چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۷

محسن آنالویی

تغییر شرایط فعلی کشور ضروری است/ روحانی باید به سؤالات و مطالبات مردم پاسخ دهد

کارنامه ۴ ساله روحانی نشان می‌دهد نمی‌توان امید چندانی به بهبود اوضاع اقتصادی با ادامه مدیریت جریان فعلی در کشور داشت و لازم است همه مردم با پرهیز از اختلاف و با حضور گسترده در ۲۹ اردیبهشت با تغییر در روند فعلی اداره کشور آینده روشنی را برای خود رقم بزنند.

به گزارش ندای اصفهان،بیش از 40 روز تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا و در برخی شهرستان‌ها انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی زمان باقی‌مانده است.

انتخابات در همه کشورها و طبیعتاً در ایران همواره دارای حواشی خاصی بوده و همین حواشی به انتخابات شور و نشاط بخشیده است. البته نکته قابل‌ذکر اینکه اگر حواشی انتخابات از حد عرف آن خارج شود موجب بروز مشکلاتی خواهد شد که کنترل آن نیز سخت می‌شود؛ توصیه به همه جریانات و فعالان سیاسی در کشور این است که اولاً با رعایت اخلاق انتخاباتی در بهترین حالت ممکن به برگزاری انتخابات سالم و به دور از بی‌اخلاقی‌های سیاسی کمک کنند و دوم اینکه رسانه‌ها با برنامه‌ریزی درست و دقیق به شور و نشاط انتخابات در کشور کمک کنند اما مراقب هیجانات کاذب نیز باشند که موجب سو‌استفاده افراد و جریانات مغرض داخلی و خارجی نباشد.

در 29 اردیبهشت 3 انتخابات به صورت همزمان برگزار خواهد شد که در ادامه به برخی نکات پیرامون انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری اشاره خواهد شد و با توجه به اینکه انتخابات پیش رو به جهات مختلف یکی از متفاوت‌ترین انتخابات ریاست جمهوری در گذشته است، رقابت‌های انتخاباتی را هم سخت‌تر می‌کند.

*وضعیت نامناسب روحانی در انتخابات آینده

نکته اول شرایط دولت فعلی است؛ دولت مستقر با توجه به اینکه نتوانسته به وعده‌های انتخاباتی خود عمل کند و همچنین نارضایتی عمومی مردم از دولت کنونی شرایط رأی آوری گزینه دولتی مثل (حسن روحانی) را بسیار سخت کرده و با اندکی بررسی می‌توان متوجه ریزش شدید آرای روحانی نسبت به آرای ناپلئونی دوره گذشته او شد که همین موضوع نگرانی جریان نزدیک به روحانی یعنی کارگزاران را بیشتر کرده است.

دوم فوت آیت‌الله هاشمی به عنوان شخصی که همواره بالانس کننده مطالبات 2 جریان کارگزار و اصلاحات و البته از حامیان اصلی حسن روحانی در انتخابات سال 92 بود، شرایط را در بین دو جبهه مذکور پیچیده کرده و به واسطه خلأ مدیریت در جریان اصلاحات و کارگزاران حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی با شک و تردیدهایی مواجه و همین وضعیت باعث شده تا هنوز جریان اصلاحات در خصوص حمایت از حسن روحانی نتواند به نتیجه نهایی برسد و البته جریان کارگزاران نیز به واسطه خلأ وجودی مرحوم هاشمی دچار سردرگمی است.

نکته سوم اینکه جریان اصلاح‌طلب از سال 92 هم با روحانی دل صافی نداشت اما با فشار آیت‌الله هاشمی و نگرانی آن‌ها از پیروزی گزینه رقیب، اجماعی را بین هر 2 جریان برای کنار کشیدن عارف از صحنه انتخابات به وجود آوردند تا به واسطه شخصیتی متعادل‌تر مثل روحانی اهداف خود را دنبال کنند.

اما روحانی بعد از نشستن بر قدرت بیشتر از آنکه به جریان اصلاح‌طلب نزدیک شود در صدد این بود تا با راضی نگاه‌داشتن همه کسانی که به نوعی در انتخابات وامدار آن‌ها بود کابینه خود را تشکیل دهد و به همین جهت اصلاح‌طلبان از سهمیه کم خود نسبت به جریان کارگزاران و البته امتیاز دادن به چهره‌های متعادل‌تر اصولگرا در کابینه از روحانی ناراضی شدند و تاکنون نیز نارضایتی آن‌ها ادامه داشته است تا جایی که اصلاح‌طلبان در استان‌های مختلف و به‌ ویژه شهر اصفهان از ابقای برخی مدیران دولت قبل گلایه کرده و از ابتدای دولت یازدهم با فشار بر دولت خواستار قلع‌ و قمع تمام گزینه‌های نزدیک به طیف اصولگرا بودند.

نهایتاً توانستند آخرین بازمانده از دولت قبل در اصفهان یعنی فضل‌اله کفیل (فرماندار سابق اصفهان) را همزمان با روز شروع فرآیند انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس از کرسی قدرت پیاده کنند.

جمع‌بندی اینکه جریان اصلاح‌طلب به دلیل ریزش شدید آرای روحانی و همچنین نارضایتی از روحانی به دنبال این است تا اگر شرایط فراهم شود گزینه قابل‌اطمینان‌تر و البته نزدیک‌تر به خود را به‌ جای او به میدان بفرستند و حتی کارگزاران نیز تا حدودی از این ایده استقبال خواهند کرد.

البته این جریان با قبول ریزش شدید آرای روحانی در صدد است تا سوپاپ‌های اطمینان و ضربه‌گیرهایی را برای دولتی‌ها به ویژه روحانی در انتخابات به میدان آورد تا به این طریق از فشارهای وارد بر روحانی بکاهد چون به خوبی می‌دانند روحانی دیگر شرایط انتخابات 92 را ندارد و باید در مقام پاسخگویی قرار بگیرد و در خصوص عملکردهای خود و شاخص‌های مختلف کشور به ملت توضیح دهد که باز می‌دانند گزارش قابل قبولی برای ارائه نخواهد داشت (شرایط کم‌سابقه نسبت به روسای جمهور قبلی).

نتیجه‌گیری این بخش اینکه روحانی می‌داند با ترفندها و شگردهای تبلیغاتی سال 92 نمی‌تواند نظر مردم را به خود جلب کند و همچنین عملکرد قابل قبولی هم برای ارائه به مردم ندارد بنابراین می‌خواهد از طرق دیگر(که فعلاً جای بحث آن نیست) برنده انتخابات 96 باشد.

اما در طرف دیگر جریان انقلابی در کشور شرایط بهتری را به دلایل زیر و البته تحقق برخی شرایط ذکرشده نسبت به جریان رقیب خود خواهد داشت و احتمال رأی آوردی گزینه جبهه مردمی انقلابی را افزایش خواهد داد.

البته همان‌طور که ذکر شد پیش‌بینی انتخابات پیش رو به شرایط چند روز آینده نیز بستگی دارد تا جریانات و فعالان سیاسی کمی روشن‌تر مواضع خود را مطرح کنند.

* نه به وضع موجود و تغییر رئیس‌جمهور فعلی مطالبه عموم مردم

وقتی به دلایل شکست جبهه انقلابی در گذشته رجوع می‌کنیم مهم‌ترین دلیل آن به‌ ویژه در انتخابات سال 92 عدم وحدت بر روی یک گزینه و نیز رقابت ایجادشده داخلی بین گزینه‌های جریان انقلابی بود به عبارت دقیق‌تر گزینه‌های اصولگرا به‌جای آنکه نگران پیروزی گزینه رقیب را داشته باشند بیشتر درگیر تخریب گزینه همسو با خود بودند و همین مسأله در بین هواداران نامزدها نیز به شدت مشاهده شد و نهایتاً جریان رقیب با استفاده از این ضعف توانست در آن انتخابات به پیروزی برسد.

هر چند نمی‌توان از ضعف‌های 4 ساله دولت دهم و رفتارهای نادرست در ایام منتهی به انتخابات نیز گذشت که همین مسأله به جریان رقیب فرصت می‌داد تا بتواند با تمرکز به نقاط ضعف دولت کل جریان انقلابی را متهم کند هر چند خیلی از آن اشکالات ساخته و پرداخته تیم مشاور بود اما توانست به روحانی این فرصت را بدهد تا با فرار رو به جلو خود را برتر از بقیه و البته مخالف وضع موجود در سال 92 نشان دهد.

اما شرایط اقتصادی و اوضاع نامطلوب کشور در عرصه‌های مختلف اجرایی به ویژه حوزه اقتصادی بعد از شکل گیری دولت یازدهم که دلایل متعددی برای آن می‌توان ذکر کرد لزوم تغییر رویه فعلی و روی کار آمدن مدیران مردمی به‌ منظور بهبود اوضاع کشور را بیش از گذشته کرده است و مردم نیز خواستار تغییر در مدیریت اجرایی کشور هستند تا به‌ واسطه این تغییر در وضعیت زندگی اقتصادی خود تغییراتی را مشاهده کنند.

پس لزوم تغییر و خواست عموم مردم برای روی کارآمدن مدیران توانمند که یکی از راه‌حل‌های رفع مشکلات اقتصادی است نسبت به گذشته افزایش‌ یافته است اما سؤال اصلی این است که صرفاً روی کار آمدن یک شخص به‌ جای شخص دیگر در رأس قوه اجرایی کشور کافی است؟ یا اینکه باید برنامه قوی و تیم قوی نیز به همراه شخص پیروز قرار داشته باشد؟

به نظر می‌رسد انتظار مردم اولاً تغییر و بعد روی کار آمدن مدیر کارآمد، انقلابی و مؤمن است تا بتواند با برنامه قوی مشکلات اقتصادی کشور را حل کند. بنابراین جبهه مردمی انقلاب که در قالب تشکیلات منسجم و دقیق و برخاسته از متن مردم در قالب جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی تشکیل شده است بارقه‌های امید را در بین توده‌های مردم برای تغییر وضع امروز کشور به وضع مطلوب مردم افزایش داده است.

از مهم‌ترین برتری‌های این جبهه که حداقل می‌توان گفت در ادوار گذشته انتخابات نظیری نداشته متکی بودن بر آرای نخبگان مردمی و لایه‌های مختلف اجتماعی است که همین باعث شکل‌گیری جبهه از پایین به بالا است و اقشار مختلف مردم در شکل‌گیری و انتخابات مسؤولان و اعضای شورای مرکزی آن و نیز در چند روز آینده در انتخاب یک نفر به‌ عنوان کاندیدای جبهه انقلابی نقش منحصر به‌ فردی داشته‌اند. بر خلاف روال گذشته که چند نفر خود را برتر از سایرین دانسته و گزینه‌ای را مطرح و بقیه از آن تبعیت می‌کردند در جبهه فعلی این رویه برعکس شده و لایه‌ها و طبقات مختلف اجتماعی هستند که تعیین می‌کنند کاندیدای جبهه مردمی چه کسی باشد.

به وجود آوردن قدرت اجماع و وحدت در بین بدنه جریان انقلابی و داشتن تیم و برنامه مدون قوی برای اداره کشور از دیگر ویژگی‌های ممتازی است که به این جبهه برتری داده است.

*تلاش برای ایجاد اختلاف و شکاف میان جبهه انقلاب

جمع‌بندی اینکه مطالبه مردم برای تغییر در روند اداره کشور و بهبود اوضاع اقتصادی باید مهم‌ترین دغدغه امروز جریان انقلابی باشد و  همه نیروهای انقلابی باید بر اینکه مشکلات اقتصادی کشور و البته سایر مشکلاتی که بر گرده مردم فشار می‌آورد مرتفع شود تمرکز کنند که نخستین قدم در این راستا تغییر در وضع فعلی و روی کار آمدن رئیس‌جمهوری خلاق و توانمند و مدیران فعال به جای مدیران خسته و غیرانقلابی است و به نظر این مطالبه مردمی با توجه به شرایطی که ذکر شد چندان دشوار نیست؛ همه فعالان انقلابی در کشور با وحدت حول یک گزینه که شرایط مطلوب‌تری دارد می‌توانند‌ برای نجات کشور از وضع موجود تلاش کنند. چرا که سم مهلک جریان انقلابی بازی در میدان تعریف شده رقیب و ایجاد اختلاف و شکاف میان جبهه انقلاب است.

در چند ماه اخیر همواره مشاهده کرده‌ایم که جریان دولتی در پی آن است تا با طرح موضوعاتی پیش پا افتاده در جامعه که در وهله اول در نگاه عموم از جایگاه چندانی برخوردار نیست، اولا به درجه اهمیت آن موضوع بی‌ارزش در بین توده‌های جامعه  بیفزاید و سپس آن را به سوال و موضوعی عمومی تبدیل نماید تا مردم به جای مطالبه درباره مسائل مهم و اساسی کشور و سوال از ضعف‌های دولت در حوزه‌های مختلف سرگرم بحث درباره آنچه که دولت و مدیران مستقر می‌خواهد شوند و از این طریق به مردم پاسخ ندهند.

همچنین این جریان تلاش می‌کند حواس مردم را از متن اصلی و مشکلات کشور به طرق مختلف پرت کند و با تعریف میدان بازی به نفع خود و بازی دادن سایرین صحنه انتخابات پیش‌رو را به نفع خود چینش دهد که در روزهای اخیر موضوعات مختلف از جمله طرح موضوعی نظیر سخنرانی یک چهره سیاسی در خوزستان یکی از زمینه‌هایی است که می‌تواند اختلاف در بین جریان ارزشی را ایجاد کند.

در شرایط فعلی پرداختن به چنین مسائلی و یا موارد مشابه صرفا وقت را برای انتخابات آینده از همه مردم که در پی تغییر و رقم زدن آینده مطلوب برای خود هستند را خواهد گرفت بنابراین باید به شدت مراقب بود تا در زمین تعریف شده رقیب که هدف او ایجاد اختلاف در بدنه مردم و فرار از پاسخگویی به سؤالات و مطالبات مردمی است، بازی نکرد چراکه روحانی وظیفه دارد  نسبت به سؤالات و مطالبات مردم و عملکرد خود در حوزه‌های مختلف پاسخ دهد.

نکته مهم قابل ذکر دیگر این‌ که راه پیروزی جبهه انقلابی مردمی اجماع بر یک گزینه در انتخابات پیش‌رو است که باید اتفاق افتد چرا که تجریه سال 92 نشان داده است که تکثر نامزدها در جریان انقلابی نتیجه مطلوبی نخواهد داشت و ممکن است جریان رقیب مجددا با یک کاندیدا وارد میدان شده و به واسطه تعدد کاندیداها در جبهه انقلابی پیروز میدان شود بنابراین همه نامزدهای بالقوه ریاست جمهوری از جبهه انقلابی باید نسبت به حمایت از یک فرد اقدام کنند تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

مردم هم به خوبی می‌دانند با کارنامه 4 ساله‌ای که از دولت فعلی مشاهده شد امید چندانی نمی‌توان به بهبود اوضاع با ادامه مدیریت جریان فعلی در کشور داشت، بنابراین همه مردم با پرهیز از اختلاف و با حضور گسترده در 29 اردیبهشت با تغییر در روند فعلی اداره کشور به بهبود اوضاع کمک کرده و آینده روشنی را برای خود رقم بزنند.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715