پنج شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۷

فرانسوی‌ها هفته آینده به تهران می‌آیند/ خوش‌خدمتی توتال به قطری‌ها در پارس جنوبی/ شکایتی که راکد ماند

در حالی که قرار است هیأت تجاری و نفتی ۱۵۰ نفره فرانسوی هفته آینده به تهران سفر کند، باید گفت در گذشته شرکت توتال سابقه درخشانی از خود در صنعت نفت ایران بر جای نگذاشته است.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از فارس، یک شنبه هفته آینده قرار است هیئت ۱۵۰ نفری متشکل از صاحبان شرکت ها و صنایع بزرگ کشور فرانسه به ایران سفر کنند.

هدف از سفر فرانسوی‌ها به تهران دیدار با برخی از مسئولان اقتصادی از جمله وزیر نفت و دیگر وزرا و مسئولان اقتصادی کشور عنوان شده است.

به گفته برخی از مسئولان،سفر فرانسوی ها به تهران بزرگترین هیئت تجاری و اقتصادی است که پس از گفت‌وگوهای مشترک ایران و ۵+۱ در وین صورت گرفته است.

گفته می شود این هیئت اقتصادی و تجاری در مدت اقامت خود در تهران در دیدارهایی با مقامهای رسمی، سیاسی، اقتصادی و همچنین اتاق بازرگانی، درباره موضوع‌هایی چون تجارت خارجی، جهانگردی، صنعت، بیمه، حمل و نقل، نفت و غیره نشست‌های مختلفی خواهند داشت.

پیش از تشدید تحریم‌های ایران نیز شرکت توتال فرانسه که مدتی در توسعه برخی از فازهای گازی پارس جنوبی در تهران به سر برد، به محض اعمال تحریم‌های نفتی از بزرگترین میدان گازی ایران خارج شد و اعلام کرد پس از لغو تحریم های نفتی حاضر است برای بار دیگر برای انجام فعالیت های نفتی و گازی به ایران بازگردد.

این گزارش اضافه می کند سفر فرانسوی ها به تهران در حالی قرار است هفته آینده به تهران صورت گیرد که شرکت توتال فرانسه در بخش کشف لایه‌های گازی میدان پارس جنوبی در ایران دارای تخلفات عدیده است، به گونه‌ای که در گذشته نیز قرار بود پرونده قضایی در خصوص این تخلفات توسط برخی از کارشناسان و مسئولان صنعت نفت تشکیل شود.

اخلال عمدی توتال در شیوه برداشت گاز

برخی از کارشناسان صنعت گاز ایران از اخلال عمدی شرکت توتال فرانسه در شیوه برداشت گاز از لایه‌های پارس جنوبی خبر داده و یادآور می‌شوند: با همین اقدامات ایران ۱۰ سال از برداشت یکی از لایه‌های پارس جنوبی محروم شده است، بدون آنکه کسی از این موضوع مطلع باشد.

این کارشناسان خبره با تاکید بر اینکه به زودی لایحه‌‌ای برای شکایت از شرکت توتال فرانسه توسط انجمن گاز ایران تدوین و به مراجع بین‌المللی ارائه می‌شود، تاکید می‌کنند: در میدان گازی پارس‌جنوبی چهار لایه گازی وجود دارد، اما ۱۰ سال است که ایران از بزرگ‌ترین لایه گازی این میدان برداشتی نداشته‌ چرا که طرح شرکت توتال برای برداشت کامل نبوده است.

منصور دفتریان کارشناس انرژی هم پیشتر با بیان این‌که “حقه بازی بزرگی در حال انجام شدن است”، به ضررهای اقتصادی هنگفت ایران از یکسو و منفعت چشمگیر کشور رقیب در آن سوی میدان مشترک اشاره کرده و این کار توتال را عمدی می‌داند.

در عین حال به دلایل نامعلومی این شکایت هنوز به جریان نیفتاده است.

در این خصوص مطالعات انجام شده توسط انجمن گاز ایران گویای آن است که وضعیت برداشت از میدان‌های مشترک، مساله‌ا‌ی بسیار جدی است و در این رابطه هیچ شک و شبهه‌ای وجود ندارد که این کار شرکت توتال فرانسه عمدی بوده و بر همین اساس قرار است انجمن گاز ایران از این شرکت نفتی شکایت کند.

از سوی دیگر گستره حقه بازی توتال فرانسه در اکتشاف و معرفی سازندهای جدید گازس پارس جنوبی حتی به خارج از این میدان مشترک گاز در خلیج فارس هم کشیده شد به طوری که برخی از کارشناسان شرکت نفت فلات قاره اعتقاد دارند که سازند گازی میدان بلال به پارس جنوبی مشترک است.

قطر چقدر پاداش خوش خدمتی به توتال فرانسه داد؟

بدون شک تلاش ایران و قطر برای استخراج گاز و میعانات گازی پارس جنوبی به “بازی بزرگی” در سطح صنعت نفت جهان تبدیل شده است.

البته انجام این بازی بزرگ محدود به زمان و مکان خاصی نبوده و نگاهی به‌ کارشکنی‌های کوچک و بزرگ انجام گرفته در دوران مختلف توسعه این میدان مشترک گازی نشانگر وسعت اقدامات انجام گرفته بوده که قاعدتا در میدانی که عدم توسعه یا توقف هر یک فازهای آن در هر روز ۱۰ میلیون دلار عدم‌النفع به همراه دارد، خسارت‌های زیادی را به نفع کشور شریک وارد کرده است.

در همین حال دو سال گذشته آسوشیتدپرس با انتشار خبر کوتاهی اعلام کرده است: قطر یک قرارداد ۲۵ ساله دیگر به منظور استخراج از یک میدان نفتی اصلی برون ساحلی با شرکت فرانسوی توتال امضا کرده است.

بر اساس این قرار داد، دست کم ۴۰ درصد از سود عملیاتی در میدان نفتی الخلیج در خلیج فارس که در ۱۳۰ کیلومتری شرق ساحل قطر قرار دارد، به توتال فرانسه تعلق خواهد گرفت.

شرکت دولتی نفت قطر و توتال بر اساس قراردادی که در سال ۱۹۸۹ میلادی به امضا دو طرف رسید، مشارکت خود را آغاز کردند و این همکاری در اوایل سال ۲۰۱۴ میلادی منقضی می شود.

به نظر می رسد واگذاری این قرارداد بزرگ از سوی قطر به توتال فرانسه پاداش خوش خدمتی های این شرکت فرانسوی به شریک گازی ایران در پارس جنوبی باشد.

انتهای پیام/م

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق