پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
معارف والای فلسفی- عرفانی (قسمت سوم)
 تحلیل پیام های سریال ۶۲ قسمتی «پاندای کونگ فو کار»   

در این سریالها به سربازان خیر و شر و تقابل هر کدام با دیگری پرداخته شده؛ یعنی یک یکِ سربازان شرّ را نام می برد و ضد آن را در سپاه خیر معرفی می کند.

ندای اصفهان- محمد حسین آدرویش

در دو مقاله قبلی ابتدا به نمادشناسی کلی و سپس به تحلیل فلسفی فیلمهای ۳ گانه پاندای کونگ فو کار پرداختیم (اینجا) و (اینجا). اکنون به بررسی پیام های سریال ۶۲ قسمتی این مجموعه (ترجمه شده به فارسی) می پردازیم.

***

این ۷۸ قسمت لیستی از سربازان شر و لیستی از سربازان خیر را در مقابل آنها به نمایش می گذارد. کاری که در روایات ما نیز انجام شده؛ گویی از حدیث عقل و جهل امام صادق علیه السلام بهره جسته (یعنی کاری که ما باید می کردیم اما امریکا می کند)!

اکنون به طور اختصار به معرفی لشکر خیر و شر بر حسب ۶۲ قسمت ترجمه شده این سریال می پردازیم. سعی کرده ایم با نکته هایی که از اخلاق اسلامی به آن می افزایم مبحث هر قسمت را تکمیل کنیم.

این قسمت؛ نیش عقرب: با «دوستی و وحدت» می توان بر نیروهای شر غلبه کرد. قدرت می تواند زمینه فساد نفس باشد. دشمن شرور در صدد ایجاد اختلاف است.

این قسمت؛ شاهزاده و پو: با «نوآوری» می توان در برابر نیروهای شرور ایستاد.

این قسمت؛ دردسر چسبناک: با نیروی «حیات و قلب و روح و ایمان» می توان بر نیروی به ظاهر قوی ماشینی و صنعتی پیروز شد.

این قسمت؛ پو و وحشت از اشباح: «وهم» از لشکر شر است و عقل را نابود می کند و «روشنگری» تنها راه مبارزه با آن است.

این قسمت؛ کفش های کنگ فو: قدرت بدون پشتوانه «علمی» و «ریاضتی» انسان را سبک سر می کند و زمام اختیار انسان را به دست می گیرد و از لشکر شر است اما قدرتی که پشتوانه علمی و ریاضتی؛ یعنی طهارت نفس و تمرین همراه باشد وزین است و آبادانی می آورد. حتی می تواند از آدمی ققنوس آسمان بسازد (این قسمت ما را به یاد آیه شریفه فخلع نعلیک انک بالواد المقدس طوی می اندازد). و نیز جادو را از لشکر شر معرفی می کند و در مقابلش ریاضت و طهارت نفس را از سپاه خیر می داند. لذا استاد شیفو اصرار بر تمرین دارد و پاندا می فهمد آب که نماد طهارت است دشمن کفش که نماد هوای نفس است می باشد.

این قسمت؛ رفیق شفیق: «فریب و مکر و نفاق و خود را دوست و خودی نشان دادن؛ اما با نیت دشمنی»، از لشکر شر است و در مقابل «صدق و راستی و صفا و یکرنگی در کنار هوشیاری و بصیرت» از سپاه خیر است.

این قسمت؛ اژدها وارد می شود: «شهرت طلبی و غرّه شدن به خود» از لشکر شیطان است و دیو زشتی ها را در درون انسان بیدار می کند و در مقابل «خرد و تواضع و خودشکستن» از سپاه خیرند.

تکبر به واسطه شهرت طلبی صفت نفس می شود؛ اول خیلی بزرگ به نظر نمی رسد ولی رفته رفته و به خصوص با هندوانه هایی که اطرافیان زیر بغل می گذارند آن قدر بزرگ می شود که جز با وحدت تمام قوای خیر از پس آن نمی شود برآمد. در این قسمت کیپا همان شهرت طلبی پو است؛ اولش فقط یک خوک کوچک است اما طولی نمی کشد که به یک اژدهای بزرگ تبدیل می شود و به گفته شیفو اگر همه بسیج نمی شدند قابل شکست نبود. «تواضع»، محافط عقل و روح است و «تکبر» همه وجود آدمی را مسخر شیطان می کند و او را تحت ولایت شیطان قرار می دهد. مطالعه، مراقبه، ریاضت و تمرین عملی شرط پیروزی جنگجوی اژدهاست.

خودبینی منشأ شر است. بالعکس معرفت نفس منشأ خیر است. با کوبیدن نفس می توان من شر را از بین برد. هر چی بگذره و نفس کوبیده نشود قوی تر می شود. من شر تکه کلامش من است اما تکه کلام من خیر من کیستم و تواضع است. و تعادل روانی آرامش بخش است.

با تغیر علایق افراد، ارزش افراد نیز تغییر می کند؛ وقتی پو به کنگفو علاقه دارد قهرمان است اما وقتی علاقه اش به شهرت تغییر جهت می دهد ارزش او هم تغییر و کاسته می شود. تکبر ماهیت بدیها و شیطان است و تواضع راس کل خیر.

اگر تکبر در وجود آدم آزاد شود همه شرور آزاد می شوند و اگر تواضع برگردد عقل هم بر می گردد. اگر کسی از تواضع حفاظت کند به عقل حیاتی نو می یابد و عقل از او حفاظت می کند. و در پایان وقتی پو خود را آدم معمولی دید پیروز شد.

نکته: طولانی ترین قسمت از مجموعه پاندای کنگفوکار قسمت «اژدها وارد می شود» است که استثناء بر خلاف همه قسمت ها که ۲۳ دقیقه هستند ۴۵ دقیقه برای آن زمان در نظر گرفته شده است؛ چون موضوع این قسمت اُسّ و اساس کنگفو و شاه بیت پیام این مجموعه است که عبارت است از قدرت شی یا همان عشق، یعنی تواضع و مبارزه با خودخواهی و منیت و خودنمایی و بقول حافظ «حافظ تو خود حجاب خودی از میان برخیز». هر چه منیت و خودنمای و خودشیفتگی بیشتر شود اژدهای نفس قوی تر می شود تا اینکه به کلی قصر یشم که نماد عقلانیت و فطرت است از بین می رود.

این قسمت؛ انتقام کرگدن: «رفاقت و مرام داشتن» از سپاه خیر و «مشکلات را به گردن دیگران انداختن و کینه و مرام نداشتن»از لشکر شر اند.

این قسمت؛ بانوان چترباز: «زود اعتماد کردن به افراد و ساده دل بودن» از لشکر شر است.

این قسمت؛ استاد یائو: «هر روز طوری زندگی کن که انگار آخرین روز است».

این قسمت؛ دوستی با سالمندان: «سالمندان را نباید کار افتاده و دست کم گرفت» و به قول معروف هنوز هم دود از کُنده بلند می شود.

این قسمت؛ روزگاری قهرمان بود: «جوانمردی» از لشکر خیر است.

این قسمت؛ مسائل بابا شله پز: «به افراد شیطان صفت نباید اعتماد کرد». مثل عقرب که خمیره و طبعش نیش زدن است.

این قسمت؛ میلینگ وارد می شود: عشق می تواند عقل را از پا دربیاورد و مسیر زندگی انسان را منحرف کند. گذشته بد نیز به راحتی دست از سر انسان بر نمی دارد ولو اینکه شما بخواهید آن را رها کنید اما آن شما را رها نخواهد کرد. لذا باید «مراقب اعمال خود باشیم».

این قسمت؛ تالار نشانها: نشان قهرمان که مردم باید او را با آن بیاد بیاورند «جوانمردی و ایثار و وظیفه شناسی» و امثال این امور است و لازم نیست حتما شیء خاص و تو چشم بُرویی باشد.

این قسمت؛ پدر مجرم: ممکن است پدر دزد باشد اما فرزند مودب به آداب باشد. گرچه خانواده در تربیت انسان خیلی نقش دارد اما به هر صورت آدمی اختیار دارد و «نقش اصلی در تربیت را اختیار و اراده خود انسان تعیین می کند».

این قسمت؛ ببری و کودک: «مهربانی کردن، فرصت بروز استعدادها را به افراد دادن و حوصله و صبر»، همه از سپاه خیر هستند.

این قسمت؛ مشکل همایونی: «اعتماد بنفس» از سپاه خیر است.

این قسمت؛ یاران راه زن: «اعتماد بنفس» از سپاه خیر است. و نیز هر چیزی که خوار آید روزی به کار آید.

این قسمت؛ ۱۰۲۰ سوال: «پرسش» از لشکر خیر است و «سوال نپرسیدن و در نادانی باقی ماندن» از سپاه شر است.

این قسمت؛ راه میگو: “اعتماد بنفس بیش از حد” از سپاه شر است. موقع نبرد باید از مسائل شخصی پرهیز کرد. “راه پیروزی این است که منیت را فراموش کنی و فقط به وظیفه فکر کنی”

این قسمت؛ پیمان سکوت: با “سکوت” می شود به جواهرات رسید و با زیاد حرف زدن جواهرات از دست می رود. “پر حرفی تمرکز را از انسان می گیرد”. کلمات انرژی دارند و با سکوت می توان انرژی زیادی را برای تمرکز ذخیره کرد.

این قسمت؛ بازگشت شیفو: “جهل و نادانی” از لشکر شر و “زیرکی” از سپاه خیر است؛ (شاهدش آن غزال نادان است که با جهلش به اشرار فرصت شرارت می دهد و بالاخره خودش هم گرفتار می شود و پو با زیرکی حمایت معبد شی از مردم را از او اخذ می کند)

این قسمت؛ زمان حال: “محبت و خانواده” از سپاه خیر اند. پیام دیگر اینکه “گاهی داشته های خود را نمی بینیم” و نیز “باید از حق دفاع کنیم هر چند امتیازاتی را از دست بدهیم”

این قسمت؛ راز بقا: خودخواهی و احتکار و شکم خود را پر کردن در حالی که مردم گرسنه هستند از لشکر شر است.

این قسمت؛ باشگاه کنگ فو: باید خوبی ها را عمومی سازی کرد و نباید در انحصار افراد خاص باشند.

این قسمت؛ تو مثل تند بادی: تمرین همیشه لازم است و نباید مغرور شد و شرط کار خوب استمرار آن است.

این قسمت؛ پو جیب می زند: کنگ فو یعنی قلبی مهربان با بدنی سفت و محکم در سایه تمرین مستمر. باید به افراد بد فرصت خوب شدن داد اما اعتماد کامل به آنها بدون این که ثابت کنند قابل اعتماد هستند حماقت است. اعتماد جلب کردنی است، نه ادعا کردنی.

این قسمت؛ بابا شله پز: با روشهای آبکی نمی توان افراد خلافکار را به راه درست کشاند بلکه افراد ساده لوح و طماع نیز ممکن است آلوده شوند. در واقع می خواهد بگوید روش پو در جذب افراد خلافکار به واسطه سوپ، یک روش آبکی است.

این قسمت؛ گویهای استاد دینگ: حسادت و پز دادن هر دو از لشکر شراند و تمرکز و کنترل ذهن و مشتهیات نفسانی و هیجانات و غلیانات نفس از سپاه خیر.

این قسمت؛ زنجیر دوستی: در این قسمت به عزلت نشینی اشاره ای می رود و به گپ زیاد زدن اعتراض می شود و نیز نشان داده می شود که ببری دو دوست دارد: نظم و فداکاری. دوستی و اتحاد از سربازان خیر و تفرقه و عدم هماهنگی و انسجام از لشکر شر است.

این قسمت؛ عروسک مانتیس: خود را از جامعه تافته جدا بافته دیدن و شئونات من درآوردی برای خودساختن از لشکر شر است و با مردم بودن و خود را یکی از آنان دیدن از سپاه خیر است.

این قسمت؛ غریبه در شهر: اعمال حق باید در چهارچوب قوانین اجتماعی باشد اما قوانین هم نباید طوری باشند که جلوی حق را بگیرند و دست ظالمین و متجاوزین را باز بگذارد.

این قسمت؛ پیک نامه رسان: افراد خشک مغزی که فکر می کنند فقط باید به قانون عمل کنند و شرایط و مصالح موجود را نمی سنجند پیام آوران جنگ و مفسده هستند. و نیز نسنجیده و بدون دقت کاری کردن یا حرفی زدن می تواند فاجعه بار باشد. و نیز افراد مشهور باید مراقب حرفهایشان باشند چون می تواند موجب خیر یا شر شود.

این قسمت؛ قصه ببری: در راه کمال باید همه ابعاد و از جمله خوش اخلاقی و انس و محبت باید رشد کند و نباید تک بعدی بود و مثلا فقط تمرکز رشد کند. و نیزخودخواهی از سپاه شر است.

این قسمت؛ دردسر استاد لک لک: دوست کسی است که بشود روی کمکش حساب کرد این قسمت می گوید خود را باختن از سپاه شر است و اعتماد بنفس از سپاه خیر.

این قسمت؛ موزه مخفی کنگفو: در این قسمت بر حرف اضافی نزدن، پرخوری نکردن و تمرکز زیاد تاکید می شود. جر و بحث و جدل کردن از سپاه شر است و وحدت و تحمل یکدیگر را داشتن از سپاه خیر است. با همکاری از پس هر کاری بر می آئیم اما با تفرقه اسیر لشکر شر می شویم. چون بدیها تعدادشان زیاد است و ممکن است دسته جمعی حمله کنند لذا زشتی را به شکل گله گرگها نشان داده است.

این قسمت؛ ازدواج پو: این قسمت دو پیام بد دارد؛ یکی اینکه ازدواج را در برابر کمال طلبی قرار می دهد و همانطور که می بینید همه در قصر یشم مجرد هستند و دوم قرار گذاشتن زن متاهل با پوی مجرد است. خلاصه این قسمت خوب نیست و پیام مثبتی ندارد.

این قسمت؛ پنج آتشین بس است: سوء ظن بد است.

این قسمت؛ مامانم گفته کنگ فو بازی نکن؛ صدق از سپاه خیر است و نجات در آن است و دروغ از لشکر شر است و دردسر آفرین.

این قسمت؛ علاقه یواشکی: شوخی کمش خوب است ولی بیشتر از حد، طوری که به احساسات ضربه بزند از سپاه شر است

این قسمت؛ به دنبال چیلین: بهتر است از بیان حقایقی که فهم و درک آن برای مردم مشکل است پرهیز کنیم. راز نگه داری از سپاه خیر است.

این قسمت؛ هوگ: قلب بزرگ داشتن بهتر است از جسم بزرگ داشتن.

این قسمت؛ نامزد سابق شیفو: باید دوستی ها و ادامه آن بر حسب صدق و درستی باشد و حتی اگر علاقه ای هم هست به آن اجازه فعالیت نداد؛ مثل استاد شیفو که به نامزد سابق اش علاقه مند است اما چون بدجنس است با او ازدواج نمی کند.

این قسمت؛ جنگ شله پزها: بد بینی و خوش خیالی هر دو از صفات ناپسند هستند.

این قسمت؛ جدایی: حسادت از سپاه شر است و نباید حسادت ها را برانگیخت.

این قسمت؛ ذهن و تمرکز: تمرکز و نظم و دقت از سپاه خیر هستند.

این قسمت؛ دندان مار: مهربانی از لشکر خیر و ترس به دلها انداختن و خشونت و کینه از سپاه شر است.

این قسمت؛ پوی خبیث: خودبینی از لشکر شر است ولی معرفت نفس و خودشناسی از لشکر خیر است. بار اول که پو در آینه اسرارآمیز خیر و شر نگاه می کند مظهر خودبینی است و با این خودبینی پوی شرور بوجود می آید. اما بار دوم که در آینه نگاه می کند این نگاه مظهر خودشناسی است و خودبینی را از بین می برد.

ضمنا معلوم می شود هر کسی دو خود دارد؛ یکی خود واقعی که عین الفقر است و دوم خود بی خودی که منیت و غرور و تکبر است و شیطانی است. اولی را باید پروراند و با دومی باید مبارزه کرد و الا بی خودی، خودی را بایگانی می کند. هرچه بگذرد بی خودی قوی تر می شود و باید زودتر او را از میدان به در کرد. گرچه او بی خودی است اما هر ضربه ای که بزند یا بخورد در واقع خود واقعی نیز ضربه می خورد.

اگر آینه معرفت نفس بشکند، بی خودی شرور تا ابد می ماند. اما با ریاضت و مبارزه علیه خود می توان بی خودی را از پا درآورد. و مطلب دیگر اینکه ایجاد تعادل بین فطرت و غریزه به ما قدرت و آرامش می دهد

این قسمت؛ قهرمان شهر: محبت و به فکر دیگران بودن اساس انسانیت است و خودخواهی نقطه مقابل آن است و به قول سعدی تو کز محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند آدمی. در این قسمت ببری می گوید: سرعتم را از سبُک غذا خوردن بدست آورده ام و می گوید قدرت و فن افسانه ای را از “خودم” در آوردم؛

یعنی قدرت های فوق العاده را به معرفت نفس و طریقت عودت می دهد. پیام دیگر اینکه قدرت زمینه ساز خباثت است و هر کسی نمی تواند آن را مهار کند اما با تقوا و مراقبه می شود مانع خباثت قدرت شد.

این قسمت؛ چشمان بینا: گاهی انجام کار درست مهمتر از اطاعت از قوانین است. در این قسمت جمله مهمی گفته می شود: “من از درگیر شدن با خودم لذت می برم”.

این قسمت؛ پاندا در زندان: انسان علاوه بر قدرت باید از ظرافت و ریزبینی و زیرکی هم برخوردار باشد و به قول روایات المومن کیّس (مومن زیرک است).

این قسمت؛ پسر کونگ فوکار: توانا و خوش قلب بودن از لشکر خیر است و حسادت از لشکر شر است.

این قسمت؛ کرکودیل خوب، کرکودیل بد: جوانمردی از سپاه خیر و ساده لوح بودن از سپاه شر است.

این قسمت؛ روح اُگوی: جهل از لشکر شر است و جایگاه خود را دانستن و قبول نکردن جایگاه بالاتر از شأن خود، از سپاه خیر است.

این قسمت؛ ضربه انگشت یادبر: کوتاهترین مسیر، لزوما به راه درست ختم نمی شود بلکه پله های کمال را باید یک به یک طی کرد.

این قسمت؛ استاد پینگ: اسرار کونگ فو را فقط باید به اهلش آموخت و از آموزش آن به افراد نادرست پرهیز کرد.

این قسمت؛ فقط با دعوت نامه: رعایت نکردن آداب از لشکر شر است.

این قسمت؛ خطرناکترین پو: افراد تغییر می کنند و ممکن است آدم هایی که روزی بسیار خوب بودند بد شوند. و پیام دیگر اینکه میزان تنبیه آدم های بد باید متناسب با جرمشان باشد نه بیشتر و نه کمتر. و نیز خودخواهی و فقط خود را دیدن و پذیرش ظلم حتی در مورد افراد بد و نیز عدم تناسب جرم و جریمه از لشکر شر است.

نکته دیگری که در این قسمت پردازش می شود این است که از علل مهم تغییر افراد از خوب به بد تغییر شرایط روزگار و نیز فراموش شدن و مورد تقدیر قرار نگرفتن است.

نکته: جالب است که در این قسمت به دو نکته علیه صهیونیسم اشاره می شود: یکی اینکه رسانه ها خیلی بد شده اند چون به دست بزها (که نماد شیطان است) افتاده اند و همه می دانیم که رسانه ها در دست صهیون هاست و دوم اینکه همه غذاها را مسموم کرده اند و در آن مواد سمی می ریزند. و این هم عمل کثیفی است که از سوی صهیونیست ها دنبال می شود.

این قسمت؛ میمون در میان: ایثار و حفاظت از خانواده و عمل به قول و تعهد داشتن نسبت به وعده ها از سپاه خیر است اما مشروط به اینکه در جهت مثبت باشد. و نیز حمایت و حسن ظن و تلاش در جهت حفظ آبروی دوستانی که صداقت خود را ثابت کرده اند و سعی در نجات آنان در شرایطی که همه چیز علیه آنهاست از سپاه خیر است.

این قسمت؛ استاد و پاندا: ذات هر کسی در شرایط خاص معلوم می شود. در این قسمت پِنگ علیرغم علاقه زیاد به کونگفو می گوید: «می ترسم مثل عمویم تای لانگ بدجنس شوم» لذا تصمیم به ترک کونگفو می گیرد تا از شر درون خود در امان بماند و این تقوای او را نشان می دهد و درس آموز است.

نکته دیگر اینکه کونگفو این است که به کسی که به کمکت نیاز دارد پشت نکنی و روحیه جوانمردی و نوع دوستی داشته باشی. کسی شایسته قدرت است که بصیرت داشته باشد و در شرایط خاص بتواند درست را از غلط تشخیص بدهد؛ و قلب مهربان بر قدرت طلبی فائق می آید.

پیوست:

در این بخش به فیلم شناسی این مجموعه ها می پردازیم.

ژانر: انیمیشن

رده سنی فیلم ها: از حیث سرگرمی؛ کودک و نوجوان. اما از حیث محتوی؛ بالاتر از نوجوان است.

رده سنی مجموعه انیمیشن ها: از حیث سرگرمی؛ کودک و نوجوان. اما  از حیث محتوی؛ نوجوانان، جوانان و بالاتر از آن است.

نویسندگان: جاناتان ایبل و گلن برگر و چارلی کافمن

کارگردانان:

پاندای کونگفوکار۱: مارک آزبورن

پاندای کونگفوکار ۲: جنیفر ی یونلسون

پاندای کونگفوکار ۳: الساندرو کارلونی، جنیفر ی یونلسون

تهیه کنندگان: ملیسا کاب و گیلرمو دل تورو

گویندگان: گویندگان این فیلم کارتونی ستارگانی چون جک بلک، جکی چان، داستین هافمن، آنجلینا جولی، لوسی لیو، ست راجن، دیوید کراس و یان مک‌شین می‌باشند

ساخت: کمپانی دریم ورکس – پارامونت پیکچرز امریکا

سال تولید:

فیلم شماره ۱: ۲۰۰۸ میلادی

فیلم شماره ۲: ۲۰۱۱ میلادی

فیلم شماره ۳: ۲۰۱۵ میلادی

بودجه ساخت:

بودجه فیلم شماره ۱: ۱۳۰میلیون دلار

بودجه فیلم شماره ۲: ۱۵۰ میلیون دلار

بودجه فیلم شماره ۳ : ۱۴۵ میلیون دلار

کیفیت تکنیکی: از لحاظ بصری فیلم در سطح بالایی قرار دارد. «کونگ فو پاندا» انیمیشنی براق، خوش رنگ و لعاب با دنیایی جذاب است. فیلم به خاطر کاراکترهای زیبا و دوست داشتنی اش و همچنین، فلش‌بک‌هایی جالب که باعث بسط داستان و نحوه روایت آن می شود بسیار سرگرم کننده است.

شناسنامه مجموعه سریال پاندای کونگ فو کار:

پس از تولید دو فیلم بلند سینمایی از پاندای کنگ‌فوکار، تولید مجموعه‌های آن در سه فصل ۲۶ قسمتی (در مجموع ۷۸ قسمت) آغاز، و پخش آن از اواخر سال ۲۰۱۱ شروع شد که از این تعداد ۶۵ قسمت ۲۳ دقیقه ای آن دوبله فارسی و پخش شده است.

کارگردانان:

Mike Mullen ، Juan Jose Meza-Leon ، Gabe Swarr ، Aaron Hammersley ، Jim Schumann ، Luther McLaurin  

نویسندگان:

Doug Langdale ، Gene Grillo ، Kevin Seccia ، Paul Rugg ، Scott Kreamer ، Joshua Hamilton ، Jon Ross ،Peter Hastings ،Kevin Campbell ،Tom Sheppard

انیماتور:

Michael Franceschi ، Christian Evans ، Hugo L. Morales ، Daniel Godinez ، Byung Joo Choi و…

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. سید محمد حسینی گفت:

  سلام اگر ممکن است علت دوبله نشدن قسمتهای پایانی فصل سوم این مجموعه مانند حلقه زمانی را هم تحلیل نمایید

 2. شایان گفت:

  سلام لطفا از گالری ما در […] بازدید فرمایید :

 3. شایان گفت:

  سلام لطفا از گالری ما در […] بازدید فرمایید :

  کاور دی وی دی ۱۶ سایز کوچک می باشد و کاور های دیگر را هم قرار نداده اید در صورت امکان این بخش را تکمیل تر فرمایید

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز