جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۶

مناظره اقتصادی در دانشگاه اصفهان؛

حمیدرضا فولادگر: رکود بی سابقه است، اقتصاد کشور را به برجام گره زدند/ عرفان مردانی: اگر برجام نبود اقتصاد ایران همانند ونزوئلا می شد

عضو کمیسیون صنعت و معدن مجلس گفت: به وزیر اقتصاد رای مثبت دادم و در ابتدا برنامه های اقتصادی خوبی ارائه کرد ولی این برنامه ها موفق اجرا نشد

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، حمیدرضا فولادگر ظهر امروز شنبه در مناظره ای در خصوص عملکرد اقتصادی دولت که به دعوت بسیج دانشجویی دانشگاه اصفهان صورت گرفته بود، گفت: من در ابتدا با برنامه اقتصادی دولت بسیار موافق بودم و به وزیر امور اقتصادی و دارایی در مجلس رای مثبت دادم و هنوز هم وی را فرد بسیار مناسبی برای این سمت می دانم ولی برنامه های اقتصادی دولت خوب عمل نشد.
وی ادامه داد: دولت در برنامه مهار تورم به گونه ای عمل کرد که در نهایت به رکود منجر شد و از سوی دیگر نزدیک به یک سال و نیم تا دو سال اقتصاد کشور را به نتیجه مذاکرات گره زدند و بعد از آن نیز منتظر پسابرجام شدند.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: امروز اگرچه به واسطه برجام تحریم های نفتی و امثال آن برداشته شده است ولی مهمترین بخش تحریم ها که تحریم های بانکی است به جای خود مانده است و نتیجه ای نداشته و حضور هیات های خارجی اقتصادی نیز در ایران به نتیجه خوبی نرسیده است.
وی تصریح کرد: دولت در مدتی که درگیر مذاکرات بود، باید در عرصه هایی مانند تقویت بنیان های اقتصادی و توجه به شرکت های دانش بنیان ورود پیدا می کرد و اقدامات لازم را انجام می داد.
فولادگر اضافه کرد: اگرچه دولت در حوزه مهار تورم موفقیت نسبی داشته است ولی این مهار تورم به رکود بی سابقه ای رسیده است یعنی در دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی تورم در مقطعی به ۵۰ درصد رسید ولی چرخ زندگی مردم می چرخید.
وی با بیان اینکه نرخ رشد اقتصادی کشور ۷٫۶درصد عنوان شده است، خاطر نشان کرد: رشد اقتصادی کنونی نیز عموما بر اساس فروش نفت است و اگر بخواهیم رشد واقعی کشور را دریابیم و بدون احتساب فروش نفت در نظر بگیریم تنها دو درصد رشد داشته ایم.
نماینده مردم اصفهان گفت: در اجرای اصل ۴۴ اگرچه در ابتدا روند واگذاری ها تسهیل شد ولی در ادامه روند واگذاری ها کاهش پیدا کرد و مهمتر از آن مساله رفع موانع کسب و کار است که ابتدا دولت اقداماتی را در این زمینه انجام داد اما در ادامه در بسیاری از بخش ها متوقف شد.
وی تصریح کرد: بسیاری از کسانی که در دولت قبل منتقد عدم اجرای خصوصی سازی بودند، در دولت روحانی در بدنه وزارتخانه ها رفتند و همان راه اقتدارگرایانه دولتی پیشین را ادامه دادند.
فولادگر با اشاره به انتقادات خود به اداره کشور در دولت دهم، گفت: هر چند من نسبت به دولت قبل انتقاد دارم ولی باید گفت در بیان آمار نباید تورم ۴۰درصدی که در مقطعی از دولت قبل رخ داد را به کل دولت تعمیم داد و از سوی دیگر اگر آماری از این دولت بیان می شود باید همه جوانب آن را گفت نه اینکه به طور مثال آمار اشتغالزایی ها را بیان کرد و آمار تعدیل ها و بیکارشدگان را بیان نکرد.
وی تصریح کرد: عمده مشکلات اقتصادی ما در دولت قبل از سه حوزه ساختاری، مدیریتی و تحریم ها به وجود آمد که به اذعان اقتصاددانان تنها ۲۰ تا ۳۰درصد آنها به واسطه تحریم ها بود ولی این مسیر کماکان ادامه یافته است.
نماینده مردم اصفهان با بیان اینکه به صورت صد درصد مخالف یا موافق برجام نیستم، گفت: برجام نه آفتاب تابان، فتح الفتوح و ابر باران زا بود و نه اینکه موجب ذلت ما بود، بلکه اگر ما از تمام امکانات خود در زمینه های فنی و حقوقی بهره می جستیم و به توصیه های رهبر معظم انقلاب بیشتر گوش می دادیم، نتیجه بهتری به دست می آوردیم.
وی ادامه داد: کل هیات اعزامی ما برای برجام ۱۰-۱۵ نفر بودند در حالی که آمریکایی ها برای هر یک از محورها ۱۰-۲۰ کارشناس می آوردند و لذا ساختار برجام را آنها برنامه ریزی کردند و ما صرفا در میدان آنها بازی کردیم و چانه زدیم.

***
همچنین در این مذاکره دبیر اقتصادی روزنامه اصلاح طلب شرق نیز با اشاره به آمارهای منتشر شده از سوی دولت روحانی، گفت: متوسط تولید ناخالص داخلی در سالهای ۸۰ تا ۸۶ میزان ۵٫۳درصد بوده است که امروز این مساله به مراتب بهتر است.
عرفان مردانی افزود: اتفاقاتی که در دوره قبل روی داده است منجر شد اقتصاد ایران یک دهه درجا بزند زیرا در دولت احمدی نژاد متوسط درآمد خانوار دچار افت شد و لذا افت ذخیره خانواده ها و همچنین کاهش قدرت اقتصادی دولت را به همراه داشت.
وی با بی برنامه دانستن دولت احمدی نژاد در حوزه اقتصادی، گفت: آشفتگی اقتصادی در دوران احمدی نژاد موجب بی ثباتی فضای اقتصادی شده است در حالیکه تمام تلاش دولت روحانی صرف این شد که این درهم آمیختگی و عدم تعادل را جبران کند تا به نقطه صفر اقتصادی برسد.
دبیر اقتصادی روزنامه اصلاح طلب شرق افزود: امروز تورم ۴۰درصدی به ۹درصد رسیده است که آرزوی بسیاری از اقتصاد دانان بود و رشد اقتصادی خوبی را شاهد هستیم.
وی اظهار کرد: اگر برجام نبود اقتصاد ایران بدون برگشت همانند اقتصاد ونزوئلا می شد.
وی چالش های آب، محیط زیست، کسری صندوقهای بازنشستگی و بانک ها را مهمترین چالش های اقتصادی کشور برشمرد که نیازمند مشارکت همه جناج های کشور است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق