سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۳۱
کمالوندی:
 آژانس نتایج بررسی نمونه‌برداری از پارچین را یک تا ۲ ماه دیگر اعلام می‌کند   

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان می‌گوید بررسی‌ نمونه‌ها توسط آژانس شاید یک یا دو ماه به طول بینجامد.

به گزارش ندای اصفهان، به نقل از تسنیم، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره زمان اعلام نتایج نمونه برداری از پارچین گفت:بنا بر اعلام آژانس ، بررسی این نمونه ها شاید یک تا دو ماه طول بکشد اما قدم نخست همین است که آژانس بپذیرد نمونه ها اصالت دارد و بر اساس استانداردهای آژانس است که خوشبختانه اظهارات آمانو نشان داد متخصصان ما با دقت و ظرافت لازم کارشان را انجام داده اند.

وی افزود: البته ما برای تسریع در انجام شدن کارها در زمان مقرر اصرار کردیم و فشار آوردیم که بررسی نمونه ها زودتر انجام شود که اگر آژانس همکاری لازم را داشته باشد نتایج این بررسی ها در ۵-۴ هفته آینده مشخص می شود.

کمالوندی گفت: آن چه بیشتر از همه ممکن است زمان را تلف کند بررسی همین نمونه هاست وگرنه در موضوعات دیگر چون به پرسش ها پاسخ داده ایم و عملا کاری باقی نمانده است که انجام دهیم باید منتظر باشیم که گزارش نهایی آمانو به شورای حکام ارائه شود و این شورا نیز نظر نهایی اش را اعلام کند.

معاون سازمان انرژی اتمی افزود: بر اساس مطالبی که خود آقای آمانو چندین بار در کمیسیون برجام به نمایندگان مجلس گفت بنای آژانس و شخص او بر این است که در زمان مقرر ، موضوعات مربوط به گذشته فعالیت های هسته ای ایران با توجه به همکاری های خوب ما در زمان مقرر خاتمه یابد.

کمالوندی ابراز امیدواری کرد مسائل مربوط به گذشته که در ۱۴-۱۳ سال گذشته دستمایه فشار بدخواهان جمهوری اسلامی ایران شده است در یکی دو ماه آینده از دستشان خارج شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین با اشاره به سفر آمانو به تهران و بازدید از سایت پارچین گفت : ‌اگر این بازدید را اقدامی برای ابهام زدایی در نظر بگیریم غیر از این هیچ نوع ورود به سایت های نظامی در دستور کار نبوده و نیست و هیچ رقم مصاحبه ، بازجویی یا بازرسی و از این قبیل موضوعات هم در دستور کار نداریم.

وی ، بازدید آمانو از پارچین را اقدامی در چارچوب نقشه راه همکاری های ایران و آژانس برای ابهام زدایی دانست و افزود: کل نقشه راه برای این است که ابهام زدایی و شفاف سازی کنیم، برخی همکاری ها با آژانس داشته باشیم و به سوالات مطرح پاسخ دهیم.

معاون سازمان انرژی اتمی گفت: یکی از پرسش ها هم درباره تغییر و تحولات و ادعای ساخت یک ساختمان و ماشین آلات در پارچین بود و اقدام ما برای رفع همین ابهامات بود که ادعا می شود مسائل مربوط به گذشته است و مدعی هستند که این تغییر و تحولات کارشان را برای پرداختن به مسائل گذشته سخت کرده است.

کمالوندی افزود: به آنان نشان دادیم که این ها تغییر و تحولات نیست بلکه فعالیت های معمولی است که در آن محل انجام شده است.

وی گفت: ممکن است گفته شود که چون نگاهشان سیاسی است بگذاریم هرچه می خواهند بگویند که البته این نیز یک روش است اما روش دیگر این است که به آژانس کمک کنیم تا ابهامات ساختگی که عده ای برای آژانس ایجاد کرده اند رفع شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ، پاسخ به سوالات و اقدامات زمان بندی شده را فعالیت های مکمل و در چارچوب نقشه راه همکاری ایران و آژانس دانست تا آژانس به نتیجه برسد و مسائل مربوط به گذشته فعالیت های هسته ای صلح آمیز کشورمان را به انتها برساند.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره تاثیر سفر آمانو بر مختومه شدن پرونده فعالیت های هسته ای ایران در آژانس گفت: با توجه به اینکه تقریبا در مراحل پایانی نقشه راه همکاری ایران و آژانس هستیم ۲۴ آذر برای مختومه شدن پرونده فعالیت های هسته ای کشورمان در آژانس تعیین شده است.

کمالوندی تاکید کرد : طبعا برای تحقق این هدف باید تلاش و کمک کنیم که ابهامات ساختگی ایجاد شده علیه ما رفع شود که این کار در زمانبندی مشخص صورت گرفته است و ما عمده کارهای لازم در این باره را انجام داده و اطلاعات لازم را در اختیار گذاشته ایم.

وی همچنین با اشاره اقدام برخی رسانه های بین المللی در تحریف و انعکاس وارونه حقایق به رسانه های داخلی توصیه کرد برای انتشار اخبار و اطلاعاتی مانند بیانیه های آژانس و سخنان آمانو به منابع اصلی این گونه خبرها از جمله سایت آژانس مراجعه کنند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین از دیدار و مذاکراتش با اعضای هیات شرکت ملی اتمی چین در ظهر امروز خبر داد.

کمالوندی روابط ایران و چنین را در عرصه های مختلف به ویژه درعرصه سیاسی مطلوب و زمینه های همکاری در حوزه انرژی اتمی به ویژه ساخت نیروگاه های هسته ای کوچک و بزرگ فراهم دانست.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز