یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۳

گردهمایی و افطاری فعالین فرهنگی اصفهان در خانه انقلاب اسلامی و ولایت؛

مجتبی خیام نکوئی: اقتصاد دانش بنیان باید مولد بخش اعظم درآمدهای کشور شود

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: برای استمرار انقلاب اسلامی راهی جز توجه به حوزه اقتصاد مقاومتی نیست و در این میان باید قسمت اعظم حاصل از درآمدهای کشور در حوزه تولید دانش مصرف شود

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، دکتر مجتبی خیام نکویی در همایش پنج رمضان در خانه انقلاب اسلامی و ولایت اصفهان اظهار کرد: در 38 سال پس از انقلاب اسلامی تلاش های بسیاری در حوزه های مختلف شده است که موفقیت های بسیاری برای انقلاب اسلامی به همراه داشته است.
وی اضافه کرد: توفیقات نظام اسلامی در عرصه های علمی و ایجاد امنیت گواهی بر این مدعا است که نشان می دهد در بسیاری از عرصه ها رشد داشته است ولی متاسفانه در حوزه اقتصاد نتوانسته ایم به جایگاه مطلوب دست یابیم.
رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاوزی ایران افزود: بی شک نمی توان مدعی کامل استقلال شد مگر اینکه استقلال اقتصادی محقق شود.
وی تصریح کرد: رسیدن به استقلال اقتصادی در گرو پیاده شدن اقتصاد مقاومتی است که یکی از مهمترین مولفه های آن اقتصاد دانش بنیان است.
معاون سابق فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب برای راه اندازی این معاونت در سال 89، گفت: رهبر معظم انقلاب دستور کار این معاونت را خود صادر کردند و مسیر حرکت اقتصاد دانش بنیان را برای برون رفت از مسائل و مشکلات پیش رو در اقتصاد ترسیم کردند.
وی با اشاره به ظرفیت های بی نظیر اقتصادی کشور، اظهار کرد: امروز پنج میلیون دانشجو و چند میلیون دانش آموخته مراکز آموزش عالی در کشور ظرفیت خوبی در حوزه های تخصصی بوجود آورده اند که می تواند یک سرمایه عظیم تلقی شود.
خیام نکویی ادامه داد: ولی متاسفانه امروز از هر صد بیکار 42 نفر دارای مدرک دانشگاهی هستند که نشان می دهد نتوانسته ایم در این زمینه برنامه ریزی مناسب داشته باشیم.
وی گفت: بارها اعلام شده است اقتصاد ما مبتنی بر خام فروشی است ولی جاهایی که برای مزیت وجود دارد و می توانیم ارزش افزوده تولید کنیم خام فروشی می کنیم که با بهره گیری از حوزه دانش بنیان می توانیم مانع خام فروشی و تولید ارزش افزوده در عرصه های مختلف باشیم.
چهره ماندگار اصفهان در حوزه علم و فناوری با بیان اینکه در ابتدای انقلاب اسلامی 25 میلیون تن مواد غذایی برای 35 میلیون نفر جمعیت کشور تولید می شد، اظهار کرد: امروز جمعیت کشور تقریبا دو برابر شده است ولی 118 میلیون تن مواد غذایی یعنی 4.8 برابر ابتدای انقلاب مواد غذایی تولید می شود.
وی خاطر نشان کرد: این میزان تولید در خالی است که تنها یک دهم ظرفیت های دانشی را در کشاورزی به کار نگرفته ایم و  اگر در این بخش به ظرفیت های دانشی توجه می شد، می توانستیم تولیدات بخش کشاورزی را به 250 میلیون تن برسانیم.
خیام نکویی با بیان اینکه در حوزه فناوری های “نوین” از جمله در عرصه های سلولهای بنیادین، زیست فناوریها و هسته ای شاهد رشد چشمگیری بوده ایم، اظهار کرد: علی رغم هشت سال تاکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص بهره گیری از ظرفیت اقتصاد دانش بنیان اتفاق خوبی دراین عرصه روی نداده است.
وی با اشاره به ظرفیت های بی نظیر استان اصفهان در عرصه دانش بنیان گفت: یکی از عرصه های تولید درآمد برای استان اصفهان عرصه گردشگری است و اصفهان می تواند در گردشگری سلامت، گردشگری علم و فناوری، گردشگری مذهبی و گردشگری تاریخی و فرهنگی نقش بسزایی داشته باشد و می تواند سالانه 40-50 هزار شغل پایدار در این عرصه محقق شود.
عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس اضافه کرد: از هر شش گردشگر با هزینه 1500 دلار می تواند یک شغل پایدار برای کشور ایجاد شود و لذا اگر سالانه یک میلیون نفر گردشگر وارد کشور شود و از این میزان 200 هزار نفر به اصفهان مسافرت کنند، 33 هزار شغل در این عرصه ایجاد می شود.
وی با بیان اینکه 33درصد درآمدهای کشور مربوط به فروش نفت است، اظهار کرد: بهره گیری از عرصه دانش بنیان در بخش نفت می تواند ارزش افزوده ای برای کشور ایجاد کند که درآمدهای نفتی کل بودجه عمومی کشور را تامین کند.

***
همچنین در این مراسم حاج حسن حداد و حجت الاسلام و المسلمین احمد سالک به بیان خاطرات خود از حماسه پنج رمضان اصفهان پرداختند.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: برخی به دنبال تحریف تاریخ انقلاب و مصادره آن به نفع خود هستند.
حجت الاسلام احمد سالک تصریح کرد: اگر پیشکسوتان انقلاب و جوانان حقایق این حماسه را ثبت و ضبط نکنند، دیگران تاریخ را به گونه ای دیگر رقم خواهند زد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715