پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۷
گفتگو با غلامحسین صادقیان کاندیدای شورای شهر اصفهان
 شورای شهر می تواند نخ تسبیح ارگان ها باشد/ در حوزه سلامت و احیای زاینده رود تعامل دستگاه ها ضعیف است   

اعتقاد دارم که ۷۵درصد از فاکتورهای موثر در بحث سلامت مربوط به ارگان ها و سازمان هایی غیر از وزارت بهداشت است؛ شورای شهر باید این تعاملات را ایجاد بکند تا بتواند از ظرفیت های بالقوه ای که در شهرداری در حوزه ارتقاء سطح سلامت وجود دارد استفاده کند

ندای اصفهان- جواد جلوانی

دکتر غلامحسین صادقیان دکتری داروسازی و رئیس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان بوده است. عضویت در کمیته مساعدت به مراکز فرهنگی، عضویت شورای سازمان مدیریت پسماند و معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برخی دیگر از کارنامه اوست.

به بهانه انتخابات شورای اسلامی شهر به گفتگو با وی که یکی از اعضای لیست مجمع اصولگرایان است می پردازیم.

***

ندای اصفهان: آقای صادقیان شما در نظر دارید در کدام کمسیون شورای شهر فعالیت کنید؟

دکتر صادقیان: با توجه به تخصصم در حوزه سلامت ولی در جاهای دیگر هم سابقه و آمادگی فعالیت دارم.

ندای اصفهان: الآن در حوزه سلامت چه ضعف هایی می بینید که باید جبران شود؟ برنامه خاص خود شما چیست؟

– ۲۵ درصد از فاکتورهای سلامتی که وزارت بهداشت اعلام کرده است در اصفهان در حد استاندارد نیست. سلامت جامعه نیاز به تعامل و هم افزایی همه ارگان های شهر دارد. بزرگترین مشکل ما در حوزه سلامت عدم تعامل ارگان های مرتبط است؛ البته شورای شهر می تواند در اینجا نقش نخ تسبیح را داشته باشد و این تعامل را ایجاد کند. کما اینکه ما در این دوره شورای شهر گام هایی را در این راستا برداشتیم.

ندای اصفهان: آقای صادقی آیا رأی می آورید؟

– ما بر اساس تکلیف به صحنه آمده ایم و در این مورد خدا را هزار مرتبه شاکریم.

ندای اصفهان: علت سوال من این است که لیست اصلاح طلب ها هم تبلیغات گسترده ای کرده است؛ لیست مقابل شما هم لیست «نجبا» است که آنها هم تبلیغات گسترده ای کرده اند که خودی هم هستند. رأی ها خرد می شود درست است؟ بالاخره موج دولت آقای روحانی هم به نفع اصلاح طلب ها است. اگر قرار باشد لیستی رای بیاورد چه باید کرد؟

– باید همه دنبال این باشیم که یک همگرایی ایجاد شود و تلاش خودمان را بکنیم که به قول معروف مردم لیستی رای بدهند. ضمن آنکه این لیست مورد تایید علما هم هست.

ببینید ممکن است مردم چند نفر از لیست را هم نشناسند اما این فرمایش مقام معظم رهبری بود که در انتخابات گذشته گفتند از کاندیداها فقط تعدادی را می شناسم ولی به کسانی که لیست را تدوین کرده اند اعتماد می کنم و به صورت لیستی رای می دهم.

ندای اصفهان: زمانی می گفتند «اصفهان نصف جهان»؛ آیا الان هم اینطور هست؟ آیا هنوز آن اسم بلند و پر آوازه خودش را دارد و مثلا در کشور چقدر نقش دارد؟

– اگر ما استان را در بعضی از ابعاد مختلف بررسی کنیم در بعضی از ابعاد هنوز سرآمد کشور است؛ حوزه هایی مثل صنعت، ایثار و شهادت و… ولی در بعضی از موارد آن جایگاه واقعی اصفهان را نداریم. عدم جاری بودن زاینده رود به نظر می آید که لطمات جبران ناپذیری را به شهر اصفهان وارد کرده است و باید تلاش کنیم که زاینده رود همیشه جاری باشد.

ندای اصفهان: طرحی می شود برای آن داشت یا فقط می شود دعا کرد؟!

– مسلماً احیای زاینده رود نیاز به یک همت ملی و استانی و شهری دارد و باید این بحث را از راه های قانونی پیگیری کنیم. شورای شهر هم باید منتقل کننده ی نظرات باشد. نمایندگان مجلس ما باید همه مطالبه گر باشند و این را به عنوان یک درخواست ملی مطرح کنند و ان شاء الله دولت و دولتمردان هم وارد شوند و آن تمهیداتی که برای این کار لازم است را فراهم کنند تا ان شاء الله بتوانیم دوباره زاینده رود را زنده کنیم.

ندای اصفهان: ما در اصفهان پدیده فرار مغزها را داریم؛ یعنی جوان های نخبه ما به خاطر اینکه فکر می کنند شهر اصفهان جای بسیار کوچک و تنگی است به تهران می روند. چطور می توانیم جلو این کار را بگیریم؟

– متاسفانه یکی از مشکلاتی که در اصفهان داریم این است که کسانی که در اصفهان کار کرده اند می گویند اینجا کار کردن فوق العاده سخت است که این سخت بودن هم دلایلی دارد. شاید اگر در شهرمان به موضوعات با یک دید بلندتر و بلندنظرانه نگاه کنیم این سختی کار به مرور کمتر بشود.

ندای اصفهان: شورای شهر چطور می تواند برای اینکار موثر باشد یا اینکه اصلا وظیفه شورای شهر نیست؟

– شورای شهر یک ظرفیت قانونی دارد برای این کار. یک نهاد قانونگذاری است که در کشور ما سابقه تشکیل آن نسبت به مجلس فوق العاده جوان است. در این مدت کوتاه ۱۸ ساله شاهد خدمات فراوانی در شورای شهر بوده ایم. برای اینکه بتواند به خوبی بسترسازی کند نیاز به گذشت زمان دارد.

ندای اصفهان: بله این یک عزم جدی همگانی می طلبد تا اصفهان به آن جایگاه خودش باز گردد. از برنامه هایتان صحبت کنید.

– من سبقه ای که دارم در حوزه سلامت است و اعتقاد دارم که ۷۵ درصد از فاکتورهای موثر در بحث سلامت مربوط به ارگان ها و سازمان های غیر از وزارت بهداشت است که شورای شهر باید تعاملات لازم را ایجاد کند تا بتواند از ظرفیت های بالقوه ای که در شهرداری در حوزه سلامت و ارتقاء سطح سلامت وجود دارد استفاده بکند و بتواند بستر توزیع عادلانه امکانات را در شهر محیا کند. این جزء برنامه های ماست.

یکی از معضلاتی که الان داریم این است که تغییر سبک زنگی مردم باعث به وجود آمدن بیماری هایی نوپدید شده است که با فرهنگسازی و اصلاح سبک زندگی مردم، می توانیم ان شاءالله آن را اصلاح کنیم، کما اینکه در این دوره هم شروع کرده ایم. برنامه های من بیشتر در فرهنگ سلامت و مطالبه گری از نهادهای مرتبط و متولی سلامت است.

ندای اصفهان: آیا حمایت از طب سنتی هم اینجا مطرح می شود؟

– ما در این بحث بیشتر به دنبال مباحثی هستیم که کمتر روی آن ها ان قلت است و اتفاق نظر همگانی در مورد آن وجود دارد. اما در درازمدت هم بحث ساماندهی طب سنتی را داریم.

ندای اصفهان: چون طب سنتی، شعارش طب سلامت است، طب پیشگیری است و دشمنان زیادی هم دارد.

– در مورد طب سنتی بحث بسیار گسترده است و نیاز به یک زمان مکفی دارد. علیرغم ظرفیت های بالقوه ای که در طب اسلامی ما وجود دارد ما هنوز نتوانسته ایم که یک متولی مشخص برای این موضوع داشته باشیم. نبودن این متولی خاص و نبودن مراکزی که بتوانند این کار را درست ارائه دهند متاسفانه باعث سوءاستفاده بعضی ها از طب سنتی شده و ما می بینیم که برخی از افرادی که اصلا نسبت به این قصه آگاهی ندارند از آن سوء استفاده می کنند.

ندای اصفهان: اگر ساماندهی بشود چطور؟

– عرض کردم که طب اسلامی ریشه در باورها و سنت ما دارد و می تواند اثرگذار در سلامت مردم باشد. منتها یک باوری است که ما فکر می کنیم باید طب جدید را ببوسیم و به کناری بگذاریم که این هم صحیح نیست، چون در طب سنتی هم در زمان خودش حتما عدم پاسخگویی هایی بوده است که به سمت طب جدید رفته اند. یک تلفیقی از این دو می تواند کمک کننده برای سلامت مردم باشد.

ندای اصفهان: آیا شورای شهر می تواند برای آلودگی هوا کاری انجام دهد؟

– ما در همین دوره در بحث آلودگی هوای شهر اصفهان مداخلات موثری انجام دادیم. ما با آن فاکتورهایی که در دست شهرداری بود وارد شدیم، مثلا نوسازی و توسعه حمل و نقل عمومی، ارتقای فضای سبز و توسعه خطوط ریلی که در همین دوره خط مترو در اصفهان مورد بهره برداری قرار گرفت.

ندای اصفهان: شما در ستاد آقای رئیسی چه کار می کنید؟

– آمده ایم که یک خسته نباشید بگوییم خدمت همکاران گرامی و در کنار انتخابات شوراها ما انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی هم داریم. اعتقاد ما این است که نباید انتخابات شوراها ما را از آن بُعد ملی غافل کند و ان شاءالله تلاش کنیم که مردم حضور پرشور و آگاهانه ای داشته باشند. الان همه دنیا چشمش به این طرف دوخته شده و اگر مردم انتخاب درستی داشته باشند بسیاری از دسیسه های دشمنان نظام نقش برآب می شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. مصطفی حسینی گفت:

    سلام جواد جون مثل همیشه گل کاشتی
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز