دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۷
 بی‌مهری دولت‌ها به تکمیل ساخت مصلی اصفهان /وعده‌هایی که هیچ کدام عملیاتی نمی‌شوند   

معماری و مهندسی سازه عظیم مصلی اصفهان همچنان با فراز و نشیب‌های فراوانی روبه‌رو است، به نوعی که این مصلی از سال ۱۳۷۵ تاکنون مورد بی‌مهری دولت‌ها قرار گرفته و هزینه قابل‌توجهی برای اتمام آن اختصاص نیافته است.

به گزارش ندای اصفهان، پروژه مصلی شهر اصفهان در سال ۱۳۷۵ در کنار آرامگاه کهن تخت فولاد کلنگ خورد، قرار بود این پروژه بر مبنای تصمیم‌گیری‌های مسئولین وقت و در راستای تسهیل در برپایی نماز جمعه برای مردم از همان سال اجرا شود.

نماز جمعه‌های اصفهان همه ساله به صورت هفتگی در مسجد امام (ره) و میدان نقش جهان برپا می‌شد و مردم اصفهان سال‌ها چشم به راه ساخت مصلی برای شهر خود بودند که بی‌توجهی مسئولان نسبت به این پروژه دیگر امری طبیعی شده بود.

مردم شهیدپرور و صبور اصفهان ۱۸ سال گرمای طاقت فرسای تابستان و سرمای شدید زمستان را تحمل و در نماز جمعه که در میدان نقش جهان برپا می‌شد، شرکت می‌کردند تا اینکه مسئولان تصمیم بر بیرون کشیدن این پروژه از بی‌همتی‌ها شوند.

پس از سکوت مسئولان از ۱۸ سال پیش بالاخره ۱۶ تیرماه امسال رسول زرگرپور استاندار استان اصفهان در جمع خبرنگاران آمد و گفت: پروژه مصلای اصفهان یکی از پروژه‌هایی بوده که سبب شرمندگی استان است، چراکه باید در طول سه تا چهار سال تمام می‌شد و آن زمان وضعیت مدیریتی استان به نحوی بود که می‌شد زودتر تمام شود اما درگیر یک سری از مسائل شد و به تأخیر افتاد.

وی با اشاره به مشکلات عمده در پروژه مصلی اصفهان طی سالیان متمادی اضافه کرده بود: شخصیت حقیقی مصلی یکی از مشکلات در این پروژه بوده که پس از پیگیری حل شده است و مشکل دیگر بحث معماری و مهندسی و نیز جمع‌بندی‌های نظرات مخالف و خروج از دوگانگی بوده که آن هم برطرف شده است.

به نظر می‌رسد پیمانکاری معماری و مهندسی این سازه عظیم همچنان با فراز و نشیب‌های فراوانی روبه‌رو باشد، برخی از سازه‌های سقفی این پروژه شیشه‌ای بوده که به علت فرسودگی طراحی و اجرای سازه فلزی تغییر کرده، باید منتظر ماند و دید سازه جدید هم پس از چند سال فرسوده می‌شود.

استاندار اصفهان از هزینه‌های این طرح هم پرده برداشت و گفت: تاکنون ۴۰ میلیارد تومان برای مصلی هزینه شده که در مجموع فاز نخست مصلی این رقم ۱۰۰ میلیارد تومان می‌شود و این در حالی است که این اَبَر طرح صددرصد دولتی نیست و باید مردمی هم باشد.

پس از اظهار نظر استاندار اصفهان، ۱۹ تیرماه بود که ابراهیم پرچمی مدیرعامل مصلای اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس بیان کرد: فاز نخست مصلای اصفهان برای اقامه نماز عید فطر امسال در صحن اصلی برای ۳۰ هزار نفر آماده شده است که تاکنون ۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه مصلی هزینه شده و تکمیل و بهره‌برداری از پروژه بزرگ مصلای اصفهان به ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، مقداری بودجه‌ از سوی دولت به این پروژه اختصاص داده می‌شود اما پاسخگوی این طرح بزرگ نیست.

پرچمی با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان به این پروژه بزرگ، افزود: اگر مسئولان دولتی همت می‌کردند به راحتی می‌شد از بودجه‌های خود استان این مصلی را ساخت، اما تنها قول‌های زیادی داده شد و متاسفانه به هیچ‌ یک عمل نشد، در صورتی که بودجه تکمیل مصلی تأمین شود تا پایان سال مصلی تکمیل می‌شود.

سپس آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد امام جمعه شهر اصفهان در همان روز (۱۹ تیر) نیز در حاشیه بازدید از مصلی از اقامه نماز عید فطر در مصلی خبر داد و بیان داشت: انصافاً مصلای اصفهان در کل کشور نمونه است، ولی مورد بی‌مهری دولت‌ها قرار گرفت و هزینه قابل‌توجهی برای اتمام آن اختصاص نیافت. هزینه‌های فراوانی برای ساخت مصلای تهران تخصیص یافت، اما مصلای اصفهان علی‌رغم این‌که بسیار زیباتر و کاربردی‌تر ساخته‌شده، بودجه قابل‌توجهی به آن اختصاص نیافت.

وی تصریح کرد: هرچند ممکن است مردم برای رسیدن به مصلا متحمل زحمت بیشتری شوند، نماز عید فطر امسال همان‌طور که استاندار محترم نظر داشتند، به دلیل مسقف بودن و خنک بودن در مصلی برگزار می‌شود.

در مصلی اصفهان شاخص‌ترین قسمت مصلی که آن را به لحاظ سازه‌ای متفاوت می‌کند، سالن اصلی ۱۰۰ در ۱۸۰ متری است، داخل سالن اصلی در سه قسمت، رواقی سه طبقه با عرض ۲۰ متر اجرا شده که سقف نهایی این رواق با ۲۱ پوسته بیضوی بتنی ۲۰ در ۲۰ متر پوشیده شده است.

در میان این رواق‌ها و بخش مرکزی سالنی به ابعاد ۱۶۰ در ۶۰ متر بدون ستون قرار دارد که بخش میانی آن تکمیل شده است.

در حال حاضر تنها گره‌های سقف به چشم می‌خورد و خبری از ۱۲ هزار متر مربع شیشه نیست، گویا پس از گذشت چندین سال و فرسودگی سقف مصلی، شیشه‌های سقف برداشته شده و طرحی جدید با مصالحی جدید جایگزین آن شده است.

گنبد با دو مناره ۱۱۰ متری کناری آن از سمت شمال همانند انسانی به نظر می‌رسد که سر و دو دستانش را برای عبادت به سمت آسمان بلند کرده است.

امید است، پیمانکاران معماری و مهندسی پروژه عظیم مصلی اصفهان با توجه به اهمیت و قداست این مکان به جهت برپایی و اقامه نمازهای جمعه سعی در ساخت و  تکمیل آن به بهترین نحو و به دور از عجله با کیفیت بالا باشند تا مردم این شهر چند سال دیگر نشنوند به دلیل تعمیرات قسمت‌های مختلف مصلی موقتاً نماز جمعه در میدان امام (ره) برگزار می‌شود.

منبع: فارس

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز