سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۸:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۵

گفتگو با محمد بیک، کاندیدای شورای اسلامی شهر اصفهان

پولی که برای فرهنگ خرج می شود هزینه نیست، سرمایه گذاری است/ به تشکیلاتی عمل کردن اعتقاد دارم

سخن بسیار زیبایی حضرت آقا در مورد آموزش و پرورش دارند که می گویند هزینه هایی که برای آموزش و پرورش می شود هزینه نیست سرمایه گذاری است؛ حالا این سرمایه‌گذاری خیلی جاها می‌شود با یک عددهای مراعات شونده باشد می تواند هم نباشد

ندای اصفهان- جواد جلوانی: در ادامه گفتگوهای انتخاباتی با کاندیداهای شورای اسلامی شهر به سراغ آقای محمد بیک از لیست 13 نفره مجمع اصولگرایان اصفهان رفتیم. وی تجربه تدریس و مدیریت در سطوح مختلف آموزش و پرورش استان اصفهان و عضویت در شورای مرکزی جامعه اسلامی فرهنگیان اصفهان را در کارنامه خود دارد. او زمانی نیز مدیرعامل سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان بوده است.

***

ندای اصفهان- شما در لیست مجمع اصولگرایان هستید. لیست های مختلفی بیرون آمده است؛ آیا لزومی دارد که به یک لیست واحد رای بدهیم یا مثلا می شود به چند نفر از این لیست و به چند نفر از آن لیست یا کاندیداهای مستقل رای داد؟

محمد بیک: به صراحت تکلیف این بحث را حضرت آقا مشخص کرده اند؛ فرمودند خودتان ممکن است شناخت روی همه افراد پیدا نکنید، پس باید تحقیق کنیم و به لیستی که بیشترین اطمینان را می دهد رای دهیم.

به هر حال مجمع اصولگرایان اصفهان یک مرتبه در انتخابات مجلس دو سال پیش این کار را انجام داد و الحمدلله اکثریت قریب به اتفاق گروه‌های سیاسی و افراد صاحب نام شهر و کسانی که ذی نفوذ بودند و حرفی برای گفتن داشتند به عنوان اشخاص حقیقی در جلسه بودند و انتخابهایی که انجام شد به حمدلله تحت نظارت علمای شهر انتخاب‌های بسیار خوبی بود. بله در بحث مجلس به هرحال این اتفاق افتاد و تجربه خوبی هم بود.

اشکال بحث همین است که آن سال لیست های متعدد کنار لیست واحدی که مورد تایید علما و بزرگان شهر بود قرار گرفت و متاسفانه رای چند نفر از لیست را انداخت، ضمن اینکه خود آن لیست های موازی رایی را نتوانستند جمع کنند.

اینکه به چند نفر از یک لیست و چند نفر از لیست دیگر رای بدهیم راهکار اصلی و اساسی نیست چون اگر قرار بود چنین اتفاقی بیافتد از قبل همین بزرگانی که در جمع بودند می‌توانستند بگویند «ما یک سهمیه ای را قائل می‌شویم برای مجامع مختلف و نهایت این لیست را بیرون می دهیم» اما این راهکار را نپسندیدند و این راهکار درستی هم قاعدتا نیست.

شورای شهر افرادی را می خواهد که همدل و متخصص باشند تا بتوانند در کلان شهری مثل شهر اصفهان، همه ی ابعاد را در شأن و قد و اندازه ی اصفهان و مردم اصفهان پیش ببرند.

ندای اصفهان: پس خودتان به هر 13 نفر رای می دهید؟

– بله ما در سالهای گذشته هم این بحث تشکیلاتی عمل کردن و به لیست واحد عمل کردن را اعتقاد داشته ایم و الحمدلله انجام داده ایم.

ندای اصفهان: در سوابق شما می بینیم که هم با دانش آموز سر و کار داشته اید و هم با دانشجو؛ فکر نمی‌کنید این لیست میانگین سنش خیلی زیاد است؟ جوان ها چقدر نقش دارند در این لیست و چقدر حضورشان ضروری است؟ (این یک شبهه در ذهن مردم است به همین دلیل آن را می پرسم)

– چیزی که نگاه می شود بحث میانگین سنی است اما بحث کارایی افراد و نفوذ و توانمندی‌هایشان هم هست. ما در روایتی از معصوم داریم که تقریبا ترجمه ی آن این است که «من کسی را می پسندم که در عنوان جسارت و شجاعت جوان باشد و در تجربه مثل بزرگترها». این دوتا کنار هم جواب می‌دهد؛ چیزی نیست که بگوییم یک قسمت را کامل حذف می کنیم و یک قسمت می تواند همه ی بار را بکشد و به مقصد برساند.

الآن هم از لحاظ سنی اگر ما تعریف جوان را مثلا تا ۴۵ سال بدانیم، چند نفر جوان به این عنوان در آن هستند؛ ضمن اینکه بقیه هم از خیلی جوان ها پرکارتر و پر انرژی تر هستند. به عنوان مثال سردار کریم نصر به عنوان عزیر جانباز رزمنده 8 سال دفاع مقدس، از نظر پزشکی در روز ۲ ساعت بیشتر اجازه نشستن روی ویلچر را ندارد ولی به شهادت هر بیست نفر دیگر اعضای شورا، منظم ترین و یکی از پرکارترین افراد هستند. اینطور دارند وقت می گذارند و در کمیسیون ها و جلسات فعال هستند. در سه دوره ایشان رییس کمیسیون فرهنگی شورا بوده است.

خود آقای مهندس حاج رسولیها واقعا فردی است که در تلاش و کوشش زبان زد است؛ از صبح تا آخر شب. من تصور می‌کنم برای شورای شهر کلان شهر اصفهان شرایط سنی صرفا نمی تواند ملاک باشد. وقتی به سوابق دینی خودمان هم بر می گردیم، سلمان ها و ابوذرها را داریم که وقتی سلمان فارسی فرماندار منسوب حضرت علی ع می شود خیلی سن بالایی داشت در عین اینکه حضرت علی فرمانداران جوانی هم داشت.

ندای اصفهان– چه کمیسیونی می خواهید بروید؟

– با توجه به سابقه و تجربیاتی که در سی و چند سال خدمت خود داشته ام، تصورم بیشتر بحث کمیسیون فرهنگی است، ضمن اینکه من مدت زمانی از عمر خود را در سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری طی کرده و بواسطه ارتباطاتی که با مناطق و معاونت های مختلف و جلسات مختلفی که دعوت می شدیم، شناختی هم نسبت به بقیه جاهای شهرداری پیدا کرده ام. پس اولویت کمیسیون فرهنگ است اما با قسمتهای دیگر هم خیلی غریبه نیستم.

ندای اصفهان: بزرگترین مشکلات فرهنگی شهر اصفهان چیست و چه راه حلی برای رفع آن دارید؟

– اول باید فهم و استدلالمان را از بحث فرهنگ مشخص کنیم و بعد بگوییم که حالا مشکل چیست یا بزرگترین مشکل چیست؟ ما در عین حال که  خیلی مردم خوب، فهیم و آگاهی داریم در عین حال هنوز خیلی نیاز به آموزش‌های مختلف در سطح شهر داریم تا بتوانیم پایتخت فرهنگی جهان اسلام را (که این عنوان را برای اصفهان گذاشتیم) به آن برسیم.

یعنی ما هنوز ترافیک را در شهر داریم و اگر به معنای اعم یعنی رفت و آمدهایی که در شهر است و ارتباطاتی که افراد با هم دارند را در نظر بگیریم، آن جاهایی که یک گیر کوچک در یک خیابان ایجاد می شود می بینیم افراد برخوردهایی با هم می کنند! یا مباحثی که در خانواده ها به واسطه ی فضاهای بیرونی ممکن است ایجاد شود، همه ی این مباحث را در سطح شهر داریم اما مهم این است که شهرداری به عنوان یک وظیفه در کنار دیگر وظایفش این تلقی را داشته باشید که به فرهنگ شهر هم باید برسد.

الآن در شهرداری اصفهان امکانات و بودجه و فضاهایی که نیاز است مانند فرهنگسراها و ورزشگاه ها و کتابخانه ها و مراکز فرهنگی مختلف را داریم. نزدیک به تقریبا 180 مرکز در موارد مختلف در سطح اصفهان برای ارتقاء سطح فرهنگ مردم فعالیت می کنند. حالا همه این ها با هم می شود آن فرهنگ؛ یعنی الآن ما بحث کتابخوانی را داریم، بحث فرهنگ شهروندی را داریم، بحث خانواده را داریم. خیلی گسترده است این بحث.

ندای اصفهان: تصور کنید وارد کشوری اروپایی شوید، مثلا شهری در سوییس، نروژ، هلند… وارد شهر می شوید و می بینید مردم قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت می‌کنند، نسبت به هم خیلی مودب هستند، آمار مطالعه هم خیلی بالاست؛ آیا اصفهان قرار است به آن نظمی که آن شهر اروپایی دارد برسد و آن موقع می توان گفت که فرهنگ اصفهان یک فرهنگ خوبی شده است؟

– ببینید آیا ما آن را تقبیح می کنیم یا می گوییم این چیز خوبی نیست؟ نه این خیلی مطلوب و خوب است اما قرار نیست این الگوی ما باشد. ما باید از جهت فرهنگ دینی مان خیلی فراتر از این بحث ها برسیم. مردم سالاری دینی که حضرت آقا می گویند معنا و مفهوم خودش را دارد. ما وقتی می‌گوییم شهر اسلامی یعنی خیلی فراتر از این نظم های ظاهری صحبت می کنیم و این یک جزیی از آن است که ممکن است در کشورهای دیگر هم داشته باشیم.

اگر صرفا این نظم اجتماعی منظور باشد خیلی راحت ممکن است با یک مقدار جذبه ها مثل جریمه راهنمایی رانندگی برای بستن کمربند یا پشت خط چراغ قرمز نگه داشتن به آن رسید. اما آیا واقعا این در قلب و وجود فرد نهادینه می شود؟ اگر ما الآن پلیس نداشتیم کمربندها را می بستیم؟ پس این نهادینه نشده است.

آنجا هم تصور همین است که قدری نظارت‌ها قوی است که باعث می شود این نظم را ایجاد کند یا عادت می شود؛ اختیار نیست. نهادینه نیست در وجود ما. اما وقتی صبغه دینی و اعتقادی به خودش گرفت دیگر بالاترین ناظر بر اعمال خودش را خدا می بیند. ما فتوایی از حضرت امام خمینی داریم که می گوید عبور از چراغ قرمز خلاف شرع است! ببینید این یک نظم اجتماعی اما می‌خواهد پلیس باشد یا نباشد، می‌خواهد ظهر باشد یا نیمه شب باشد، وقتی ما مقید به این مباحث دینی هستیم، اگر این را در جامعه نشر دادیم و پذیرفتیم اصلا دیگر نیازی به آن مراقبت ها نداریم.

ندای اصفهان: اگر شما به کمیسیون فرهنگی شورای شهر رفتید برنامه‌تان برای رسیدن به آن فرهنگ متعالی ایرانی اسلامی که درونی هم باشد، چیست؟

– برنامه را نهایتا به مقتضای زمان خودش و امکاناتی که ایجاد می شود باید برنامه‌ریزی کرد. متاسفانه خیلی جاها در زمان های انتخابات شعارهای آنچنانی می دهیم که این کار را می‌کنیم یا آن کار را می‌کنیم، بعد که وارد می‌شوید اگر امکانات و زمینه های آن وجود نداشته باشد معلوم نیست چه اتفاقی می‌افتد.

آن چیزی که من با توجه به سابقه کاری ام خبر دارم این است که نزدیک به 170- 180 مرکز ویژه ی شهرداری است که ما می توانیم مباحث فرهنگی را در دل محلات جاری و ساری کنیم و کارهای فرهنگی و تفریحی و ورزش و سلامت جسم و روح را با هم داشته باشیم. اما شاید بشود خیلی بهتر از اینها برنامه ریزی کرد. قاعدتا شورا هم بحثش برنامه ریزی و کمک به این مجموعه است تا قانون هایی بگذارد که کار را راحت تر کند.

لازمه ی این قضیه هم دو تا بحث است؛ یکی نیروی کارآمد می خواهد که بتواند ان شاءالله این کار را انجام بدهد و یکی هم تنظیم بودجه ای که نیازها را برطرف کند.

ندای اصفهان: معاونت فرهنگی شهرداری فعلی برای هر کدام از مناطق 15 گانه یک معاون فرهنگی گذاشته است که این طرح با چالش هایی هم رو به رو شد. شما دیدگاهتان چیست نسبت به این ایده؟

– سابقا سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری همه این فعالیت‌ها را انجام می داد؛ هم مباحث فرهنگی را انجام می‌داد هم مباحث ورزشی که جدای از مباحث فرهنگی نیست. همچنین امور کتابخانه ها و برنامه های ویژه ای که در سطح شهر برگزار می شد را انجام می داد. در یک مقطعی دوستانی که تصدی این بخش معاونت را داشتند به این نتیجه رسیدند شاید اگر سازمان کوچک سازی شود و منتقل شود به دل خود شهرداری ها، آنجا بهتر بتوانند به آن امور برسند.

الآن بعد از 2 سال که این اتفاق افتاده است اما هنوز در چارت شهرداری ها پذیرفته نشده، یعنی الآن اسما چیزی به عنوان معاونت فرهنگی وجود دارد اما در برنامه هایی که سطح شهر برگزار می شود هیچ جا امضای معاونت فرهنگی آن منطقه را پای آن نمی بینید. افرادی هستند که کار را انجام می دهند اما عنوان فعالیت ها بیشتر بر می گردد به روابط عمومی های خود مناطق و این یکی از آن چالش‌هایی است که مواجه شده است.

من این آسیب ها و نقاط قوت و ضعفش را خیلی هنوز به ‌صورت ریز بررسی نکرده ام و به موقع خودش با توجه به اطلاعاتی که وجود دارد باید صحبت کنیم.

ندای اصفهان: بزرگترین دستاورد سابق خودتان در سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری را چه می دانید؟

– همه جا مهمترین جزء یک مجموعه نیروی انسانی آن است؛ نیروی انسانی پر پتانسیل و با انگیزه و مخلص و کارا و خوشفکر. استنباطم این است که توانسته بودم چنین بچه هایی را دور هم جمع کنم و هماهنگ شان کنم. کارهایی که در مناطق مختلف باید انجام می شد با کمک هم انجام می شد. هیچ کس تقریبا من و تویی نداشت و بچه ها با هم خیلی صمیمی و خیلی خوب کار می کردند.

به هر حال می دانید که بحث استخدام در سازمان اصلا وجود ندارد و نیروهایی که از قبل چینش شده بودند و چند نفری که اضافه شدند به مجموعه چنان همدلی و همفکری و خروشی داشتند که واقعا زبانزد بود.

ندای اصفهان: یعنی اگر از همه ی بچه ها بپرسیم که آقای بیک چه جور آدمی بوده است همه رضایت دارند؟

– امیدم این است که اینطور باشد چون در این 6 سال هیچ درگیری و چالشی افراد با هم در قسمت های مختلف نداشتند که خود این یک نقطه قوت است.

ندای اصفهان: به عنوان آخرین سوال، آیا کار فرهنگی انجام دادن اصولا کار پر هزینه ای است یا نه کار کم هزینه است؟ مثلا اگر بخواهیم کارهای فرهنگی شهرداری اصفهان را مثال بزنیم، مثلا یک همایش که برگزار می شود هزینه ها خیلی کلان می شود.

– بستگی به این دارد که آیا این هزینه ها را سرمایه گذاری می بینیم؟ یک سخن بسیار زیبایی حضرت آقا در مورد آموزش و پرورش دارند که می گویند هزینه هایی که برای آموزش و پرورش می شود هزینه نیست سرمایه گذاری است؛ حالا این سرمایه‌گذاری خیلی جاها می‌شود با یک عدد های مراعات شونده باشد می تواند هم نباشد.

ندای اصفهان: مثلاً سخنرانی که از تهران دعوت می‌شود چه هدیه و هزینه هایی خودش می گیرد، پول بلیط هواپیما، اسکان، مجری، تبلیغاتی که انجام می شود و… اینها را شما می‌گویید سرمایه‌گذاری است؟ آنچه به گوش ما می رسد هزینه ها خیلی کلان است!

– ما دو دسته برنامه داریم؛ ما الحمدلله کم عالم و سخنران و متخصص در شهر خودمان نداریم اما بعضا در یک موضوع ناچار می‌شوید از تهران سخنرانی را که تخصص فلان مسئله را دارد بیاورید در باغ نور برای ۲۲۰۰ نفر سخنرانی کند و ۲۲۰۰ نفر بنشینند و با آن فضای باز صدایی هم از کسی در نیاید! خوب این خیلی ارزشمند است و معلوم است که جواب داده است.

به هر حال این یک مقدار هزینه دارد اما این هزینه ای است که برای حدود 2200 نفر می شود و بعد سی دی آن منتشر می‌شود که واقعا یک سرمایه گذاری خوب برای بحث خانواده است. به نظر من با این بحث با توجه به رعایت شخصیت کسانی است که اجرا کننده هستند که می‌خواهند رعایت مصالح را بکنند و صرفه جویی را هم حتما ملاک کار خود باید داشته باشند.

ندای اصفهان: یکی از خصوصیت عضو شورای شهر این است که باید بین مردم باشد چراکه به انواع و اقسام مردم مراجعه می کنند. شما خودتان را مدیری مردمی می دانید؟

– فکر می‌کنم سابقه ۳۲ سال خدمت در آموزش و پرورش در پست‌های اجرایی و سازمان فرهنگی تفریحی و جاهای دیگری که من در خدمت شهر  و استان بودم الحمدلله همه اش محل مراجعات مردمی بوده ام. حالا توی شرایط ممکن است یک نفر موقعیتی داشته باشد که مجبور باشد مسئول دفتر برای فلان روز هماهنگی کند. من این استنباط را نمی خواهم بکنم که بگوییم آقا هرکس می رسد این در باز است یا نه… باید یک حالت معتدلی وجود داشته باشد که دیگران هم دسترسی داشته باشند که بتوانند حرف بزنند و دائم به دیگران ارجاع نشوند.

به لطف خدا اخلاق و رفتارم اینطور است که در دسترس بوده ام و با کسانی که کار کرده ام بعضا یکی از گله هایشان همین بوده که چرا در بعضی از مواقع اینطور راحت در دسترس هستید.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715