دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳

رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده

از دست رفتن اختیار تربیتی کشور و نابودی مفهوم خانواده با پذیرش سند ۲۰۳۰ در کشور

رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده گفت: با پذیرش سند ۲۰۳۰ یونسکو، اقدامات تربیتی جمهوری اسلامی دیگر نه بر اساس احکام شرعی اسلام بلکه بر اساس اهداف مورد نظر سردمداران جهانی قرار خواهد گرفت.

به گزارش ندای اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا زیبایی‌نژاد رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده  گفت: در واکنش به رونمایی از سند ۲۰۳۰ یونسکو در ایران و سخنان مقام معظم رهبری در این باره گفت: اهداف سند ۲۰۳۰ هنوز به صورت علمی و جدی مورد بررسی نهادهای مربوطه قرار نگرفته است.

وی با بیان اینکه متاسفانه پشت صحنه  این اسناد بین‌المللی به خوبی درک نشده است، گفت: کارشناسان تا به حال تنها به معایب ظاهری موجود این سند مثل موضوع  آزادی جنسی پرداخته اند در حالی که بحران این اسناد بین‌المللی فراتر از این مسائل جزئی است.

رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده با تأکید بر اینکه سردمداران جهانی در تلاش هستند برای جامعه جهانی یک نظام تربیتی هماهنگ و بر اساس اشتراکات مورد نظر خودشان طراحی کنند تا به اهداف مورد نظرشان برسند، گفت: این اشتراکات در کشور ما به معنای استحاله ارزش‌هایی مانند خدا، دین و معنویت به معنایی است که در اعتقادات ما وجود دارد.

وی با اشاره به تعاریف سلامت و سلامت جنسی موجود در سازمان بهداشت جهانی تصریح کرد: این سازمان به صورت آهسته و پیوسته اهداف مورد نظر خود را در میان جوامع جا می‌اندازد.

زیبایی نژاد از حضور فعال یک انجمن در زیرمجموعه سازمان بهداشت جهانی در ایران خبر داد و گفت: یک انجمن در زیرمجموعه سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر  فعال است که اهدافی فجیع‌تر از سند ۲۰۳۰ یونسکو را دنبال می‌کند، جالب است که ایران ۱۵ سال عضو این انجمن شده و ۱۶ شاخص جنسیتی مورد نظر آن که آزادی جنسی  هم از جمله این شاخص های آن در نظر گرفته شده در حال پیگیری است.

این کارشناس خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعریف سلامت جنسی از سوی فرهنگستان علوم پزشکی دنبال می‌شود و پزشکانی که دغدغه سلامت کشور را دارند تحت تأثیر  اهداف این انجمن وابسته به سازمان بهداشت جهانی  هستند.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ مورد نظر غرب بر مبنای فردگرایی و آزادی‌های فردی بنیان شده است، گفت: آزادی تنها ارزش مطلق مورد نظر غرب بوده و این امر مخالف نظر اسلا م است که بر اصل خویشتن‌داری تأکید می‌کند.

زیبایی‌نژاد ادامه داد: وقتی پای آزادی وسط می‌آید شما نمی‌توانید کسی را محدود کنید و بگویید از خواسته‌های جنسی خود صرفنظر کند بنابراین با پذیرش سند ۲۰۳۰ اقدامات جمهوری اسلامی دیگر نه بر اساس احکام شرعی بلکه بر اساس اهداف مورد نظر غربی ها قرار خواهد گرفت.

وی تأکید کرد: ما باید تعاریف پایه‌ای موجود در این سند را به درستی شناخته و تبیین کنیم چرا که این تعاریف پارادایمیک است.

رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده با تشریح این مسئله که برابری جنسیتی و برابری جنسی دو مفهوم متفاوت است، گفت: برابری جنسیتی در اصل بر محتوای آموزش، روش‌ها، اهداف و استانداردهای آموزشی تأکید دارد و هیچ تمایز جنسیتی میان زن و مرد قائل نمی‌شود که این امر هم با اصول دینی و تربیتی ما ناسازگار است.

زیبایی‌نژاد آموزش جنسی مطرح شده در این سند را نه به معنای تربیت جنسی بلکه به معنای آموزش مسائل جنسی دانست و گفت: در حالیکه تربیت جنسی از دیدگاه دینی ما بر خویشتن‌داری تأکید دارد، در سند ۲۰۳۰ موضوع آزادی جنسی مطرح می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس اصول اسلامی دختر برای ایفای نقش های زنانه و پسر برای ایفای نقش های مردانه تربیت می شود. هر چند در حال حاضر نظام تربیتی ما بر روی موضوع و جنسیت تمرکزی ندارد اما ملحق شدن به سند ۲۰۳۰ به این معناست که اهداف جنسیتی متساوی بوده و یک ارزش تلقی می‌شود در نتیجه ما اختیار تربیتی کشور خود را از دست می‌دهیم.

این کارشناس حوزه زن و خانواده با بیان اینکه سند ۲۰۳۰ بر پایه  نظام تربیتی جهانی طراحی شده و مفهوم جنسیت را کلیشه دانسته است،‌ اظهار داشت: بر این اساس ارزش‌های زنانه و مردانه نادیده گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه نظام آموزشی دولتی حال حاضر حاکم بر جهان  نخستین بار از سوی افلاطون مطرح شده است گفت:‌ نظر افلاطون بر این بود که نظام تربیتی خانواده باید نابود شده و دولت تربیت فرد را مدیریت کند.

وی افزود: هر چند امروز بحث نابودی خانواده به صورت آشکار از سوی نظام‌های فکری غربی مطرح نمی‌شود اما مبنای عملکرد آنان بر اساس  نگاه افلاطونی و ارج نهادن و  واگذاری اختیارات به دولت و نظام های مود تایید بین المللی شان بوده  است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. مریم گفت:

  سلام
  دولت ایران این سند را با حق شرط امضا کرده

  متن اعلام شرط مکتوب جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ (۴ نوامبر ۲۰۱۵) در سایت رسمی یونسکو به آدرس زیر درج شده و اکنون نیز در سایت یونسکو قابل مشاهده است:
  http://www.unesco.org/fileadmin/MULTIMEDIA/HQ/ED/ED_new/pdf/Iran.pdf
  به این شرح :

  Text of reservation of the Islamic Republic of Iran on the Framework for

  Action Education 2030

  “The Islamic Republic of Iran is not committed to those parts of the Framework for Action Education 2030 that might in one way or another be interpreted as contradictory to the national legislations and priorities, religious beliefs and cultural values of the Iranian society”.

  ترجمه:
  “جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به بخش هایی از «سند ۲۰۳۰» که به هر شکلی در تعارض با مقررات و اولویت های ملی، باورهای دینی و ارزش های فرهنگی جامعه ایرانی تفسیر و تعبیر شوند، نمی داند”.

  دوستان، تهمت نزنیم و کمی منصف باشیم. باید روزی، جایی جواب پس بدهیم که دیگر راه برگشت نداریم …

  جای تاسفه که دو سال پس از امضای سند، اکنون، این سند دستمایه هیاهوی تبلیغاتی علیه دولت قرار گرفته، آن هم با نگفتن کل ماجرا و بیان نکردن حق شرط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق