جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵
ترجمه اختصاصی ندای اصفهان؛
 ایران پس از برجام/ گزارش راهبردی موسسه ملی سیاست عمومی آمریکا   

بر اساس عقیده امریکا، ایران کشور حمایت کننده از تروریسم محسوب می شود. آنها این مسئله را ابزار ایران برای گسترش مرزها و نفوذ خود در منطقه می دانند. بنابراین بر اساس عقیده غرب، ایران به دنبال دست یابی به سلاح هسته ای برای قدرت نمایی است...

ندای اصفهان- فاطمه رضایی: مؤسسه ملی سیاست عمومی (National Institute for Public Policy) (+) در دوره های منظم به بررسی وضعیت رقبای ایالات متحده در امور مختلف می پردازد. این موسسه در مطلبی پژوهشی با عنوان «پیشرفت های هسته ای کشورهای خارجی» رقبای هسته ای آمریکا را مورد بازبینی قرار داده است. در قسمتی از این مطلب درباره پرونده هسته ای ایران پس از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم صحبت شده است. در ذیل ترجمه قسمت مربوط به ایران آورده شده است. متن اصلی این مقاله در سایت این موسسه موجود می باشد.

دریافت فایل به زبان اصلی: دانلود

پیشرفت های هسته ای کشورهای خارجی: ایران

در این مقاله به بررسی پیشرفت های برنامه های هسته ای کشورهای چین، روسیه، ایران و کره شمالی به عنوان رقبای امریکا در امر نظامی پرداخته شده است. در این قسمت بر روی مباحثی که درباره ایران گفته شده تمرکز می کنیم:

 

کشورهای جهان

استراتژی کلی ایران

ایران یک قدرت سیاسی و مذهبی در منطقه است که همواره چالش های شدیدی را با غرب پشت سر گذاشته است. ایران همواره بر قدرت خود در منطقه خلیج فارس تکیه کرده و آمریکا را شیطان بزرگ و اسراییل را شیطان کوچک می خواند. تهران همواره هر ادعایی برای ساخت سلاح اتمی را رد کرده است، اما باوجود این کشورهای در رقابت با ایران همواره از دستیابی این کشور به تکنولوژی هسته ای در هراسند. اگر روزی ایران اعلام کند که به سلاح هسته ای دست پیدا کرده است، قطعا در خاورمیانه باید انتظار تعداد بسیار بالایی از سلاح های کشتار جمعی را داشت.

بر اساس عقیده امریکا، ایران کشور حمایت کننده از تروریسم محسوب می شود. آنها این مسئله را ابزار ایران برای گسترش مرزها و نفوذ خود در منطقه می دانند. بنابراین بر اساس عقیده غرب، ایران به دنبال دست یابی به سلاح هسته ای برای قدرت نمایی است.

نظر ایران در رابطه با موضوع سلاح هسته ای

ایران همواره دسترسی و دستیابی به سلاح هسته ای را رد می کند، در حالی که پیشرفت های هسته ای ایران از سال ۱۹۸۰ بدون نظارت خاصی ادامه داشته است. میزان اورانیوم غنی شده از سوی ایران بیش از مقدار استفاده آنها برای استفاده انرژی بوده است. این نکته نیز حائز اهمیت است که ایران قدرتمندترین کشور منطقه از لحاظ موشک های بالستیک است. دستیابی ایران به سلاح هسته ای احتمالی، می تواند خطری جدی برای دشمنان این کشور از جمله امریکا و اسراییل و متحدانشان باشد.

برنامه های هسته ای ایران

از برنامه های اصلی ایران دستیابی به سلاح های دوربرد هسته ای است. با توجه به فعالیت چندین ساله ایران در زمینه هسته ای، ایران برنامه ای به مراتب قوی تر از یک برنامه ساده بومی دارد. همچنین مجله تایمز از قول یک مقام بلندپایه دولت اوباما اعلام کرد که کره شمالی تاکنون تست های هسته ای را برای دو کشور انجام داده است. در سپتامبر سال ۲۰۱۲، ایران و کره شمالی، موافقت نامه ای را امضا کردند که در طی آن به تبادل اطلاعات و دانش هسته ای بپردازند. در سال ۲۰۰۹، روزنامه گاردین در گزارشی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، به این نتیجه گیری رسید که دانشمندان هسته ای ایرانی توانسته اند به طراحی کلاهک هسته ای دست پیدا کنند.

ایران، همچنین برنامه گسترده ای برای غنی سازی اورانیوم داشته که مطمئنا می تواند آن را بعد از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نیز ادامه دهد. همانطور که هنری کسینجر و جرج شولتز وزرای خارجه سابق امریکا در اوریل ۲۰۱۵ عنوان کردند: در این توافق، بمدت ده سال ایران تا ساخت سلاح هسته ای یکسال فاصله خواهد داشت، اما بعد از این دهه مطمئنا نزدیک تر خواهد شد. البته این مسئله به هیچ عنوان به معنای تقلب ایران در زمینه توافق نیست بلکه رفع تحریم ها علیه ایران باعث خواهد شد تا منابع علمی و سخت افزاری بهتری برای پیشبرد برنامه هسته ای در اختیار این کشور قرار گیرد.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. تاسف گفت:

    وقتی دستشویی های مراکز هسته ای ایران هم بازدید میشه چطور ایران میتونه مخفیانه سلاح هسته ای بسازه؟
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز