جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۳

گفتاری از استاد محسن نصری

پسابرجام و بازخوانی مذاکرات هسته ای/ بزرگترین تحقیر و توهین بعد از انقلاب

آقای روحانی در کتاب «امنیت ملی» خود می گویند: «پیشنهادی که [غربی ها] برای پرونده هسته ای می دهند یک کاپیتولاسیون است، این توهین به ملت ایران است» طبیعی است اگر ایشان می دانستند روزی رئیس جمهور ایران می شوند قطعا این کتاب را نمی نوشتند!

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، متن زیر سخنان آقای محسن نصری استاد دانشگاه های اصفهان در مناظره با آقای حسین یارمحمدیان نماینده بنیاد امید ایرانیان است که در آذرماه 94 در دانشگاه خمینی شهر به دعوت تشکل جامعه اسلامی دانشجویان صورت گرفته است و در آن به بررسی کارنامه دولت و توافق نامه موسوم به برجام می پردازند.

به انتهای مسئولیت دولت یازدهم نزدیک می شویم و باتوجه به اینکه با گذشت حدود 2 سال بهتر می توان نتایج این توافق نامه را ارزیابی کرد پس خواندن این متن به بازخوانی و یادآوری حوادث گذشته بهتر کمک خواهد کرد.

***

هسته ای برای کشور ما بهانه ای برای دشمن است

محسن نصری: بنده با اجازه از شما بزرگواران می گویم و این تحلیل من است و پیشگو هم نیستم و آن اینکه مسئله ی هسته ای ایران الی یوم القیامه حل نخواهد شد! یکی از دلایل بنده گزارش 11 آذرماه 94 آقای آمانو است که بر اساس برجام بنا بود آقای آمانو مسئول بررسی ابعاد احتمالی نظامی گری و غیره گزارشی بدهد و قبل از گزارش در 5 آذرماه 94 اعلام کرد «گزارش من نه سفید است نه سیاه» و گفت خاکستری است، نه پرونده ای را باز می کنم و نه پرونده ای را می بندم.

در 11 آذر و در بند 85 گزارش آقای آمانو آمده است ایران تا قبل از 2009 فعالیتهای نظامی داشته است؛ یعنی تا قبل از آن می گفتند «ایران احتمالا دارد فعالیت نظامی انجام دهد» اما الآن آن ابعاد احتمالی به ابعاد قطعی تبدیل شد و بعد از بند 85 هم می گوید «ما از 2009 به بعد دلیلی نداریم که ایران فعالیت نظامی انجام داده است یا نه» یعنی بعد از 2009 هم پرونده ما بسته نخواهد شد و این جای تعجب و سؤال دارد.

پس از گزارش آقای آمانو، جناب آقای عراقچی مسئول پیگیری اجرای برجام مصاحبه کردند و گفتند «گزارش آقای آمانو سفید است و سفیدی های آن بیش از سیاهی ها است» و این در حالی است که آمانو می گوید سفید نیست و خودش می گوید خاکستری است اما امروز به جای آنکه ما طلبکار آژانس باشیم که قرار بود پرونده ما را ببندید تازه پرونده جدید برای ما باز شد!

اینها می خواهند بگویند اگر این آقایان سرکار باشند تحریمها لغو و پولهای ایران آزاد خواهد شد و اگر رقیب اینها سرکار باشد یک عده افراطی تندرو هستند که می خواهند تحریمها بماند. موضوع بر سر تحریمها و فعالیتهای هسته ای ما نیست، این مسئله بهانه ای بیش نیست و این همان دلیلی است که بنده می گویم تا ابد این مسئله حل نشدنی است.

این یک کاپیتولاسیون است!

از سال 82 تا الآن که اولین مراحل مذاکرات ما با اروپا است چندین توافق با اروپا و امریکا و 5+1 داشتیم و هیچکدام از این توافقات را عمل نکرده اند و این تعهدی بود که خودشان دادند. توافق اولیه یعنی سعد آباد را عمل نکردند، بروکسل و پاریس را هم عمل نکردند، کتاب «امنیت ملی و دیپلماسی هسته ای» که آقای حسن روحانی نویسنده آن هستند 6 یا 7 سال پیش نوشته شد، حدود 700 صفحه است، ایشان سالهای 82 تا 84 دبیر شورای عالی امنیت ملی و مسئول پرونده هسته ای بودند و گزارش جریانات سعدآباد و بروکسل و پاریس را نوشته اند.

رسما ایشان می نویسند: «این پیشنهادی که برای پرونده ی هسته ای می دهند و می گویند این کارها را انجام دهید این یک کاپیتولاسیون است، این توهین به ملت ایران است» طبیعی است اگر ایشان می دانستند روزی رئیس جمهور ایران می شوند و قرار است این بازی برد برد را انجام دهند قطعا این کتاب را نمی نوشتند چون این کتاب خاطرات ایشان در موضوع هسته ای است.

کتاب «آقای سفیر» که خاطرات آقای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه است را هم مطالعه کنید، باز در این موضوع چیزهایی نوشتند و اینکه باز هم می گویم هسته ای مسئله ای برای دشمنی غربی ها است و پرونده ای برای فشار دشمنان به کشور ماست و هرکاری هم انجام دهیم اینها راضی نخواهند شد.

بنابراین در پسابرجام مذاکرات هسته ای تمام نشده و تازه آغاز شده و فقط شکل و موضوعیت آن تغییر کرده است و پرونده هسته ای بسته نشده و بناست فشارهای خود را بیشتر کنند. یک امید کاذبی ایجاد کرده است که مذاکره با امریکا مشکلات را حل می کند در صورتی که می بینیم در توافق ژنو که 3 آذر 92 آمریکا تعهد داده است که ایران اگر به تعهداتش عمل کند ما دیگر تحریم جدیدی انجام نمی دهیم از آن روز تا الآن بیش از 170 مورد امریکا و اروپا تحریم جدید کردند!

یک هفته بعد از توافق ژنو تحریمهای اروپا و آمریکا شروع شد و در کشور ما متأسفانه گفتند با روح توافق مشکل دارد بعد هم می گویند ساختار تحریمها را از بین بردیم درحالی که فونداسیون تحریمها در این دو سال قوی تر شده که ضعیف تر نشده است!

قرار بود پولهای بلوکه شده ما را پس بدهند تا امروز که 17 آذر 94 است یک قسط آن را جمهوری اسلامی نتوانسته استفاده کند به دو دلیل:

1- در عرض شش ماه پولها را به حساب ما نریختند با تأخیر ریختند 2- می گویند پولها را به حساب بانک مرکزی ریخته ایم، راست می گویند اما بانک مرکزی ما تحریم است و یک سِنت آن را نمی توان برداشت کرد.

از آن طرف در 3 آذر 93 که توافق نامه ژنو تمدید شد در زمان گفتگوهای ژنو بین ایران و 5+1 در آذر 93 یک دفعه وزیر نفت عربستان آنجا پیدا می شود، اولا مذاکرات ایران و 5+1 است چه ربطی به عربستان دارد؟ دوما مذاکرات هسته ای چه ربطی به وزیر نفت دارد؟!

آمریکایی ها گفتند ما برای فشار بر ایران و روسیه قیمت نفت را کاهش دادیم؛ قیمت هر بشکه نفت 110 دلار در زمستان دو سال گذشته قبل از ژنو را رساندند به 40 دلار و این در حالی بود که همیشه در زمستان به جهت افزایش مصرف، قیمت نفت در دنیا بالا می رفت اما برای اولین بار بعد از توافق ژنو قیمت نفت را به 40 دلار رساندند و این باعث شد پول خودمان را که ندهند هیچ، 36 میلیارد دلار هم درآمد نفتی ما کاهش پیدا کند. بعضی معتقدند که ما با آمریکا می توانیم اقتصادمان را درست کنیم و تحریمها را برداریم و…

داستان برجام و پس از برجام یک مسئله تاریخی است؛ حافظه تاریخی ما ضعیف است که ما در بحث هسته ای 12 سال مذاکره کردیم هیچ تعهدی عمل نکردند و با اعتماد به دشمن مشکل حل نمی شود قرار بود آمانو در وین پرونده ما را ببندد اما نشد.

مراقب باشیم حل موضوعات کشور به دست خودمان است، ضعف داریم، ایراد داریم، اشکال داریم اما راه حل آن است که خودمان تلاش کنیم. مشکل با اعتماد به دشمن حل نمی شود بیشتر هم خواهد شد.

بزرگترین تحقیر و توهین را بعد از انقلاب در برجام انجام دادند

در باب موضع اقتصادی دولت نهم و دهم مناظره می کنم

اگر موضوع مناظره برجام و پس از برجام است باید مستند و بر اساس اسناد و گزارشات سخن بگوییم و کلی گویی و شعار دادن نباشد. آقای ظریف بعد از قطعنامه سازمان ملل گفتند که «قطعنامه سازمان ملل طنز است»، من نمی دانم چرا «کاغذ پاره» حرف بدی است اما این حرف بد نیست!

«بی سواد»، «از جای معدود تغذیه شده»، «بی شناسنامه ی کارت ملی ندار» و هزاران برچسب دیگر حرف بدی نیست؟ اگر بخواهم وارد این مسائل شوم حرف برای گفتن زیاد است اما وارد نمی شوم و اعلام آمادگی می کنم هرجا هرکس بود در باب موضع اقتصادی دولتهای نهم و دهم مناظره خواهم کرد.

اینکه مقام معظم رهبری گفتند «این تیم هسته ای فرزندان انقلاب هستند» بسیار درست است، اما دو نکته باید در نظر گرفته بشود؛

یکی اینکه رهبری فرمودند تیم مذاکره کننده تیم خوبی هستند آیا گفتند دستاورد اینها هم خوب است یا نتیجه کارشان خوب است؟ اگر بنده گفتم کسی آدم خوبی است آیا دلیل می شود که هر کاری را این آقا انجام داد بگویم خوب است نه؟ ما نمی گوییم تیم مذاکره کننده انسانهای خائنی هستند یا با سازمان سیا در ارتباط اند، خیر، ما می گوییم این آدم های خوب در این مذاکرت کار خوبی را صورت ندادند، در معدل کار خوبی انجام نگرفته است.

پیشنهاد می کنم نامه آقای احمد توکلی که به آقای روحانی و ظریف نوشتند و بعد هم آقای ظریف پاسخ دادند را بخوانید. در بند اول آقای توکلی خطاب به رئیس جمهور و وزیر امور خارجه می گوید شما بعد از برجام در مجلس برجام را تحویل دادید، و در صحبت هایتان گفتید هیچ واژه تعلیقی در برجام نداریم و همه تحریمها لغو می شود. آقای توکلی می گوید من با ماژیک روی 4 مورد واژه تعلیق خط کشیده ام، بردم هیئت رئیسه تحویل دادم و به آقای ظریف گفتیم شما که گفتید نداریم پس این چهار تا چیست؟

جناب آقای ظریف فرمودند من ندیده بودم! وزیر امور خارجه کشور رفتند توافق نامه امضا کردند و بعد هم می گویند ندیده بودم!

نکته بعدی نامه رهبری به رئیس جمهور است، می فرمایند: «محصول مذاکرات که در غالب برجام شکل گرفته دچار نقاط ابهام و ضعفهای ساختاری و موارد متعددی است که در صورت عدم مراقبت دقیق و لحظه به لحظه می تواند به خسارت های بزرگی برای حال و آینده کشور منتهی شود»، می فرمایند «برجام مشکل دارد، مشکل ساختاری دارد، ابهام دارد و خسارت ایجاد می کند» که یکی از آنها همین گزارش آمانو است.

نکته بعدی اینکه جناب آقای ظریف کتابی دارند به نام «آقای سفیر» که خاطرات ایشان است که در باب فرستاده شدن پرونده ایران به شورای عالی امنیت سازمان ملل که در زمان آقای احمدی نژاد (بهمن سال 84) رخ داد، این را می نویسند:

«آقای البرادعی برای آنکه مشکلش را با آمریکا حل کند و یک دوره دیگر نیز باقی بماند پرونده ما را به شورای امنیت فرستاد.»

نمی دانم ایشان در این شرایط کتابش را جمع کرده یا نه؟ شما نوشتید البرادعی برای آنکه مشکلش را با آمریکا حل کند و یک دوره دیگر رئیس آژانس باشد پرونده ما را به شورای امنیت فرستاد!

نکته بعدی اینکه گفتگو و برد برد با دشمن خیلی خوب است، بنده شخصا با گفتگو، با رابطه، با مذاکره موافقم، رهبر انقلاب هم موافق هستند اما بین یک توافق خوب و بد خیلی حرف است؛ تفاوتش این است که آیا این توافق به نفع ما بوده یا نه؟

برد برد ما این است؟!

به صراحت مقام محترم رییس جمهور در تلویزیون بعد از برجام آمدند گفتند «از روز اجرای توافق تحریمها لغو می شود» اما متن برجام را برایتان می خوانم؛ در صفحه 11 برجام که موجود است در بند شماره 20 می گوید: «اتحادیه اروپایی 8 سال پس از اجرای برجام یا زمانی که آژانس به نتایج گسترده تری برسد روزی که ایران به تعهدات عمل کرد و آژانس تأیید کرد تحریمها لغو می شود»!

بند بعدی ایالات متحده منطبق با برجام اجرای تحریمهای ذکر شده در پیوست را متوقف ساخته و به این توقف ادامه خواهد داد؛ یعنی امریکا 8 سال دیگر لغو هم نمی کند. در صفحه بعد صفحه 13 بند 23 می گوید ایالات متحده بعد از 8 سال پیگیری می کند که تحریمها در ایران لغو شود.

ما رفته ایم مذاکره کردیم که آمریکا قول بدهد که 8 سال دیگر پیگیری می کنم و در راکتور اراک بتون بریزیم و در منافذ سانتریفیوژها چسب بریزند؟!

بزرگترین تحقیر و توهین تاریخ بعد از انقلاب را در برجام انجام دادند! می گویند قلب راکتور را دربیاورید در آن بتون بریزید.

این باعث افتخار ماست؟ برد برد ما این ست؟ اگرچه آقای روحانی گفتند ما دو به سه بردیم.

رابطه با دنیا برای بحث تحریم، برای اینکه بتوانیم قطعات وارد کنیم بحث بسیار خوبی است، آقای عراقچی در کمیسیون برجام که تلویزیون هم پخش کرد همین را می گویند چون قطعنامه 2231 یکی از بندهایش این است که ایران از هر کشوری که بخواهد تجهیزاتی که دو منظوره است (مثلا هم در هسته ای کاربرد دارد هم هم در صنایع دیگر مثل برخی آلیاژها) آن کشور باید مجوز بگیرد.

اما یکی از اشتباهاتی که در صحبتهای آقای عراقچی صورت می گیرد در این نکته است که هدف را در مذاکرات برداشته شدن تحریمها می دانند؛ یعنی یک عده فکر می کنند که فقط تحریمها باید برداشته شود در صورتی که هدف مذاکرات برداشته شدن تحریمها نیست، یک محدودیت دیگر در قطعنامه و البته در برجام وجود دارد که برخی اقلام اشاره ای که کاربرد دوگانه دارند و برخی خدمات که تعدادش هم کم نیست، هر کشوری یا کمپانی که بخواهد به ایران چیزی را بفروشد که این اقلام در آن باشد باید ببرد مجوز بگیرد؛ من می گویم کار آسانی نیست.

یعنی امروز با توجه به برجام و قطعنامه مثلا اگر ما خواستیم از گینه بیسائو یک قطعه وارد کنیم باید آن کشور از سازمان ملل و شورای امنیت مجوز بگیرد که فلان قطعه در هوافضا استفاده می شود؛ یعنی امروز به تعبیر آقای عراقچی شرایط ما سخت تر از قبل شده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715