جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۲

اصفهان پس از دو دهه اغماء!

با دوچرخه سواری بانوان چه کنیم؟

سوار شدن به دوچرخه با پوششهای دهه شصت و هفتاد زیاد مشکل ساز نبود ولی اکنون با مانتوهای کوتاه و تنگ و شلوارهای عموما ساپورت، آن هم در جامعه‌ای که ازدواج بخاطر سوء سیاستگذاری‌های مسئولان به یک بحران اجتماعی تبدیل شده چندان کار منطقی‌ای نیست

ندای اصفهان- جمال طاهری

مدتهاست که اصفهان مانند شهر تهران با معضل ترافیک روبه روست؛ گفته می‌شود بالارفتن جمعیت از دلایل این امر است و اینکه کارخانه ها ماشین زیاد تولید می‌کنند! ولی این موضوع مطمئنا حقیقیت ندارد هرچند یکی از عوامل است اما همه عامل نیست. برای نمونه شهرهای بزرگی در دنیا وجود دارند که جمعیت و میزان خودروهای آنها چند برابر ماست اما مشکلاتشان شبیه به ما نیست.

زهرا فضلی استاد دانشگاه در تهران است؛ او سالها به همراه خواهرش در پکن درس خوانده و تا همین اواسط سال 2016 آنجا زندگی و تحصیل می‌کرد. فضلی در رابطه با بحث ترافیک در پکن می‌گوید:

«جمعيت پكن در سال ٢٠١٥، بيست و يك ميليون و هفتصد و ده هزار نفر بود. در شهرهاى بزرگ مثل پكن هم ترافيك شديد هست هم آلودگى هوا، به خصوص زمستان هواى پكن خيلى آلوده است، چندبار هم از تلويزيون ايران اخبار اعلام كرد. اما با اين حال به نظر من ترافيك پكن به شدت تهران نيست. تعداد زيادى از مردم پكن براى رفتن به سركار از مترو و اتوبوس استفاده مي‌كنند. به پكن شهر دوچرخه‌ها هم مي‌گویند، در خيابان‌ها يک لاين مخصوص دوچرخه‌ها هست و به نظرم خيلى عادت خوبى است كه چينى‌ها دارند. اتفاقا بيشتر اساتید ما با دوچرخه رفت و آمد مي‌كردند با اينكه ماشين هم داشتند اما باز ترجيح با دوچرخه بود…»

این یعنی موضوع دوچرخه در شهر پرجمعیت پکن نهادینه شده است؛ البته سابقا در ایران خصوصا در برخی شهرها مثل اصفهان دوچرخه یک وسیله عمومی پر کاربرد بوده است که به دلیل عدم اهتمام مسئولین (در یک بازه زمانی) فرهنگ دوچرخه حداقل در یک نسل گم شده و حالا مدتهاست که دوچرخه به یک کالای لوکس تبدیل شده است.

با این حال مدتی است که این نگاه در حال تغییر است ولی باز هم با نگاه وارداتی فرهنگی (مثل تهیه ایستگاههای دوچرخه) که یکی از مواردی است که برخی شهرداری‌ها درچند سال اخیر برای روانسازی ترافیک ایجاد کرده‌اند. حرکتی که خوب آغاز شده اما ناقص است؛ ناقص از آن جهت که دوچرخه مانند رانندگی ماشین نیاز به تمرین و آمادگی دارد؛ فضای ایجاد شده بیشتر متناسب با نسل گذشته است که خود دوران برتری دوچرخه را تجربه کرده بودند نه برای نسلی که مهمترین بازی آنها بازی در خانه در کنار تبلت بوده و گاه هیچ وقت تجربه آموزش و یادگیری سوار شدن دوچرخه را نداشتند.

از قمیت دوچرخه تا نبود تولید ملی

مهمترین عامل عدم گرایش مردم به دوچرخه شاید قمیت آن باشد؛ قمیت یک دوچرخه برای بسیاری از خانواده ها بالاست. البته شاید مسئولین این قیمت را چندان بالا ندانند و این استدلال که قیمت دوچرخه با قمیت یک تلفن همراه برابر است را در مقابل این سخن مطرح کنند ولی واقعا چنین قیاسی صحیح نیست.

تلفن همراه حتی به صورت کاذب هم که باشد امروزه به یک نیاز تبدیل شده و دوچرخه یک وسیله لوکس محسوب می شود که باید برای آن کاری انجام داد. شاید اگر کارخانه تولید دوچرخه در اصفهان زده می شد یا سفارشهای وسیع دوچرخه برای سازندگان مهیا می شد قیمتها هم پایین می آمد تا مردم بتوانند از این وسیله برای خود و فرزندانشان استفاده کنند.

جالب است که برای نوشتن این سطور خواستیم ببینیم قیمت دوچرخه ها چقدر است، در مارکتهای مجازی قیمتهایی درج شده اما همه اجناس ساخت چین است. در سایت «ایران دوچرخ» که مشهورترین و قدیمی‌ترین سازنده دوچرخه در ایران است دیدیم اصلا دیگر دوچرخه تولید نمی‌شود همه‌اش موتور است دو تا هم دوچرخه برقی گذاشته‌اند برای خالی نبودن عریضه! گوشه کار هم نوشته است شرکت ایران دوچرخ دوملیتی شد!(+)

مکانهای تعمیر دوچرخه کم است

به نسبت سالهای قبل که دوچرخه یک وسیله مهم بود شغلهای جانبی آن هم به مرور کم شده است. سابق بر این مراکز تعمیر دوچرخه در سطح شهر هم زیاد بود ولی تقاضای کم در بحث دوچرخه باعث کم شدن شاغلین به این امر شده و به تبع آن دوچرخه سواری را برای مردم سخت کرده است.

دوچرخه سواری بانوان

این نیز یکی از مشکلاتی است که در بحث دوچرخه بانوان رو به رو هستیم. در سالهای قبل دوچرخه وسیله کار بود و البته حضور بانوان در سطح جامعه هم نه به این مقدار زیاد بود و نه نقش‌ها و فرهنگ‌ها اینگونه وارد فرهنگ ما شده بود، پس حضور بانوان دوچرخه سوار نیز معضل جدی ای محسوب نمی‌شد.

یکی از مسائلی که باعث شد تا دوچرخه بعد از اغمای دو دهه‌ای اش به آن صورت احیا نشود همین امر بود که با دختران دوچرخه سوار که چندان با عرف و گاهی شرع جامعه ما همخوان نیستند چه کنیم؟ سوار شدن به دوچرخه با پوششهای دهه شصت و دهه هفتاد زیاد مشکل ساز نبود ولی اکنون با مانتوهای کوتاه و تنگ و شلوارهای عموما ساپورت و شبه ساپورت آن هم در جامعه‌ای که ازدواج بخاطر سوء سیاستگذاری‌های مسئولان به یک بحران اجتماعی تبدیل شده چندان کار منطقی‌ای نیست.

منع و تایید مسئولان از دوچرخه سواری‌های معقول و غیرمعقول

در کنار این بحث که دوچرخه سواری بانوان خوب است یا بد شاهد آنیم که مسئولان امر (فرقی ندارد در چه دولتی و وابسته به چه نهادی) خود دارای دوگانگی هستند و متاسفانه ستاد نهی از منکر که تنها برای مردم کوچه و بازار قدرتمند است در مقابل برخی فعالیتهای این مسئولان که تضاد آشکاری را در جامعه ایجاد کرده سکوت اختیار کرده است.

تصاویر بانوان دوچرخه سوار درست با همان شکل ظاهری که بیان شد به عنوان لباس ورزشی در جراید مختلف دولتی و نهادها و سازمانها به وفور منتشر و اشاعه یافته است و گاه برخی از این دوچرخه سواران با تشویق مسئولان به سطح جامعه نیز می روند.

 تلاش مسئولان ترافیک اصفهان برای حضور بانوان با دوچرخه

چندی قبل در یک گروه تلگرامی زیر نظر معاونت ترافیک شهرداری اصفهان حضور داشتم. نکات جالبی در این گروه رد و بدل می‌شد و مخاطبان ایده‌ها و انتقاداتشان را به سیستم ترافیک و حمل و نقل شهر اصفهان بیان می‌کردند.

یکی از مباحث پر بحث در مورد دوچرخه سواری بود که مسئول مربوطه در این مورد (که از مدیران یکی از شرکتهای تابعه شهرداری است)، گفت در صددیم تا حضور بانوان با دوچرخه را در اصفهان پر رنگ کنیم. استدلال او هم جالب بود و می‌گفت بیشتر خودروهای تک سرنشین این روزها خودروهایی هستند که خانمها سوار آن شده‌اند حال چه خانم کارمند چه خانه‌دار و همین ترددهای ضروری یا غیرضروری این خودروها باعث ترافیک شده است و اگر این کار امکان پذیر شود حجم بالایی از ترافیک اصفهان مهار خواهد شد.

حرف وی البته درست است اما نمی‌توان به هر دلیل منکر احکام شرعی و منع عقلی بحث دوچرخه سواری خانمها شد که این نیز به نوبه خود آسیب زاست.

دوچرخه‌های بانوان

یکی از راههای پیشنهادی در این زمینه که برخی از مُبلغان مذهبی خارج از کشور هم روی آن تاکید دارند استفاده از دوچرخه های مخصوص بانوان است که در کشورهای اسلامی مثل مالزی استفاده می‌شود. دوچرخه‌هایی که با فیزیک بدنی خانمها طراحی شده و مانع از هتک حرمت نیز می‌شود.

البته باید دید این دوچرخه‌ها چقدر با فرهنگ و پوشش عرف در جامعه ما همخوان است و چقدر شدنی است؛ در هر صورت تحرک بدنی خانمها آن هم در دوران جدید که افراد تحرک کمتری دارند از اهمیت زیادی برخوردار است چه آنکه خانه‌های این دوره زمانه آپارتمانهایی است که فاقد حیاط است و مغایر با سبک زندگی اسلامی است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. M گفت:

  سلام با تشکر از شما من با صحبت شما کاملا موافقم خودم دختر جوانی هستم که با پوشش مقنعه و لباس کاملا پوشیده دوچرخه سواری میکنم خداراشکر هیچ وقت هم وچار مشکل یا مزاحمت خیابانی نشدم حتی بخاطر پوششم مسخره هم شدم
  فقط میخوام بگم یه طوری نشه بخاطر چندتا ادم تازه به دوران رسیده و عقده ای ما از دوچرخه سواری محروم شویم و هوای ما را داشته باشید تا ترو خشگ باهم نسوزند

  • *zzzzzzzz گفت:

   دمت گرم منم با نظر شما موافقم
   راستش تو شهر ما خانم ها فجیع ترین شکل میگردند کسی بهشون کاری نداره اما حرف از دوچرخه سواری میشه اونو حرام میدونن به نظر شما دوچرخه سواری با پوشش مناسب که با حرکت سریع همراه است بیشتر جلب توجه میکنه یا با چسب ترین لباسها با نازو غمزه از کنار نا محرم رد شدن خودتون قضاوت کنید

  • *zzzzzzzz گفت:

   دمت گرم منم با نظر شما موافقم
   راستش تو شهر ما خانم ها فجیع ترین شکل میگردند کسی بهشون کاری نداره اما حرف از دوچرخه سواری میشه اونو حرام میدونن به نظر شما دوچرخه سواری با پوشش مناسب که با حرکت سریع همراه است بیشتر جلب توجه میکنه یا با چسب ترین لباسها با نازو غمزه از کنار نا محرم رد شدن خودتون قضاوت کنید

 2. مریم گفت:

  من هم دقیقا با پوشش مانتو گشاد و مقنعه و عینک آفتابی دوچرخه سواری می کنم از بچگی هم سوار شدم واقعا دلم می خواد آزاد باشه اما یه عده همیشه سو استفاده می کنن و باعث می شه حق بقیه پایمال بشه.

 3. ناشناس گفت:

  بنا بر حکم رهبری دوچرخه سواری بانوان حرام است
  این چه بحثی است که بعضی ها راه انداخته ان که انگار بد هم نیست را دیگر نمی دانم چه چیزی است؟

 4. ناشناس گفت:

  سلام من هم در اصفهان با پوشش کامل دوچرخه سواری میکنم به همراه دختر و پسرم
  هیچ مزاحمتی برایم ایجاد نشده
  گشت ارشاد و پلیس هم مرا دیده اند و مانعم نشدن
  مردم هم نگاه میکنن ولی نه با دید بد
  به نظر من هم با حجاب کامل و بدون ارایش دوچرخه سواری بانوان باعث کاهش بسیار زیاد ترافیک و کاهش خودرو های تک سرنشین و الودگی خواهد بود

 5. ندا گفت:

  باسلام .متاسفانه هنوز بانوان ومسائلشون جدی گرفته نمیشود .سوال من اینست چه تفاوتی است مابین سوار شدن خانمها در عقب موتور سیکلت واینکه خودشون دوچرخه سوار شوند ؟وبه قول دوستمون اینقدر بالباسهای …..خانمها میگردن عقط دوچرخه سواری شان مشگل داره ونکته دیگر ایکاش به جای محدود کردن خانمها یه ذره آقایان رو اموزش میدادین که نگاهشان رو درس کنن مثلا اگر به جای اینکه اینقدر میگویید خانمها حجاب میگفتید آقایان نگاه ( در ضمن برای اینکه نگویید ما مقید نیستیم لازمه بگم من خودم چادری وفوق العاده به حجاب معتقدم ) ولی از این ظلمی که به بانوان ودختران روا میشه واقعا متاسفم بخصوص که این نوع ورزشها در کاهش دیابت وسایر بیماریها موثر است

 6. فاطمه شیران گفت:

  با سلام من چون‌وقت باشگاه را ندارم دوچرخه خریدم اما بلد نیتم خواهش می کنم در زمینه آموزش کمکم کنید منزل ما اول خ خیام کوچه […] اصلا بلد نیستم باید چیکار کنم تا یاد بگیرم ممنون از کمک و راهنمایی شما بزرگواران

 7. ناشناس گفت:

  سلام پس چرا جواب من را کسی نداد ممنون میشم از لطفتان شیران

 8. ناشناس گفت:

  اون آقا یا خانم ناشناسی که عنوان میکنید از نظر رهبری دوچرخه سواری بانوان حرامه باشه ما هم حرف و حکم رهبر رو شنیدیم ولی ایشون در قالب مرجع تقلید این حکم رو دادن حالا تکلیف کسی که ایشون مرجع تقلیدش نیست چیه؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715