پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۰:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۵
گفتگو با علی انصاری، کارآفرینی با دغدغه های فرهنگی؛
 طرح تخفیف «کامپیوتر علی» تا نود درصد برای خانم های چادری/ کمیته عفاف و حجاب سازمان فرهنگی تفریحی منحل شده است   

شهرداری مراکز زیادی زیرمجموعه اش هست که می تواند به خانم های چادری هدیه و تخفیف دهد. ما حتی شورای شهر هم رفتیم چون آنها باید مصوبه ی تخفیف را صادر کنند ولی وقتی به آخرش رسیدیم گفتند که نمی شود و کمیته عفاف و حجاب سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری کلا منحل شده است!

ندای اصفهان- امیرحسین هراتیان: علی انصاری می گوید به صورت رسمی از سال ۷۹ شروع به کار کرده است. به قول خودش: همینطور ناخودآگاه کشیده شدیم به سمت کار سی دی و دی وی دی و بعدش هم کارهای خدماتی را به صورت تبلیغات و چاپ و تکثیر ادامه دادیم.
اسمشان هم همیشه «کامپیوتر علی» بوده است. کسانی که حداقل یک بار در شهر و یا حتی در استان اصفهان قصد تکثیر انبوه CD یا DVD داشته اند با این نام آشنا هستند.

او در این مورد می گوید: همه انتظار داشته اند که کار کامپیوتری کنیم ولی تقریبا کار کامپیوتری نمی کردیم؛ یعنی کار سی دی و دی وی دی و الآن هم حدود ۵،۶ سال است که کار تبلت و لپتاپ در زمینه توزیع، خدمات و تعمیرات انجام می دهیم.
از او می پرسم، چرا کامپیوتر علی؟ اسم علی از کجا آمده است؟
می گوید: اسم خودم که علی بود و علاقه ی شدیدی که خودم و خانواده ام به امیرالمومنین علی علیه السلام داشته ایم. این اسم علی هم از آن گرفته شده است. با خنده می گوید: همه می گفتند ما آخر نفهمیدیم که این علی، علی ابن ابیطالب است یا علی خودمان علی انصاری. که البته اسم خود من را هم به همین خاطر علی گذاشته اند.

***
در ادامه گفتگوی تفصیلی ما با علی انصاری موسس و مدیر «کامپیوتر علی» و یکی از فعالان عرصه فرهنگی را می خوانید.

– کامپیوتر علی چه زیرمجموعه هایی دارد و چه کارهایی انجام می دهد؟
علی انصاری: تمامش به نوعی با کامپیوتر ارتباط دارد چه قسمت سی دی و دی وی دی و چه قسمت تکثیر و چه تبلیغات که داخل سی دی را محتواسازی می کنیم یا تعمیرات و فروش که همه زیرمجموعه ی کامپیوتر علی است. ولی قسمتی که تازه اضافه شده است و تقریبا یک مقدار جدا از کامپیوتر است بحث آتلیه عکاسی است که با سرمایه گذاری ما انجام شده و جواز و مکانش جدا است.

– چه شد رفتید سراغ آتلیه عکاسی خارج از حیطه کاری خودتان؟ این ایده از کجا آمد؟
حدود ۴ سال پیش بحث دفاتر مذهبی در مدارس مطرح شد که جلدهای خوبی نداشت. ما گفتیم که هر دفتری دو قسمت دارد: جلد رو و داخل و محتوا.
برای جلد گفتیم که عکس دانش آموز را چاپ می کنیم که دیگر از این جذاب تر برای دانش آموز و خانواده اش نیست، و داخل دفتر را از احادیث و معانی قرآن یا جملات مذهبی استفاده می کنیم تا در طول سال این دانش آموز با اینها در ارتباط باشد؛ جملاتی در رابطه با نماز و خدا و احسان کردن و… هر چیزی از حدیث و قرآن.
این ایده الان در حال اجراست؟
نه، این ایده حمایت نشد. ما تبلیغات تلویزیونی هم با هزینه خودمان کردیم که این کار گسترش پیدا کند اما یک مقدار جبهه گیری متعصبانه جاهلانه باعث افت این کار شد و هزینه های زیادی برای ما داشت و ادامه پیدا نکرد.

به این بهانه ما خیلی ارتباطمان با مدارس زیاد شد. قبلا سفارش سی دی و دی وی دی خیلی زیاد داشتیم ولی وقتی که با مدارس در این زمینه ارتباط پیدا کردیم از ما درخواست شد که کارهای عکس و آتلیه را هم انجام دهیم. ما با یک نیرویی قرارداد بستیم که کلیه ی کارهای فنی به عهده ی ایشان باشد و سرمایه گذاری بر عهده ی ما باشد و این سرمایه گذاری گسترش پیدا کرد تا اینجا که یک مکان بگیریم و تاسیسات را گسترش بدهیم و این شد یک آتلیه ی حرفه ای و بعد برای آن مجوز جدا هم گرفتیم. الآن هم هم حدود ۱۰-۱۲ نفر آنجا فعالیت می کنند.
اگر اشتباه نکنم این آتلیه یک ویژگی خاص دارد؛ برای آن توضیح دهید.
ما هر نقصی که فکر می کنیم در آتلیه های دیگر هست می خواهیم اینجا برطرف کنیم؛ مثلا خانواده های مذهبی دغدغه ی این را دارند که نمی خواهند عکسشان خیلی در آتلیه بماند، عکس همسرش است یا خانواده و ناموسشان. دلشان نمی خواهد پیش کسی باشد و دوست دارند پیش خودش باشد. این امکان را ما گذاشته ایم که شخص با یک مموری بیاید و آن را در دوربین بگذارد و وقتی مموری پر شد و کار تمام شد آن را بر دارد و ببرد.

روی هیچ جا کپی و کات نمی شود چون ممکن است بازیابی شود، اصلا در آرشیو نمی ماند، از توی دوربین مستقیما می رود در جیب شخص.

ویژگی دوم هم این است که تمام کارکنان بانو هستند که این را بعضی دیگر از آتلیه های اصفهان هم می گویند داریم ولی تمام کارمندان خانم اینجا چادری هستند. از این نظر خوب است که یک فرهنگ سازی شود.

ویژگی بعدی ما در زمینه ی فیلمبرداری از مجالس عروسی و عقد است؛ با اینکه دوربین حرفه ای داریم و سود آن نیز خوب است اما فیلمبرداری هر مجلسی که موسیقی یا گناه به هر نحوی در آن باشد را انجام نمی دهیم. وقتی این را به این شکل می گفتیم خیلی ها بهشان بر می خورد.

ما حالا آمده ایم و جمله را عوض کرده ایم؛ گفتیم ما مجالسی که هر نحوی از موسیقی استفاده نشود را ۵۰درصد تخفیف می دهیم. این همان است. طرف می گوید بیایید و پول خودتان را بگیرید می گوییم نه ما اصلا در آن مجلس کار نمی کنیم.
در واقع عنوان منفی را حذف کرده اید و عنوان مثبت گذاشته اید.
بله و اگر کسی اصرار هم بکند ما اصلا نمی رویم یا اگر از یک مجلس مناسب فیلمبرداری کنیم ولی مشتری بگوید شما میکس کنید و آهنگ بر روی آن بگذارید ما می گوییم نه، ما این را همین طور می دهیم خدمت شما و شما هر کاری می خواهید بروید بکنید.
بحث حجاب شد. اگر اشتباه نکنم شما یک سری طرح هایی برای خانم های محجبه و چادری دارید؟
بله. ما از اول که کامپیوتر علی را شروع کردیم به نوعی عمده فروش یا به اصطلاح بنکدار و نماینده ی کارخانه های سی دی و دی وی دی در استان شدیم و با مشتری خیلی کم ارتباط داشتیم. ولی بحث چاپ و تکثیر سی دی و دی وی دی که پیدا شد خیلی از استادها، دانشجوها را می فرستادند سراغ ما تا آن سی دی که می خواهند با محتویاتش آماده کنند و اسم دانشجو و اسم پروژه باید روی خود سی دی بخورد و چاپ شود و حک شود. اینجا یکی از جاهایی بود که خیلی با مشتری در ارتباط شدیم. ارتباط تک نفری.

گاهی یک نفر می آمد ۱۰۰۰ یا ۱۰۰۰۰ تا سی دی می خواست تا برایش تکثیر کنیم و گاهی یک نفر می آمد و یکی می خواست. این باعث شد که دانشجوها و دخترها با وضعیت خیلی بد بیایند اینجا. ما همیشه از جمله «ورود بد حجاب ممنوع» و «معذوریم از خدمات به بد حجاب» و… استفاده می کردیم. ولی بعد بحث شد که حالا چه کسی بد حجاب یا بی حجاب است؟ این ها خیلی بحث می شد و کسی هم محل نمی گذاشت.

آمدیم یک سری هدیه آماده کردیم و به بدحجاب ها می دادیم؛ دیدیم فایده ندارد. کتاب حجاب و سی دی در رابطه با حجاب دادیم اما دیدیم اثر ندارد. آمدیم گفتیم همه ی خانم هایی که با چادر اینجا مراجعه می کنند، مثلا برای فاکتور ۵ هزار تومان اصلا از اینها پول نگیریم تا تشویق شوند؛ ما که زورمان به بدحجاب ها نرسید حداقل این ها را تشویق می کنیم!

حدیثی از امام علی (ع) است که با تشویق درستکار، بدکار را تنبیه کنید و این نتیجه ی خیلی خوبی داد و هیچ کس هم نمی توانست به ما گله کند و کسی هم دلخور نمی شد. می گفتیم «خانم شما به خاطر چادرتان فاکتورتان رایگان شد». خانواده ها خیلی استقبال می کردند خیلی ما می دیدیم از نزدیک خوشحالی آن خانواده را که برای حجاب دختر ما آخرش کسی ارزش قائل شد در این جامعه با این وضع.

ضرر نمی کنید با این کار؟
در مقابل حجم کاری که ما داشتیم مبلغی نبود. گزارش هایش می رسید که مثلا امروز سه نفر آمدند و امروز دو نفر آمدند و از طرف دیگر هم خدا جبار است و جبران می کند. جاهای دیگر برایمان جبران می شد و برد فرهنگی اش آنقدر زیاد بود که اگر بیشتر از این هم هزینه اش می شد ما می دادیم.

اولش فکر نمی کردیم که اینقدر اثر داشته باشد. بعد از اینکه آتلیه را زدیم با همین ایده آمدیم ۴۰هزار تومان هدیه برای خانم های چادری درست کردیم.

یعنی پول نقد می دادید؟
نه. کارت به ایشان می دادیم و می گفتیم با ارایه ی این کارت شما می توانید از خدمات آتلیه هر چیز خواستید استفاده کنید؛ می خواهید سه در چهار، اسپرت یا عروس و داماد بگیرید، کلا خدمات تا چهل هزار تومان برای شما رایگان است.

اول خیلی دست به عصا و کم شروع کردیم مثلا روزی یکی و دو تا یا پنج تا ممکن بود بدهیم. بعد که خیلی استقبال شد در یک مرحله در نمایشگاه قرآنی امسال با مسئول فرهنگی حجه الاسلام صادق زاده صحبت شد و ما در غرفه مان اینها را توزیع کردیم که حدود سه الی چهار هزار حواله ی ۴۰۰۰۰ تومانی توزیع کردیم که سیلی از جمعیت شد و بازده فوق العاده عالی داشت. آنجا عکس العمل ها را می دیدیم که می گفتند آیا فقط به خاطر چادر است؟ چقدر باید خرید کنیم؟ سوال های متعدد داشتند تا بدانند آیا همچین چیزی واقعیت دارد و بعد که مطمئن شدند استفاده کردند و راضی بودند.

ما به این صورت وارد این کار شدیم و این جمله ی «ورود بدحجاب ممنوع و از دادن خدمات به بدحجاب معذوریم» را هم برداشتیم و جمله اش را مثبت کردیم نوشتیم مثلا «تشکر می کنیم از اینکه حجابتان را حفظ می کنید».

کار دیگری هم کردیم. ما قبلا از خانم ها در کامپیوتر علی استفاده نمی کردیم. ولی آتلیه که تأسیس شد توانستیم از خانم ها هم کمک بگیریم. بعد از آن، خانم های طراح هم اضافه شدند. فقط باید الزاما در زمان کارشان چادر سر کنند و این هم یک تبلیغ بی سر و صداست.
با هیچ مجموعه فرهنگی خاصی همکاری داشته اید؟ مثلا طرحی داشته باشید با مجموعه ی فرهنگی که بیایند از ظرفیت ها و امکانات شما استفاده کنند؟ یا قرار داد خاصی داشته باشید؛ مثلا شهرداری گاهی از ایده های فرهنگی خوب هم حمایت می کند.
از شهرداری که… دست روی دلم نگذارید… ما وقتی که این هدیه چهل هزار تومان را شروع کردیم، گفتیم خوب است برای خرید چادر هم یک تسهیلاتی فراهم کنیم. با چند نفر وارد مذاکره شدیم و با فروشگاه «نوین حجاب» آشنا شدیم. دیدیم که مدیریتشان یک خانمی است که خودشان هم دغدغه ی حجاب را دارند و مبلغی هم که هدیه گذاشتند قابل توجه بود چون فروشگاه دیگری هم بود که ده هزار تومان بیشتر قبول نکرد که کارت هدیه بگذارد ولی ایشان سی هزار تومان گذاشتند و قیمت هایشان هم خوب بود.

این کارت را هم اضافه کردیم. بعد مجموعه های دیگر پیدا شدند. بعد متخصص زنان و زایمان اضافه شد با نود درصد تخفیف برای ویزیت. خدمات مشاوره نود درصد تخفیف. پنجاه هزار تومان برای استفاده از قایق و جت اسکی توسط مجموعه ی تفریحی آبی. خودمان سی هزار تومان برای استفاده خدمات خودمان گذاشتیم و همینطور این زیاد شد.

وقتی این کارتها زیاد شد ما دو دغدغه پیدا کردیم؛ یکی مراکزی که باید خانم های چادری را تشخیص دهند و تشویق بکنند به وسیله ی این کارت ها. مثلا هر کسی که صاحب یک شغلی است (چه دولتی چه غیر دولتی) یا سازمان یا شرکتی که هم برای کارمندانش و هم برای مراجعه کنندگان، استفاده کنند.

دوم اینکه شمایی که یک خدماتی ارائه می کنید و به نحوی پول از مردم دریافت می کنید یا کالا دست مردم می دهید، بیایید وارد این قضیه بشوید. با این دیدگاه ما رفتیم جلو و با خیلی ها آشنا شدیم.

– معاونت فرهنگی شهرداری اصفهان کمکی نکرد؟!

ما جاهای مختلف مراجعه کردیم و دیدیم که شهرداری یک سری از خدمات دستش است و متولی فرهنگ هم هست. خدمت معاونت فرهنگی آقای دکتر علی قاسم زاده هم رفتیم و صحبت کردیم، در نهایت ما با هیچکدام از سازمان های مربوط به شهرداری به نتیجه نرسیدیم!

جایی که خیلی به ما کمک کردند و تشکر می کنیم از آنها، نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بود که جناب حجه الاسلام دکتر جوادی خیلی مصمم بود. البته نهاد رهبری برای توزیع خیلی کمک کردند؛ چیزی دستشان نبود که بتوانند خدمات بدهند ولی برای توزیعش تمام نمایندگانشان را جمع کردند. ما برایشان صحبت کردیم و طرح را توضیح دادیم؛ ما کارت هدیه برایشان فرستادیم و هنوز هم در ارتباط هستیم.

ولی شهرداری این همه مرکز زیرمجموعه اش هست که می تواند هدیه و تخفیف دهد. ما حتی شورای شهر هم رفتیم که نامه نوشتند برای سازمان فرهنگی تفریحی که بیایید جلسه بگیرید. من از طریق شورای شهر اقدام کردم چون آنها باید مصوبه ی تخفیف را صادر کنند ولی وقتی به آخرش رسیدیم گفتند که کمیته عفاف و حجاب سازمان فرهنگی تفریحی کلا منحل شده است!

در همان سازمان فرهنگی تفریحی خیلی ها دغدغه داشتند و خوب بود. مثلا دکتر کاظمی معاونت فرهنگی گفتند هر خدمتی که زیرمجموعه ی معاونت من است تا پنجاه درصد را اختیار دارم که تخفیف دهم، من تخفیف می دهم و بعد شما بروید شورای شهر و آنجا اقدام کنید برای تخفیف های بیشتر از پنجاه درصد. ولی خوب متاسفانه همان هم مقاومت و ممانعت کردند که ما اصلا پنجاه درصد هم نمی دهیم چون حتما باید یک موسسه ی خاصی به ما مراجعه کند و تخفیف به شخص نمی دهیم و بوروکراسی اداری خودشان.

ما گفتیم اصلا کاری به ما نداشته باشید، شما به خانم های چادری هدیه بدهید یا تخفیف ویژه. گفتند ما نمی توانیم به چادری ها مخصوصا یک هدیه یا تخفیف ویژه بدهیم. چرا؟ چون ما متولی همه ی مردم هستیم و خدمات را باید به همه ی مردم بدهیم!

گفتم همانطور که به خانواده ی گرامی شهدا یا هنرمندان و جانبازان هدیه می دهیم به همان دلیل و با همان قانون هم به اینها هدیه بدهید. ما با آیت الله سید ابوالحسن مهدوی مشورت کردیم و ایشان خیلی خوشحال شدند. آیت الله مهدوی نماینده ی ولی فقیه  و عضو خبرگان رهبری، نوشته بودند شامل دعای خاص امام زمان قرار بگیرید. ما حضوری هم رفتیم خدمتشان. گفتم این را شما نوشتید اما آخرش مقاومت می کنند.

ایشان گفتند که اولا بچه ها را خیلی تشویق کنید؛ دوم اینکه ما خودمان هم مشکل داریم. سر اینکه می خواهیم کار برای حجاب بکنیم خیلی ها هستند جلوی پایمان سنگ می اندازند و شما از طریق مردم جلو بروید.

دکتر امیرحسین بانکی هم که رصدنمای ملی «عین» را دارند و دارند یک کار بزرگ در زمینه ی حجاب انجام می دهند گفتند بهتر است شما کارتان را به صورت تیری در تاریکی برای حجاب انجام دهید؛ سراغ سازمان ها و شرکت ها و دولتی ها هم بروید ولی یک وقت گرفت و یک وقت هم نگرفت! امیدی به آنها نداشته باشید، کار خودتان را بکنید و خودتان را گیر آنها نیاندازید.

این خیلی نکته ی جالبی بود که بعد از چند سال کار کردن این را به ما گفتند. ما قبلش هم حدود ۱۵ سال پیش سی دی قرآن را گفتیم رایگان می زنیم. هر کسی کار قرآن داشته باشد سی دی و چاپ و رایت، همه را رایگان می زنیم. یک سری مشکلاتی پیش آمد که ما بعد گفتیم هر کسی خواست سی دی را پولش را بدهد ما خدماتش را رایگان انجام می دهیم.
کسانی هستند که مثل شما انگیزه دارند و می خواهند کمک کنند. لطفا راهنمایی شان کنید که اگر ایده ای دارند چطور پیاده کنند و چطور موفق شوند؟
چیزی که ما خیلی امیدواریم این است که بگوییم کار را اگر برای خدا انجام دادیم انتظار چیز دیگری نداشته باشیم. اگر خالصانه و برای خدا باشد اگر به ظاهر هم موفق نشود (که می شود) دیگر بدتر از پیامبر نیست که با چه شرایطی ۲۳ سال کار تبلیغ را شروع کردند و ادامه دادند. بلاتشبیه حالا ما می خواهیم کار فرهنگی بکنیم، ولی اگر هم پیشرفت نکند خدا اگر قبول کند بس است.

اگر یکی از این کارت ها باعث شود که کسی چادری بشود یا چادرش را بر ندارد، همان بس است، همان یک نفر بس است. بعضی جبهه می گیرند و می گویند که شما از کجا می آورید خرج می کنید؟ شما به جایی وصل هستید؟ می گوییم خدا جبران می کند برایمان و دستش هم درد نکند تا حالا هم در نمانده ایم.

ولی نکته این است که ما برای کارهای فرهنگی که انجام می دهیم خیلی خوشحالیم که می گوییم: خدا کاری به نتیجه ندارد. این آقایانی که مسئولیت دارند، به آنها می گویم، شماها که متولی هستید اگر از روز اول درست کار می کردید الآن وضع حجاب به اینجا می رسید؟ روزهای اول مثلا سال ۶۸ و ۷۰ خیلی بعید بود برایمان یک خانمی حجابش یک خورده کم باشد و چادر نداشته باشد. الان این بی حجاب ها از کجا آمده است؟

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. علی انصاری گفت:

  سلام
  بنده علی انصاری مدیر مجموعه کامپیوتر علی هستم
  با تشکر از مدیریت سایت ندای اصفهان که این مصاحبه را آماده نموده اند و در سایت قرار داده اند
  این جانب از تمامی افراد و اقشار فرهنگی جامعه دعوت میکنم که ما را با نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود ما را یاری نمایند
  تلفن مجموعه کامپیوتر علی ۰۳۱۳۲۶۴۷۵۰۰ (۳۰ خط)
  تلفن همراه ۰۹۱۳۱۳۵۹۷۷۷

 2. تاسف گفت:

  سلام
  بهنتره سایت ندا قبل از اینکه گزارش و مصاحبه کسی رو بذاره بره ببینه این فرد چطور آدمیه
  […]
  متاسفم برای این سایت که قبل از کار تحقیق نمیکنه

 3. elyas گفت:

  من خانوادم چادرین و قاری قران ومذهبی هم هستیم شدید.شغلم عکاسیه.و برای سایت شما و اقای انصاری و خودم بیشتر متاسفم که با استفاده از اسم دین و روابط برای پول هر کاری میکنیم.خواهر من تا بحال عکس بدون حجاب اتلیه نگرفته .شما با این کارتون چادر که هیچ خانمهای که تار موشونم بیرون نمیزارن رو تشویق به گرفتن عکس عریان و میکنید فقط برای پول در اوردن و خاسته یا ناخاسته نون اتلیه های به قول شما ها گناهکاری مثل منو میبرید سر سفره خونوادتون.نکنید این کارو حد اقل اسم حجابو حذف کن و قیمت بشکن برا شما که تخصصت عکاسی نیس و زحمتی نکشیدی و نمیکشی همش سوده

 4. سنمار گفت:

  باسلام
  ضمن عرض ادب و احترام جناب مدیر موسسه
  بنده خواستم ازتون یه سوال بپرسم دنبال کاربودم سابقه کاردارم رشته ام گرافیک کامپیوتربوده و نیازمبرم کارهستم ازقبل با موسسه شما آنشا بودم چند سال پیش هم یکبار برای استخدام آمدم ولی چئن یه مشکلی پیش اومد نتونسم همکاری کنم
  ۵ سال سابقه کار درحیطه طراحی تراکت.بنر.بروشور.کاتالوگ.بنر و … دارم خواستم بپرسم درشرکت خودتون یا جایی از همکاران واسم کارسراغ ندارید ممنون میشم جوابما بدید
  البته به دلیل داشتن زندگی متاهلی و فرزند کوچکم قادر به کارنیمه وقت هستم.
  شماره ام هم […]

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز