پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹

صالحی: انگلیس درباره انتقال اورانیوم به ایران بدعهدی کرد/ تقاضای اروپایی‌ها برای خرید آب سنگین ایران

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: قرار شده بود ۹۰۰ تن اورانیوم در یک دوره سه‌ساله از قزاقستان به ایران منتقل شود که در لحظات آخر با ممانعت انگلیس فعلاً معلق شده، اما ما به‌طور جدی این درخواست را دنبال می‌کنیم.

به گزارش ندای اصفهان، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه دیدار با معاون نخست وزیر مجارستان در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه “در روز 20 فروردین 3 افتتاحیه خواهیم داشت یکی در قزوین، یکی در البرز و یکی در یزد که به‌صورت ویدئوکنفرانس توسط آقای روحانی انجام می‌شود”، گفت: همچنین نمایشگاهی دایر خواهد شد که در آن فعالیت‌ها و دستاوردهای سال 95 را به نمایش خواهد گذاشت و دستاوردهای آن 50 درصد بیش از سال 94 است. مردم باید بدانند که صنعت هسته‌ای با قدرت مسیر خود را به پیش می‌برد.

صالحی با اشاره به اظهارات دونالد ترامپ درباره برجام نیز اظهار داشت: در همان ایام مذاکرات عده‌ای بودند که با توافق مخالفت کنند و ترامپ بارها مخالفت خود را اعلام کرده و حتی یک بار گفته بود که اگر بیاید آن را کنار می‌گذارد اما این توافقی بین‌المللی است. البته ترامپ می‌تواند مشکل آفرینی کند، اما ایران همه نوع پیش‌بینی‌ها را در مقابل هر اقدامی انجام داده است. البته امیدواریم به آنجا کشیده نشود.

وی افزود: برجام توافقی به‌نفع منطقه و جهان است و امیدواریم بیشتر فکر کنند و ضرورتی ندارد این توافق مخدوش شود. برخورد ما در مقابل هر اقدامی سنجیده و مطالعه‌شده، مدبرانه و عقلانی خواهد بود و برای هر اتفاقی آمادگی لازم را داریم، اما خواسته ما این است که به برجام خدشه‌ای وارد نشود.

معاون رئیس جمهور درباره فروش آب سنگین اظهار داشت: ما با شرکتهای اروپایی گفت‌وگو داشتیم، تقاضاهایشان ارسال شده، اما ظاهراً باید اتحادیه اروپا به آنها مجوز دهد.

صالحی در پاسخ سؤالی درباره دستور کار کمیسیون مشترک برجام که قرار است اوایل اردیبهشت در وین برگزار شود، اظهار کرد: البته متولی کمیسیون برجام دوستان ما در وزارت خارجه هستند، اما بحث عمده‌ای که آنجا مطرح خواهند کرد مسائل مربوط به تحریم‌هاست و البته مسائل فنی مطرح خواهد شد، مثلاً قرار شده بود 900 تن اورانیوم در یک دوره سه‌ساله از قزاقستان به ایران منتقل شود که در لحظات آخر با ممانعت انگلیس فعلاً معلق شده، اما ما به‌طور جدی این درخواست را دنبال می‌کنیم. در آخرین جلسه‌ای که در فرانکفورت داشتیم با همتایان خود تفاهم شده بود این قرارداد انجام شود؛ فعلاً دچار وقفه شده، اما مطالبه جدی ماست و فشار لازم را می‌آوریم.

وی ادامه داد: این طور نمی‌شود، توافقی کنیم و 6 کشور موافق باشند، اما یک کشور در لحظه آخر مخالفت کند در حالی که اول کار موافق بودند، ما این رفتار را شایسته نمی‌دانیم. قرار است آقای عراقچی هم این مسئله را با جدیت پیگیری کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به اینکه “این رفتار انگلیس نقض برجام نیست؟” گفت: در این باره که نقض است یا نه کمیسیون نظارت بر برجام باید نظر دهد اما بدعهدی است. ما توافق کرده بودیم و همه موافق بودند اما لحظه آخر یک‌دفعه انگلیس مانع ایجاد کرد.

انتهای پیام/ تسنیم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715