پنج شنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۶
اختلاف در اردوگاه جمهوری‌خواهان؛
 بحث‌های داغ درباره سردار سلیمانی و توافق هسته‌ای   

براساس توافق به دست آمده، هیچ مرکزی در ایران ممنوع الورود نیست و آژانس بین المللی انرژی اتمی می تواند درباره هر تاسیساتی که معتقد باشد فعالیت های اعلام نشده هسته ای در آن صورت می پذیرد، درخواست بازرسی بدهد ...

 به گزارش ندای اصفهان به نقل از جام، روزنامه واشنتگن پست (WP) در گزارشی به دومین دور گفتگوی کاندیداهای جمهوری خواه پرداخته و تاکید می کند که اختلافات این گروه درباره نحوه برخورد با توافق هسته ای ایران تشدید شده است.

در ابتدای این گزارش که زیر عنوان “تفرقه جمهوری خواهان درباره توافق هسته ای ایران” تنظیم و منتشر شده آمده است: درخلال دومین دور از گفتگوی کاندیداهای جمهوری خواه درباره ایران، بحث های جالبی درگرفت.

براساس این گزارش، “کارلی فیورینا” در این گفتگوها مدعی شد، اقدام اخیر روسیه در ارسال پرسونل و تجهیزات نظامی بیشتر به سوریه زمانی صورت گرفت که سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران، به روسیه سفر کرده و با ولادیمیر پوتین مذاکره کرد تا وی را با ایران و بشار اسد هماهنگ سازد.

واشنگتن پست با این نظر خانم فیورینا مخالت کرده و در ادامه می نویسد: سلیمانی در واقع طی ماه جولای از مسکو دیدار کرد اما روابط قوی روسیه و سوریه از جمله حمایت و فروش تجهیزات نظامی از زمان استقلال سوریه در سال ۱۹۴۶ میلادی آغاز شده است.

این روزنامه آمریکایی افزود: روسیه از  سال ۱۹۷۱ میلادی در سوریه پایگاه دریایی دارد. جنگ سوریه از چهار سال پیش آغاز شده اما مسکو مدت ها قبل از آغاز جنگ سوریه، حامی اصلی دیپلماتیک و نظامی این کشور بوده است. روسیه همچنین به ایران تسلیحات نظامی فروخته و دو کشور منافع مشترکی در محدودسازی قدرت آمریکا در خاورمیانه دارند.

در ادامه این گزارش به رویکرد متفاوت جمهوری خواهان در برابر توافق هسته ای ایران و ۱+۵ اشاره شده و آمده است: درحالیکه چندین کاندیدا –که در راس آنان “تد کروز” قرار دارد– می گویند توافق ایران را پاره خواهند کرد و “مایک هاکبی” گفته، هیچیک از ما در این مرحله برای توافق ایران احترامی قائل نیستیم، “جب بوش” و “رند پاول” موضع متفاوتی گرفته اند.

براساس این گزارش، بوش گفته سلاح های پیشرفته به اسرائیل خواهد داد و پاول نیز تاکید کرده که در ابتدا صبر می کند تا ببیند آیا ایران به توافق پایبند خواهد بود یا نه.

واشنگتن پست افزود: از سوی دیگر، تد کروز، شرایط موجود در توافق ایران را تحریف کرده و با بیانی نادرست از توافق اظهار داشت: چندین مرکز به عنوان مراکز نظامی ایران تعیین شده اند که ورود به آن ها ممنوع اعلام شده و این توافق به ایرانی ها برای بازرسی از خودشان اعتماد کرده است.

این روزنامه ادامه داد: براساس توافق به دست آمده، هیچ مرکزی در ایران ممنوع الورود نیست و آژانس بین المللی انرژی اتمی می تواند درباره هر تاسیساتی که معتقد باشد فعالیت های اعلام نشده هسته ای در آن صورت می پذیرد، درخواست بازرسی بدهد.

در انتهای این گزارش می خوانیم: کروز، سه تن از سناتورهای حاضر را متهم کرد که وقتی اوباما در سال ۲۰۱۳ از آنان خواسته بود طرح حمله به تاسیسات شیمایی بشار اسد را تصویب کنند، نتوانستند چنین رایی بدهند. اما روبیو به درستی پاسخ وی را داد و گفت: من در همان زمان هم اعلام داشتم که طرح دولت برای حمله ایذائی به سوریه را تایید نمی کنم چراکه این طرح، بسیار ضعیف بود.

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز