یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۲
به قلم حامد صفایی پور منتشر شد:
 درسنامۀ «تیزفکری؛ مهارت فهم و سنجش استدلال»   

این کتاب یک درسنامه استدلال ‌ورزی نقادانه (Critical Reasoning) یا مهارت سبک‌ سنگین کردن دلایل است. این امر با استفاده از مثال‌ها و تمرین‌هایی متنوع، برگرفته از متون جراید و کتاب ‌ها، در قالب ۶ فصل و سه گام اساسی در شناسایی، بازسازی و ارزیابی استدلال- استدلال های قیاسی و غیرقیاسی- دنبال می‌ شود...

به گزارش ندای اصفهان، وبسایت پیشانی در جدیدترین مطلب خود نوشت:

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تهران، گروه فلسفه برای کودک (فبک)، یک مجموعه درسنامۀ ۱۲گانه را با هدف تقویت دانش‌ها و مهارت‌های مربیان اندیشیدن منتشر کرده است. درسنامۀ «تیزفکری؛ مهارت فهم و سنجش استدلال» عنوان دوازدهمین جلد این مجموعه است که من با همکاری سرکار خانم الهام یوسفی نوشته ام. بسیار خشنودم اگر این کتاب بتواند خوانندگان را سودی ببخشد و آنان را در بررسی نقادانۀ یک متن و دو مهارت «مطالعۀ متمرکز» و «نگارش آکادمیک»، دو مهارتی که از استدلال‌ورزیِ نقادانه تغذیه می‌کنند، چالاکتر سازد. لازم می‌دانم تاکید کنم که این اثر نیز همچون برخی از دیگر آثار این مجموعه فقط ویژه مربیان اندیشیدن و «فبک» نیست و به تناسب آموزش مهارت تفکر نقادانه (در سطح پیشرفته و دانشگاهی) تنظیم شده است. در ادامه با توضیحات بیشتر به سرفصل‌ها، روند و برخی ویژگی‌های «تیزفکری» اشاره می‌کنم:

 
«تیزفکری» یک درسنامه آموزش تفکر نقادانه در سطحی به نسبت پیشرفته تر، یا به اصطلاح آکادمیک‌تر، از مهارت تفکر نقادانه است. تفکر نقادانه یک حوزه میان‌رشته‌ای علمی است؛ دربردارندۀ شماری آمادگی‌ها، دانش‌ها و مهارت‌ها، که بر آن است تا کیفیتِ اندیشیدن فرد را ارتقاء بدهد. هدف این است که هر فرد سنجیده‌‌تر فکر کند و برای این هدف، ترفندها و مهارت‌های لازم را در چنته داشته باشد. پرورش روحیاتی هم‌چون رشادت فکری، انصاف در داوری و طرحِ پرسش‌‌های به‌جا، از دیگر پیامدهای مهارت در تفکر نقادانه است که زمینۀ مناسبی را برای «تیزفکری» و پویایی شخصیت فرد فراهم می‌کند.
محور اساسی محتوا و تمرین‌های این کتاب در پیرامون مفهوم استدلال‌ورزی نقادانه (Critical Reasoning) یا مهارت سبک‌سنگین کردن دلایل است. منطق پیشروی این اثر، ارائۀ سه گام اساسی در مسیر فهم و سنجشِ (نقدِ) استدلال است. این گام‌‌ها، تشخیص، بازسازی و ارزیابی استدلال هستند، که در فصل‌‌های ۲ تا ۶ بحث شده‌اند، تا در نهایت، در فصل ۷، روند و نحوۀ به‌‌کارگیری همۀ این گام‌‌ها با ارایه یک روندنُما (فلوچارت) روشن گردد.
از دیگر ویژگی‌های این کتاب راهنمایی مستقیمِ مربیان و آموزگارانِ در تدریس مطالب کتاب است. این کار در سراسر کتاب با توضیح و بسط برخی عبارت‌ها، و آوردن مثال‌‌ها و نکته‌‌هایی برای آموزگاران در کادرهای جداگانه، صورت گرفته است.
تیزفکری، مهارت فهم و سنجش استدلال، 1394
در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است:
« … به واقع این اثر قدری به اصطلاح آکادمیک تر است؛ با این حال، به گمان من، این اثر می‌‌تواند برای دیگر خوانندگان،- آن دسته از خوانندگان که مشغولیت‌‌های آکادمیک ندارند و فقط در پی افزایش کیفیت زندگی خود با یادگیری بیش‌ترند- سودمند باشد و به «تیزفکری» ایشان کمک کند. این «تیزفکری» می‌‌تواند سایۀ خود را در همۀ فعالیت‌های فکری، مواردی از قبیل نگارش اندیشمندانه۲ (تامُّلی) (reflective writing)، مطالعه متمرکز (close reading)، گفت وشنود (dialogue)، مناظره (debate)، مذاکره (negotiation)، تدریسِ چالشی (controversial teaching)، تصمیمگیری و حل مسئله بگستراند و سطحِ اثرگذاری این فعالیت‌‌ها را بالا ببرد.
نکته: این اثر هم اکنون در شمارگان محدود و با چاپ دیجیتال منتشر شده است، تا پس از یک بازخوانی سریع توسط مولفان و تدریس در دوره‌های آموزشی جاری پژوهشگاه، در ماه آتی با شمارگان بیشتر منتشر شده و در سطح کشور توزیع گردد. از اینرو تنها مرکز توزیع فعلی این مجموعه در تهران، فروشگاه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی واقع در پل کریمخان است. در اصفهان نیز نشر نوشته، واقع در خیابان فلسطین (۰۳۱۳۲۲۲۶۴۴۵) تعدادی محدودی از این مجموعه را دارد.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز