جمعه ۰۲ فروردین ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۷

انتقاد صریح امام جمعه اصفهان ازدانشگاه آزاد؛

در دانشگاه آزاد کار دینی و الهی صورت نگرفته است

امام جمعه اصفهان گفت: کارهای زیادی در دانشگاه آزاد انجام شده است اما کار دینی و الهی صورت نگرفته است، دستورات خداوند اطاعت نشده اما دستورات اشخاص اطاعت شده است.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان، آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد، نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان در دیدار اساتید و اعضای هیئت‌ علمی دانشگاه‌های آزاد استان اصفهان، خاطرنشان کرد: برای پیشرفت یکی دانستن لازم است و یکی از دانستنی‌ها غفلت نکردن، تذکرات برای این است که انسان از دانستنی‌های خود غفلت نکند، تکرارها برای جلوگیری از این غفلت است.

وی با بیان روایتی از امام علی (ع) تصریح کرد: امام می‌فرمایند ظالمان سه دسته هستند، دسته اول کسانی که به مافوق خود ظلم می‌کنند، نافرمانی از دستورات مافوق یک نوع ظلم است، دسته دوم کسانی هستند که به زیردست خود غلبه دارند و بر او ظلم می‌کنند، دسته سوم کسانی هستند که خودشان به طور مستقیم ظلم نمی‌کنند بلکه به یاری ظالم می‌روند.

امام‌جمعه اصفهان در ادامه عنوان کرد: قرآن می‌فرماید اگر کسی از حدود الهی تجاوز کند به خودش ظلم کرده است، ما باید در کارهای دینی به همان صورت که در فعالیت‌های علمی خود دقت داریم دقت نظر داشته باشیم و مسائل مختلف دینی را مورد بررسی قرار دهیم و آن را بررسی علمی کنیم، نباید از مسائل دینی به سادگی عبور کرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان عمل کردن برخلاف عقل را ظلم دانست و اظهار کرد: انسان گاهی دچار اشتباه می‌شود، بنده معتقدم استاد اخلاق جز استادی که تدریس می‌کند و دروس را برای طلاب و دانشجویان می‌گوید نیاز نیست، بهترین استاد اخلاق همان استادی است که در حال تعلیم علوم به شاگردان است، استادی که درس می‌دهد باید به خاطر داشته باشد که یک مسلمان است و قرار است یک انسان را تربیت کند نه یک ربات و موجود بی‌جان و بی‌عقل و منطق، اساتید باید بدانند در حال تعلیم یک مسلمان هستند و باید جنبه‌های دینی و اخلاقی او را در نظر داشته باشند.

هدف از تأسیس دانشگاه آزاد برطرف کردن نیازهای کشور بود

وی با تأکید بر اهمیت ارائه نکات دینی و اخلاقی در بین تدریس، این کار را بسیار مؤثرتر از کلاس درس اخلاق توصیف کرد و گفت: هدف از تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی این بود که نیازهای کشور را برطرف کند، باید ببینیم تا چه حد دانشگاه آزاد اسلامی درزمینهٔ تربیت افراد و ارائه متخصصین دین‌دار و متعهد موفق بوده است.

طباطبایی‌نژاد تصریح کرد: کارهای زیادی در دانشگاه آزاد انجام شده است اما کار دینی و الهی صورت نگرفته است، دستورات خداوند اطاعت نشده اما دستورات اشخاص اطاعت شده است، همه انسان‌ها تشبه به برتر پیدا می‌کنند و به همین دلیل است که دانشجویان به اساتید خود شباهت پیدا می‌کنند و از آن‌ها الگو می‌گیرند و همین مسئله وظایف استاد و مسئولان دانشگاه را سنگین می‌کند.

امام‌ جمعه اصفهان با اشاره به الگو پذیری کشورهای کوچک از کشورهای بزرگ‌تر و قدرتمندتر تصریح کرد: زمانی که شاه ایران می‌گفت به دروازه تمدن رسیدیم این به معنای دستیابی ایران به فناوری نبود بلکه زنان و دختران آن‌ها از بی‌حجابی در آمریکا الگوبرداری کرده و بی‌حجاب شده بودند، هنوز هم ما مرگ بر آمریکا می‌گوییم ولی هنوز تشبه به آمریکا داریم، مطبوعات با افتخار از راننده کامیون شدن یک خانم خبر می‌دهند درحالی که این موضوع هیچ جای افتخاری ندارد.

وی با بیان این‌که زن و مرد هرکدام وظایف مشخصی دارند، اظهار کرد: بچه‌ها در تقلید از بزرگان به حقیقت مطلب فکر نمی‌کنند بلکه فقط می‌خواهند ادای دیگران و بزرگ‌ترها را در بیاورند و نباید در زندگی خود رفتاری به این صورت داشته باشیم و دچار تقلید بدون فکر و منطق شویم.

نماینده ولی‌فقیه در ادامه خاطرنشان کرد: متأسفانه برخی فکر می‌کنند که بی‌بندوباری و بی‌حجابی و بی‌دینی هم بخشی از پیشرفت‌های کشورهای غربی است، درحالی که غرب درزمینهٔ پیشرفت‌های خود فعالیت کرده است و به آن‌ها دست پیدا کرده و اگر این فسادها را نداشتند امروزه بسیار پیشرفته‌تر بودند.

 همه موجودات بر گردن یکدیگر حقوقی دارند

امام‌جمعه اصفهان با بیان این‌که نخستین وظیفه اطاعت از خداوند است، تصریح کرد: ما مسلمان هستیم و وظیفه داریم از دستورات دینی و فرامین الهی تبعیت کنیم، همه موجودات به ویژه انسان نسبت به یکدیگر حقی دارند، در حقیقت، همه عالم حقوقی بر یکدیگر دارند، ما انسان‌ها به گردن هم حق داریم و حیوانات و درختان و اشجار و گیاهان هم به گردن ما حق دارند.

وی با اشاره به تفاوت در حد و اندازه و مراتب حقوقی که بر گردن انسان است اظهار کرد: در این مراتب هیچ‌وقت نباید حق قوی را فدای حق ضعیف‌تر کرد، به عنوان مثال حق پدر نسبت به برادر در اولویت است، این مسائل حقوق الهی است و این حقوق روند خاص خود را دارد، هیچ حقی بعد از حق خداوند بالاتر از حق پدر و مادر نیست، آی حق‌ترین موجودات بعد از خدا والدین هستند.

نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان با اشاره به آیاتی از قرآن کریم خاطرنشان کرد: اگر از روند کار طبیعت منصرف شویم منحرف خواهیم شد، روند قرآن این است که زمانی که می‌خواهد امر به دو چیز کند ابتدا اهم را بیان می‌کند سپس مهم را مطرح می‌کند، وقتی قرآن می‌گوید «یزکیهم و یعلمهم الکتاب» یعنی تزکیه مهم‌تر است و زمینه ساز و مقدمه علم و تعلیم تزکیه است.

طباطبایی نژاد با تأکید بر این‌که حق هیچ‌کس بالاتر از خداوند نیست، ابراز کرد: حقوقی در عالم وجود دارد که باید آن‌ها را بدانیم و آن‌ها را مراعات کنیم، هر گناهی که انسان بخواهد مرتکب شود می‌بیند حق خدا دارد پایمال می‌شود و به نوعی ظلم می‌کند، ظلم یعنی کار بیجا کردن، عدل یعنی هر چیزی در جای خودش قرار دادن، انسان عاقل ظلم نمی‌کند.

IMG_9494

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق