سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۹

رئیس دانشگاه کاشان:

پرکارترین و جوان‌ترین دانشمند جهان که در دانشگاه کاشان تدریس می‌کند

رئیس دانشگاه کاشان گفت: چهار دانشمند بین‌المللی از این دانشگاه انتخاب شدند، پروفسور صلواتی که قبلاً به عنوان جوان‌ترین دانشمند جهان شناخته‌شده بود، امسال به عنوان پرکارترین دانشمند جهان انتخاب شد.

به گزارش ندای اصفهان،عباس زراعت ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دانشگاه کاشان بزرگ‌ترین دانشگاه منطقه است و انتظار می‌رود برنامه‌های دانشگاه به شکل مناسبی منعکس شود؛ سایت انگلیسی و عربی دانشگاه توسط روابط عمومی دانشگاه راه‌اندازی شد چراکه در حال انجام فعالیت‌های زیادی در عرصه بین‌الملل هستیم و به این سایت نیاز داشتیم.

وی افزود: همچنین با استفاده از تور مجازی دانشگاه که در سایت قرار گرفته است، به طور مجازی می‌توان از تمام بخش‌های دانشگاه کاشان بازدید کرد و با فعالیت‌های این دانشگاه آشنا شد.

*دانشگاه کاشان در بین ۱۰ دانشگاه برتر کشور قرار گرفت

رئیس دانشگاه کاشان گفت: دانشگاه کاشان جزو ۱۰ دانشگاه برتر کشور قرار گرفت، در سال ۹۲ رتبه دانشگاه کاشان ۲۵ بود اما بر اساس اذعان IC، دانشگاه ما در ارتقای این رتبه، یک پدیده بوده است.

وی ادامه داد: هر سال مؤسسه IC که مؤسسه‌ای رسمی برای اعتبار سنجی دانشگاه‌های جهان اسلام است و مرکز آن در ایران قرار دارد، ۱۰ دانشگاه برتر را انتخاب می‌کند.

زراعت تصریح کرد: این دانشگاه‌های برتر امتیازات خاصی دارند که برای مثال اگر دانشجوی خارجی در ایران بخواهد تحصیل کند، این دانشگاه‌ها را انتخاب می‌کند، همچنین اگر دانشگاه خارجی بخواهد با دانشگاه‌های ایرانی قرارداد امضا کند، این دانشگاه‌ها را در نظر می‌گیرد.

* ۴۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه کاشان

وی تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه کاشان را ۴۰۰ نفر اعلام و بیان کرد: از لحاظ تعداد دانشجویان خارجی جزو پنج دانشگاه برتر کشور هستیم؛ این دانشجویان از کشورهای تاجیکستان، عراق، سوریه، افغانستان و گرجستان در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

رئیس دانشگاه کاشان خاطرنشان کرد: همچنین دانشگاه کاشان در سطح دو دانشگاه‌های کشور قرار گرفت؛ بر اساس برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور، دانشگاه‌های سطح کشور کیفی می‌شوند.

وی اضافه کرد: در هشت سال گذشته، شاهد رشد قارچ گونه دانشگاه‌ها در کشور بودیم و دانشگاه‌های بی‌کیفیتی به وجود آمد؛ بنا شده است دانشگاه‌های سطح چهار زیر پوشش دانشگاه‌های سطح بالاتر قرار بگیرند.

زراعت ضمن تشریح سطح‌بندی دانشگاه‌های کشور عنوان داشت: دانشگاه‌های سطح یک دانشگاه‌های تهران هستند، دانشگاه کاشان تنها دانشگاهی است که در مرکز استان نبوده و در سطح دو قرار گرفته است.

* دانشگاه کاشان الگویی برای دانشگاه‌های ایران می‌شود

وی با اشاره به امتیازات قرار گرفتن دانشگاه کاشان در سطح ۲ دانشگاه‌های کشور گفت: قرار است ۲ دانشگاه یکی از تهران و یکی از خارج تهران انتخاب‌ شده و ضمن اصلاح زیرساخت‌ها، برای دانشگاه‌های کشور الگو قرار گیرند؛ دانشگاه کاشان در قسمت دانشگاه خارج از تهران در این طرح کاندیدا شده است.

*پرکارترین و جوان‌ترین دانشمند جهان کاشانی هستند

رئیس دانشگاه کاشان با اعلام قرارگیری دانشگاه کاشان در یک درصد دانشگاه‌های برتر کشور تأکید کرد: هر سال مؤسسه تامسون بر اساس دانشمندان بین‌المللی و فعالیت‌های پژوهشی یک درصد دانشگاه‌های برتر جهان را انتخاب می‌کند که برای سومین سال متوالی دانشگاه کاشان در این جایگاه قرار گرفت.

وی افزود: ۴ دانشمند بین‌المللی از این دانشگاه انتخاب شدند که نسبت به سال گذشته این تعداد از ۳ نفر به ۴ نفر افزایش پیدا کرد؛ پروفسور صلواتی که قبلاً به عنوان جوان‌ترین دانشمند جهان شناخته‌ شده بود، امسال به عنوان پرکارترین دانشمند جهان انتخاب شد که افتخار بزرگی برای دانشگاه کاشان به حساب می‌آید.

زراعت با اعلام افتتاح سه پروژه در این دانشگاه بیان کرد: هفته آینده با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشور و معاون علمی ریاست جمهوری، شاهد افتتاح سه پروژه در این دانشگاه خواهیم بود؛ یک دانشکده، مرکز نوآوری و فناوری بازی‌های رایانه‌ای و مرکز رشد آران و بیدگل از جمله این پروژه‌هاست.

وی تصریح کرد: با تلاش‌های انجام‌ شده مجوز کانون گل محمدی و گیاهان دارویی توسط معاونت علمی ریاست جمهوری به این دانشگاه داده شد؛ ۷ کانون علمی در کشور وجود دارد که کانون فرش و کانون گیاهان دارویی، گل و گلاب مربوط به کاشان است.

رئیس دانشگاه کاشان عنوان کرد: در زمینه فعالیت‌های بین‌المللی، یک مؤسسه مطالعاتی خصوصی بین‌المللی راه‌اندازی کردیم که دانشگاه کاشان را در جهان مطرح کرده است؛ این طرح در دو مرحله و با مشارکت آلمان، فرانسه و آمریکا در کویر لوت، برای نخستین بار در رابطه با حیات در این منطقه انجام شد.

وی اضافه کرد: نتیجه نخستین سفر که در زمستان گذشته انجام شد، در مجله ساینس که تا بحال ایران در آن مقاله‌ای به چاپ نرسانده بود و معتبرترین نشریه علمی جهان است منتشر شد؛ سفر دوم از ۷ فروردین شروع شد و چند روز پیش به پایان رسید که به دلیل نتایج سفر قبلی با سرمایه‌گذاری کشورهای خارجی انجام شد.

زراعت گفت: در مورد رصدخانه بین‌المللی کامو هم تلاش خود را کرده‌ایم تا به بهترین شکل، در این پروژه حضور داشته باشیم و سهم خود را ادا کنیم؛ این رصدخانه یکی از هشت نقطه‌ای در جهان است که به عنوان آسمان پاک شناسایی‌ شده و برای احداث یک رصدخانه بین‌المللی توسط دانشمندان جهان انتخاب‌ شده است.

وی با اشاره به پرداخت بدهی‌های این دانشگاه گفت: حدود ۳۵ میلیارد بدهی دانشگاه که در جلسه قبلی اعلام کردم، به مقدار خیلی کمی رسیده اما هنوز صفر نشده است؛ در همین راستا ۱۶ میلیارد بدهی در طول ۴۰ سال گذشته به شهرداری پرداخت شد، این نخستین بار در کشور بود که دولت بدهی‌های خود را به شهرداری‌ها پرداخت می‌کند.

* در سال ۹۶ بودجه دانشگاه به ۱۰۰ میلیارد تومان رسید

وی کل بودجه دانشگاه در سال ۹۶ را ۱۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: نرخ رشد اعتبارات دانشگاه در سال جدید ۲۶ درصد، منابع طبیعی دانشگاه ۶۰ درصد و پردیس خواهران ۴۰ درصد رشد در منابع را داشتند؛ برای نخستین بار پژوهشکده نانو دانشگاه کاشان برای نخستین بار ردیف بودجه مستقل به ارزش ۵ میلیون ریال دریافت کرد.

زراعت گفت: این نخستین بار در کشور است که ۲ درصد تولید ناخالص کشور به پژوهش اختصاص پیدا کرده است، تا به‌ حال این عدد بیش از نیم درصد نبوده است؛ این رقم نسبت به کشورهایی که ۵ درصد برای پژوهش اختصاص می‌دهند، رقم پایینی است.

وی همچنین بیان داشت: در زمینه فعالیت‌های خیران، علیرغم اینکه خیران عمدتاً اهل اقتصاد و صنعت هستند و در سال‌های اخیر وضع خیلی خوبی نداشتند، همچنان رتبه اول خود را حفظ کردیم؛ تعداد خیران کشور بر اساس آمار آموزش عالی ۹۰ نفر هستند که ۲۰ نفر از این افراد مربوط به دانشگاه کاشان هستند.

* رأی قشر دانشگاهی کشور، سرنوشت‌ساز است

رئیس دانشگاه کاشان در رابطه با انتخابات گفت: همه ما وظیفه داریم مردم را به شرکت در انتخابات تشویق کنیم، اگر بخواهیم کشور پیشرفت کند و مدیران کارآمدی داشته باشد، باید حداقل ۹۰ درصد از واجدان شرایط در انتخابات شرکت کنند.

وی ادامه داد: تأکید مقام معظم رهبری بر قشر دانشگاهی کشور است، چراکه رأی این قشر از کشور، سرنوشت‌ساز خواهد بود؛ دانشگاه کاشان آماده است تا با استفاده از امکانات دانشگاه، فضایی را فراهم کند تا کاندیدای شورای شهر در برنامه‌های مناظره و نقد و بررسی شرکت کرده و برنامه‌های خود را اعلام کنند.

زراعت ضمن اعلام اینکه از مسؤولان شهر گلایه دارد، تصریح کرد: یکی از برنامه‌های ما تشکیل شورای علوم و فناوری بود، به تمام مدیران شهری اعلام کردیم در هر زمینه‌ای نیاز به تحقیق و پژوهش داشته باشند آماده ارائه خدمات هستیم؛ اما علاوه بر اینکه استقبالی نشد، برخی از دستگاه‌ها در پاسخ به ارتباطاتی که با آن‌ها داشتیم، کارشکنی‌هایی کردند و جواب خوبی داده نشد.

* در کجای جهان از وسط دانشگاه، اتوبان عبور می‌دهند

وی اضافه کرد: ۴۰۰ هکتار مجوز برای این دانشگاه صادر شده است، برای دانشگاهی که این توسعه را داشته است، این فضا نیاز است؛ متأسفانه در روز تعطیل عده‌ای به بهانه احداث اتوبان به زمین‌های این دانشگاه تجاوز می‌کنند و می‌خواهند از وسط دانشگاه، اتوبان را عبور دهند.

رئیس دانشگاه کاشان تأکید کرد: چرا باید از کنار خوابگاه دانشجویی اتوبان عبور کند، در کجای جهان شاهد چنین اتفاقی هستیم؛ شایسته نیست مسؤولی در رابطه با زمینی که دارای کاربری آموزشی است بگوید دانشگاه کاشان نیاز به این مقدار زمین ندارد، آن‌ هم دانشگاهی که در حال توسعه است.

* تریاک در مصارف دارویی ارزش بالایی دارد

وی خاطرنشان کرد: شهر کاشان بیشترین ظرفیت‌ها را دارد، آفتاب کاشان ارزش بالایی دارد، دانشگاه کاشان آماده است با استفاده از سلول‌های خورشیدی بر پشت‌بام خانه‌های کاشان، انرژی مورد نیاز مردم را با کمترین هزینه تأمین کند.

زراعت افزود: تریاک که از جانب ما به عنوان ماده‌ای خطرناک عنوان می‌شود، اگر در شرایط حفاظت‌شده تولید شود برای مصارف دارویی، ارزش بسیار بالایی دارد و خاک منطقه ما بهترین خاک برای تولید این گیاه است.

وی آینده کشور را در گرو تربیت نسل آینده دانست و گفت: یک مرکز در پردیس خواهران راه‌اندازی کردیم تا خانم‌های خانه‌دار به این مرکز مراجعه کنند و با بهره‌گیری از بهترین اساتید، آنان را برای تربیت فرزندان آموزش دهیم.

رئیس دانشگاه کاشان در پایان تأکید کرد: دو عامل در کره جنوبی باعث شد به این پیشرفت برسد، یکی کار کردن مردان آنان و دیگری اینکه زنان خانه‌دار آنان خود را وقف تربیت فرزندان خود کردند.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق