جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۷
احتکار بزرگترین سرمایه انقلاب؛
 تعریضی به موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)   

متاسفانه آرشیو غنی و پرباری که از حضرت امام خمینی(ره) برجای مانده و شناسنامه هویت انقلابی و استکبارستیزی ما محسوب می شود در دسترس عموم قرار ندارد؛ رفته رفته شکاف شناختی معرفتی نسل های جدید با آراء امام باعث می شود افراد بیماردل، امامِ ساخته و پرداخته ی ذهن خود را به مردم القا کنند...

ندای اصفهان- حجت الاسلام جمال نصیری فرد/

همه ی انقلاب ها، جریان ها و تفکرات (فرهنگی، مدنی و اعتقادی)، حرکت و رشد خود را مدیون نظریات و اندیشه های ایده پرداز (رهبر و مؤسس) خود هستند؛ بر همین اساس همه بسیج می شوند تا در نشر و ترویج آن بکوشند؛ چراکه هویت آن ها بسته به حیات و رشد آن نظریه ی مبنایی است که ریشه ی حرکتی آن جریان محسوب می شود.

باید توجه داشت نسل ها در گذر روزگار و به مرور، پیشینه ی تاریخی خود را فراموش می کنند و این نسل های قبلی هستند که موظفند هویت خود را به آیندگان منتقل سازند تا بزرگترین میراث آن ها از بین نرود.
«اگر ایده‌هاى یک انقلاب بتواند نسل دوم و سوم و دهم را به خاطر اصالت و صحّت خود قانع کند، آن انقلاب عمر ابدى خواهد داشت. ایده ‌هاى انقلاب اسلامى، ایده‌ هایى هستند که عمر ابد دارند. عدالتخواهى و استقلال‌خواهى هیچ وقت کهنه نمى‌شود؛ مبارزه با دخالت بیگانگان هیچ وقت کهنه نمى‌شود. اینها ایده‌هایى است که همیشه براى نسل ها جاذبه دارد.» (۱)

انقلاب های زیادی در طول تاریخ در اقصی نقاط جهان پدید آمده اند ولی دیر یا زود انگیزه های مردم بخاطر عدم اصالت مبانی انقلاب به ورطه ی فراموشی سپرده شدند.

انقلاب های بزرگ جهان

«انقلاب کبیر فرانسه یک حرکت مردمی بود و به پیروزی رسید؛ اما آن پیروزی محفوظ نماند. در سال ۱۷۸۹ انقلاب کبیر فرانسه اتفاق افتاده؛ در سال ۱۸۰۰ – یعنی یازده سال بعد – حکومت سلطنت بار دیگر در فرانسه به وجود آمده؛ یعنی ناپلئون سر کار آمد؛ کأن لم یکن شیئاً مذکورا! بعد هم ناپلئون مُرد و همان خاندانی که با انقلاب کبیر فرانسه رفته بودند، دوباره سر کار آمدند؛ یعنی بوربن‌ها. و سال ها طول کشید، تا سال ۱۸۶۰، و سلسله‌ی سلاطین در فرانسه همین طور دست‌به‌دست شدند. پس انقلاب به وسیله‌ی مردم پیروز شد، اما مردم نتوانستند انقلاب را نگه دارند؛ این خیلی مطلب مهمی است.» (۲)

انقلاب هایی که به نسل های بعد منتقل نشد:
«آن انقلاب (انقلاب کبیر) به نسل سوم که هیچ، به نسل دوم هم نرسید؛ چون پایه‌هاى انقلاب، پایه‌هاى سستى بود. امروز بعد از گذشت دو قرن، بعضى کسان در جمهورى اسلامى خجالت نمى‌کشند؛ مى‌آیند ایده‌هایى که در زمان خودش یک انقلاب را نتوانسته بود به سامان برساند، با تیتر درشت به انقلابیّون ایران تقدیم مى‌کنند؛ انقلابیونى که توانسته‌اند عظیم‌ترین انقلاب را با پایه‌هاى مستحکم به وجود آورند و سال هاى متمادى آن را در مقابل توفان ها حفظ کنند… انقلاب اکتبر شوروى هم به نسل سوم نرسید. هنوز شش، هفت سال از پیروزى انقلاب نگذشته بود که استالینیسم بر سرِ کار آمد. استالینى بر سرِ کار آمد که امروز در دنیا هر کس را بخواهند به گردن‌کلفتى و زورگویى و ظلم و بى‌ملاحظگى و دورى از انسانیت متهم کنند، به استالین تشبیه مى‌کنند!» (۳)

با این حال همین ها در حفظ چهره ی خود با ابزارهای مختلف از جمله رمان نویسی -که تأثیر شگرفی در بدنه ی نخبه و اهل مطالعه ی جامعه دارد- کوشیدند:
«تاکنون کتاب های بسیاری راجع به انقلاب اکتبر نوشته شده است. اما بنده، دو رمان از رمان های معروف و درجه‌ی یک در این خصوص را خواندم و با هم مقایسه کردم؛ اگرچه بیش از دو کتاب و تقریباً می‌شود گفت تعداد زیادی کتاب راجع به انقلاب اکتبر خوانده‌ام. یکی از این دو رمان «دُنِ آرام» اثر شولوخف است که معروف است. خودِ شولوخف هم، بلاتشبیه مثل شما آقایان است؛ یعنی اصلاً پدید آمده‌ی انقلاب است؛ مربوط به طبقه‌ی انقلاب است؛ نویسنده‌ی انقلاب است. او که در دوران انقلاب اکتبر در جوانی به سر می‌برده است، «دُن آرام» را تحت تأثیر حوادث و وقایع انقلاب نوشته است. دومین رمان هم «گذر از رنج ها»ی آلکسی تولستوی است که گفتیم ابتدا ضدّانقلاب بود. رمان «گذر از رنج ها» نه فقط از لحاظ داستانی، که از لحاظ گرایش به اصول انقلاب و مجذوب بودن در مقابل حوادث و پدیده‌های انقلاب و ترسیم زیبای حوادث آن، بهتر از رمان «دُنِ آرام» است. «گذر از رنج ها» در واقع چهره‌ی انقلاب را زیبا ترسیم کرده و زیبا نشان داده است.» (۴)

بر همین اساس همه ی ارگان ها، اصناف و تشکل های مختلف به عنوان اعضا و اجزاء انقلاب عظیم اسلامی موظفند تا روح این انقلاب -که ریشه در اسلام و نگاه به افق تمدن الهی و وصول به ظهور حضرت حجت (عج) دارد-  را زنده نگه دارند و در ادامه حیات و بالندگی آن کوشا باشند از جمله نویسندگان متعهد و هنرمندان ارزشی با قلم و هنر خویش.

نکته ی مهمی که باید متذکر شد این است که متاسفانه آرشیو غنی و پرباری که از حضرت امام خمینی (ره) برجای مانده و شناسنامه هویت انقلابی و استکبارستیزی ما محسوب می شود در دسترس عموم قرار ندارد؛ در حالی که به بهترین نحو و صورت های مختلف موضوعی و… باید قابل دسترس باشد و فقدان آن جای بسی تعجب دارد. متأسفانه رفته رفته شکاف شناختی معرفتی نسل های جدید با آراء امام، ملموس و رنج آور است. همین مطلب باعث شده افراد بیماردل، امامِ ساخته و پرداخته ی ذهن خود را به مردم القا کنند و همچنین رسانه های دشمن،  متشابهات کلام امام را بازگو کنند و حال آنکه اگر محکمات سخنان امام و اصول محکم حضرت امام بخوبی انتشار یافته باشد هیچ کسی نمی تواند در تصویر حک شده از امام در دل مردم خدشه ای وارد سازد.

البته در سال های اخیر مستنداتی از سوی صدا وسیما ساخته شده است ولیکن نسبت به آنچه باید باشد بسیار ناچیز است. خوب است که موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی گزارش دهد که در قبال این میراث گرانبها تابحال چه کارهایی انجام گرفته است و آرشیو صوت و تصویر امام قابل دسترس برای مردم هست یا این میراث گرانبها احتکار شده…؟!

پ.ن:
۱- بیانات مقام معظم رهبری ۱۳۷۹/۱۲/۰۹
۲- بیانات مقام معظم رهبری ۱۳۸۹/۱۲/۰۱
۳- بیانات مقام معظم رهبری ۱۳۷۹/۱۲/۰۹
۴- بیانات مقام معظم رهبری ۱۳۷۳/۰۴/۲۲

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز