سه شنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۹

گفتگو با اصغر آذربایجانی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر اصفهان

در هدف زندگی باید حزب اللهی بود/ راحت طلبی مدیران فرصتی برای دلال ها است

ما یک خصوصیات فردی داریم که باید حزب اللهی بود و یکی هم در جایگاه حقوقی مان باید سازوکار انقلابی داشته باشیم. حزب اللهی بودن یعنی رفتار ما طوری باشد که مخاطبین ما که شهروندان هستند تعلق خاطرشان نسبت به نظام و انقلاب خیلی بیشتر بشود

ندای اصفهان- جواد جلوانی: چهارمین دوره شورای شهر اصفهان در حالی به پایان می رسد که لزوم نقد درون گفتمانی و بازخوانی برخی از سیاست های قبلی بیش از پیش احساس می شود.

به گفتگو با مهندس اصغر آذربایجانی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان پرداختیم. آذربایجانی سال ها پیش در تبلیغات انتخاباتی اش خود را کاندیدای جوان شورای شهر معرفی کرده بود و وبلاگی هم به همین اسم داشت. آذربایجانی خود فردی با سوابق کار رسانه است به همین دلیل به خوبی زبان رسانه ها را می فهمد و در فضایی خودمانی به سوالات جدی ما پاسخ می دهد.

***

ندای اصفهان- آیا آقای آذربایجانی خودش را یک حزب اللهی می داند؟

اصغر آذربایجانی: اول از مقدمه شروع کنم و عرض خداقوت و خسته نباشید. کار رسانه ای کار سختی است و جزء مشاغل سخت محسوب می شود، مخصوصا رسانه هایی که باید در حوزه مبانی نظام یک حرکت زلال و شفاف به مخاطب شان بدهند، به خصوص که جریانات سیاسی بیشتر از رسانه ها در جهت اهدافشان استفاده می کنند. اینها سخت است.

بالاخره باید کسانی که در این حوزه ورود پیدا می کنند بدانند که در اینجا فعالیت کردن و استقلال اندیشه و استقلال رفتاری شان قطعا می تواند در جهت جذب مخاطب بسیار کمک کند.

ما راهرو حزب الله می توانیم باشیم، چون حزب اللهی واقعی و اندیشه های حزب اللهی، اندیشه های بلند و متعالی است که اینها در قرآن و روایات به عنوان جیوش الهی هستند. به عنوان هدف زندگی مان باید یک آدم حزب اللهی باشیم و قطعا باید هدف همین باشد که به آن تعالی برسیم. ولی اینکه واقعا هستیم یا نه؟ سعی می کنیم باشیم ولی قطعا خطای مسیری هم داریم؛ خطای قضاوتی و خطای انتخابی هم داریم ولی دغدغه درون و فکرمان این است که بتوانیم به آن مسیری که قرب الی الله هست برسیم.

ندای اصفهان: آقای آذربایجانی این اصلا یک ادبیات قرآنی است: حزب الله و حزب الشیطان. حزب اللهی بودن به نظر می رسد که یک افتخار باشد؛ ولی امروز در اصفهان خیلی از بچه های اصولگرا (اصلا با طیف مقابل کاری نداریم)، بچه های طیف خودمان دلشان نمی خواهد که کسی بهشان بگوید حزب اللهی! خیلی از نویسنده هایمان خیلی از رسانه هایمان، اگر بهشان گفته شود که تو یک رسانه حزب اللهی هستی می گوید نه من یک حزب اللهی نیستم!

– متاسفانه در جامعه ما، همیشه تفسیری که از کلیدواژه ها می کنیم باعث خط کشی می شود و تفسیرهای نابجا باعث می شود که بعضی از واژه های مقدس هم دچار مشکل شود. متاسفانه در حرکت چندین ساله نظام از ابتدا تا به حال، گاهی مسیر تندروی برخی حرکت ها را شاهد بوده ایم و متاسفانه دشمنان ما در نقشه هایشان همین را می خواستند که عده ای با تابلو و نام حزب اللهی می آمدند مقابله می کردند.

یعنی یک اندیشه شیطانی بوده است که ما کلیدواژه بسیار مهمی که در مبانی دینی و حرکتی مان هست، با مباحثی که ممکن است دچار خبط و اشتباهات از سوی یک سری افراد باشد (که مذهبی و طرفدار نظام هم هستند)، اینها را با این تابلو معرفی کردند و این یکی از چیزهایی بوده که متاسفانه با آن مواجه هستیم.

لذا یکی از آن دغدغه هایی که بایستی روی آن کار کرد تفسیر دقیق است برای اینکه بتوانیم خصوصیات درست و صحیح حزب اللهی بودن را استخراج کنیم. اخیرا هم مقام معظم رهبری تعبیری به دنبال آن مطرح می کنند که فارغ از موضوعات جناح اصولگرا و اصلاح طلب است، و نگاه «انقلابی بودن» و «غیر انقلابی بودن» را مطرح می کنند که می گویند جامعه ما اگر بخواهیم اسم بگذاریم یا انقلابی اند یا غیر انقلابی که این پیرو همان حزب اللهی بودن است.

ندای اصفهان: آقای آذربایجانی شما جایگاه حقوقی هم دارید و در شورای شهر در کمیسیون فرهنگی اجتماعی بودید. اگر با کسی صحبت می کردم که حوزه کاری اش عمران و ساخت و ساز بود این سوال را نمی توانستم بپرسم، ولی شما که کمیسیون فرهنگی هستید آیا این اراده و دید وجود داشت که این روحیه حزب اللهی اصیل به فضای فرهنگی و رسانه ای ما تزریق شود؟ یا نه حزب اللهی بودن و انقلابی بودن اصلا از آن دسته حرف هایی است که ما خجالت می کشیم بگوییم حزب اللهی هستم؟

– قاعدتا به راحتی قابل احساس است و به لحاظ عملکردی در حوزه حرکت مدیریت شهری در شورای شهر و شهرداری که الان با آن موجه هستیم حرکت آن قابل تفسیر و بیان است که این حرکت انقلابی هست یا نه.

ندای اصفهان: اگر اشاره کنید ممنون می شوم.

– هدفگذاری که ما در حوزه فرهنگ و اجتماع در مدل مدیریت شهری و سازوکارهای آن داریم، این را نشان می دهد. موضوع فرهنگ موضوعی است که چندین سال است مقام معظم رهبری تاکید کردند که شهرداری ها ورود پیدا کنند؛ قبلا شهرداری ها صرفا یک نهاد خدماتی بودند و ورودشان به عرصه فرهنگی اجتماعی چند سالی است که صورت گرفته است.

در منظر مدیریت شهری به نظر می آید عملکرد به سمتی باشد که ما نگاه انقلابی گری و تربیت منابع انسانی به این سمت و سو را داشتیم که به قول خودمان این تفکر و اندیشه را در سطح شهر جریان بدهیم.

ندای اصفهان: واقعا؟ می شود مثال ملموس بزنید.

– ابتدا باید به یک ادبیات مشترک برسیم که حزب اللهی بودن چه چیزی هست و در مدیریت شهری حزب اللهی و انقلابی بودن چه موضوعی است و مثلا در سازمان های متفاوت مثل رسانه، یا یک سازمان خدماتی یا یک سازمان اداری جنس حزب اللهی بودن، بر اساس ماموریت های سازمانی تعریف می شود.

ما یک خصوصیات فردی داریم که باید حزب اللهی بود و یکی هم در جایگاه حقوقی مان باید سازوکار انقلابی داشته باشیم که به نظرم یکی از موضوعات مهم این است که حرکت سازمانی و حرکت رفتار سازمانی ما طوری باشد که مخاطبین ما که شهروندان هستند تعلق خاطرشان نسبت به نظام و انقلاب خیلی بیشتر بشود. این چه موقعی هست؟ زمانی که خدمت خالصانه ببینند. جریانی که در مدیریت حاکم است اگر بتواند خدمت به مردم کند دیگر دنبال این نیست که بتواند منافعی را کسب کند.

شهرداری ها ازجمله ارگان هایی بوده اند که به جهت اینکه باید در حوزه خدماتی شان هم درآمد کسب کنند و هم مصارف آن را تعیین کنند، خب این یک سری اشتباهات و خطاهایی را باعث شده بود که ما توانستیم یک ریلگذار خیلی خوبی باشیم در شورای شهر که مسیر مدیریت شهرداری به سمتی حرکت کند که خدمتی که به مردم ارائه می شود در مسیری باشد که این تعلق و آن سرمایه اجتماعی نظام را بالا ببرد که به نظرم یکی از اولویت های حزب اللهی بودن است.

در حوزه مباحث عام می گوییم که شهرداری خیلی محل مراجعه مردم است، که بیشترین مراجعه برای بحث های ساختمانی است که به خصوص اکثر درآمد شهرداری هم از خدمات ساختمانی است که به مردم می دهد. اشخاص می آیند پروانه بگیرند یا معبری می خواهد تعویض شود، منازل مردم در تعریض معابر قرار می گیرد و الخ. خطاهای زیادی در حوزه مدیریت شهری بوده و به جهت اینکه خیلی از قوانین شفاف نبوده، قابل تفسیر بوده و برداشت های متفاوتی می شده و متاسفانه این عدم شفافیت باعث می شده که در حق یک سری از شهروندان ما حتی از جنس مالی ظلم شود.

ما در موضع شورای شهر، حالا در زمانی که بودیم، یکی از شعارهایمان شفافیت سازی بود که مدل مدیریت شهری ما چرخ دنده هایی کاملا شفاف و مشخص باشد. به طور صددرصد به آن نرسیدیم ولی الحمدلله خیلی از گام هایش را برداشتیم؛ از اصلاح قوانین در راستای شفافیت و حرکت به سمت مکانیزه کردن نوع برخورد با مردم در امور شهری، که فرد از طریق یک سیستم الکترونیکی شفاف بتواند با نوع خدماتی که می خواهد، مواجه باشد.

شخص باید بداند وقتی می خواهم وارد شهرداری بشوم و برای مِلک من می خواهد محاسبات پروانه صورت پذیرد مشخصا بر اساس مصوبات شورا عمل شود. اینکه تسهیلات بین دستگاهی که متاسفانه یکی از موضوعاتی است که مردم با آن درگیر هستند با کمسیون ماده ۵ است و بحث ابلاغ طرح تفصیلی (که متاسفانه قبلا نشده بود) بحمدلله الان پانزده منطقه ابلاغ طرح تفصیلی انجام شده است. اینها شفافیت های بوده که توانست مسیر را به سمت این ببرد که نه صددرصد ولی تا حدی، همه مناطق ما یک حرف بزنند.

لذا یکی از سرفصل های مهمی که در آیتمی به نام حزب اللهی بودن در ساختار سازمانی مدیریت شهری داریم، این است که طوری رفتار کنیم که شهروند ما که پایش را از شهرداری بیرون می گذارد تعلق اش به نظام بیشتر شود.

ندای اصفهان: این بحث را می خواهم بیاورم در حوزه فرهنگ که حوزه تخصصی شماست. مثلا در معاونت فرهنگی شهرداری (دکتر علی قاسم زاده) و سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری (آقای علی اکبر بقایی) مصداق هایش را بیان کنیم. یک مثال می زنم تا ببینیم مدیریتی که الان حاکم است چگونه است (چه مدیریت عالی و چه میانی که خیلی از آنها رفقای ما هستند). حالا نمی دانم شورای شهر آینده چه کاری می خواهد انجام دهد ولی فعلا برنامه ای که برگزار می شود در تالاری که سیصد نفر مخاطب دارد هر جلسه ای که برگزار می شود بالای ده میلیون تومان هزینه بردار است. آیا این یک مدیریت انقلابی جهادی و حزب اللهی است یا مدیریتی است که فقط با پول دارد می چرخد؟

چقدر دلال داریم در زیرمجموعه های سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری؟ ما یک «فعال فرهنگی» داریم و یک «دلال فرهنگی»؛ چقدر از راه دلالی دارد فضای فرهنگی شهر پیش می رود؟ پول های کلان برای واسطه گری می گیرند و یک برنامه که برگزار می شود لیست هزینه ها بالای ده میلیون تومان است.

– این موارد را من پاسخی برایش ندارم، چون این بحث هایی که شما در رابطه با دلال از ما می خواهید بحث های مربوط به اجراست.

ندای اصفهان: شما جایگاه نظارتی دارید.

– ما در سرفصل ها و گزارش های بودجه ای که وارد می شویم، جنس عملکرد ما در حوزه بودجه با سرانه ای که الان داریم، به لحاظ جنس و تعداد برنامه و نوع برنامه ها خیلی ارتقاء داشته ایم؛ حالا این نکته ای که شما می گویید اگر مثلا یک دلال فرهنگی هست که خوب قاعدتا باید معرفی بشود و شما به عنوان یک رسانه ارائه کنید.

ندای اصفهان: دلال فرهنگی فکر نمی کنم خیلی آدم بدی است؛ فردی است که شاید مذهبی هم هست ولی سیستم طوری شده است که این آدم می گوید من تا این ده ملیون پول را نگیرم کار نمی کنم. اصلا سیستم به این سمت رفته است.

– چیزی که شما دارید می فرمایید متاسفانه در مواقعی پیش می آید که ما در حوزه اجرا حق انتخابمان کم است. وقتی فعالیتی می خواهیم بکنیم و تعدادی محدود آدمی داشته باشیم که این کار را بکنند و حق انتخابمان کم باشد متاسفانه سیستم ها به این سمت می رود.

ندای اصفهان: یعنی الان حق انتخاب ما کم است؟

–  نمی دانم منظور شما چیست؛ بله در بعضی از برنامه های شهری که می خواهید در مقیاس بزرگ و با پتانسیل اجرا شود نهایتا می رسند به چهار پنج تا از عوامل. مثلا می گویند اگر می خواهید در میدان امام برنامه ای اجرا کنید، برای سیستم صوت از آقای […] استفاده کنید تا خیالمان راحت باشد. ما نمی گوییم صد تا دیگر هم نیستند ولی نوع عملکرد فلانی جوری است که همه ی مجموعه های فرهنگی که می خواهند در سطح شهر برنامه اجرا کنند از شورای هماهنگی تبلیغات گرفته تا روابط عمومی شهرداری، می گویند بدهید به فلانی که خیالمان جمع باشد.

ندای اصفهان: من با این قضیه مشکل دارم. من یک حلقه ی بسته را می بینم که اصلا اجاره نمی دهد کس دیگری وارد شود و مدیرانی هم که هستند اصلا این تفکر مردمی را ندارند. مثلا سازمان فرهنگی تفریحی می خواهد از برنامه هایش یک مستند بسازد، رفته اند از تهران مستندساز آورده اند! شما به چه حقی از تهران فیلمبردار می آورید؟ او هم همین را می گوید که اینطوری دیگر خیالم جمع است. اما من می گویم اجازه بده این پول گسترش پیدا کند و برای افراد دیگری خرج شود و نیروسازی شود و فرهنگ واقعا مردمی بشود. همیشه به یک حلقه بسته برخورد می کنیم. در کلام می گوییم باید از مجموعه های فرهنگی شهر (که افراد بسیار خالص و توانمندی هم هستند) حمایت کنیم ولی این کار را نکردیم.

– ببینید من خودم هم جزء کسانی هستم که به عنوان یک مجموعه در بخش خصوصی می گویم تا وقتی به من هم پول ندهند نمی توانم رشد کنم. یک چیز مشخصی است. ولی جریاناتی که الان در بحث اقتصادی دولتها و شهرداری ها حاکم شده متاسفانه به این جهت رفته است که سلسله مراتب سازمانی مالی و اداری شان کاملا مشخص است و به جهت محدودیت ها خیلی ریسک پذیری نمی توانند انجام دهند. البته مقداری هم ممکن است به جهت راحت طلبی مدیر باشد. مدیر می گوید بگذارید من خیالم راحت باشد دیگر نمی خواهم تجربه کسب کنم.

ندای اصفهان: اینگونه در درازمدت نیروسازی هم نمی شود.

– بله همین راحت طلبی من مدیر ممکن است باشد که برای فلان برنامه در فلان ورزشگاه با مقیاس شهری همیشه همان چهار پنج نفر را در لیست می آورم و همیشه همان ها انتخاب می شوند.

ولی یک بحث این است که اینقدر دغدغه های مدیریتی متاسفانه زیاد شده است که این آیتم که برویم به سمت کادرسازی و نیروسازی خیلی اولویتش پایین آمده. در سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری شرایطی است که در دوران خشکسالی مالی و مشکلات بد مالی هستند به لحاظ اینکه در کل کشور رکود هست و بحث های درآمدی دچار مشکل شده است. مثلا بودجه برنامه ای که ما در شورا مصوب کردیم برای اینها، تقریبا هفت هشت ماه از سال گذشته بودیم و حتی هیچ پولی نگرفته بودند. خب چطور برنامه اجرا می کردند؟ خوب آن بخشی که طرف قرارداد با سازمان بوده هم آنقدر معتبر بوده که در این هفت هشت ماه که پول نگرفته اعتراضی هم نکرده است، درحالی که مجموعه های خردتر این امکان را ندارند.

در شرایط فعلی، این مدل رفتارهای سازمانی مالی ما بعضی مواقع در این قصه هم تاثیرگذار است. ولی اینکه ما باید به سمت کادرسازی و نیروسازی برویم این حرف درستی است و کاملا قبول دارم.

ندای اصفهان: آقای آذربایجانی من می دانم که مشکلات هست؛ چه کسی است که نداند؟ ولی الآن در حوزه سخنران هایمان چندتا سخنران اصفهانی پرورش دادیم؟ اکثرا از تهران دعوت کردیم آمدند اینجا پولش را هم گرفتند رفتند. ما چقدر مستندساز اصفهانی پرورش دادیم؟ این فضایی که مدیر می خواهد در یک حاشیه امنی حرکت کند چقدر به نفع آینده شهر است؟

شما در یک جایگاه سیاست گذاری هستید. اتفاقا پیش آقای علی اکبر بقایی که رفتیم، او هم همین حرف های شما را زد ولی نوک پیکان را دقیقا به سمت شما نشانه گرفت و شورای شهر را مقصر دانست.

-چرا؟

ندای اصفهان: گفت شورای شهر از من برنامه فاخر می خواهد، چون برنامه فاخر می خواهد پس این ریسک را نمی کنم که بدهم تو مستند برای من بسازی، تو برنامه تلویزیونی برای من بسازی.

– این حرف درست است ما برنامه فاخر می خواهیم.

ندای اصفهان: پس این پارادوکس کادرسازی چه می شود؟

– نه این پارادوکس نیست. به نظرم ما گام به گام تعریف نمی کنیم. ببینید ما برنامه فاخر برای چه می خواهیم؟ مگر چندتا از برنامه ها اینطورند؟ چهار یا پنج تا اینطور هستند. اما بیست تا برنامه غیر فاخر عمومی هم داریم که در شهر اجرا می شود. مثل همین برنامه های محل محور که آقای قاسم زاده گفتند در پانزده منطقه انجام شده است. مثلا در کنار برنامه های فاخر دهه فجر، همزمان در یک محله چهار تا مدرسه آمدند و یک جُنگ تعریف کردند. ما قرار نداریم همه برنامه ها فاخر باشد….

ندای اصفهان: آقای آذربایجانی ما زورمان به آن بالا بالاها نمی رسد، اما اگر بخواهیم حلقه های بسته را بشکنیم پیشنهاد شما چیست؟

– اصطلاحی هست به نام خودباوری. ما از یک زمانی به بعد در مجموعه های فرهنگی اصولگرا، این خودباوری را اینقدر منکوب کرده ایم که لایه های بعدی اصلا فکر نمی کنیم که اینها استعداد دارند. اگر خودمان هم بروز و ظهور پیدا کردیم به صورت فعالیت های فردی بوده است.

ندای اصفهان: فکر کنم شما هم تجربه های شخصی در این زمینه دارید؟

– نمی خواهم وارد بحث سیاسی بشوم اما شخصا این هست که به ما می گویند هنوز بچه اید! یعنی سن من که الان نزدیک پنجاه است وقتی که در مجامع سیاسی می رسیم می گویند شما بچه اید. دیگر نمی دانم مثلا میانسالی چه سنی می شود که می گویند اینها بچه هستند. این در لایه های تفکری ماست؛ یعنی رویکردها آن نگاهی است که نتیجه اش را هم در جاهایی می بینیم…

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. جاوید گفت:

    ایم مصاحبه مال چه وقتیه؟
    تو این گرما چی پوشیده؟!!

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به همدیگر «همکلاسی» هدیه بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به همدیگر «همکلاسی» هدیه بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق