چهارشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸

آیا وکیلم؟

60 پرانتز تاریخی برای انتخاب بهتر

بقال محل همان طور که مشغول کشیدن ماست بود، به صحبت های شهید مدرس گوش می داد. نماینده با حوصله داشت مسائل سیاسی روز و آنچه در مجلس گذشته بود را برایش توضیح می داد. نمایندهء دیگری که همراهش بود به اعتراض گفت: آقا! برای چه این ها را به بقال می گویید!؟

به گزارش ندای اصفهان: متنی که می خوانید بخش از کتاب «60 پرانتز تاریخی برای انتخاب بهترین وکیل» نوشته زینب جلوانی، مرضیه احمدی و فهیمه حسن پور است که در قطع رقعی در 130 صفحه توسط نشر ستارگان درخشان به چاپ رسیده است. این کتاب با نثری روان و متونی مستند شما را از نحوه انتخاب صحیح آگاه می کند.

با هم گوشه هایی از متن کتاب را می خوانیم.
***

بروید آدم انتخاب کنید:

منزل مدرس شلوغ بود. جمعی از مردم به نشانه ی اعتراض آنجا جمع شده بودند. تا مدرس از مجلس به خانه بازگشت به او گفتند: لایحه ای که امروز تصویب شد خلاف مصلحت بود. چرا تصویب شد؟

مدرس گفت: اگر بیست راس اسب و الاغ و یک آدم را در مجلسی جمع کنند و از آن ها بپرسند که ناهار چه می خورید جواب چه می دهند؟

مردم گفتند: جو

مدرس گفت: آن یک نفر هم مجبور است سکوت کند. این وکلایی که شما انتخاب کرده اید شعورشان همین است. بروید آدم انتخاب کنید.

نمونه ای از پاسخگویی:

بقال محل همان طور که مشغول کشیدن ماست بود، به صحبت های نمایندهء مجلس گوش می داد. نماینده با حوصله داشت مسائل سیاسی روز و آنچه در مجلس گذشته بود را برایش توضیح می داد. نمایندهء دیگری که همراهش بود به اعتراض گفت: آقا! برای چه این ها را به بقال می گویید!؟

مدرس گفت: این بقال هم موکل من است و باید بداند. مردم باید از مسائل سیاسی اجتماعی و روابط کشورها مطلع باشند.

***

بودجهء سال 1306 را نگاه کرد. متوجه شد حقوق نمایندگان مجلس در آن افزایش پیدا کرده است.

مدرس مخالف بود. در مجلس حاضر شد و گفت: ما ولی مردم نیستیم که مستقلا هر چه می دانیم انجام دهیم، بلکه وکیل مردم هستیم و باید نظر مردم را بدانیم. من از تمام موکلین خودم که سی کرور باشند یک نفر را هم نمی شناسم که راضی به این افزایش حقوق باشد چون فقیر و بی چیزند.

وقتی اصلح وکیل نیست:

سپاهیان امیرالمومین علیه السلام، در آستانه پیروزی در نبرد صفین در مقابل لشکر معاویه بودند. در لحظه حساس جنگ، عمروعاص دستور داد،قرآن  بر سر نیزه ها کنند و همه سپاهیان فریاد بزنند: «ای اهل عراق! کتاب خدا بین من و شما حاکم است.»

امام علی علیه السلام، به سپاهش فرمود: «فریب نخورید قرآن ناطق منم. استقامت کنید.»

اما آنها در برابر امام ایستادند و گفتند: «یاعلی! دعوت این گروه را بپذیر وگرنه همان گونه عثمان را کشتیم تو را هم می کشیم.» سخنان امام در دلهای مرده آنها هیچ اثری نداشت و امام مجبور به پزیرش حکمیت و داوری شد.

معاویه برای داوری عمرعاص را برگزید. امام ابن عباس را معرفی کردند، ولی گروه شورشی مخالفت کردند. امام مالک اشتر را معرفی کردند، آن ها دوباره مخالفت کردند و  ابوموسی اشعری را نامزد این کار کردند. هر چه امام گفت او شایستگی ندارد نپذیرفتند.

مذاکرات و توافق انجام شد. روز اعلام نتیجه ابوموسی اعلام کرد: «من علی را از خلافت خلع می کنم، چنان که این انگشتر را از انگشت بیرون می آورم!»

پس از او عمرعاص به منبر رفت وگفت :«او علی را از خلافت خلع کرد. من نیز او را خلع می کنم و معاویه را به خلافت می گمارم؛ چنان که این انگشتر را در دست خود می نهم.» (منبع تاریخ طبری، ج3)

ثبت با سند برابر است:

هدف جبهه دشمنان شما نقطه مقابل هدف شماست. شما که در انتخابات شرکت می کنید، دنبال یک فرد اصلحی می گردید که بتواند کشور را با همین سرعت بلکه بیش از این به پیش ببرد؛ هم در عرصه مادی و هم در عرصه معنوی. شما دنبال انتخاباتید برای اینکه کس یا کسانی دولتی، رئیس جمهوری بتواند عزت شما را بالا ببرد. استقلال شما را عمیق تر کند. وضع زندگی شما را بهتر و مرفه تر کند. گره ها را باز کند امید و شور و شوقی را در کشور به وجود بیاورد؛ اما دشمن شما دقیقا به عکس مایل است انتخاباتی انجام بگیرد که برای آینده این کشور این محسنات را نداشته باشد. بلکه کشور را به سمت وابستگی، به سمت ضعف، به سمت عقب ماندگی در صحنه گوناگون حرکت دهد؛ کشور را به عقب بکشاند، به عقب براند. (بیانات رهبری 25/2/1392)

ابهام در سقوط یک بمب افکن:

سعید شاه سوندی (مهدی اصفهانیان) در خاطرات خود درباره نبرد منافقین و نظام جمهوری اسلامی ایران از پی اعلام جنگ مسلحانه در تابستان سال60 می گوید:

-در کردستان مشغول به رادیو مجاهد بودیم. بعدها فهمیدیم که جمهوری اسلامی به دنبال راه افتادن رادیو مجاهد، طرح بمباران ایستگاه رادیویی را در دستور کار خودش قرار داده است.

پس از شناسایی کامل و تهیه نقشه دقیق، یک جنگنده بمب افکن برای نابودی ایستگاه رادیویی اعزام می شود که به دلایل نامعلومی دچار سانحه شده و سقوط می کند.

مسئول این طرح کشمیری است و نتیجه هم معلوم!

پس از این سانحه ستادی برای بررسی علل سانحه مامور می شوند. خسرو تهرانی که مسئولیت اطلاعات نخست وزیری را بر عهده داشت، بار دیگر مسعود کشمیری را در راس کمیته قرار می دهد. (منبع سایت جامع تاریخ معاصر ایران)

ثبت با سند برابر است:

چشم ها را باید باز نگه داریم؛ نقطه رخنه را ببینیم و مراقب باشیم این رخنه توسعه پیدا نکند. باید جلو رخنه های سیاسی و فرهنگی را بگیریم.(بیانات رهبری 12/2/1384)

/انتهای پیام

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715