الرسول ممن ينقلب على عقبيه و إن كانت لكبيرة إلا على الذين هدى الله و ما كان الله ليضيع إيمانكم إن الله بالناس لرؤف رحيم؛

و بدین گونه شما را امتى میانه قرار دادیم، تا بر مردم گواه باشید؛ و پیامبر بر شما گواه باشد. و قبله اى را که [چندى] بر آن بودى، مقرر نکردیم جز براى آنکه کسى را که از پیامبر پیروى مى کند، از آن کس که از عقیدهء خود برمى گردد بازشناسیم؛ و البته [این کار] جز بر کسانى که خدا هدایت [شان] کرده، سخت گران بود؛ و خدا بر آن نبود که ایمان شما را ضایع گرداند، زیرا خدا [نسبت] به مردم دلسوز و مهربان است.

این آیه نشان می دهد که فقط کسانی در آزمایشات سربلند خواهند بود که ایمان آنان هدایتی از سوی خدا بوده باشد لذا هرگز به ایمان خود نباید غره شویم و همواره باید ایمان و هدایت خود را از پروردگار عالم درخواست نماییم. خداوند ایمانهایی را که ریشه در هدایت الهی داشته باشند از روی رحمتش ضایع نمی کند و ثابت قدم می دارد. خلاصه باید خود را مستحق ثبات در ایمان ندانیم و همواره در برابر خدا متواضع باشیم و از خدا بخواهیم که آنی و کمتر از آن ما را به خود وا مگذارد و الا اگر به خودمان باشد در امتحانات پایمان خواهد لغزید.

امام مانند جدش رسول الله بدون هیچ تکبری روی زمین می نشست و با تهی دستان هم سفره می شد. روزی سواره از محلی می گذشت که دید گروهی از بینوایان روی زمین نشسته اند و مقداری نان را پیش خود گذارده اند و می خورند. وقتی امام حسن مجتبی را دیدند، به ایشان تعارف کردند و حضرت را سر سفره خویش خواندند.

امام از مرکب خویش پیاده شد و این آیه را تلاوت کرد: «إِنَّهُ لا یُحِبُّ الْمُسْتَکْبِرین»؛ «خداوند خودبزرگ بینان را دوست نمی دارد (نحل/23).» سپس سر سفره آنان نشست و مشغول خوردن شد. وقتی همگی سیر شدند، امام آنها را به منزل خود فرا خواند و از آنان پذیرایی فرمود و به آنان پوشاک هدیه کرد.(بحارالانوار، ج43، ص352)

آن حضرت همواره دیگران را نیز بر خود مقدم می داشت و پیوسته با احترام و فروتنی با مردم برخورد می کرد. روزی ایشان در مکانی نشسته بود. برخاست که برود؛ ولی در این لحظه، پیرمرد فقیری وارد شد. امام به او خوشامد گفت و برای ادای احترام و فروتنی به او، فرمود: «ای مرد! وقتی وارد شدی که ما می خواستیم برویم. آیا به ما اجازه رفتن می دهی؟ و مرد فقیر عرض کرد: «بله، ای پسر رسول خدا! (ملحقات احقاق الحق، سید نور الله مرعشی التستری، مطبعة الاسلامیة، تهران، 1395ق، ج11، ص114.)

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715