یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۹
يك كارشناس اقتصاد در نشست راهكارهاي اقتصاد مقاومتي مطرح كرد؛
 شناخت سیاست های اقتصادی جهان لازمه اقتصاد مقاومتی است/ چگونگی امپراطوری اقتصادی آمریکا   

دكتر رسول بخشي گفت: ما در محيط خارجي و ورود به عرصه بين الملل و طراحي اقتصاد مقاومتي بايد بدانيم نقشه نظام سلطه در سياست هاي اقتصاد جهاني چيست؟ زيرا اگر نقشه حريف را ندانيم ممكن است در اين زمينه به گونه اي بازي كنيم كه حكم گل به خودي را داشته باشد .

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، دکتر رسول بخشی در مجمع بسیج مهندسین صنعت استان اصفهان که با موضوع شناخت سیاست های اقتصادی در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد، بررسی موضوع بهره بانکی را به عنوان یک مسئله مبتلا به بخش های مختلف صنعتی مهم و اساسی دانست.

IMG_4345 (Copy)

 

این کارشناس اقتصاد با اشاره به ضرورت شناخت سیاست های اقتصادی در جهان تصریح کرد: امروزه در علم اقتصادی که در تورات یهود آمده و از نظر یهودی ها اثبات شده است بهترین نرخ بهره بانکی نرخ صفر معرفی شده است. ‏ما در محیط خارجی و ورود به عرصه بین الملل و طراحی اقتصاد مقاومتی باید بدانیم نقشه نظام سلطه در سیاست های اقتصاد جهانی چیست؟ زیرا اگر نقشه حریف را ندانیم ممکن است در این زمینه به گونه ای بازی کنیم که حکم گل به خودی را داشته باشد .

وی اظهار کرد: برای شناخت بیشتر این مسئله یک مثال را بررسی میکنیم:‏ روزی یکی از دوستان بنده علت بیکاری جامعه را تنبلی معرفی می کرد و وجود نفت را به عنوان معزلی برای کشور بر می شمرد. بنده دستفروش های خیابان را که در سرما و تاریکی شب با آن سختی کار می کردند را به او نشان دادم و گفتم آیا این ها تنبل هستند؟ وی نیز با بررسی این امر پذیرفت که این طرز تفکر غلط است.

این استاد دانشگاه افزود: بنده در جواب کسانی که علت بیکاری جامعه را تنبلی  می دانند این مثال را می زنم که اگر در منطقه ای که بیکاران فراوانی دارد اطلاع رسانی شود که جلسه ای برای افراد بیکار و برای حل معضل بیکاری در فلان تاریخ تشکیل می شود، همه افرادی که از بیکاری رنج می برند در جلسه شرکت می کنند. حال اگر به افراد بگوییم در ازای کاری که خودتان علاقه مند هستید و در توانتان است به شما وام طولانی مدت و بدون بهره پرداخت می کنیم‏ و ‎همچنین خرید اجناس تولیدی و خدمات شما را تضمین میکنم قطعا همه قبول خواهند کرد. ولی این پیشنهاد بسیار مضحک است زیرا اجناس تولیدی بی کیفیت و نامرغوب است.

دکتر بخشی ادامه داد: حال اگر صورت مسئله را تغییر دهیم به طوری که فرض کنید در شهری هرکس مشغول کار خودش باشد و معضلی بنام بیکاری وجود نداشته باشد فردی بصورت مخفیانه یکی از افراد در حال کار را به قتل برساند و وقوع قتل را به گونه ای رقم بزند که همه فکر کنند قتل کار فرد دیگری است و در ازای این ماجرا زد و خورد گسترده ای صورت بگیرد و افراد مشاغل خود را در اثر این زد و خوردها از دست بدهند، سپس فرد قاتل خود را به عنوان شخص ذی صلاح معرفی و برای حل مشکل مردم را جمع کند و عامل اصلی این ویرانی را شخص مقتول معرفی کند و مردم را به صلح دعوت نماید سپس پیشنهاد کند که هر کس به شغل قبلی خود برگردد و پیشنهاد وام فوق را ارائه دهد قطعا همه استقبال خواهند کرد. آنچه در عرصه بین الملل رخ داده همین قضیه است.

وی در ادامه گفت: جنگ جهانی اول در سال ١٩١۴ شروع شد و تخریب اتفاق افتاد، اما قدرت تخریب آنقدر بزرگ نبود که قسمت های زیادی را به ویرانی بکشاند، ولی این جنگ بحران بزرگی را برای اروپا درست کرد که زمینه ساز جنگ جهانی دوم شد. در سال ۱۹۳۹ جنگ جهانی دوم رخ می دهد که تا ١٩۴۵ به طول می انجامد که در اثر آن بیش از ۵٠ میلیون انسان در سراسر دنیا کشته می شوند. در کشورهای اروپایی تخریب گسترده ای رخ می دهد و تنها کشوری که از تخریب مصون می ماند آمریکاست.

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان ابراز کرد: تقریبا کمتر از یک ساعت مانده به پایان جنگ، کنفرانسی در آمریکا تشکیل می شود که یک اقتصاددان از طرف آمریکایی ها بنام «وایت» و یک اقتصاد دان از طرف انگلیسی ها بنام «کنز» حضور دارند. تا قبل از جنگ جهانی دوم امپراطور اقتصاد دنیا انگلیس بود؛ اما بعد از آن این امپراطوری به آمریکا انتقال یافت.‎‎ قبل از تشکیل این کنفرانس ریاضی دان ها و آماردانان اقتصادی به گونه ای برنامه ریزی کرده اند تا بخشی از ماجرای فوق را پیاده سازی کنند. ظاهر کنفرانس این گونه است که آمریکا می خواهد به کشورهای اروپایی کمک کند، چون خطر کمونیست و بلوک شرق در کمین اروپاست و تهدیدی بزرگ برای آن ها به حساب می آید. از طرفی هم با جلوه دادن خطر آلمان نازی و هیتلر و تحت عنوان حمایت از مسیحیت آمریکا وارد شد و به کشورهای اروپایی اعلام کرد که ما به شما وام می دهیم تا با این پول ویرانی ها را بسازید.

بخشی در تبیین نحوه نفوذ دلار در بازارهای جهانی تشریح کرد: دلارهای آمریکایی که در قالب وام به کشورهای اروپایی واگذار می شد مشتی کاغذ بود و تا آن زمان هیچ کشوری دلار مصرف نمی کرد. آمریکا برای حل این مشکل دلارهای خود را با طلا تضمین کرد، به گونه ای که در قالب طرحی به نام مارشال کشورهای اروپایی هرگاه می خواستند دلارهای خود را به طلا تبدیل کنند باید در بانک های آمریکایی به ازای هر ٣۵ دلار آمریکا یک انس طلا تحویل بگیرند. با این طرح دلار در بازار دنیا رسوخ کرد از طرفی مردم به جای نگهداری یک تکه فلز (طلا) ترجیح می دادند کاغذ (دلار) انبار کنند.

وی در ادامه گفت: در سال ١٩٧١ میلادی نیکسون -رئیس جمهور وقت آمریکا- اعلام می کند که دیگر آمریکا هیچ تعهدی در قبال دلارهای آمریکایی ندارد و هرکس طلا می خواهد باید به قیمت بازارهای جهانی بخرد. اما در طول این ٢۵ سال آمریکا برای اینکه بتواند این طرح را اجرایی کند و با کسری بودجه مواجه نشود می بایست استخراج طلا از معادن طلای دنیا را با چاپ دلار تنظیم نماید، ولی بعد از این ٢۵ سال آمریکا با کسری بودجه مواجه می شود.

این کارشناس اقتصاد در پاسخ به این مسئله که چرا کشور هایی مانند یونان با کسری بودجه رو به زوال می روند ولی آمریکا نه تنها در این سال ها در اثر کسری بودجه ضرر نکرده بلکه هر سال در امپراطوری اقتصادی قوی تر می شود، تصریح کرد: علت این امر آن است که آمریکا در این سال ها از مردم خود فرضا ١٠٠ دلار مالیات گرفته و به ازای آن ٢٠٠ دلاربه آن ها پرداخت می کند که با آن خرید انجام دهند، اما نه در آمریکا بلکه این ٢٠٠ دلار را باید در کشورهای اروپایی خرج کنند! بدین ترتیب از تولیدات کشورهای دیگر بهره می برد و مدام دلار چاپ می کند، در نتیجه این کسری بودجه نه تنها به ضرر آمریکا نیست بلکه باعث افزایش قدرت اقتصادی او در دنیا می شود.

دکتر رسول بخشی بیان کرد: نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که کتب اقتصادی دانشگاه ها نوشته یهودی هاست و به اساتید اقتصادی تلقین می کنند که موتور اقتصاد دنیا صادرات است، اما یک سوال: چرا چین که بیشترین صادرات را در دنیا دارد رتبه هفتادم اقتصاد را داراست ولی انگلیس که صادرات ندارد و بر پایه واردات زندگی می کند رتبه بالایی در اقتصاد دارد؟

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که «آیا منطقی نیست آمریکا به جای اینکه بازار تولید دنیا را در کشورهای اروپایی قرار دهد، این تولید را به کشورهای خاورمیانه واگذار می کرد؟ زیرا هم منابع نفتی و انرژی دارند و می توانند بسیار ارزانتر تولید کنند، اما چرا آمریکا چنین نکرد؟» گفت: خوب که بررسی کنیم می بینیم این کشورها به دلیل دارا بودن انرژی توان استقلال اقتصادی را دارند. آمریکا نمی خواهد چنین اتفاقی بیفتد و کشورهای خاورمیانه توان سر باز زدن از سلطه آمریکا را داشته باشند. همانطور که رضا شاه را مسلح و ایران را ژاندارم منطقه می کند و پس از مدتی که ایران می خواهد رو در روی آمریکا بایستد و استقلال یابد، با کودتا این امر را منتفی می کند.

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان عنوان کرد: بطور کلی کشورهای جهان از نظر اقتصادی به سه دسته تقسیم می شوند: دسته اول کشورهای دارای نفت و انرژی که ازنظر آمریکا نباید تولید داشته باشند. دسته دوم کشورهای اروپایی فاقد منابع انرژی که آمریکا آن ها را بر پایه تولید به دلار وابسته کرده تا توان استقلال را از آن ها بگیرد و دسته سوم خود آمریکا که تنها از طریق واردات غول اقتصادی جهان شده است.

وی در پایان گفت: اما بحث دوم سخنان در راستای اقتصاد مقاومتی، عملکرد داخلی است و باید بررسی کنیم ما در داخل در مواجهه با این نقشه دشمن چه کرده ایم که در جلسه بعدی بدان می پردازیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. عباس محسنی گفت:

  با سلام دیگر مقالات این استاد بزرگ را می توانید در این لینک ببینید

  http://www.noormags.ir/view/fa/creator/170766/%D8%B1%D8%B3%D9%88%D9%84_%D8%A8%D8%AE%D8%B4%DB%8C_%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%AC%D8%B1%D8%AF%DB%8C
  0  0
 2. حسین امیدا گفت:

  گفتگو با دکتر رسول بخشی:

  http://www.iqna.ir/fa/News/3336547
  0  0
 3. پارسا گفت:

  مقالات ایشون جزو برترین مقالات اقتصادی دنیاست بنده از شاگردان این استاد بزرگ هستم واقعا ذهن روشن و صاحب علمی دارند
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز