چهارشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۷

امام جمعه اصفهان:

حادثه مکه نشانه بی تدبیری و بی لیاقتی آل سعود است/فرقی بین محمدرضا پهلوی و صدام و آل سعود در ضربه زدن به اسلام نیست

آيت الله طباطبايي نژاد آل سعود را از كفار بدتر دانست و گفت: از پلیدی ذاتی اینهاست كه خودشان را خادم مسلمین مي خوانند. مسجد الاقصی اولین قبله مسلمانان است برای ما ارزش دارد و نباید به دست صهيونيست هاي نجس بیفتد.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، آیت الله طباطبایی نژاد در خطبه های نماز جمعه این هفته اصفهان در ادامه بحث اعجاز قرآن که از هفته های قبل مطرح شده بود اظهار کرد: اعجاز قرآن فقط به خاطر انشاء و لفظ و فقط به خاطر فصاحت و بلاغت آن نیست بلکه محتوا و جنبه معنوی قرآن و همچنین استدلال های آن برای ابطال عقاید باطل نیز معجزه است.

امام جمعه اصفهان ضمن اشاره به داستان مبارزه حضرت ابراهیم(ع) با بت پرستی گفت: یکی از کارهای خاص انبیاء الهی مبارزه با خرافات و قول های باطل است که مردم به خود می بندند و یکی ازخرافات قدیمی خرافه بت پرستی است.

وی افزود: نمی توان به طور یقین گفت بت پرستی انسان از کی شروع شد اما به ظن و گمان می شود گفت از ابتدای خلقت مسئله بت پرستی بین انسان ها وجود داشته است، زیرا انسان فطرتا به دنبال خدا می گردد. اگر پیامبران نباشند و انسان ها را هدایت نکننند به بت پرستی دچار می شوند.

نماینده اصفهان در مجلس خبرگان رهبری به بدعت های عزاداری اشاره کرد و گفت: مردم علاقه زیادی به امام حسین(ع) دارند و به ارزش و ثواب فراوان عزاداری ایشان واقف هستند اما اینکه چگونهباید   عزاداری کرد مسئله مهمی است که اگر مردم راهنمایی نشوند انحراف هایی مانند قمه زنی پدید می آید.

مدیر حوزه علمیه اصفهان عدم  دسترسی به انبیاء را عامل بت پرستی خواند و ابراز کرد: بت پرستی انواع مختلفی دارد؛

  • پرستش جمادات که چیزهایی را می پرستند که هیچ حس و حرکتی ندارند، مانند چوب و آهن
  • پرستش مخلوقات خدا مانند آتش، آب و ستاره و خورشید
  • پرستش بعضی از انسان ها: آدم های قدرتمند و پول دار را می پرستند که فرعون ها به وجود می آیند.

وی یکی از اساسی ترین کارهای انبیاء را راهنمایی انسان ها به خدا با استدلال و برهان و نجات آن ها از ظلمات و راهنمایی به راه حق دانست و افزود: اکثر مشرکین عالم در خالقیت خدا مشرک نبودند، بلکه اعتقاد به اصل خالق داشتند و آنقدر نادان نبودند که بگویند این بت ها خالق هستند، آنها در ربوبیت اشتباه می کردند.

آیت الله طباطبایی نژاد پیرامون شفاعت ائمه اطهار(ع) تصریح کرد: ما می  گوییم ائمه شفعاء ما هستند، شفیع قراردادن چند نوع است: اول اینکه خداوند کارهایش را به ائمه واگذار کرده است که این شرک است. نوع دوم این است که انسان خود را قابل نمی داند و می گوید مثلا با حضرت عباس(ع) حرف می زنم که او به خدا بگوید. جوانی را دیدم وارد حرم امام حسین(ع) نمی شد و می گفت من لیاقت ندارم. خوب ما آمده ایم که لیاقت پیدا کنیم.

وی افزود: واسطه ای که ما قرار می دهیم و مثلا خدا را به اولیاء قسم می دهیم و درخواستمان را از خود خدا می خواهیم برای اینکه است که خدا حرفمان را قبول کند. خدا هم گاهی به مخلوقات خودش قسم یاد کرده  است. بنابراین گروهی فکر می کنند کاری دست گروهی دیگر است، اگر فکر کنیم غیر از خدا فرد دیگری موثر در کار است، شرک است.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان ضمن تسلیت درگذشت آیت الله خزعلی، وی را شخصیتی نمونه دانست و گفت: آیت الله خزعلی حافظ قرآن و نهج البلاغه، اهل عبادت و فردی ولایی و عاشق امیرالمومنین(ع) بود که بنیاد الغدیر را تاسیس کرد.

امام جمعه اصفهان افزود: یکی از ملازمین ایشان می گفت ۲۵ سال است ملازم او هستم و ندیدم حتی یک نافله اش را ترک کند، تا می توانست روی پا می ایستاد و نماز می خواند. عاشق امیرالمومنین(ع) بود اما عضق را کافی نمی دانست بلکه می گفت راه او را باید پیمود.

آیت الله طباطبایی نژاد حادثه مکه را که منجر به کشته و مجروح شدن بیش از ۳۵۰ نفر از مسلمان گردید نشانه بی تدبیری و بی لیاقتی آل سعود دانست و گفت: اینها قطعا از کفار پلیدترند، کفار دین ما را قبول ندارند و با ما دشمنی می کند اما کسانی که خود را امام الحرمین و سرپرست مسلمین می دانند از پلیدی ذاتی اینهاست که  فکر می کنند خادم مسلمین هستند.

وی در ادامه ابراز کرد: امام(ره) می فرمودند: من تحمل جنگ ۸ ساله را کردم اما به اندازه اهانت به حرم امن الهی ناراحت نشدم و می فرمودند: فرقی بین محمدرضای پهلوی و صدام و ال سعود در ضربه زدن به اسلام نیست.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به حملات صهیونیست ها به مسجدالاقصی گفت: گروهی از  فلسطینی روز جمعه را روز حمایت از مسجد الاقصی اعلام کرده اند. مسجد الاقصی اولین قبله مسلمانان است برای ما ارزش دارد و نباید دست صهیونیست های نجس بیفتد.  اما متاسفانه با سکوت مسلمان بیش از ۱۵۰ فلسطینی را مجروح و عده ی زیادی را نیز زندانی  کرده اند.

امام جمعه اصفهان به سالگرد شهادت امام باقر(ع) اشاره و تصریح کرد: زمانی که بنی امیه ضعیف شده بودند امام از این فرصت استفاده کرده و شاگردانی را تربیت  نمودند. یکی از خیانت هایی که بعد از پیامبر(ص) صورت گرفت این بود که نوشتن احادیث پیامبر(ص) را ممنوع کردند و می گفتند: وقتی کلمات خدا (قرآن) نوشته می شود نوشتن کلمات دیگران توهین به قرآن است.

وی در بیان فضائل امام باقر(ع) اظهار کرد: هشام بن عبدالملک که از دشمنان امام باقر(ع) به شمار می رود- یکی از ۵ خلیفه زمان امام باقر(ع) – گفته است: مادامی که تو در بین قریش باشی هم عرب و هم عجم را باید شما ریاست و سرپرستی کنید. ابن ابی الحدید نیز گفته است: امام باقر(ع) از بزرگ فقهای حجاز بود و مردم از پسرش جعفر(ع) علم را آموختند.

امام جمعه اصفهان به جشن عاطفه ها و آغاز مدارس اشاره کرد و گفت: مهر ماه است و حیف است که به یاد نیازمندان نباشیم و اینطور هم نباشد که چیزهایی را بدهید که خودتان اگر فقیر بودید نمی پذیرفتید. لباس بر روان انسان اثر می گذارد چیزهایی بدهید که روان بچه های فقیر را شاد کند.

آیت الله طباطبایی نژاد در پایان فرارسیدن هفته دفاع مقدس و سالروز آغاز جنگ تحمیلی را یادآور شد و ابراز کرد: درست است که آنها به ما حمله کردند اما ما کاری  کردیم که در تاریخ اتفاق نیفتاده بود، قبل از جنگ تحمیلی هر بار که به ایران حمله می شد یا صحبتی از حمله می کردند بخشی از کشور از دست می رفت، اما در هشت سال جنگ خونین آنهم با قدرتی که همه تجهیزات در اختیارش بود اجازه ندادیم یک وجب از خاکمان به دست دشمن بیفتد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


 دوره تربیت مربی سواد رسانه و فضای مجازی (کلیک کنید)
دوره تربیت مربی سواد رسانه و فضای مجازی (کلیک کنید)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز