سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۹

يك كارشناس اقتصاد در نشست راهكارهاي اقتصاد مقاومتي مطرح كرد؛

شناخت سياست هاي اقتصادي جهان لازمه اقتصاد مقاومتي است/ چگونگي امپراطوري اقتصادي آمريكا

دكتر رسول بخشي گفت: ما در محيط خارجي و ورود به عرصه بين الملل و طراحي اقتصاد مقاومتي بايد بدانيم نقشه نظام سلطه در سياست هاي اقتصاد جهاني چيست؟ زيرا اگر نقشه حريف را ندانيم ممكن است در اين زمينه به گونه اي بازي كنيم كه حكم گل به خودي را داشته باشد .

به گزارش خبرنگار نداي اصفهان، دكتر رسول بخشي در مجمع بسيج مهندسين صنعت استان اصفهان كه با موضوع شناخت سياست هاي اقتصادي در اتاق بازرگاني اصفهان برگزار شد، بررسي موضوع بهره بانكي را به عنوان يك مسئله مبتلا به بخش هاي مختلف صنعتي مهم و اساسي دانست.

IMG_4345 (Copy)

 

اين كارشناس اقتصاد با اشاره به ضرورت شناخت سياست هاي اقتصادي در جهان تصريح كرد: امروزه در علم اقتصادي كه در تورات يهود آمده و از نظر یهودی ها اثبات شده است بهترين نرخ بهره بانكي نرخ صفر معرفي شده است. ‏ما در محيط خارجي و ورود به عرصه بين الملل و طراحي اقتصاد مقاومتي بايد بدانيم نقشه نظام سلطه در سياست هاي اقتصاد جهاني چيست؟ زيرا اگر نقشه حريف را ندانيم ممكن است در اين زمينه به گونه اي بازي كنيم كه حكم گل به خودي را داشته باشد .

وي اظهار كرد: براي شناخت بيشتر اين مسئله يك مثال را بررسي ميكنيم:‏ روزي يكي از دوستان بنده علت بيكاري جامعه را تنبلي معرفي مي كرد و وجود نفت را به عنوان معزلي براي كشور بر مي شمرد. بنده دستفروش هاي خيابان را كه در سرما و تاريكي شب با آن سختي كار مي كردند را به او نشان دادم و گفتم آيا اين ها تنبل هستند؟ وي نيز با بررسي اين امر پذيرفت كه اين طرز تفكر غلط است.

اين استاد دانشگاه افزود: بنده در جواب كساني كه علت بيكاري جامعه را تنبلي  مي دانند اين مثال را مي زنم كه اگر در منطقه اي كه بيكاران فراواني دارد اطلاع رساني شود كه جلسه اي براي افراد بيكار و براي حل معضل بيكاري در فلان تاريخ تشكيل مي شود، همه افرادي كه از بيكاري رنج مي برند در جلسه شركت مي كنند. حال اگر به افراد بگوييم در ازاي كاري كه خودتان علاقه مند هستيد و در توانتان است به شما وام طولاني مدت و بدون بهره پرداخت مي كنيم‏ و ‎همچنين خريد اجناس توليدي و خدمات شما را تضمين ميكنم قطعا همه قبول خواهند كرد. ولي اين پيشنهاد بسيار مضحك است زيرا اجناس توليدي بي كيفيت و نامرغوب است.

دكتر بخشي ادامه داد: حال اگر صورت مسئله را تغيير دهيم به طوري كه فرض كنيد در شهري هركس مشغول كار خودش باشد و معضلي بنام بيكاري وجود نداشته باشد فردي بصورت مخفيانه يكي از افراد در حال كار را به قتل برساند و وقوع قتل را به گونه اي رقم بزند كه همه فكر كنند قتل كار فرد ديگري است و در ازاي اين ماجرا زد و خورد گسترده اي صورت بگيرد و افراد مشاغل خود را در اثر اين زد و خوردها از دست بدهند، سپس فرد قاتل خود را به عنوان شخص ذي صلاح معرفي و براي حل مشكل مردم را جمع كند و عامل اصلي اين ويراني را شخص مقتول معرفي كند و مردم را به صلح دعوت نمايد سپس پيشنهاد كند كه هر كس به شغل قبلي خود برگردد و پيشنهاد وام فوق را ارائه دهد قطعا همه استقبال خواهند كرد. آنچه در عرصه بين الملل رخ داده همين قضيه است.

وي در ادامه گفت: جنگ جهاني اول در سال ١٩١٤ شروع شد و تخريب اتفاق افتاد، اما قدرت تخريب آنقدر بزرگ نبود كه قسمت هاي زيادي را به ويراني بكشاند، ولي اين جنگ بحران بزرگي را براي اروپا درست كرد كه زمينه ساز جنگ جهاني دوم شد. در سال 1939 جنگ جهاني دوم رخ مي دهد كه تا ١٩٤٥ به طول مي انجامد كه در اثر آن بيش از ٥٠ ميليون انسان در سراسر دنيا كشته مي شوند. در كشورهاي اروپايي تخريب گسترده اي رخ مي دهد و تنها كشوري كه از تخريب مصون مي ماند آمريكاست.

عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان ابراز كرد: تقريبا كمتر از يك ساعت مانده به پايان جنگ، كنفرانسي در آمريكا تشكيل مي شود كه يك اقتصاددان از طرف آمريكايي ها بنام «وايت» و يك اقتصاد دان از طرف انگليسي ها بنام «كنز» حضور دارند. تا قبل از جنگ جهاني دوم امپراطور اقتصاد دنيا انگليس بود؛ اما بعد از آن اين امپراطوري به آمريكا انتقال يافت.‎‎ قبل از تشكيل اين كنفرانس رياضي دان ها و آماردانان اقتصادي به گونه اي برنامه ريزي كرده اند تا بخشي از ماجراي فوق را پياده سازي كنند. ظاهر كنفرانس اين گونه است كه آمريكا مي خواهد به كشورهاي اروپايي كمك كند، چون خطر كمونيست و بلوك شرق در كمين اروپاست و تهديدي بزرگ براي آن ها به حساب مي آيد. از طرفي هم با جلوه دادن خطر آلمان نازي و هيتلر و تحت عنوان حمايت از مسيحيت آمريكا وارد شد و به كشورهاي اروپايي اعلام كرد كه ما به شما وام مي دهيم تا با اين پول ويراني ها را بسازيد.

بخشي در تبيين نحوه نفوذ دلار در بازارهاي جهاني تشريح كرد: دلارهاي آمريكايي كه در قالب وام به كشورهاي اروپايي واگذار مي شد مشتي كاغذ بود و تا آن زمان هيچ كشوري دلار مصرف نمي كرد. آمريكا براي حل اين مشكل دلارهاي خود را با طلا تضمين كرد، به گونه اي كه در قالب طرحي به نام مارشال كشورهاي اروپايي هرگاه مي خواستند دلارهاي خود را به طلا تبديل كنند بايد در بانك هاي آمريكايي به ازاي هر ٣٥ دلار آمريكا يك انس طلا تحويل بگيرند. با اين طرح دلار در بازار دنيا رسوخ كرد از طرفي مردم به جاي نگهداري يك تكه فلز (طلا) ترجيح مي دادند كاغذ (دلار) انبار كنند.

وي در ادامه گفت: در سال ١٩٧١ ميلادي نيكسون -رئيس جمهور وقت آمريكا- اعلام مي كند كه ديگر آمريكا هيچ تعهدي در قبال دلارهاي آمريكايي ندارد و هركس طلا مي خواهد بايد به قيمت بازارهاي جهاني بخرد. اما در طول اين ٢٥ سال آمريكا براي اينكه بتواند اين طرح را اجرايي كند و با كسري بودجه مواجه نشود مي بايست استخراج طلا از معادن طلای دنیا را با چاپ دلار تنظيم نمايد، ولي بعد از اين ٢٥ سال آمريكا با كسري بودجه مواجه مي شود.

اين كارشناس اقتصاد در پاسخ به اين مسئله كه چرا كشور هايي مانند يونان با كسري بودجه رو به زوال مي روند ولي آمريكا نه تنها در اين سال ها در اثر كسري بودجه ضرر نكرده بلكه هر سال در امپراطوري اقتصادي قوي تر مي شود، تصريح كرد: علت اين امر آن است كه آمريكا در اين سال ها از مردم خود فرضا ١٠٠ دلار ماليات گرفته و به ازاي آن ٢٠٠ دلاربه آن ها پرداخت مي كند كه با آن خريد انجام دهند، اما نه در آمريكا بلكه اين ٢٠٠ دلار را بايد در كشورهاي اروپايي خرج كنند! بدين ترتيب از توليدات كشورهاي ديگر بهره مي برد و مدام دلار چاپ مي كند، در نتيجه اين كسري بودجه نه تنها به ضرر آمريكا نيست بلكه باعث افزايش قدرت اقتصادي او در دنيا مي شود.

دكتر رسول بخشي بيان كرد: نكته مهم ديگري كه وجود دارد اين است كه كتب اقتصادي دانشگاه ها نوشته يهودي هاست و به اساتيد اقتصادي تلقين مي كنند كه موتور اقتصاد دنيا صادرات است، اما يك سوال: چرا چين كه بيشترين صادرات را در دنيا دارد رتبه هفتادم اقتصاد را داراست ولي انگليس كه صادرات ندارد و بر پايه واردات زندگي مي كند رتبه بالايي در اقتصاد دارد؟

اين استاد دانشگاه در پاسخ به اين سوال كه «آيا منطقي نيست آمريكا به جاي اينكه بازار توليد دنيا را در كشورهاي اروپايي قرار دهد، اين توليد را به كشورهاي خاورميانه واگذار مي كرد؟ زيرا هم منابع نفتي و انرژي دارند و مي توانند بسيار ارزانتر توليد كنند، اما چرا آمريكا چنين نكرد؟» گفت: خوب كه بررسي كنيم مي بينيم اين كشورها به دليل دارا بودن انرژي توان استقلال اقتصادي را دارند. آمريكا نمي خواهد چنين اتفاقي بيفتد و كشورهاي خاورميانه توان سر باز زدن از سلطه آمريكا را داشته باشند. همانطور كه رضا شاه را مسلح و ايران را ژاندارم منطقه مي كند و پس از مدتي كه ايران مي خواهد رو در روي آمريكا بايستد و استقلال يابد، با كودتا اين امر را منتفي مي كند.

عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان عنوان كرد: بطور كلي كشورهاي جهان از نظر اقتصادي به سه دسته تقسيم مي شوند: دسته اول كشورهاي داراي نفت و انرژي كه ازنظر آمريكا نبايد توليد داشته باشند. دسته دوم كشورهاي اروپايي فاقد منابع انرژي كه آمريكا آن ها را بر پايه توليد به دلار وابسته كرده تا توان استقلال را از آن ها بگيرد و دسته سوم خود آمريكا كه تنها از طريق واردات غول اقتصادي جهان شده است.

وي در پايان گفت: اما بحث دوم سخنان در راستاي اقتصاد مقاومتي، عملكرد داخلي است و بايد بررسي كنيم ما در داخل در مواجهه با اين نقشه دشمن چه كرده ايم كه در جلسه بعدي بدان مي پردازيم.

انتهاي پيام/

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. عباس محسنی گفت:

  با سلام دیگر مقالات این استاد بزرگ را می توانید در این لینک ببینید

  http://www.noormags.ir/view/fa/creator/170766/%D8%B1%D8%B3%D9%88%D9%84_%D8%A8%D8%AE%D8%B4%DB%8C_%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%AC%D8%B1%D8%AF%DB%8C

 2. حسین امیدا گفت:

  گفتگو با دکتر رسول بخشی:

  http://www.iqna.ir/fa/News/3336547

 3. پارسا گفت:

  مقالات ایشون جزو برترین مقالات اقتصادی دنیاست بنده از شاگردان این استاد بزرگ هستم واقعا ذهن روشن و صاحب علمی دارند

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715