چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۰۸:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۸
در پی دستگیری همسر بنیان‌گذار صنایع غذایی خوئی و کافی‌کولا؛
 خشم فعالان اقتصادی از اقدام بانک ملت/ بخش خصوصی اصفهان واکنش عملی نشان داد   

نائب رئیس اتاق بازرگانی استان اصفهان در مورد تحریم آغاز شده توسط بخش خصوصی اصفهان علیه بانک ملت گفت: این حرکت به‌ صورت خودجوش آغاز شده و فعالان اقتصادی اصفهان اعلام کرده‌اند که حساب‌های خود نزد این بانک را خالی خواهند کرد

به گزارش ندای اصفهان، فشار بانک‌ها به صنعت‌گران و کارآفرینان، موضوع تازه‌ای نیست و در این‌ بین، مشکلات به وجود آمده حاصل از رکود سال‌های اخیر و تنگنای نقدینگی شدید منتج از آن، این وضعیت را وخیم‌تر کرده و موجب شده بانک‌ها برای حفظ وضعیت نقدینگی خود، فشار بر متقاضیان تسهیلات را افزایش داده و با به جریان گذاشتن وثایق خود، مانده تسهیلات معوق خود را مطالبه کنند.

*اقدام خبرساز یک بانک در اصفهان

بر همین اساس، در روزهای اخیر، دستگیری همسر یکی از کارآفرینان و فعالان اقتصادی فقید اصفهان به دلیل بدهی معوق خبرساز شده و واکنش فعالان اقتصادی استان را به همراه داشته است.

طی روزهای گذشته، همسر مرحوم محمدعلی موسی‌خانی، بنیان‌گذار صنایع غذایی خوئی و کافی‌کولا، به دلیل ضمانت وام‌های شرکت کافی‌کولا نزد بانک ملت، با پیگیری این بانک دستگیر شد که پس‌ از آن با کفالت رئیس اتاق بازرگانی اصفهان آزاد شد.

*فشار بانک‌ها موسی‌خانی را ورشکست کرد

در همین رابطه، مصطفی رناسی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با تأیید خبر دستگیری همسر مرحوم موسی‌خانی گفت: مرحوم موسی‌خانی از کارآفرینان بزرگ اصفهان بود که کار خود را از واحدی کوچک آغاز کرد و توانست بیش از هزار و ۲۰۰ نفر کارگر را تحت پوشش صنایع خود قرار دهد.

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان در ادامه افزود: اما در برهه‌ای، سازمان دارایی کلیه تجهیزات وی را بلوکه کرد و در همان زمان، بانک‌هایی که قرار بود به وی تسهیلات بدهند، خط اعتباری خود را قطع کرده و فشار طلبکاران موجب زندان رفتن وی شد و از آن زمان این ضربه مهلک به وی وارد شد.

این عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی استان اصفهان همچنین تصریح کرد: موسی‌خانی هیچ‌گاه ورشکستگی را قبول نکرد و تلاش بسیاری برای احیای بنگاه خود و حفظ کارگران کرد اما در زندان سرطان گرفت و چند سال پس‌ از آن فوت کرد.

رناسی با اشاره تملیک کامل دارایی‌های وی توسط بانک‌ها اظهار داشت: کلیه اموال موسی‌خانی در حال حاضر در رهن بانک‌ها است اما پس از فوت وی، فشار آن‌ها برای گرفتن اصلاً و فرع وام‌ها زیاد شد و اخیراً نیز همسر وی با پیگیری بانک ملت به زندان افتاد.

*روحِ بخش خصوصی جریحه‌دار شد

نائب رئیس اتاق بازرگانی استان اصفهان تأکید کرد: اقدام بانک ملت در دستگیری بانوی مسنی که تکلیف همه دارایی‌های شوهر مرحوم آن مشخص است، روح همه فعالان اقتصادی اصفهان را جریحه‌دار کرده و بخش خصوصی اصفهان از این امر به‌ شدت منزجر شده است.

وی در مورد تحریم آغازشده توسط بخش خصوصی اصفهان خاطرنشان کرد: این حرکت به‌ صورت خودجوش از سوی فعالان جوان بخش خصوصی پیشنهادشده و فعالان اقتصادی اصفهان اعلام کرده‌اند که حساب‌های خود نزد بانک ملت را خالی خواهند کرد.

رناسی در پاسخ به سؤالی در رابطه با جزئیات این تسهیلات گفت: این تسهیلات از سال‌ها قبل باقی‌ مانده بود و سودهای بانکی، وجه التزام و جریمه موجب سنگین شدن آن شده و در حقیقت ۳۰ الی ۴۰ درصد آن مربوط به اصل وام است.

*بانک‌ها رفتار خود با بخش خصوصی را اصلاح کنند

نائب رئیس اتاق بازرگانی اصفهان در خاتمه افزود: رئیس اتاق بازرگانی اعلام کرده بود اگر رفتار بانک‌ها با فعالان اقتصادی تغییر نکند، فعالان اقتصادی آن‌ها را تحریم خواهند کرد و در حال حاضر نیز بارها مراجع عظام تقلید نحوه اخذ سود از تسهیلات را تحریم کرده‌اند اما بانک‌ها بدون توجه به این فتاوی، کار خود را می‌کنند.

*رفتار قانونی اما به دور از شأن کارآفرینی

محمدرضا برکتین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این رابطه گفت: رفتار بانک ملت اگرچه قانونی است و بر پایه حکم قضایی انجام شده اما شأن خانواده یک فعال اقتصادی بزرگ در آن رعایت نشده است.

وی در ادامه افزود: بهتر است در شرایط فعلی اقتصادی، که بسیاری از صنعتگران و فعالان اقتصادی درگیر مشکلات فراوان هستند از این اقدامات انتحاری بانک‌ها جلوگیری شود.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان همچنین تصریح کرد: شاید بسیاری از ابزارها قانونی باشند و فعالان اقتصادی نیز ملزم به احترام و تبعیت از قانون هستند اما دستگیر کردن و فشار آوردن به خانواده یک کارآفرین، آن هم در شب عید، انعکاس مناسبی در جامعه ندارد و بانک‌ها باید کمی مدبرانه‌تر و با رعایت مسائل اجتماعی پیگیر اجرای آیین‌نامه‌ها و دستورات خود باشند.

*نمره استان اصفهان در سخت‌گیری ۱۲۰ از ۱۰۰

برکتین با «زشت» توصیف کردن اقدام بانک ملت اظهار داشت: بهتر بود که این اقدام ابتدا از سوی تشکل‌هایی نظیر خانه صنعت یا اتاق بازرگانی پیگیری می‌شد و بانک ملت این‌گونه عمل نمی‌کرد.

وی در پاسخ به سؤالی در رابطه با علت افزایش این‌گونه موارد در استان اصفهان نسبت به سایر استان‌ها گفت: این اتفاقات در سایر استان‌ها نیز اتفاق می‌افتد اما به قول دوستان ما در دستگاه‌های دولتی، اگر شاخص سختگیری در رعایت قوانین در سایر استان‌ها ۸۰ باشد، این شاخص در استان اصفهان ۱۲۰ است و علت آن نیز فرد یا شخص خاصی نیست، بلکه این وضعیت نامبارک، ریشه در مجموعه‌ای از پدیده‌های فرهنگی و رفتاری در گذشته و حال دارد.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در خاتمه تأکید کرد: همه بخش‌های اقتصاد از وضعیت چند سال اخیر اقتصاد ضربه خورده‌اند و رعایت و ضوابط قانونی و برخوردها باید با نظر به شرایط همه و در نظر گرفتن وضعیت اجتماعی صورت بگیرد.

انتهای پیام/ منبع: فارس اصفهان

برچسب‌ها: , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. مجید گفت:

    واقعا اداره دارایی با مالیات های سنگین و بانک ها با ربا پدر مردم را درآورده اند و اقتصاد را فلج می کنند و اشتغال را نابود
    و رسانه ها هم با سکوت این حرکت را تایید می کنند
    1    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز