دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۹

حیازدایی و ولنگاری اخلاقی در سریال های تلویزیون؛

به بهانه بازپخش مجموعه تلویزیونی «شمعدونی» به کارگردانی سروش صحت

در ماه رمضان امسال سریال «شمعدونی» به کارگردانی «سروش صحت» از شبکه «آی فیلم» در بهترین ساعات بعد از افطار در حال پخش است که تعجب مرا برانگیخت. سریالی که در آن رفتارهای مغایر با سبک زندگی دینی به کرار به نمایش گذاشته می شود

ندای اصفهان- روح الله عباسیان جزی

طی روال چندین سال گذشته، صدا و سیما برای ماه مبارک رمضان اقدام به ساخت و پخش سریال های مناسبتی می کند که طبعا انتظار از تلویزیون جمهوری اسلامی این است که این سریال ها متناسب با حال و هوای معنوی ماه مبارک رمضان باشد و در رشد معنوی جامعه قدم بردارد. اما رویکردی که متاسفانه در بسیاری از این سریال ها مشاهده می کنیم خلاف آن را نشان می دهد. این سریال ها هیچ ارتباطی به ماه مبارک رمضان و فضای معنوی اش ندارد؛ خصوصا برنامه های طنز آن که با لودگی و ولنگاری می خواهد به هر شیوه ممکن مخاطب را بخنداند و گاه اصول و آداب اخلاقی به پای این هدف ذبح می شود.

در ماه رمضان امسال نیز مجموعه «شمعدونی» به نویسندگی و کارگردانی «سروش صحت» از شبکه «آی فیلم» در حال بازپخش است که تعجب مرا برانگیخت. سریالی که در آن رفتارهای مغایر با سبک زندگی دینی به کرار به نمایش گذاشته می شود و در بهترین ساعت بعد از افطار نیز پخش می شود که به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

1) نوع حرف زدن های زنان بسیار وقیحانه است. زنان با ادا و اطوار با یکدیگر و مردان به راحتی صحبت می کنند و در معرض دید عموم است که مغایر با فرهنگ حیاگونه است.

2) برای یکی از دختران سریال که سنش بالا رفته است و مجرد مانده است خواستگاری می رسد و  پس از پرس و جو با موبایلِ آن دختر تماس می گیرد؛ آن دختر با ناز و عشوه بسیار با آن مرد صحبت می کند که به دور از تقوا و حیاست.

3) پدربزرگ سریال که قاعدتا باید الگوی بقیه باشد به فکر هوسرانی و یافتن معشوقه است تا آنجا که فرزندانش جلو این رفتار او را می گیرند! در مواقعی هم که از او می خواهند نقش ریش سفیدی را ایفا کند اصلا از ماجرا پرت است و در عالم دیگر سیر می کند!

4) فرزند در نقش خبرچین است و حرمت والدین را ندارد و افشای راز برای او بسیار راحت و جذاب گونه است و به این کار تشویق هم می شود. این رفتار تاثیر سوء فراوان برای مخاطبین خردسال برنامه می گذارد.

5) جدال ها و نزاع های بی فایده و بیهوده نیز فراوان وجود دارد و سر مسائل بسیار ریز و کم اهمیت اعضای خانواده و… با یکدیگر جدال می کنند. فخر فروشی، هتک حرمت، آبرو ریزی، دروغ، غیبت و… نیز به وفور اتفاق می افتد.

6) در این سریال والدین و بزرگان از نظر عقلی از کودکان هم پایین تر هستند و رفتارهایشان همه کودکانه است.

7) فرزند بزرگ خانواده حرف شنوی از پدر ندارد، اصلا برای پدرش تره هم خرد نمی کند. حرف دایی بعضا مقدم می شود که این سبب فخر فروشی دایی هم می گردد.

8) زن شکاک به مرد است و بر او مسلط است؛ اجازه دارد حتی او را در خانه راه ندهد. جلو دیگران حاضر است شوهرش سبک شود و…

9) پوشش زنان سریال نامناسب است و بدحجابی را در جامعه نهادینه می کند. رابطه محرم و نامحرم هم اصلا مراعات نمی شود.

در یک کلام مجموعه شمعدونی یک سریال با سبک زندگی غربی و با لودگی به تمام معناست که مواردی که اشاره شد تنها گوشه ای از آسیب های آن است. از مسئولین صدا و سیما و ناظرین محترم خواستار دقت بیشتر بر محتوای اینگونه سریال ها هستیم چرا که اینگونه برنامه ها اثرات نامطلوب و سوئی را بر سبک زندگی آحاد جامعه وارد می کند، حرمت ها را از بین می برد و سبب بروز آسیب های اجتماعی در آینده می گردد.

از فعالین فرهنگی و دلسوزان نیز خواستاریم به سادگی از این موضوعات و پخش چنین سریال های آسیب زایی نگذرند و با فعالیت های فرهنگی در نقد آن و اطلاع رسانی به مردم و مسئولان مربوطه به وظیفه دینی خود عمل نمایند تا لااقل قدری این آسیب ها کاهش یابد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715