یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۷
گفتگو با رسول میرباقری کاندیدای شورای اسلامی شهر
 در میراث فرهنگی اصفهان مشکل مدیریت داریم/ خیلی از مدیران ما مدیریتشان ذوقی است   

اعتقاد من این است که می توانیم این جایگاه را داشته باشیم که برترین رتبه گردشگری و جذب توریست را حداقل در خاورمیانه داشته باشیم. مدیریت امروز یک علم است؛ باید توانمندی مدیران را با برنامه های مدیریتی حین خدمت ارتقا دهیم

ندای اصفهان- امیرحسین هراتیان: امروز پای صحبت های دکتر رسول میرباقری مداح نام آشنا و مهندس عمران می نشینیم. کسی که عضویت فعال نظام مهندسی ساختمان اصفهان و مسئولیت فنی شرکت مهندسی فدک را برعهده دارد. وی مدرس حوزه و دانشگاه است و دکترایش را در رشته مدیریت استراتژیک خوانده است.

به بهانه انتخابات شورای اسلامی شهر و انتشار لیست مجمع اصولگرایان اصفهان، گفتگویی را با این استاد معارف دانشگاه علوم پزشکی ترتیب دادیم.

***

ندای اصفهان: جناب میرباقری وقتی به رزومه شما نگاه می کنیم می بینیم که تخصص های زیادی را انتخاب کرده اید؟ آیا این از این شاخه به آن شاخه پریدن نیست؟ این کار مانع پیشرفت شما نمی شود؟

– هر کدام از این ها برحسب شرایط خود لازم بوده است. من قبل از اینکه مهندس عمران بشوم در سمت نوکری اهل بیت بوده ام و در مجموعه فرهنگی هم بودم، به همین دلیل فکر کردم که باید در یکی از این زمینه ها کار را ادامه دهم پس وارد حوزه علمیه شدم و سعی کردم که مبانی ریشه ای اعتقادی خود را تقویت کنم تا هم در زمینه «ستایش گری اهل بیت» و هم در زمینه «امور فرهنگی» موثر باشم.

رشته مدیریت هم در همه زمینه های زندگی انسان به درد می خورد. از زندگی خانوادگی تا مدیریت یک مجموعه فرهنگی و مسجد و حسینه و شهر و کشور که به نظر خودم سالهاست بزرگترین ضعف کشور ما ضعف مدیرتی است. جمعیت ما یک درصد جمعیت جهان است و ما ۵ درصد منابع جهان را داریم، از نظر هوشی مردمانی هستیم که بهترین آی کیو را داریم اما ضعف مدیریتی باعث بعضی مشکلات شده است.

ندای اصفهان: برای ورود به شورای شهر، کدام کمیسیون را در نظر دارید؟

– من رشته تخصصی ام عمران است و سابقه فعالیتی در این زمینه دارم و ۲۰ سال هم سابقه فرهنگی دارم که اکثر آن هم مدیریتی بوده است.

این بیشتر به نیاز شهر بستگی دارد و آن قالبی که در شورا وارد می شوند. اگر بیشتر افراد در زمینه عمران و شهر باشند که بنده در کمیسیون فرهنگی فعالیت خواهم کرد ولی اگر نیاز بود و دیدیم که در کمیسیون عمران نفر کم داریم، بنده آنجا انجام وظیفه می کنم. این دیگر بستگی دارد به ترکیبی که در شورا وارد می شوند و مردم آنها را انتخاب می کنند.

ندای اصفهان: شما در مورد میراث فرهنگی و صنایع دستی و هویت فرهنگی شهر اصفهان برنامه ای دارید؟

– اعتقاد من این است که ما می توانیم این جایگاه را داشته باشیم که برترین رتبه گردشگری و جذب توریست را حداقل در خاورمیانه داشته باشیم. چون جاذبه های توریستی ما واقعا بی نظیر است یا بهتر است بگوییم که کم نظیر است. جذابیت های شهری ایران را که بازدید بکنید اصلا در مقابل آثار باستانی و جاذبه های دیدنی اصفهان قابل قیاس نیست. به عنوان پایتخت صنایع دستی ایران در زمینه اشتغال جوان ها خیلی دچار مشکل هستیم اما می توانیم خدمت رسانی بکنیم.

ندای اصفهان: صنایع دستی ما خیلی متاسفانه رو به افول است؛ شما برای حمایت از این صنایع ایده یا طرحی دارید؟

– باید کارگروهی تشکیل بدهیم و بخش فرهنگی را هم برای صنایع دستی فعال کنیم و آنجا از اساتیدی که هنوز هستند دعوت کنیم. سعی کینم که تربیت شاگرد و آن شاخصه ای که در اصفهان وجود دارد را به صورت تخصصی تر پیش ببریم. برای این کار باید یک برنامه بیست ساله و یک برنامه کوتاه مدت داشته باشیم.

ندای اصفهان: به عنوان صحبت پایانی از طرح های خود بیشتر بگویید.

– من اول از همه دوست دارم که اگر خدا کمک کند در زمینه اصلاحِ ساختارِ مدیریتی قسمت های مختلف شهرداری کار بکنم و مدیریت الکترونیکی را فعال کنیم. باید یک رکورد بزنیم که اصفهان به سریع ترین شکل پروانه را در کشور صادر بکند. چه دلیلی دارد که مردم برای یک صدور پروانه این قدر باید رفت و آمد کنند و وقتشان تلف شود و آلودگی هوا هم اضافه بشود؟ تکریم ارباب رجوع هم مهم است.

موضوع بعدی که خیلی در ذهنم هست اینکه خانواده شهرداری را مخصوصا مدیرانشان را با برنامه های مدیریتی حین خدمت ارتقا بدهیم. خیلی از مدیران ما مدیریتشان ذوقی است؛ یعنی الآن دارد مدیریت می کند اما تخصص مدیرتی ندارد. یک مهندس یا دکتر است که دروس تخصصی عمران خوانده و حالا دارد مدیریت می کند. مدیریت امروز یک علم است. ممکن است یک نفر در مورد شهرسازی بهترین اطلاعات را داشته باشد یا مثلا دکترا داشته باشد ولی توان مدیریتی ندارد. این است که بعضی از این افراد مدیریتشان ذوقی است و علمی و تخصصی نیست.

ندای اصفهان: پس شما سعی دارید که بعضی از سبک مدیریت ها را تغییر بدهید.

– من سعی دارم که مدیریت ها را ارتقا بدهم؛ البته باید به جوان هایمان میدان بدهیم. هرکس هرچیزی را که در طبق اخلاص داشته باشد بیاورد. مثلا در زمان جنگ جوان ها ۲۰ سالشان بود و فرمانده گردان می شدند یا حتی فرمانده لشکر می شدند. اما الان ما حتی به فرد ۵۰ ساله هم می ترسیم که اعتماد بکنیم؛ یعنی از انرژی جوان هایمان استفاده نکرده و نیروسازی نکرده ایم.

اعتقاد من اول ارتقاء شغلی و بعد اضافه شدن نیروهای جوان است که باید حضور داشته باشند. گاهی اوقات در سمت هایی که در مجموعه های فرهنگی داشتم حتی خودم سعی نمی کردم که بمانم، دوست داشتم که جوان ها مدیریت را بر عهده بگیرند و من در کنار آنها قرار بگیرم. آنها انرژی بیشتری دارند و فکرشان هم به روزتر است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز